MA Африка - MA програми MA Африка

MA Африка - MA програми MA Африка

Master

Степенот р е пред се за студентите кои сакаат да ги подобрат своите општо математичкото образование или да учат.

Африка е континент од 53 независни држави и богата мешавина на мајчин народи, култури, економии и историја. Африка е втор по големина континент во светот.

MA Африка - Земи си MA Африка. Земете ги сите MA програма и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

ма во образованието

Unicaf University (ZM)
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци Open Enrollment Кипар Larnaca Соединети Американски Држави New York Грција Athens Романија Bucharest Обединетото Кралство London Египет Cairo Гана Accra Малави Lilongwe Маврициус Port Louis Кенија Nairobi Нигерија Lagos Сомалија Mogadishu Замбија Lusaka Јордан Irbid Cyprus Online + 29 more

Образованието е се повеќе се менува, динамична и многу тешки сектор кој бара професионалци и лекари да биде многу квалификувани со цел да се исполнат различни предизвици. М-р во образованието е погодна за сите оние кои се заинтересирани за разбирање на важноста на улогата на образованието во нашиот секојдневен живот, а особено на врските помеѓу образованието, општеството и студенти од сите возрасти. [+]

Образованието е се менува, динамичен и многу тежок сектор кој бара професионалци и практичари да бидат многу квалификувани за да се соочат со различни предизвици. На Магистер по образование Е погодна за сите оние кои се заинтересирани да ја разберат важната улога на образованието во нашиот секојдневен живот, а особено врските помеѓу образованието, општеството и учениците од сите возрасти. Таа е идеална степен за сите оние кои сакаат да влезат во образовниот сектор и сите актуелни практичари кои сакаат да ги подобрат продолжат својата знаења во областа на наставата и учењето.... [-]


MA Education (Innovation in Learning and Teaching)

University of South Wales Online Programmes through UNICAF
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци September 2019 Соединети Американски Држави New York Грција Athens Романија Bucharest Обединетото Кралство London Египет Cairo Гана Accra Малави Lilongwe Маврициус Port Louis Нигерија Lagos Сомалија Mogadishu Замбија Lusaka Јордан Irbid Кипар Cyprus Online + 26 more

[+]

Да им се овозможи на учениците да се идентификуваат, да се дизајнира и спроведе истражување активности кои вклучуваат можности за значителни самонасочување. [-]

Мајстор на уметноста во Северна Африка и Блискиот Исток студии (име)

Al Akhawayn University (in Ifrane)
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 2 - 3 семестри August 2019 Мароко Ifran + 3 more

Мајстор на уметноста во Северна Африка и Блискиот Исток студии (NAMES) нуди интензивна студија на општествените науки и хуманистичките курсеви фокусирајќи се на Северна Африка и Блискиот Исток во комбинација со подеднакво интензивна студија на модерниот стандард арапски. [+]

За

Мајстор на уметноста во Северна Африка и Блискиот Исток студии (NAMES) нуди интензивна студија на општествените науки и хуманистичките курсеви фокусирајќи се на Северна Африка и Блискиот Исток во комбинација со подеднакво интензивна студија на модерниот стандард арапски. Овој курс, исто така, вклучува и можност за директен контакт со реалноста на теренот и со социјалните актери и засегнатите страни. Програмата ја користи предноста на факултетската експертиза во регионот, како и нивното искуство во предавањето на различни студентски тела. Програмата има за цел да одговори на потребите на студентите кои сакаат да станат специјалисти во овој регион со учење за својата култура, историја, економија и политика. Студентите доаѓаат од различни академски средини, вклучувајќи меѓународни студии, меѓународни односи, политички науки, антропологија, економија, социологија, медитерански студии и студии од Блискиот Исток.... [-]


образование (лидерство и менаџмент) - скратено работно време м-р

Middlesex University Mauritius
Студии врз за студентски град Дел-студии 3 недели October 2019 Маврициус Vacoas-Phoenix

М-р образование (лидерство и менаџмент) е за оние кои се професионалци вработени во образовни или организации за обука, да придонесе за образовни и тренинг процес. Ова е флексибилен, интегриран курс за професионалци од образованието да се фокусира својата истрага, истражување и стипендии активност на развивање на повеќе ефективна практика и подигање на достигнување во нивните одредена област. Ќе дипломираат како експерт во образованието. [+]

