MA во Белгија - MA програми во Белгија MA

MA во Белгија - MA програми во Белгија MA

Master

Степенот р е пред се за студентите кои сакаат да ги подобрат своите општо математичкото образование или да учат.

Белгија е позната како срцето на Европа и центар за меѓународно вмрежување. Како меѓународни студенти во Белгија ќе биде опкружена со мултикултурна заедница.

MA во Белгија - Земи си MA во Белгија. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

господар на уметностите по теологија и религиозни студии

Evangelische Theologische Faculteit, Leuven
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Белгија Leuven

Магистер по теологија и религиозни студии (120 ЕКТС - 2 години) подготвува да предава, да води организации и цркви, и да учествува во тековните теолошки дебати релевантни за Црквата и општеството. [+]

Магистер по теологија и религиозни студии

Магистер по теологија и религиозни студии (120 ЕКТС - 2 години) подготвува да предава, да води организации и цркви, и да учествува во тековните теолошки дебати релевантни за Црквата и општеството.

Покрај фокусот на основните и методолошки прашања, магистрирал нуди широк спектар на курсеви за одредени предмети. Туторијали и семинари ја зајакнуваат вашата експертиза за истражување. Во исто време, стекнете вештини за водство или пастирска улога и лично ја развивате вашата теологија. Во магистерската теза, учете да направите независен придонес кон теолошко истражување. Програмата, предава на англиски , е наменета за странски студенти. Специјализации ... [-]

мајстор на уметноста во музиката

KASK & Conservatorium / School of Arts Gent
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Белгија Ghent

На Факултетот за уметности нуди господар програми на англиски јазик во визуелните уметности, аудиовизуелни уметности и музиката. Секоја година, голем број на странски студенти да изберат господар програми на нашиот факултет да ги продолжат своите студии. Присуството на студентите од различни меѓународни средини е збогатување на нашата образовна традиција и дава дополнителна вредност на обуката на странски студенти на магистерски студии и фламански студенти Преселба на од холандски јазик диплома програми на слично. [+]

англискиот мајстор На Факултетот за уметности нуди господар програми на англиски јазик во визуелните уметности, аудиовизуелни уметности и музиката. Секоја година, голем број на странски студенти да изберат господар програми на нашиот факултет да ги продолжат своите студии. Присуството на студентите од различни меѓународни средини е збогатување на нашата образовна традиција и дава дополнителна вредност на обуката на странски студенти на магистерски студии и фламански студенти Преселба на од холандски јазик диплома програми на слично. ... [-]

напреден главен современа музика

KASK & Conservatorium / School of Arts Gent
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Белгија Ghent

Оние изборот на Напредно Магистер по современа музика програма во Гент работа на Кралскиот конзерваториум / Школата за уметности, под водство на современите музички ансамбли на Ictus и SPECTRA, на проекти со решителна фокус на неодамна составен музика. Студентите се специјализираат во современата музика, како солисти или членови на ансамблот. Тие играат активна улога во создавање на нови дела од млади и основана композитори. [+]

современа музика Оние изборот на Напредно Магистер по современа музика програма во Гент работа на Кралскиот конзерваториум / Школата за уметности, под водство на современите музички ансамбли на Ictus и SPECTRA, на проекти со решителна фокус на неодамна составен музика. Студентите се специјализираат во современата музика, како солисти или членови на ансамблот. Тие играат активна улога во создавање на нови дела од млади и основана композитори. ... [-]

мајстор на уметноста во визуелните уметности

KASK & Conservatorium / School of Arts Gent
Студии врз за студентски град Целосна 60 часа September 2018 Белгија Ghent

На Факултетот за уметности нуди господар програми на англиски јазик во визуелните уметности, аудиовизуелни уметности и музиката. Секоја година, голем број на странски студенти да изберат господар програми на нашиот факултет да ги продолжат своите студии. Присуството на студентите од различни меѓународни средини е збогатување на нашата образовна традиција и дава дополнителна вредност на обуката на странски студенти на магистерски студии и фламански студенти Преселба на од холандски јазик диплома програми на слично. [+]

англискиот мајстор На Факултетот за уметности нуди господар програми на англиски јазик во визуелните уметности, аудиовизуелни уметности и музиката. Секоја година, голем број на странски студенти да изберат господар програми на нашиот факултет да ги продолжат своите студии. Присуството на студентите од различни меѓународни средини е збогатување на нашата образовна традиција и дава дополнителна вредност на обуката на странски студенти на магистерски студии и фламански студенти Преселба на од холандски јазик диплома програми на слично. ... [-]

мајстор на уметноста во аудиовизуелни уметности

KASK & Conservatorium / School of Arts Gent
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 60 часа September 2018 Белгија Ghent + 1 more

На Факултетот за уметности нуди господар програми на англиски јазик во визуелните уметности, аудиовизуелни уметности и музиката. Секоја година, голем број на странски студенти да изберат господар програми на нашиот факултет да ги продолжат своите студии. Присуството на студентите од различни меѓународни средини е збогатување на нашата образовна традиција и дава дополнителна вредност на обуката на странски студенти на магистерски студии и фламански студенти Преселба на од холандски јазик диплома програми на слично. [+]

