MA Баку - MA програми во Баку MA, Баку

MA Баку - MA програми во Баку MA, Баку

Master

Програми со наслов "мајстор на уметноста " традиционално се состои од либерални уметности теми како што се филозофија, историја, или литература. Мајстори на уметноста се постдипломски програми кои може да се земе по заработени диплома во додипломската програма (диплома). Мајстори на уметноста програми имаат наслов "МА ", "мајстор на уметноста " или "МА ".

Азербејџан високото образование не само што привлече граѓани на земјата, но исто така и меѓународни студенти, особено од Блискиот Исток и Азија. Поголемиот дел од наставните програми се предава на арапски јазик. Ова е елиминиран било кој јазик бариера за странските студенти во Блискиот Исток и Азија, каде што арапски јазик се зборува.

Е главен град на Азербејџан, Баку домаќин на неколку, колеџи, стручни училишта и универзитети. Многу за учење центри се доаѓа сепак, постарите институции, како што Баку Државниот универзитет уште имаат најголем студентска популација.

MA Баку - Земи си MA во Баку. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

Магистер во областа студии

Khazar University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Азербејџан Баку

Површина студии вклучуваат концентрации во европски студии, американски студии, Кавказ студии, турски Светската студии, Блискиот Исток студии, руски студии, и Источна Азија студии. [+]

Магистер по Површина студии

&nbsp

Површина студии вклучуваат концентрации во европски студии, американски студии, Кавказ студии, турски Светската студии, Блискиот Исток студии, руски студии, и Источна Азија студии. Површина студии програми се интердисциплинарни и вклучуваат неколку оддели. Освен студенти кои се запишуваат на Блискиот Исток студии и европската јавност емисии, сите други област студии студентите ќе имаат одделни студиски песна, дизајниран conjointly од страна на неколку членови на факултет и прилагодени кон исполнувањето на студентите интереси. ... [-]


Магистер по меѓународни односи

Khazar University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Азербејџан Баку

Наставната програма на магистрирал програма во меѓународни односи е дизајниран за да им обезбеди на студентите со широк аналитички позадина во главните области на меѓународните односи [+]

Магистер по меѓународни односи

Наставната програма на магистрирал програма во меѓународни односи е дизајниран за да им обезбеди на студентите со широк аналитички позадина во главните области на меѓународните односи, во комбинација со специфичен фокус стекнато преку или функционални или регионални концентрација.

Целта на потребните програми е да се осигура дека секој студент во програмата добива основни, широка, интердисциплинарен обука во меѓународните односи. Ова вклучува дипломиран ниво се разбира работа во меѓународната политика, и историски, политички и општествен процес. ... [-]