М-р образование (лидерство и менаџмент) е за оние кои се професионалци вработени во образовни или организации за обука, да придонесе за образовни и тренинг процес. Ова е флексибилен, интегриран курс за професионалци од образованието да се фокусира својата истрага, истражување и стипендии активност на развивање на повеќе ефективна практика и подигање на достигнување во нивните одредена област. Ќе дипломираат како експерт во образованието. ... [-]


Мајстор на уметноста во библиски студии

Africa International University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години May 2019 Кенија Nairobi + 1 more

Мајстор на уметноста во библиски студии е дизајниран да ги подготви студентите за повеќе ефективна министерство преку основните библиски образование. [+]

Мајстор на уметноста во библиски студии

Мајстор на уметноста во библиски студии е дизајниран да ги подготви студентите за повеќе ефективна министерство преку основните библиски образование. На крајот на курсот на студии, студентот треба да бидат способни да: 1) да покажат компетентност во областа на библиски и богословски студии.

2) Покажи широко разбирање на најмалку еден библиски јазик.... [-]


март во одржлив и енергетски ефикасни градови (март (SEEC))

University of the Witwatersrand
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години February 2019 Јужноафриканска Република Johannesburg + 1 more

Во март (SEEC) квалификација е една година со полно работно време програма за одржливост и енергетска студии, со фокус на градови, населени места, згради и архитектура. Со јак фокус на предизвикот на енергијата и климатските промени, овој мулти-дисциплинска програма има за цел да ги вооружат дипломци со интегриран спектар на компетенции кои ќе ги направи непроценлива улога играчи во процесот на донесување одлуки во врска со иднината / одржливост на градовите и нивните изградена средина. [+]

Во март (SEEC) квалификација е една година со полно работно време програма за одржливост и енергетска студии, со фокус на градови, населени места, згради и архитектура. Со јак фокус на предизвикот на енергијата и климатските промени, овој мулти-дисциплинска програма има за цел да ги вооружат дипломци со интегриран спектар на компетенции кои ќе ги направи непроценлива улога играчи во процесот на донесување одлуки во врска со иднината / одржливост на градовите и нивните изградена средина. Покрај основните технички принципи на различни интервенциите / технологии на различни нивоа, курсеви во програмата решавање на широк спектар на меѓусебно поврзани прашања, вклучувајќи ги политичките рамки, институционални структури, пазари, однесување, финансии и социо-економските димензии. ... [-]


мајстор на уметноста во Пентекостите и харизматичен студии

Pan Africa Christian University
Студии врз за студентски град Целосна January 2019 Кенија Nairobi

Мајсторот на уметностите програма во Пентекостите и харизматичен студии подготвува научници спроведе соодветна истрага и документ Пентекостите и харизматичен феномени во глобалниот југ. [+]

Мајстор на уметноста во Пентекостите и харизматичен студии

Вовед

Мајсторот на уметностите програма во Пентекостите и харизматичен студии подготвува научници спроведе соодветна истрага и документ Пентекостите и харизматичен феномени во глобалниот југ. Ги анализира карактеристики, трендови и изрази на класична Pentecostalism, Нео-класичниот Pentecostalism и нови верски движења доминантни во Глобалниот Југ точно да планирам нивниот придонес кон глобалното христијанство. Овој курс признава дека на необработени податоци на христијанството денес е жител на Глобалниот Југ и цени дека Пентекостите и харизматичен движење се опширно придонесе за глобалното христијанство.... [-]


Универзитетот на Лестер магистер по применета лингвистика и TESOL

Stafford
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 30 месеци Open Enrollment Саудиска Арабија Saudi Arabia Online Катар Qatar Online Оман Oman Online Либан Lebanon Online Кувајт Kuwait Online Јордан Jordan Online Бахрaин Bahrain Online Обединети Арапски Емирати United Arab Emirates Online Палестинските територии Palestinian Territories Online Египет Egypt Online Ирак Iraq Online Либија Tripoli Јемен Sana'a Јужен Судан Juba + 27 more

Рангиран во топ 10 од Гардијан Универзитетот Водич 2015 (категорија Образование) .А моќно средство за личен и професионален развој. [+]

Рангиран во топ 10 од Гардијан Универзитетот Водич 2015 (категорија Образование) .А моќно средство за личен и професионален развој.

