MA Тирана - MA програми во Тирана MA, Тирана

MA Тирана - MA програми во Тирана MA, Тирана

Master

А господар 's степен е академски степен доделена на поединци кои биле подложени студија покажува мајсторство или висок ред преглед на одредено поле на студии или област на професионална пракса.

Високото образование на албански јазик понудени од страна на 13 државни универзитети. Најновите еден е на Универзитетот во Драч, кој беше отворен во септември 2006 година. Универзитетот на Спорт во Тирана (Universiteti јас Sporteve јас Tiranës) порано академија на физички тренинг и спорт, од 2010 година. На Универзитетот за уметности еднаш едно време Академијата за ликовни уметности (Akademia е Arteve) од 2011 година. Покрај тоа, постојат 46 приватни универзитети и факултети кои работат во Албанија. Сите универзитети имаат неколку факултети. Т.н. "не-универзитет училишта " даде високото образование програми од две години.

Туристите обично се најде Тирана интересна и шармантен град, со жив ноќен живот. Англиски е брзо стекнување на пареа како втор јазик во Тирана со младите, но многу постари жители, исто така, зборува италијански.

MA Тирана - Земи си MA во Тирана. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

магистер по меѓународни односи

University of New York - Tirana (UNYT)
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 40 месеци September 2018 Албанија Тирана + 1 more

Оваа програма се нуди во соработка со Високата школа за хуманистички и општествени науки, Универзитет во Гринич, Велика Британија. [+]

Магистер по меѓународни односи се нуди во соработка со Високата школа за хуманистички и општествени науки, Универзитет во Гринич, Велика Британија. Во контекст на глобализацијата и демократизацијата, на програмата е дизајниран да ги задоволи потребите на меѓународната заедница, во кои работат професионалци и студенти. Дипломираните студенти ќе бидат опремени со потребните вештини и способност да ги извршуваат различни кариери во рамките на глобалната арена. По завршување на програмата, дипломираните студенти ќе бидат способни да: • се разбере теоријата и практиката на меѓународните политички систем • се вклучат во процесот на формулирање и спроведување на надворешната политика • ја покажат својата acumen како резултат на завршувањето на теза или портфолио ... [-]