MA во Австралија - MA програми во Австралија MA

MA во Австралија - MA програми во Австралија MA

Master

Мајстори степени, попозната како м-р, се постдипломски степени во траење од најмалку една година, а понекогаш и две години, тие се изучуваат степени вообичаено се бара некои вистински истражување. М-р е најчестиот име за магистерска диплома и често се користи.

Австралија има субвенционирани високото образование за студенти на извршување на додипломски степени. Тие, исто така, даде заем и грантови за постдипломски студенти. Високото образование почнува на додипломски студии на ниво на докторски степен понудени во која било област на студии.

MA во Австралија - Земи си MA во Австралија. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

диплома на креативните уметности и индустрии (визуелни уметности) (bcaiva)

Charles Darwin University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 3 - 6 години January 2019 Австралија Darwin Sydney Melbourne + 3 more

Овој курс нуди две патеки дизајнирани да им помогне на студентите да се развие критичко алатки и материјали вештини потребни за да се изгради професионална кариера во Визуелни уметности како уметници и теоретичари. На [+]

Диплома на креативните уметности и индустрија (визуелни уметности) (BCAIVA)

Локации:

Casuarina кампус

Овој курс нуди две патеки дизајнирани да им помогне на студентите да се развие критичко алатки и материјали вештини потребни за да се изгради професионална кариера во Визуелни уметности како уметници и теоретичари. Во студиото и теоретски наставниот кадар се зголемува со енергична посета на форумот на гости говорници и заедно со нашето партнерство со Северна Изданија и Уметничката галерија на ЦДУ и колекција даваат возбудлив и стимулирање на средина за учење.... [-]


Мајстор за ликовни уметности - филм и телевизија

Victorian College of the Arts
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 4 години January 2019 Австралија Melbourne + 1 more

Мајстор за ликовни уметности (филм и телевизија) дава искусни филмски и телевизиски практичари и филм високо ниво на студентите, можност да се вклучат во независни истражувања во својата област. Степенот ќе им овозможи на студентите истражувачите да развијат мајсторство и унапредување на теорија и пракса во својата област. [+]

Мајстор за ликовни уметности - филм и телевизија Мајстор за ликовни уметности (филм и телевизија) дава искусни филмски и телевизиски практичари и филм високо ниво на студентите, можност да се вклучат во независни истражувања во својата област. Степенот ќе им овозможи на студентите истражувачите да развијат мајсторство и унапредување на теорија и пракса во својата област. Кандидатите ќе предложи, а со нивниот претпоставен, ќе се развие свој тема за истражување. Најчесто проектот нема да биде врз основа на производство. На пример, соодветен креативни проекти може да се пишува завршен филм скрипта или истражување аспект на филмот и телевизијата пракса. Проекти можат да содржат некои елементи на производството каде што е соодветно (на пример, приколка или краток анимација). Додека пред себе режија, студентите ќе работат со еден или два супервизори од Факултетот за филм и телевизија академскиот кадар. Започнува изборот на кандидати зависи од способноста на училиштето за да одговара кандидатите проекти со достапни надзор. Сите креативни проекти мора да бидат придружени со писмена дисертација (нормално 12.000 зборови), кои комплименти и ја осветлува творештво и го става во рамките на научен контекст.... [-]


Магистер - теолошки студии

The University of Notre Dame Australia
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година January 2019 Австралија Fremantle Broome Sydney + 3 more

Теологијата секогаш одржа централно место во животот и мисијата на христијанската заедница. Неговата централно значење за животот на заедницата произлегува од фактот ... [+]

Магистер - богословски студии (предметот)

&nbsp

Теологијата секогаш одржа централно место во животот и мисијата на христијанската заедница. Неговата централно значење за животот на заедницата произлегува од фактот дека тоа е преку Богословскиот дека Црквата доаѓа да се разбере сопствената вера и објаснува дека верата на другите.

Образование во Теологијата е затоа неопходни за развој на лицето на верата, како што е од централно значење за остварување на сите министерства, лежеше и ракоположен, насочени кон на комуникација и споделување на таа вера. ... [-]


Master of Arts (Research) in International Studies

University of Technology Sydney
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 4 години January 2019 Австралија Sydney + 1 more

This degree provides an opportunity for graduates to develop their research skills, to deepen their knowledge in some area of international study and to undertake some original, independent research. [+]

The research degrees offered by the Faculty of Arts and Social Sciences are especially valuable for those wishing to pursue an academic career or a career in research or an advanced level of practice.

