Newly added

Rome Business School

Магистер по менаџмент на спорт и живот

Декември 10, 2018
Со студенти од повеќе од 140 земји од целиот свет, Rome Business School е мајстор во Спорт

Western Carolina University

Магистер по технологија

Декември 10, 2018
Магистер на науки во технологија се фокусира на подобрување на техничко знаење и вештини за управување неопходни во нашата конкурентна технологија интензивна светот. Оваа програма ги комбинира квалитативните пристапи и квантитативните техники во избалансиран наставен план кој ги зајакнува вештините за решавање на проблемите и менаџерските компетенции.… [+] [-]

Vytautas Magnus University

Магистер по меѓународна економија

Декември 8, 2018
Меѓународна економија

Погледни за студија можностите на универзитети од целиот свет

Masterstudies им помага на универзитетите и студентите се најдат едни со други онлајн! На нашите страници можете лесно да избираат меѓу повеќе од 30.000 студиски програми понудени од страна на водечките универзитети и бизнис школи во повеќе од 70 земји. Споредете програми, најдете стипендии и заштедете време со контактирање на универзитетите директно!

Започнете со пребарување за својата иднина образование од прв избор на степен сте заинтересирани:

Мајстор за бизнис администрација (MBA) е дипломиран степен што ги подготвува студентите за напредување во различни деловни поставки, од претприемништво и мал бизнис на меѓународните корпорации. Двете бизнис студентите и други професионалци планира да се движат во управување или лидерски позиции ќе има корист од земање МБА.Основни курсеви се фокусираат на финансии, човечки ресурси, управување, деловното право и етика, и додека некои МБА програми се општи по својата природа, други се специјализираат во области како финансии, угостителство, меѓународниот бизнис или воздухопловството. Многу училишта нудат вонредни студии, онлајн курсеви или учење на далечина. Дипломирани студенти на МБА програми обично имаат повисоки плати и да се движат побрзо во менаџерски позиции во сите типови на индустрии.

Извршниот МБА (IACBE) е магистерска диплома по бизнис наменета за искусни среден и висок ниво на професионалци. EMBA програми им обезбеди на студентите со посебни знаења и алатки кои им се потребни да ги унапредат своите кариери, без разлика дали во нивните сегашни индустрија или на друг. EMBA студентите се вклучат сите од инженерите на претприемачите, и секој ги носи уникатна перспектива кон училницата. EMBA програми обично им овозможи на студентите да продолжи да работи со полно работно време, а тие учат, а некои дури и работодавците може да помогне со школувањето.EMBA курсеви обезбеди силна основа во дисциплини како што се финансии, маркетинг и сметководство, а се фокусира на обука за лидерство и специјализирани теми како што се стратешко размислување и глобализацијата. EMBA програми се совршени за професионалци кои сакаат да ги унапредат своите образование и кариера без да се земе значително време надвор од работа, и EMBA дипломирани студенти се многу баран за извршната власт на ниво позиции.

Магистерски степен е на постдипломски степен што им нуди на студентите со повисоко ниво на стручно знаење во одредена академска дисциплина. Мајстор степени се достапни во речиси секоја академска дисциплина, од воздухопловна инженеринг да зоологија. Во прилог на традиционалната полно работно време студии, програми многу господар се понудени со скратено работно време, на интернет или како учење на далечина програми.Повеќето постдипломски студии се доделуваат или како мајстор на уметноста (MA) или Магистер на науки (м-р), но некои институции нудат специјализирани степени, како и, како мајстор на факултет (Менг). Секој кој е заинтересиран во стекнување на дополнителна експертиза во нивната професија, ќе имаат корист од земање на магистерски степен, како академски често може да помогне да се пополни празнините во специјализирано знаење дека може да се земе многу години на работна сила да се здобијат со искуство. Студентите со дипломи господар често имаат предност како тие напредок во нивните кариери, со оглед на степенот покажува посветеност кон одбраната на нивните професија. Со магистерска диплома е, исто така, често се отскочна штица за дополнителни студии на докторски ниво.

LLM е мајстор на закони степен признати во целиот свет. Степенот обично трае околу една година да се заврши и студии се фокусира во една област на правото, како што се законот за животна средина или меѓународното право.Во повеќето земји, студентите веќе мора да има диплома по право да бидат прифатливи за LLM програма, како добивање LLM по себе не се квалификува еден да практика на правото. Законот фирми кои се специјализирани во одредени области или имаат меѓународна база на клиенти често бараат дипломирани студенти на LLM програми, бидејќи тие веќе го имаат на вештини потребни за да се практикуваат законот во дадена средина.

Д-р , или доктор на науки, е највисок степен и се доделени укажува на тоа дека едно лице е на врвот на својата професија академски. Д-р може да се добијат во само за било академска дисциплина и обично бара значителни истражување и дисертација на оригинален и високо специјализирани тема. Повеќето докторски програми бара барем некои во престој студии и може да потрае неколку години. Многу докторанти учат со полно работно време, но со скратено работно време, на интернет и учење на далечина програми се повеќе достапни. Многу меѓународни програми се сега предава на англиски јазик, како и.Иако традиционално дипломираните студенти со доктори на науки се води академски или истражувачки кариери, многумина сега се многу барани од страна на претпријатијата за нивните специјализирани знаења, особено индустриите кои се потпираат на инженеринг и технички вештини.

Специјализирани курсеви се достапни за оние кои се заинтересирани за доживотно учење, или кои сакаат да ги прошират своите знаења во одредена област без извршуваат степен. Курсеви вклучуваат индивидуални кратки курсеви на специјализирани теми и уверение програми кои обично бараат само 2-4 курсеви за да се заврши. Курсеви обично се фокусираат на практична примена, така што студентите можат да се стави своите знаења да работат веднаш. Иако многу предмети се изучуваат на живеење, другите се исто така достапни на интернет или преку учење од далечина. Кратки курсеви предавал во престој обично се компресирани во еден краток временски период, обично 1-2 недели, додека онлајн курсеви често може да се заврши на свој темпо студент 's.Без оглед на испорака техника, овие курсеви нудат брз начин да дознаете за нова тема или да се ажурираат 'рѓосани вештини. Како и на студентите и работодавците имаат корист од кратки курсеви и сертификати, многу студенти може да се најдат нивните работодавци се подготвени да помогнат со школувањето.

Универзитети, колеџи, бизнис училишта и технички институти се достапни во целиот свет за постдипломски студии во секоја академска дисциплина да се замисли. Иако повеќето постдипломски програми се предава на мајчин јазик, каде што се наоѓа институција, многу постдипломски програми се сега понудени на англиски и други популарни јазици го прави полесно за студентите да студираат во странство. Студирањето во странство им овозможува на студентите да изберете најдобрите програми во својата академска дисциплина, изложена на нови јазици и култури, и обезбедува вредни искуство за оние кои бараат вработување во мултинационални корпорации.