MA во Јужноафриканска Република - MA програми во Јужноафриканска Република MA

MA во Јужноафриканска Република - MA програми во Јужноафриканска Република MA

Master

Магистер е магистратура доделени на учениците кои имаат завршено програма за студирање економијата или фини уметности субјекти како што се историја, комуникации, филозофија, теологија или англиски. А мајстор на уметноста степен обично бара предмети, истражувања и писмени испити.

Јужна Африка, официјално Република Јужна Африка, е земја лоцирана во јужниот дел на Африка. Тоа е поделено во девет провинции. Јужна Африка не е само скокање Off точка, тоа самото е фантастичен дестинација со богата култура и фауна и флора и историја.

MA во Јужноафриканска Република - Земи си MA во Јужноафриканска Република. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

ма во студиите за разновидност

University of the Witwatersrand
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години February 2018 Јужноафриканска Република Јоханесбург + 1 more

М-р во областа на разновидност студии е интердисциплинарна програма која е преземена од страна на студентите од различни дисциплини (иако повеќето доаѓаат од дисциплини во рамките на хуманистичките и општествените науки). [+]

М-р во областа на разновидност студии е интердисциплинарна програма која е преземена од страна на студентите од различни дисциплини (иако повеќето доаѓаат од дисциплини во рамките на хуманистичките и општествените науки). Содржината на курсот може да се примени на различни полиња и професии, а цврсто критичкиот приод кон прашањата за разновидноста, разликата и другоста што програмата ја учи ќе ви даде "предност" за било која област или професија како разновидност е аспект на речиси секој современиот контекст. Многу од нашите студенти отидоа да работат во области како што се медиумите, невладините организации, застапување, истражувачки консултации и се вршат доктори на науки и академски кариери. Програмата е идеална за поединци кои бараат кариера во секторот на трансформација или кои веќе работат во неа и кои сакаат да ги продлабочат своите критички вештини за да ја подобрат нивната пракса. ... [-]


М-р за креативно пишување

University of the Witwatersrand
Студии врз за студентски град Дел-студии 2 години February 2018 Јужноафриканска Република Јоханесбург

Магистер по креативно пишување на Универзитетот Витс е високо ценета двегодишна магистерска програма во која учениците го завршуваат целосниот креативен проект и придружниот рефлективен есеј. Програмата е сместена во Факултетот за литература, јазик и медиуми, но ужива интердисциплинарна соработка со предавачи и супервизори од неколку училишта на Факултетот за општествени науки. [+]

М-р за креативно пишување

Магистер по креативно пишување на Универзитетот Витс е високо ценета двегодишна магистерска програма во која учениците го завршуваат целосниот креативен проект и придружниот рефлективен есеј. Програмата е сместена во Факултетот за литература, јазик и медиуми, но ужива интердисциплинарна соработка со предавачи и супервизори од неколку училишта на Факултетот за општествени науки. Писателите и издавачите на гости се поканети да одржуваат работилници или да одржуваат предавања во програмата, давајќи им на учениците предностите од нивното искуство и експертиза. Овој интензивен курс комбинира семинари со еден-на-еден надзор, така што студентите добиваат обемни повратни информации за нивната работа: од нивните врсници, нивниот претпоставен и други супервизори во програмата.... [-]


ма во развојни студии

University of the Witwatersrand
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години February 2018 Јужноафриканска Република Јоханесбург + 1 more

Водечкиот интердисциплинарни постдипломски програма во развојни студии е во моментов се нудат. На програмата е на општествените науки ориентирани и е специјализирана во здравството, трудот, родова и руралниот развој. [+]

