MA Азија - MA програми MA Азија

MA Азија - MA програми MA Азија

Master

М-р применета лингвистика е најчестиот на голем број на мајстори, или магистер, како тие се најчесто познати, кои имаат повисока концентрација на науката и се фокусира помалку на училница пракса.

Студентите кои ќе завршат дел од нивниот степен во Азија се зголемува во бројки. Во моментов, на вториот и третиот најголемите економии се во Азија. Без ограничување, студентите се опишани своето време во Азија како најдобро искуство од нивните животи. Денес, три од четирите повеќето населени земји во светот се во Азија: Кина, Индија и Индонезија.

MA Азија - Земи си MA Азија. Земете ги сите MA програма и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

Магистерски студии по Дигитални управување во Сингапур

Hyper Island
Студии врз за студентски град Дел-студии 20 месеци April 2018 Сингапур Singapore

Дизајнирани од страна на експерти од индустријата и акредитирани од страна на топ-100 Велика Британија универзитет, оваа програма ви нуди комбинација на азиски и меѓународни случаи со рацете на обука. На крајот, ќе бидете подготвени да размислувате стратешки и да водите промени во секоја организација. [+]

Скратено работно време Управување со дигитални управување

Добијте ги вештините и знаењата што ви се потребни за да се движат промените во дигиталниот свет. Развивање на непушачки решенија за вистински деловни предизвици.

Возете промени во дигиталниот свет

Останете пред кривата со оваа скратено работно време магистер по дигитален менаџмент на Хипер Ајленд. Придружете ни се да развиеме основни вештини во дизајнерското размислување, дигиталните технологии и бизнис трансформацијата за да ја надминеме возбудата. Исто така, ќе научите да возите иновации, да водите тимови и да разберете нова технологија како FinTech и Smart Cities.... [-]


ма во образованието

Unicaf University (ZM)
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци Open Enrollment Кипар Larnaca Соединети Американски Држави Hell's Kitchen Грција Атина Романија Букурешт Обединетото Кралство London Египет Каиро Гана Акра Малави Лилонгве Маврициус Port Louis Кенија Најроби Нигерија Лагос државата Сомалија Mogadishu Замбија Лусака Јордан Irbid Кипар онлајн + 28 more

Образованието е се повеќе се менува, динамична и многу тешки сектор кој бара професионалци и лекари да биде многу квалификувани со цел да се исполнат различни предизвици. М-р во образованието е погодна за сите оние кои се заинтересирани за разбирање на важноста на улогата на образованието во нашиот секојдневен живот, а особено на врските помеѓу образованието, општеството и студенти од сите возрасти. [+]

Образованието е се менува, динамичен и многу тежок сектор кој бара професионалци и практичари да бидат многу квалификувани за да се соочат со различни предизвици. На Магистер по образование Е погодна за сите оние кои се заинтересирани да ја разберат важната улога на образованието во нашиот секојдневен живот, а особено врските помеѓу образованието, општеството и учениците од сите возрасти. Таа е идеална степен за сите оние кои сакаат да влезат во образовниот сектор и сите актуелни практичари кои сакаат да ги подобрат продолжат својата знаења во областа на наставата и учењето.... [-]


MA Education (Innovation in Learning and Teaching)

University of South Wales Online Programmes through UNICAF
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци September 2018 Соединети Американски Држави New York Грција Атина Романија Букурешт Обединетото Кралство London Египет Каиро Гана Акра Малави Лилонгве Маврициус Port Louis Нигерија Лагос државата Сомалија Mogadishu Замбија Лусака Јордан Irbid Кипар Кипар онлајн + 25 more

[+]

. Да им се овозможи на учениците да се идентификуваат, да се дизајнира и спроведе истражување активности кои вклучуваат можности за значителни самонасочување. [-]

превод на масовни медиуми ма

Xi'an Jiaotong-Liverpool University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 30 месеци September 2018 Кина Суджоу + 1 more