англискиот мајстор На Факултетот за уметности нуди господар програми на англиски јазик во визуелните уметности, аудиовизуелни уметности и музиката. Секоја година, голем број на странски студенти да изберат господар програми на нашиот факултет да ги продолжат своите студии. Присуството на студентите од различни меѓународни средини е збогатување на нашата образовна традиција и дава дополнителна вредност на обуката на странски студенти на магистерски студии и фламански студенти Преселба на од холандски јазик диплома програми на слично. ... [-]

М-р во глобалниот мир, безбедност и стратешки студии (gpsss)

Vesalius College
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Белгија Brussels

Во режија на професорот Џејми Шеј (поранешен заменик НАТО Помошник генералниот секретар за новите безбедносни предизвици) програма Оваа уникатна една година Магистер нуди на студентите и професионалци, со сеопфатно знаење и политика-ориентирана вештини во пресекот на мир, безбедност и стратешки студии. [+]

М-р во глобалниот мир, безбедност и стратешки студии (GPSSS)

една година интензивна програма А М-р

Организирана во соработка со Институтот Егмонт - Кралскиот институт за меѓународни односи, белгискиот Кралската академија и Институтот за економија и мир

Во режија на професорот Џејми Шеј (поранешен заменик НАТО Помошник генералниот секретар за новите безбедносни предизвици) програма Оваа уникатна една година Магистер нуди на студентите и професионалци, со сеопфатно знаење и политика-ориентирана вештини во пресекот на мир, безбедност и стратешки студии. Дизајнирано, доведе и подучени од меѓународна мрежа на водечките меѓународни професори од врвни универзитети и истражувачки центри, како и високи креатори на политики од ОН, НАТО и на Европската Унија, оваа програма им овозможува на студентите заинтересирани за меѓународна кариера во владата, меѓународните организации, тинк-тенкови и невладините организации за да се добие уникатен теоретски основи, практична вештина-сетови и контакти на високо ниво. ... [-]


ма во дипломатијата и глобалното владеење

Vesalius College
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Белгија Brussels

програма Оваа уникатна една година Магистер нуди на студентите и професионалци, со сеопфатно знаење и политика-ориентирана вештини во пресекот на дипломатијата и глобално владеење. [+]

Магистер по дипломатија и глобално владеење

една година интензивна програма А М-р

програма Оваа уникатна една година Магистер нуди на студентите и професионалци, со сеопфатно знаење и политика-ориентирана вештини во пресекот на дипломатијата и глобално владеење. Двете дипломатија и глобалното владеење се важни институции на меѓународниот поредок; но тие се исто така на институциите во процес на постојан процесите на промени во модерен и понекогаш турбулентен свет. ... [-]


Research Master: Master of Advanced Studies in Theology and Religion (Leuven)

KU Leuven: Faculty of Theology and Religious Studies
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2018 Белгија Leuven + 1 more

[+]

Краен рок за аплицирање 1 март 2018 година (за граѓани кои не се дел од ЕЕО) 1 јуни 2018 година (за граѓаните на ЕЕА)

KU Leuven користи онлајн апликациски систем.

[-]

Троен степен магистер по Глобална продажба и маркетинг

University of Applied Sciences Upper Austria
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2018 Белгија Ghent

Троен степен програма ГМ подготвува студентите да се развие и да управуваат со општите бизнис, продажба и маркетинг активности за идните меѓународни компании. [+]

На трокреветни степен програма ГСМ подготвува студентите да се развие и да управуваат со општите бизнис, продажба и маркетинг активности за идните меѓународни компании. За такви менаџери, од суштинско значење е да се развијат вештини за претприемачко размислување и да се знае како да се справуваат со предизвиците во заднината на една култура. Во денешните дигитализирани и глобализирани пазари неопходно е разбирање и користење на технолошкиот развој, влијание врз деловните процеси, но исто така и способноста да се комбинираат виртуелни и физички кориснички допирни точки.... [-]


Магистратура по лингвистика и литература: Англиски

University of Antwerp
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Белгија Antwerp

"Англиски" на ниво на мајстор на Универзитетот во Антверпен се сведува на еден сет на истражувачки-ориентирани курсеви за лингвистика и литература, кој има за цел да им обезбеди на успешните студенти со знаења, вештини и ставови да ги извршуваат различни кариери, или во (академски) настава или културниот сектор во целина. [+]

М-р во лингвистика и литература: англиски нуди широк спектар на курсеви за избор во областа на лингвистиката и книжевни студии. Има само еден задолжителен елемент - мора да трае најмалку еден лингвистика разбира и една курс по литература. На магистерскиот труд претставува важен дел од степен и е во вредност од 18 на 60 ЕКТС кредити. Литература теми вклучуваат американски историски роман по 1950 година, изградбата на возраст, како и работата на Семјуел Бекет. Лингвистика курсеви вклучуваат прагматика, негација и наставен план и програма дизајн.... [-]