М-р во развој на студии

Водечка интердисциплинарна постдипломска програма во развојни студии во моментов е на понуда. На програмата е на општествените науки ориентирани и е специјализирана во здравството, трудот, родова и руралниот развој. На програмата е соодветен за студенти сакаат да продолжи кариера во политиката за истражување и во локалните и меѓународните организации за развој. Студентите ќе бидат во можност да се осврне на широк спектар на локални и меѓународни академски експертиза во широк спектар на дисциплини во рамките на Факултетот за општествени науки и економија, како што критички се вклучат во тековните локални, национални и меѓународни дебати во развој на студии, додека промовирање на професионални вештини во овие области. Студентите се осврне локални и меѓународни експертиза во широк спектар на дисциплини. Студентот тело е космополитска и прием е високо конкурентна. Студентите со практично искуство во светот на развој се особено добредојдени. На програмата постојано е во пораст од своето основање во 2001 година. Во просек се проценува дека околу една третина од студентите на група не е Јужна Африка. Теми на студентски истражувачки вклучуваат многу фокусирани на студии во рамките на Африка во голема мерка.... [-]


М-р во применета етика за професионалци

University of the Witwatersrand
Студии врз за студентски град Дел-студии 2 години February 2018 Јужноафриканска Република Јоханесбург

Оваа програма е ригорозен и интелектуално предизвикувачки вовед во филозофски етика, и особено се примени или "практични" етика, со седиште во Катедрата за филозофија. [+]

Оваа програма е ригорозен и интелектуално предизвикувачки вовед во филозофски етика, и особено се примени или "практични" етика, со седиште во Катедрата за филозофија. Таа е наменета за професионалци во Гаутенг регионот со некои менаџмент и лидерство искуство, и претпоставува никаква позадина во филозофијата. Тоа не е програма за "професионална етика" -eg бизнис етика, биомедицински етика, технологија и етика, итн, иако некои таков материјал понекогаш се опфатени во една или повеќе од изборни предмети. Наместо тоа, нејзиниот акцент е на учење методи и техники за размислување за етичките прашања од било кој вид. Тоа вклучува изложеност на главниот етички теории и критичко преиспитување на некои добро познати работа во различни под-области на применета етика. Тоа не е на далечина-образовна програма; редовно посетување на семинари е потребно. Да се ​​приспособат на професионалните животи на нашите учесници, семинари, испити, како и други програмски активности се одржа во саботата наутро, околу 19 во првата година и 10 во вториот.... [-]


март во одржлив и енергетски ефикасни градови (март (SEEC))

University of the Witwatersrand
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години February 2018 Јужноафриканска Република Јоханесбург + 1 more

Во март (SEEC) квалификација е една година со полно работно време програма за одржливост и енергетска студии, со фокус на градови, населени места, згради и архитектура. Со јак фокус на предизвикот на енергијата и климатските промени, овој мулти-дисциплинска програма има за цел да ги вооружат дипломци со интегриран спектар на компетенции кои ќе ги направи непроценлива улога играчи во процесот на донесување одлуки во врска со иднината / одржливост на градовите и нивните изградена средина. [+]

Во март (SEEC) квалификација е една година со полно работно време програма за одржливост и енергетска студии, со фокус на градови, населени места, згради и архитектура. Со јак фокус на предизвикот на енергијата и климатските промени, овој мулти-дисциплинска програма има за цел да ги вооружат дипломци со интегриран спектар на компетенции кои ќе ги направи непроценлива улога играчи во процесот на донесување одлуки во врска со иднината / одржливост на градовите и нивните изградена средина. Покрај основните технички принципи на различни интервенциите / технологии на различни нивоа, курсеви во програмата решавање на широк спектар на меѓусебно поврзани прашања, вклучувајќи ги политичките рамки, институционални структури, пазари, однесување, финансии и социо-економските димензии. ... [-]


ма во африканските литература

University of the Witwatersrand
Студии врз за студентски град Целосна February 2018 Јужноафриканска Република Јоханесбург

Оваа програма им нуди на студентите со специјалист за обука во Африка и дијаспората интелектуална и книжевна историја. Подучени од водечките фигури во областа, оваа програма inducts ученици во основни теоретски дебати и нови пристапи во областа, додека со користење африкански литературен материјал за resituate и критика главните трендови во светската литература, како и постколонијалната теорија произлегуваат од англо-американскиот свет. [+]

