MA Ниигата - MA програми во Ниигата MA, Ниигата

MA Ниигата - MA програми во Ниигата MA, Ниигата

Master

УО или Мајсторот на уметностите степен е добиена со учениците по завршувањето на програмата, на една до две години студира историја, англиски или други ликовни уметности или хуманистичките предмети. Магистерски студии најчесто се мешавина на истражување и предмети.

Јапонија е островска нација во Источна Азија. Се наоѓа во Тихиот Океан, таа лежи источно од морето на Јапонија, Кина, Северна Кореја, Јужна Кореја и Русија, која се протега од море на Охотско во северниот дел на исток Кина Море и Тајван во јужниот дел.

Еден од најнаселените градови на Јапонија, Ниигата е позната по својата држава на уметноста универзитети како Ниигата Универзитетот Институтот за претприемништво студии. Овие институции се некои од најдобрите универзитети во Јапонија. Оттука, тие се добри места за да се здобијат со квалитетно образование.

MA Ниигата - Земи си MA во Ниигата. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

Магистратура по економија

International University of Japan
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Јапонија Ниигата

Овој степен програма е не само да ги споделите со учениците се разбере современите економија рамки, но исто така и да ги опреми со аналитички алатки во економијата. [+]

Ова ново понудени две години р програма награди Магистер по економија степен на учениците кои успешно завршување на сите барања. ММФ научници преку нашата наменска програма за нив, по име програма за макроекономска политика припаѓаат на оваа нова програма, м-р степен во рамките на внатрешно раселени лица, додека програма за макроекономска политика бара научници ММФ да преземе повеќе предмети поврзани со макроекономски проблеми. Целта на програмата е не само да ги споделите со учениците се разбере современите економија рамки, но исто така и да ги опреми со аналитички алатки во економијата, и оваа нова р програма за степен се фокусира на повеќе економска отколку тековниот нашата програма во меѓународен развој, од кои и двете се нудат во рамките на внатрешно раселените лица. ... [-]


ма во меѓународните мировни студии

International University of Japan
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Јапонија Ниигата

Овој степен програма е за лица кои сакаат да придонесат за создавање услови за мир, за подобрување на безбедноста на поединци, како и елиминирање на сиромаштијата и други институционални пречки за човековиот развој во светот. [+]

I. мисија

М-р во Меѓународната програма за мировни студии развиена за поединци кои сакаат да придонесат за создавање услови за мир, подобрување на безбедноста на поединците, како и елиминирање на сиромаштијата и други институционални пречки за човековиот развој во светот.

Таа им овозможува на учесниците во програмата да се стекнат со основните вештини и знаења потребни за дизајн, имплементација и евалуација на јавните политики за постигнување мир, заштита на човековата безбедност и проширување на можностите и слободата на поединци. Програмата става особено силен акцент на развој на длабоко разбирање и хумана сочувство на различни култури во светот.... [-]


ма во меѓународните односи

International University of Japan
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Јапонија Ниигата

Оваа програма е наменета за опремување на студентите со вештини и знаења потребни за успешна кариера во владата и дипломатија, меѓународни бизниси, меѓународни организации и невладини организации. [+]

Програма Сеопфатна меѓународни односи со Азија Пацифик Фокус За меѓународни односи програма на IUJ е дизајниран да се обезбеди сеопфатна, интердисциплинарна разбирање на главните трендови во современите меѓународни политиката, економијата и општеството. Посебен акцент е ставен на развојот на настаните во областа на Азија Пацифик и Јапонија, а особено. Исламскиот свет, исто така, добива значително внимание.... [-]


М-р во меѓународниот развој

International University of Japan
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Јапонија Ниигата

Оваа програма е дизајнирана да се едуцираат идните лидери во формулирањето и спроведувањето на економските, како и јавните политики насочени за социјалниот и економскиот развој. [+]

Главни карактеристики

Како последователни проширување на овој м-р програма степен во меѓународен развој покажува, нашите водечки програма во меѓународен развој одржува својата високо реномирана развој на квалитетот на образованието, особено во врска со проблемите на развојот. Додека основни курсеви се главно поврзани со модерната економија, нејзините исклучителни достигнувања во образованието сеопфатно покривање развој прашања може да се најде не само во бројот на дипломирани студенти на оваа програма, но исто така и во бројот на земји на сите студенти. Разновидноста на земјите на запишани студенти им нуди на еден од најпознатите идеален средини за да се учат за меѓународен развој. Силната човечката мрежа на дипломирани студенти на оваа програма го покажува квалитетот на оваа образовна програма, како и бенефициите кои се студенти на оваа програма ќе добијат по нивното дипломирање. Програмата опфаќа широк спектар на прашања поврзани со јавната политика во контекст на социо-економскиот развој. Овие прашања се разгледуваат во областа на финансиите, трговијата, инвестициите, развој на човечки ресурси, животната средина, одржливиот развој, како и урбаниот и регионалниот развој. Надвор од разбирање на непосредна и специфичните околности на специфични прашања земјата, на програмата нуди на студентите со многу можности, како што може, со цел да ги споделите со студентите акција / продлабочи развој прашања од различни земји под ригорозни предмети средини. Програмата се состои од потребни и изборни предмети, и запишани студенти можат да изберат неколку изборни предмети врз основа на нивните сопствени истражувања и политиката интереси по преземањето на потребните курсеви, од кои сите се дизајнирани да се направи... [-]


М-р во јавното управување

International University of Japan
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Јапонија Ниигата

Овој степен програма ги задоволува потребите на добро владеење е потребно да се спроведе и оцени политики кои ефикасно решавање на различни јавни проблеми, како што се оштетување на животната средина, јавното здравство, образование, национален и регионален развој, социјална реформа, и меѓународната безбедност. [+]

За PMPP

Терминот "владеење" доаѓа да се нагласи повеќе и повеќе во прашањата за развојни политики. Од добро управување е нашироко се смета како еден од клучно значење решение за елиминирање на неефикасност и нееднаквост во рамките на нашите општества, владите и меѓународните институции се посвети поголемо внимание на политики кои ќе овозможат добро владеење - звук процесите на донесување одлуки и со која одлуките се спроведуваат во јавниот сектор. Дипломирал на Факултетот за меѓународни односи (GSIR) има воспоставено нов две-годишна програма МА, јавниот менаџмент и политика Анализа програма (PMPP), за да се задоволат потребите на добро владеење е потребно да се спроведе и оцени политики кои ефикасно решавање на различни јавни проблеми, како еколошка штета, јавното здравство, образование, национален и регионален развој, социјална реформа, и меѓународната безбедност. Како на факултет и студентите GSIR создаде различни формални и неформални идеи може да имаме витална влијание врз обликувањето на капацитет да се справи со таквите проблеми.... [-]