Програмата за превод на масовни медиуми е дизајнирана да ги задоволи потребите на практичарите и оние кои се стремат да ги извршуваат истражувањата во преведувачките студии. Теоретски модули имаат за цел да стават отскочна штица за оние кои сакаат да спроведат понатамошни истражувања во преведувачките студии или кои се посветени на кариера во дисциплината, додека практичните модули имаат за цел да им помогнат на учениците да ги зајакнат своите вештини за критичко размислување, да развијат двојазични и бикултурни сензибилитети и да го подобрат нивниот превод, лингвистиката и двојазичните медиумски комуникациски вештини. [+]

Еден семестар:

Превод и технологија.

Семестар Две:

[-]

мајстор на уметноста кај жените, општеството и развојот

Hamad bin Khalifa University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Катар Доха

Магистер по жени, општество и развој е интердисциплинарна програма фокусирана на прашања поврзани со жените во контекст на социјалниот и економскиот развој на Блискиот Исток, како и различните улоги на жените во унапредувањето на нивните заедници и општества. Таа се базира на различни дисциплини во општествените и хуманитарните науки, кои се движат од економска и социјална теорија; за развој и студии на политики; за правни и комуникациски студии. [+]

Магистер по жени, општество и развој е интердисциплинарна програма фокусирана на прашања поврзани со жените во контекст на социјалниот и економскиот развој на Блискиот Исток, како и различните улоги на жените во унапредувањето на нивните заедници и општества. Таа се базира на различни дисциплини во општествените и хуманитарните науки, кои се движат од економска и социјална теорија; за развој и студии на политики; за правни и комуникациски студии.... [-]


ма во еврејските образование

The Hebrew University of Jerusalem
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 1 година Open Enrollment Израел Ерусалим

Преземете ја вашата кариера во еврејско образование на следното ниво со престижната магистерска еврејска едукација од хебрејскиот универзитет. Мелтон центарот предава 1 година онлајн со 6 недели во ерусалим [+]

1 Година Меѓународната Магистер по еврејски образование Надградба на вашиот кариера во еврејските образование!

Ја преземат својата кариера во еврејските образование на следното ниво со престижна р еврејски образование од Хебрејскиот универзитет Мелтон центар. На 1-годишна онлајн магистер еврејски образование со 6-недела интензивна семестар во Израел обезбедува едукатори со флексибилност на учење и заработуваат со магистерска диплома по образование, без работа-живот.... [-]


Мајсторот на уметностите во англиски големи за креативно пишување

Silliman University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години November 2018 Филипините Dumaguete

Студентите по креативно пишување можат да изберат да ги достават творештво (песни или раскази, игра или роман), како нивната теза. [+]

Студентите по креативно пишување можат да изберат да ги достават творештво (песни или раскази, игра или роман), како нивната теза. Обично е потребно Еден значителен критички вовед таква теза.

Сеопфатен преглед

Сите кандидати за Магистер по англиски јазик со концентрација во книжевноста и креативното пишување мора да помине два прегледи пред да се запишат во тезата пишување. Една контрола е врз основа на листа за читање, заеднички за сите такви програми. Вториот испит е во областа на концентрација. Во рок од англиски и американски литература, следниве може да биде избран:... [-]


мајстор на уметноста во наставата на англиски јазик на звучници на кинески

Shenzhen University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Кина Шенжен

М-р во TESOC програма, заеднички спонзорирана од страна на Факултетот за странски јазици и Seadragon образовен истражувачки институт, е наменска за студенти од надвор Кина континентал кои немаат или малку искуство во наставата по англиски јазик, но сакаат да учат англиски јазик во кинески училишта и заедници. [+]