Оваа програма им нуди на студентите со специјалист за обука во Африка и дијаспората интелектуална и книжевна историја. Подучени од водечките фигури во областа, оваа програма inducts ученици во основни теоретски дебати и нови пристапи во областа, додека со користење африкански литературен материјал за resituate и критика главните трендови во светската литература, како и постколонијалната теорија произлегуваат од англо-американскиот свет. Капитализиране на Јоханесбург како нова интелектуална центар на континентот, во Програмата се базира на учесниците од целиот континент и пошироко. Од своето основање во Es'kia Mphahlele во почетокот на 1980 година, на одделот за африканските литература има произведено група на дипломирани студенти кои се преземени за позиции во целиот африкански академија и во други делови на светот.... [-]


Магистер по англиски јазик литература (од страна на истражување само)

University of the Witwatersrand
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години February 2018 Јужноафриканска Република Јоханесбург + 1 more

Членовите на персоналот на англиски јазик на Универзитетот со професионалци се во можност да понудат супервизија на ниво на мајстор во области кои се движат од средновековните текстови за современата македонска литература, со особено јаки во ренесансата студии, Викторија фантастика, модернизам, постмодерна и постколонијалните пишување. Теми во книжевната теорија, како и интердисциплинарни проекти, се исто така добредојдени. [+]

Членовите на персоналот на англиски јазик на Универзитетот со професионалци се во можност да понудат супервизија на ниво на мајстор во области кои се движат од средновековните текстови за современата македонска литература, со особено јаки во ренесансата студии, Викторија фантастика, модернизам, постмодерна и постколонијалните пишување. Теми во книжевната теорија, како и интердисциплинарни проекти, се исто така добредојдени. Персоналот преземање надзор се активни истражувачи, кои редовно се објавуваат во нивните полиња на специјализација. Во 2014 година QS Светскиот универзитет рангови по предмет, на одделот беше ставен во првите 51-100 категорија. Студентите добиваат поединечни менторство и им се дава можност да се развие професионален профил со учество на додипломски туторство. Оние со соодветните интереси можат да бидат поканети да учествува во меѓународни истражувачки партнерства со спецификувани универзитети во Велика Британија, Шведска и Германија.... [-]


ма во филмот и телевизијата (wits школа за уметности)

University of the Witwatersrand
Студии врз за студентски град Целосна February 2018 Јужноафриканска Република Јоханесбург

Мајсторите во Филм и Телевизија нуди професионална диплома во дисциплината на филмови, и има за цел да се стимулира учењето на постдипломски студии на ниво, преку примена на теоријата со практиката. Следните опции мајстори се достапни за кандидатите: (1) М-р по работа се разбира со истражувачки извештај; (2) м-р со дисертација. М-р по работа се разбира бара дека учениците се три семестар долг курсеви (еден од кои може да се земе надвор поделбата со одобрение од раководителот на Одделението). Студентите се обврзуваат за истражување која се состои од изработка на краток филм во документарец, фикција или експериментален филм жанрови и писмен извештај за истражување (10 000 зборови). Алтернативно студентите можат да сакаат да ги искористат опцијата за дисертација, без можност за креативен проект (писмен поднесок тука е 20 000 зборови). Надзор на креативна работа и истражувачки извештај се преземени од страна на предавачи во одделот за филм и телевизија. [+]

Постдипломски студии во филмот и телевизијата На Мајстори во Филм и Телевизија нуди професионална диплома во дисциплината на филмови, и има за цел да се стимулира учењето на постдипломски студии на ниво, преку примена на теоријата со практиката. Следните опции мајстори се достапни за кандидатите: (1) М-р по работа се разбира со истражувачки извештај; (2) м-р со дисертација. М-р по работа се разбира бара дека учениците се три семестар долг курсеви (еден од кои може да се земе надвор поделбата со одобрение од раководителот на Одделението). Студентите се обврзуваат за истражување која се состои од изработка на краток филм во документарец, фикција или експериментален филм жанрови и писмен извештај за истражување (10 000 зборови). Алтернативно студентите можат да сакаат да ги искористат опцијата за дисертација, без можност за креативен проект (писмен поднесок тука е 20 000 зборови). Надзор на креативна работа и истражувачки извештај се преземени од страна на предавачи во одделот за филм и телевизија. ... [-]