[-]

Master of Arts (Research) in Humanities and Social Sciences

University of Technology Sydney
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 4 години January 2019 Австралија Sydney + 1 more

The Master of Arts (Research) in Humanities and Social Sciences provides an opportunity for graduates to develop their research skills, deepen their knowledge in an area of the social sciences or humanities and undertake some original research. The degree is awarded to candidates who, through original investigation, make a distinct and significant contribution to knowledge in their field of specialisation. [+]

The research degrees offered by the Faculty of Arts and Social Sciences are especially valuable for those wishing to pursue an academic career, a career in research or an advanced level of professional practice.

[-]

Мајсторот на уметностите во креативно пишување

University of Technology Sydney
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1.5 години January 2019 Австралија Sydney + 1 more

Мајсторот на уметностите во креативно пишување е наменета за искусни писатели кои сакаат и понатаму да ги развиваат своите теоретски знаења и вештини. Студентите учат вредни вештини и да работат кон развивање на голем проект под водство на академскиот факултет член со искуство за креативно пишување. [+]

Студентите учат еден жанр во длабочина или истражуваат спектар на жанрови и медиуми.

Дипломирани студенти на овој курс се развие: општите и посебните вештини во пишување цела низа на genresan способност да се развијат и критички ги ревидира своите workan разбирање на односите на пишување пракса и објавување цела низа на медиумите и современата културни formsa критична познавање на културни и естетски дебати, andan способност да размислуваат креативно и критички за, и да придонесе за, развојот на настаните во културните индустрии. ... [-]


мајстор на уметноста во класичната археологија

Unitelma Sapienza
Он-лајн студии Целосна 2 години Open Enrollment Австралија Australia Online

Магистрирал во класичната археологија претставува одлична иновација меѓу италијанските универзитетски курсеви. Познатите студии во археологијата на Римскиот универзитет Сапиенца се комбинираат со онлајн алатките на универзитетот Unitelma Sapienza кој им овозможува на италијански и меѓународни корисници ексклузивен и престижен проект за обука. Овој магистрирал е интеруниверзитетска диплома доделена заеднички од двата партнерски универзитети. [+]

Цели

Магистрирал во класичната археологија претставува одлична иновација меѓу италијанските универзитетски курсеви. Познатите студии во археологијата на Римскиот универзитет Сапиенца се комбинираат со онлајн алатките на универзитетот Unitelma Sapienza кој им овозможува на италијански и меѓународни корисници ексклузивен и престижен проект за обука. Овој магистрирал е интеруниверзитетска диплома доделена заеднички од двата партнерски универзитети.... [-]


мајстор на уметноста (со истражување)

Bond University
Студии врз за студентски град Целосна 104 недели January 2019 Австралија Robina

Мајстор на уметничката програма им нуди на студентите со потребните вештини за истражување за академски кариери во универзитет или истражувачки сектор, или професионална работа. [+]

ЗАПИС БАРАЊА

Минималниот услов за прием е:

А четири години (осум семестри) почести степен - Прва класа, 2a, 2b; или А квалификација или комбинација на квалификации сметаат за еквивалентни на горниот со повисоки степени на Комитетот за истражување. [-]

мајстор на уметноста (TESOL)

Bond University
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна 54 недели January 2019 Австралија Robina + 1 more

Магистер уметноста (TESOL) програма за да обезбеди образование за наставници во наставата и учењето англиски како втор / Дополнителни јазик. [+]

ЗАПИС БАРАЊА

Завршување на австралиски рамка на квалификации Ниво 7 Диплома диплома или еквивалент во образование, јазик, лингвистика, применетата лингвистика или сродни дисциплини јазик во одобрена институција; или признати квалификации во образованието на наставниците; Или имаат диплома за додипломски студии, плус сертификат во TESOL плус минимум пет години работно искуство во наставата на англиски јазик.... [-]


мајстор на уметноста (предмети)

Bond University
Студии врз за студентски град Целосна 54 недели January 2019 Австралија Robina

Мајсторот на уметностите програма (предметот) Бонд Универзитетот нуди можност за дипломирани студенти да ги продолжат студиите во одредена област, или филијала во други области. [+]

ЗАПИС БАРАЊА

Успешното завршување на диплома за додипломски студии од одобрена институција или во меѓународни односи, политички науки, политички науки, Глобална студии и општествени науки / уметности. Дипломирани студенти од други дисциплини може да се смета.

Опис на програмата

Мајсторот на уметностите програма (предметот) Бонд Универзитетот нуди можност за дипломирани студенти да ги продолжат студиите во одредена област, или филијала во други области. Дипломирани студенти на оваа програма ќе имаат силна и широк сет на вештини од суштинско значење за сите професии, без разлика на тоа што одбраната на нивните кариера. А опсег на специјалност се достапни на програмата им овозможува на студентите да се прилагоди на нивните квалификации да одговараат на нивните специфични интереси на кариера.... [-]