Мајсторот на уметностите во наставата на англиски на говорници на кинески

Апликации отворени - 1 ноември 2017 година

Краен рок за аплицирање - 10 март, 2018 година

Шенжен универзитет е јавно сеопфатен универзитет лоциран во јужниот јужниот дел на Кина, Шенжен. Како реномирана посебна економска зона, Шенжен има силен социјален и деловен етос кој ги поддржува и поттикнува иновациите и претприемништвото. Шенжен е во непосредна близина на двете меѓународни метрополи - Хонг Конг и Макао, со најбрзо растечка економија и игра водечка улога во текот на модернизацијата и интернационализацијата на Кина. Шенжен сега има население од повеќе од 1.000.000 странци, и на тој начин употребата на англискиот јазик станува сè почеста. Побарувачката за наставници по англиски јазик кои имаат и стручност во учењето и наставата по јазик, како и длабоко разбирање на кинеската култура е во пораст.... [-]


Мајстор на уметноста во професионална комуникација

IUMW - International University of Malaya-Wales
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри October 2018 Малезија Куала Лумпур

Програмата е дизајнирана да ги обликува студентите во повеќе од само експерт во својата област. Тоа е значи да се негуваат студентите да станат катализатор на човечкиот развој за подобрување на човештвото преку важни идеи, аналитички вештини и моќта на знаењето. [+]

На IUMW, нашата главна дејност е обезбедување на квалитетно и глобално релевантно образование во професионалната комуникација. Нашите Мајстор на уметноста (професионална комуникација) Програмата е приспособена за да ги оспособува нашите студенти со аналитички и синтетизирани вештини за актуелни практики во комуникациската и медиумската индустрија која вклучува социјални медиуми, интегрирана маркетинг комуникација, медиумска конвергенција и дигитална култура.... [-]


ма во меѓународните односи

Webster University Thailand Campus
Студии врз за студентски град Целосна 15 месеци March 2018 Тајланд Бангкок

Мајстор на уметноста во меѓународни односи на Универзитетот Тајланд е дизајниран за да им даде на студентите со сеопфатна разбирање и критичка свест за глобалните прашања и предизвици релевантни меѓународни односи, сите во контекст на промена на светската култура. [+]

Мајстор на уметноста во меѓународни односи на Универзитетот Тајланд е дизајниран за да им даде на студентите со сеопфатна разбирање и критичка свест за глобалните прашања и предизвици релевантни меѓународни односи, сите во контекст на промена на светската култура.

Во-длабочината на учење, реално животно искуство, и критичка анализа се дел од динамична, структура на до-to-date курсот и наставна програма. Студентите ги истражуваат најновите теории меѓународни односи преку студии на случај и специјализирани проекти. Тутори со експертиза во широк спектар на индивидуални полиња, гости-предавачи, како и патувања во меѓународните организации овозможи да истражувам во сложени реалниот свет прашања додека открива различни перспективи. ... [-]


М-р во јавното управување

International University of Japan
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Јапонија Ниигата

Овој степен програма ги задоволува потребите на добро владеење е потребно да се спроведе и оцени политики кои ефикасно решавање на различни јавни проблеми, како што се оштетување на животната средина, јавното здравство, образование, национален и регионален развој, социјална реформа, и меѓународната безбедност. [+]

За PMPP

Терминот "владеење" доаѓа да се нагласи повеќе и повеќе во прашањата за развојни политики. Од добро управување е нашироко се смета како еден од клучно значење решение за елиминирање на неефикасност и нееднаквост во рамките на нашите општества, владите и меѓународните институции се посвети поголемо внимание на политики кои ќе овозможат добро владеење - звук процесите на донесување одлуки и со која одлуките се спроведуваат во јавниот сектор. Дипломирал на Факултетот за меѓународни односи (GSIR) има воспоставено нов две-годишна програма МА, јавниот менаџмент и политика Анализа програма (PMPP), за да се задоволат потребите на добро владеење е потребно да се спроведе и оцени политики кои ефикасно решавање на различни јавни проблеми, како еколошка штета, јавното здравство, образование, национален и регионален развој, социјална реформа, и меѓународната безбедност. Како на факултет и студентите GSIR создаде различни формални и неформални идеи може да имаме витална влијание врз обликувањето на капацитет да се справи со таквите проблеми.... [-]


