MA во Бангладеш - MA програми во Бангладеш MA

MA во Бангладеш - MA програми во Бангладеш MA

Master

Мајстор на уметноста или Магистер за бизнис администрација е дипломиран степен обично заработени по програма на студии на ликовната уметност, економијата, општествените науки или други, слични концентрации. Овие програми имаат тенденција да трае една до две години.

Бангладеш има регулирање орган наречен универзитет грантови комисија на Бангладеш, кој врши надзор над 34 јавни универзитети и 60 приватни универзитети. Тоа 's главна цел е да се осигура дека образовните институции се обезбеди квалитетот на образованието. Тие, исто така се осигура дека културата на студентот се почитува во сите високото образование институции.

MA во Бангладеш - Земи си MA во Бангладеш. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

MA in TESOL

BRAC University
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри September 2019 Бангладеш Dhaka

[+]

. TSL 501 Фондацијата за лингвистика: Синтакса и семантика; Фонетика, фонологија и морфологија (3 кредити) [-]

MA in Governance and Development

BRAC University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Бангладеш Dhaka

[+]

Е-управување и ИТ

Одговорност

[-]

MA in English

BRAC University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Бангладеш Dhaka

[+]

. ENG 614 светска литература во превод 3 кредити ENG 616 класични литературни Теории на Источна и Западна традиции 3 кредити [-]