М-р во јавното управување и управување (CW / RD)

University of Johannesburg
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години February 2018 Јужноафриканска Република Јоханесбург + 1 more

Оваа програма предмети мајстор се состои од еден задолжителен и три изборни модули за да се заврши, како и задолжително ситни дисертација. Задолжително модул е ​​модул Методологија на истражување, и е дополнета со уште три изборни модули. Степен Магистер истражување бара ученикот да поднесе дисертација на релевантните тема во рамките на академската областа на јавниот менаџмент и управување. Предавач во рамките на Одделот ќе дејствува како претпоставен за проучување. [+]

Магистер по јавна менаџмент и управување (CW)

Оваа програма предмети мајстор се состои од еден задолжителен и три изборни модули за да се заврши, како и задолжително ситни дисертација. Задолжително модул е ​​модул Методологија на истражување, и е дополнета со уште три изборни модули.

Задолжителните дисертација е во форма на истражувачки проект.

Степен структура Мајстор е на предмети го прави одредба за две специјализирани под-дисциплинарен фокуси, или за општа ПМГ фокусот преку случаен избор од три изборни предмети од можни девет достапни модули. Еден специјализирани фокус е на оценување на општата политика за управување со јавниот сектор и управување, а вториот се фокусира на напредни специјализација во управување со комунален и управување.... [-]


М-р во индустриски психологија (Р.Д.)

University of Johannesburg
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години February 2018 Јужноафриканска Република Јоханесбург + 1 more

Студентот треба да ги развијат интелектуални и професионални вештини за да се обезбеди доказ за способноста да се произведе независно научно дело на прифатливо ниво. Ова ќе бара компетентност во примената на поврзани со методика на истражување, способноста да се спроведе и заврши одобрена студија за истражување, усно и писмено надлежност да ги презентираат резултатите и наодите, и во академската и лична зрелост критички да размислуваат за сите аспекти на студијата. [+]

Студентот треба да ги развијат интелектуални и професионални вештини за да се обезбеди доказ за способноста да се произведе независно научно дело на прифатливо ниво. Ова ќе бара компетентност во примената на поврзани со методика на истражување, способноста да се спроведе и заврши одобрена студија за истражување, усно и писмено надлежност да ги презентираат резултатите и наодите, и во академската и лична зрелост критички да размислуваат за сите аспекти на студијата.... [-]


ма во урбаните студии (истражување)

University of Johannesburg
Студии врз за студентски град Целосна 2 години February 2018 Јужноафриканска Република Јоханесбург

За овој степен, кандидатот треба да завршат истражувањата и да напише дисертација на одобрена, соодветната тема. [+]

Кандидатот треба да завршат истражувањата и да напише дисертација на одобрена, соодветната тема.

Приемот на барањата

Приемот ќе се смета за еден студент кој е во сопственост на универзитет со седиште Достигнувања квалификација во Урбан студии на НРК Ниво 7. Доколку студентот не е во согласност со условите наведени погоре, за прием може да се одобри од страна на деканот на факултетот, по препорака на претседателот на Одделот.... [-]


Магистер по стратешки комуникации (предмети)

University of Johannesburg
Студии врз за студентски град Целосна 2 години February 2018 Јужноафриканска Република Јоханесбург

Ова е напредна студиската програма со која може да се заврши како студиска програма предмети врз основа. Оваа програма е дизајнирана да се олесни мајсторство на комплексни и специјализирана област на знаењето во рамките на дисциплина на стратешки комуникации. Поради сè поголема конвергенција на односи на маркетинг комуникации, Корпоративни комуникации и јавни програмата ќе се обрати на интеграција помеѓу овие комуникациски дисциплина. [+]