господар во јазичните опис теорија за јазикот и

Higher School of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Русија Москва Санкт Петербург Јужна Кореја Сеул + 3 more

Програмата е организирана од страна на Факултетот за лингвистика, Факултетот за општествени науки. Нашата програма е една од ретките програми Магистер по теоретска лингвистика која вклучува силна интердисциплинарна компонента и објаснува неговата врска со лингвистиката и јазик опис: како акустична фонетика, социолингвистика и лингвистички антропологија. [+]

Преглед програма

Програмата е организирана од страна на Факултетот за лингвистика, Факултетот за општествени науки. Нашата програма е една од ретките програми Магистер по теоретска лингвистика која вклучува силна интердисциплинарна компонента и објаснува неговата врска со лингвистиката и јазик опис: како акустична фонетика, социолингвистика и лингвистички антропологија.

... [-]

инти-мба двојна награда со студии за управување со мажи од универзитет на Херто

INTI International University & Colleges, Malaysia
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 2 години January 2019 Малезија Куала Лумпур Пенанг Најсодржајниот Batu Pahat + 3 more

Нашите Мајстор за бизнис администрација (MBA) двојна награда со Магистер по менаџмент студии од Универзитетот во Хертфордшир, Велика Британија ќе ви овозможи да учат клучна бизнис администрација и менаџмент вештини, знаење и развој на портфолио на клучните надлежности за управување. [+]

Мајстор за бизнис администрација (MBA) двојна награда со Магистер по менаџмент студии од Универзитетот во Хертфордшир, Велика Британија

Нашите Магистер по бизнис администрација (MBA) ќе ви овозможи да дознаете клучна бизнис администрација и менаџмент вештини, знаење и развој на портфолио на клучните надлежности за управување, како што се:

Стратешка анализа Донесување на одлуки Почитување на глобалните деловни предизвици ... [-]

MA in Israel Studies

Ben-Gurion University of the Negev
Студии врз за студентски град 2 години October 2018 Израел Beersheba

[+]

Финансиска помош:

За подетални информации, ве молиме контактирајте го одделот директно на israelstudies@bgu.ac.il или посетете една од следните веб-страници: Центар за меѓународни академски работи Орган за истражување и развој [-]

постдипломски уметности во банкарството, сметководство и финансиски - Одалеченост

University of Nicosia
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 2 години September 2018 Кипар Nicosia + 1 more

Целта на програмата е да се развие културата и вештини кои им се потребни, така што на своите дипломирани студенти да станат лидери во финансискиот сектор. Ова се постигнува со нудејќи широк теоретско и практично арсенал на банкарството, сметководство и финансиски знаење и развој на стратешко размислување и вештини за критичко размислување. Постигнување на намена ќе резултира со создавање на нова генерација на менаџери, способни да ги анализираат корпоративниот предизвици и можности, а воедно и да ја креира и имплементира иновативни и ефективни деловни политики и стратегии во постојано менување на животната средина. [+]

Студии Времетраење (години): 2 години Студија Наслов: магистер по банкарство, сметководство и финансии Наслов на ниво на студии: Мајстор (2-ри циклус на студии) Јазик на настава: Грчките Начин на студии: Полно или скратено работно време Минимална европски кредити (ЕКТС): 120 Опис на програмата

Целта на програмата е да се развие културата и вештини кои им се потребни, така што на своите дипломирани студенти да станат лидери во финансискиот сектор. Ова се постигнува со нудејќи широк теоретско и практично арсенал на банкарството, сметководство и финансиски знаење и развој на стратешко размислување и вештини за критичко размислување. Постигнување на намена ќе резултира со создавање на нова генерација на менаџери, способни да ги анализираат корпоративниот предизвици и можности, а воедно и да ја креира и имплементира иновативни и ефективни деловни политики и стратегии во постојано менување на животната средина.... [-]