Магистер по комуникации студии

European College for Liberal Studies
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 9 - 12 месеци September 2018 Белгија Brussels Antwerp + 2 more

Р - Магистер по комуникации студии (60 кредити) [+]

Нашите програми за постдипломски студии, секој со различни програмски барања, се базираат и се целосно компатибилни со воспоставените европски и американски образовни системи . Европските насоки за високо образование се наведени во Болоњските договори. Откако ќе се заработи минимален број на кредити, може да се поднесе барање за дипломирање. Сите програми не се нудат на сите кампуси. Погледнете во распоредот на програмата за понатамошни детали.... [-]


мајстор на уметноста во Глобална студии

European College for Liberal Studies
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 9 - 12 месеци September 2018 Белгија Brussels Antwerp + 2 more

М-р - Магистер по Глобална студии (60 кредити) [+]

Нашите програми за постдипломски студии, секој со различни барањата на програмата, се врз основа и се целосно компатибилни со утврдените Европски и американски образовни системи. Европските насоки за високото образование се наведени во договорите Болоња. Еднаш минималниот број на кредити се заработени, барање за дипломирање може да се поднесе. Не сите програми се понудени на сите кампуси. Се однесуваат на распоредот на програмата за повеќе детали.... [-]


мајстор во документарен филм режија - docnomads

Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Белгија Brussels

Курсот е надгледувана и спонзорирана со стипендии за студенти и научници од страна на образование, аудиовизуелна дејност и Извршната агенција за култура Видете во детали на www.docnomads.eu [+]

На "DOCNOMADS" документарен филм режија ТЕК ЕРАЗМУС МУНДУС мајстор е: - две години, 120 ЕКТС - Документарен филм режија - мајстор се разбира

Имплементирани од страна на трите европски универзитети:

Факултетот Lusófona де Humanidades е Tecnologias / Лисабонскиот / Португалија,

Színház-ES Filmművészeti Egyetem / Универзитет за театарска и филмска уметност / Будимпешта / Унгарија и

Лука, колеџ Sint Лукас Брисел / Белгија.... [-]


Магистер по американски студии

Vrije Universiteit Brussel
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Белгија Brussels

Оваа програма Напредно мајстор 's нуди на студентите интердисциплинарен пристап кон интригантна областа на американски студии. Таа опфаќа земјата од брег до брег, во значителна мера опфаќа аспекти на американското право, економија, историја, политика и различни културни (форми на) производство (а). [+]

Опис на програмата

Оваа магистерска програма нуди интердисциплинарен пристап кон областа на американски студии, преку кои ќе се добие увид во различните аспекти на Америка. Предметот американски студии е дизајниран за да добиете интелектуална контрола врз богатството на американското општество. Курсеви се понудени на англиски јазик од страна на група главно белгиски и американски специјалисти од различни универзитети и организации. Соединетите Американски Држави е неверојатно земјата, што значи, сосема очигледно, дека понекогаш е тешко да се измери. Магистер по американски студии е дизајниран за да добиете интелектуална контрола врз богатството на американското општество. ... [-]


господар во лингвистика и книжевни студии

Vrije Universiteit Brussel
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Белгија Brussels

Програма нашиот мајстор ви нуди единствена можност да се земе курсеви во лингвистиката и книжевни студии во најмногу шест различни јазици и да се специјализираат во еден јазик во врска со научна дисциплина и во една или две специфични јазици. На програмата на мајстор повеќејазичен содржи курсеви во следниве јазици: холандски, англиски, француски, германски, италијански и шпански јазик. На програмата е изградена од три компоненти: потребни предмети, изборот за еден јазик или два јазика, и повеќејазична профил. [+]

Опис на програмата

Лингвистика и книжевни студии се меѓу повеќето фасцинантни студии, особено во град како Брисел, каде што повеќе јазици се зборуваат од никаде на друго место во Фландрија, Белгија и во Европа. Студент на магистерски во лингвистиката и книжевни студии добива пристап до други јазици и култури што отвора нови хоризонти на разбирање. Нашата програма повеќејазични Магистер подготвува студентите за еден глобализиран пазар на трудот, каде повеќејазичноста е се повеќе станува неопходност. На меѓународно ориентирана град Брисел е совршена локација за лично искуство на различни аспекти на мултилингвизмот и мултикултурализмот. Програма нашиот мајстор ви нуди единствена можност да се земе курсеви во лингвистиката и книжевни студии во најмногу шест различни јазици и да се специјализираат во еден јазик во врска со научна дисциплина и во една или две специфични јазици. На програмата на мајстор повеќејазичен содржи курсеви во следниве јазици: холандски, англиски, француски, германски, италијански и шпански јазик. На програмата е изградена од три компоненти: На задолжителни предмети, изборот на еден јазик или два јазика, и повеќејазична профилот. ... [-]