Ова е напредна студиската програма со која може да се заврши како студиска програма предмети врз основа. Оваа програма е дизајнирана да се олесни мајсторство на комплексни и специјализирана област на знаењето во рамките на дисциплина на стратешки комуникации. Поради сè поголема конвергенција на односи на маркетинг комуникации, Корпоративни комуникации и јавни програмата ќе се обрати на интеграција помеѓу овие комуникациски дисциплина.... [-]


Магистер по социологија (предмети / истражување)

University of Johannesburg
Студии врз за студентски град Целосна 2 години February 2018 Јужноафриканска Република Јоханесбург

Во режим на предмети кандидатот треба успешно да заврши на напреден курс за социјална теорија, напреден курс за социјална Методологија на истражување, и комплетно истражување и напишете мали дисертација на одобрена, соодветната тема. Во истражување на владата кандидатот треба да завршат истражувањата и да напише дисертација на одобрена, соодветната тема. [+]

М-р по социологија (во тек на предметот)

Кандидатот треба успешно да заврши на напреден курс за социјална теорија, напреден курс за социјална Методологија на истражување, и комплетно истражување и напишете мали дисертација на одобрена, соодветната тема.

Приемот на барањата

Приемот ќе се смета за еден студент кој е во сопственост на универзитет со седиште Достигнувања квалификација во Социологија / индустриски социологија на НРК Ниво 7. Доколку студентот не е во согласност со условите наведени погоре, за прием може да се одобри од страна на деканот на факултетот, по препорака на претседателот на Одделот.... [-]


М-р во социјална работа (истражување)

University of Johannesburg
Студии врз за студентски град Целосна 2 години February 2018 Јужноафриканска Република Јоханесбург

Мајстор е на страна на Research вклучува само една истражувачка студија - поголем од ситни дисертација на предмети мајстор, но не толку големи како докторска дисертација. Принципот Целта на мајсторот по истражување е развивање на напредни надлежности во истражувањето. Покрај тоа, исто така ќе се развие стручно знаење во својата област на студии. од програмата за истражување мајстор е идеален за студентите кои се главно заинтересирани за развивање на нивните истражувачки надлежност, не сакаат да учествуваат во предавања и работилници, се високо мотивирани, независно и самостојно и имаат фокусирани, специфична област на истражување интерес . [+]

Мајстор е на страна на Research вклучува само една истражувачка студија - поголем од ситни дисертација на предмети мајстор, но не толку големи како докторска дисертација. Принципот Целта на мајсторот по истражување е развивање на напредни надлежности во истражувањето. Покрај тоа, исто така ќе се развие стручно знаење во својата област на студии. од програмата за истражување мајстор е идеален за студентите кои се главно заинтересирани за развивање на нивните истражувачки надлежност, не сакаат да учествуваат во предавања и работилници, се високо мотивирани, независно и самостојно и имаат фокусирани, специфична област на истражување интерес .... [-]


М-р во развој на заедницата социјална работа

University of Johannesburg
Студии врз за студентски град Дел-студии 2 години February 2018 Јужноафриканска Република Јоханесбург

Целта на оваа обука е да се развие напредна надлежности во олеснувањето на процеси, техники и принципи на одржливи програми и проекти во заедницата на луѓе-центрирани, партиципативен теоретски пристапи, за решавање на нееднаквост, сиромаштијата и неправдите во глобалната и африкански контекст. Понатаму, студентите ќе бидат во можност да се олесни основањето и управувањето со локални организации во контекст на заедницата економски развој интегрирање на социјалните и развој на заедницата. [+]

Целта на оваа обука е да се развие напредна надлежности во олеснувањето на процеси, техники и принципи на одржливи програми и проекти во заедницата на луѓе-центрирани, партиципативен теоретски пристапи, за решавање на нееднаквост, сиромаштијата и неправдите во глобалната и африкански контекст. Понатаму, студентите ќе бидат во можност да се олесни основањето и управувањето со локални организации во контекст на заедницата економски развој интегрирање на социјалните и развој на заедницата. ... [-]