Дали сте само кршење во областа на TESOL или веќе работат во професијата за некое време, е одличен начин да го зголеми вашето знаење и да ги прошират своите можности за кариера е страна на извршување на мајстори на уметноста диплома во применета лингвистика и TESOL. Оваа програма ви овозможува да се прошири вашето знаење на сегашните теоретските и практичните аспекти на јазикот на наставата. Ќе имаат можност за размена на идеи со други наставни искусни професионалци во јазична многу различни контексти.... [-]


магистрирал во управување и образовната администрација (р)

Universidade Católica De Moçambique
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии February 2019 Мозамбик Maputo

Магистер по образовен менаџмент и администрација е регулирано со Законот бр 27/2009 од 29 септември за високото образование, објавен во Службен весник Серија I, број 38; Статутот на Католичкиот универзитет на Мозамбик и прописите кои се во сила на Школата за образование и комуникација. [+]

Магистер по образовен менаџмент и администрација е регулирано со Законот бр 27/2009 од 29 септември за високото образование, објавен во Службен весник Серија I, број 38; Статутот на Католичкиот универзитет на Мозамбик и прописите кои се во сила на Школата за образование и комуникација.

Курсот има за цел да се развие на аналитички и критичко свест на образовните системи, за зајакнување на капацитетите на евалуација на организациската динамика, образовните практики и функционирањето на образовни и административни контексти на настава и учење процес, како и оптимизација на средства и ресурси своите образовни и заедницата мрежа.... [-]


Магистер по компаративна религија / компаративна христијанската теологија

EUCLID (Euclid University)
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 12 - 36 месеци Open Enrollment Соединети Американски Држави Washington Гамбија Banjul Централноафриканска Република Bangui + 5 more

EUCLID нуди две тесно поврзани со програми поврзани со неговата признаена експертиза и меѓувладини мандат на студии од областа меѓуверски и дипломатијата. [+]

ПРЕГЛЕД:

Како дел од својот мандат во областа на меѓуверски дипломатија, EUCLID нуди да изберете студенти од општата јавност надворешна (на далечина или на интернет) програма наречена EUCLID мајстор на уметноста во компаративна христијанската теологија. Оваа програма, исто така, постои (поради разликите во наставната програма), како мајстор на уметноста во компаративна религија. Треба да се напомене дека специјализираните програми во меѓуверски студии / меѓурелигиски дипломатија се исто така понудени.... [-]


ма во семитски јазици и култури (предмети / истражување)

University of Johannesburg
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години February 2019 Јужноафриканска Република Johannesburg + 1 more

Програмата предмети во магистер по семитски јазици и култури се состои од ситни дисертација и два модули. Во истражување на владата дисертација, каде што студентите се фокусира на една тема од областа на арапски, исламски студии, на хебрејски јазик (вклучувајќи еврејски студии) или сроден семитски јазик избрани во консултација со Министерството мора да бидат напишани под надзор. [+]

М-р во семитски јазици и култури (во тек на предметот)

Програмата се состои од ситни дисертација и два модули како што е наведено подолу. Студентите, во соработка со Одделението, изберете два модули од листата подолу. Модулите се понудени во текот на два семестри. Секој модул се испитува со помош на преглед со тежина на секој од 45 кредити. На ситни дисертација има тежина од 90 кредити.... [-]


мајстор на уметноста во политички науки и меѓународни односи

Covenant University
Он-лајн студии Дел-студии March 2019 Нигерија Nigeria Online

Програмата за политички науки нуди курсеви во клучните области на политичката економија, јавна администрација, компаративна политика, федерализмот, Нигерија политика и цивилно-воените односи, демократија и цивилно општество, законодавниот процес, идентитет, етничка припадност и национализмот меѓу другите. Во меѓународни односи, вакви курсеви како теории на меѓународните односи, меѓународната политика, меѓународни економски односи, Теории на војната и мирот, меѓународни мировни, нигериската надворешна политика, меѓународни институции, политичка економија, меѓу другите предмети, се нудат. [+]

Програмата за политички науки нуди курсеви во клучните области на политичката економија, јавна администрација, компаративна политика, федерализмот, Нигерија политика и цивилно-воените односи, демократија и цивилно општество, законодавниот процес, идентитет, етничка припадност и национализмот меѓу другите. Во меѓународни односи, вакви курсеви како теории на меѓународните односи, меѓународната политика, меѓународни економски односи, Теории на војната и мирот, меѓународни мировни, нигериската надворешна политика, меѓународни институции, политичка економија, меѓу другите предмети, се нудат. За политички и стратешки студии, центарот на модули за клучните прашања на лидерство, управување, етика, менаџмент, одговорност и развој. Програмата, исто така се обраќа на клучните области на војни, конфликти, Interest Group и глобалниот тероризам. На 100 и 200 нивоа, кои се основни нивоа, студентите од четири програми заземат истиот курсеви, така што ефикасно да се здобијат со вештини и начин на студијата за политика, која е мајка текот на сите четири дисциплини.... [-]


мајстори во управување и стратешко водство

Oxademy Business School
Он-лајн студии Дел-студии 12 - 16 месеци Open Enrollment Обединетото Кралство Oxford Хонг Конг Hong Kong Кина Shanghai Малезија Kuala Lumpur Индија Mumbai Нигерија Lagos Јапонија Tokyo + 12 more

На MSL е центриран на личен и професионален развој на ефикасноста, овозможувајќи им на практикување и аспиранти менаџери да ги подобрат своите знаења и вештини за менаџмент, лидерство и стратегија. [+]

Лондонскиот универзитет Метрополитен, со корени кои датираат од 1848 година, се наоѓа во срцето на комерцијална област во Лондон; дом на некои од најголемите глобални корпорации и банкарски Правни фирми во светот. Нашата мрежа на индустријата партнери, нашите посветени и стручни наставата, како и нашата совршеност во истражување, направи Лондонскиот општината Факултет за бизнис и право наградува место да учат динамичен и релевантни портфолио на предизвик бизнис и правни предмети, опремување на нашите дипломирани студенти со знаења и вештини да се забрза нивната професионална кариера патеки. ... [-]


Мајстор на уметноста во религиозни студии

Africa University - Zimbabwe
Студии врз за студентски град Целосна 2 години February 2019 Зимбабве Mutare

Богословскиот факултет нуди степен од магистрирал по религиозни студии на учениците од различно потекло кои ќе бидат професионално способни за окупаторски позиции во институциите за високо образование (универзитети), цркви, служат на екуменски водечки позиции, учат верски и морални Образование во училиштата и религиозни студии во богословски колеџи (семинари) и релевантни невладини организации (НВО), каде што ќе дејствуваат како катализатори за промена во донесувањето на одлуки и формулирање на политиките, или да продолжат со релевантните докторски програми. [+]

Богословскиот факултет нуди степен од магистрирал по религиозни студии на учениците од различно потекло кои ќе бидат професионално способни за окупаторски позиции во институциите за високо образование (универзитети), цркви, служат на екуменски водечки позиции, учат верски и морални Образование во училиштата и религиозни студии во богословски колеџи (семинари) и релевантни невладини организации (НВО), каде што ќе дејствуваат како катализатори за промена во процесот на донесување одлуки и формулирање политики, или ќе продолжат со релевантните докторски програми.... [-]


Магистер по археологија (MARC)

Midlands State University
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри February 2019 Зимбабве Gweru

Општите цели се: да промовираат високи концептуални и испитувачки вештини во археолошките прашања, да развијат компетенции во специјалните археолошки области, да генерираат интерес за истражување во археологијата. [+]

Цели

Општите цели се:

промовираат високи концептуални и испитувачки вештини во археолошките прашања.развивање на компетенции во специјализирани археолошки области.генерира интерес за истражување во археологијата.Можности за кариера

Магистер по археологија степен програма е наменета за подобрување на компетенциите на дипломирани студенти во областа на истражување на човечката култура, музеј curation, управување со културната организација, управување со животната средина, наследство консултантски услуги, паркови и дивиот свет управување и универзитетски предавања.... [-]