MA Брисел - MA програми во Брисел MA, Брисел

MA Брисел - MA програми во Брисел MA, Брисел

Master

Мајстори степени се повеќе разноврсна од докторски квалификации и имаат широк спектар на професионални и академски апликации. Според американското Министерство за образование, три видови на програми мајстори постојат истражувања, професионални и терминал. Најпопуларните мајстори степен видови се Мајсторот на уметностите (MA) и мајстор на науки (МСП) во мешавина на предмет полиња.

Белгија, официјално на Кралството Белгија, е федерална држава во Западна Европа. Тоа е еден од основачите на Европската унија и е домаќин на ЕУ 's штаб, како и оние на неколку други големи меѓународни организации како што е НАТО.

За оние кои сакаат да ги унапредат своите образование, Брисел нуди широк избор за тоа каде да учат. Врвни универзитети како Врије во Universitet Брисел и Université Libre de Bruxelles се базираат тука.

MA Брисел - Земи си MA во Брисел. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

Магистер по американски студии

Vrije Universiteit Brussel
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Белгија Брисел

Оваа програма Напредно мајстор 's нуди на студентите интердисциплинарен пристап кон интригантна областа на американски студии. Таа опфаќа земјата од брег до брег, во значителна мера опфаќа аспекти на американското право, економија, историја, политика и различни културни (форми на) производство (а). [+]

Опис на програмата

Оваа магистерска програма нуди интердисциплинарен пристап кон областа на американски студии, преку кои ќе се добие увид во различните аспекти на Америка. Предметот американски студии е дизајниран за да добиете интелектуална контрола врз богатството на американското општество. Курсеви се понудени на англиски јазик од страна на група главно белгиски и американски специјалисти од различни универзитети и организации. Соединетите Американски Држави е неверојатно земјата, што значи, сосема очигледно, дека понекогаш е тешко да се измери. Магистер по американски студии е дизајниран за да добиете интелектуална контрола врз богатството на американското општество. ... [-]


господар во лингвистика и книжевни студии

Vrije Universiteit Brussel
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Белгија Брисел

Програма нашиот мајстор ви нуди единствена можност да се земе курсеви во лингвистиката и книжевни студии во најмногу шест различни јазици и да се специјализираат во еден јазик во врска со научна дисциплина и во една или две специфични јазици. На програмата на мајстор повеќејазичен содржи курсеви во следниве јазици: холандски, англиски, француски, германски, италијански и шпански јазик. На програмата е изградена од три компоненти: потребни предмети, изборот за еден јазик или два јазика, и повеќејазична профил. [+]

Опис на програмата

Лингвистика и книжевни студии се меѓу повеќето фасцинантни студии, особено во град како Брисел, каде што повеќе јазици се зборуваат од никаде на друго место во Фландрија, Белгија и во Европа. Студент на магистерски во лингвистиката и книжевни студии добива пристап до други јазици и култури што отвора нови хоризонти на разбирање. Нашата програма повеќејазични Магистер подготвува студентите за еден глобализиран пазар на трудот, каде повеќејазичноста е се повеќе станува неопходност. На меѓународно ориентирана град Брисел е совршена локација за лично искуство на различни аспекти на мултилингвизмот и мултикултурализмот. Програма нашиот мајстор ви нуди единствена можност да се земе курсеви во лингвистиката и книжевни студии во најмногу шест различни јазици и да се специјализираат во еден јазик во врска со научна дисциплина и во една или две специфични јазици. На програмата на мајстор повеќејазичен содржи курсеви во следниве јазици: холандски, англиски, француски, германски, италијански и шпански јазик. На програмата е изградена од три компоненти: На задолжителни предмети, изборот на еден јазик или два јазика, и повеќејазична профилот. ... [-]


М-р во глобалниот мир, безбедност и стратешки студии (gpsss)

Vesalius College
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Белгија Брисел

Во режија на професорот Џејми Шеј (поранешен заменик НАТО Помошник генералниот секретар за новите безбедносни предизвици) програма Оваа уникатна една година Магистер нуди на студентите и професионалци, со сеопфатно знаење и политика-ориентирана вештини во пресекот на мир, безбедност и стратешки студии. [+]

М-р во глобалниот мир, безбедност и стратешки студии (GPSSS)

една година интензивна програма А М-р

Организирана во соработка со Институтот Егмонт - Кралскиот институт за меѓународни односи, белгискиот Кралската академија и Институтот за економија и мир

Во режија на професорот Џејми Шеј (поранешен заменик НАТО Помошник генералниот секретар за новите безбедносни предизвици) програма Оваа уникатна една година Магистер нуди на студентите и професионалци, со сеопфатно знаење и политика-ориентирана вештини во пресекот на мир, безбедност и стратешки студии. Дизајнирано, доведе и подучени од меѓународна мрежа на водечките меѓународни професори од врвни универзитети и истражувачки центри, како и високи креатори на политики од ОН, НАТО и на Европската Унија, оваа програма им овозможува на студентите заинтересирани за меѓународна кариера во владата, меѓународните организации, тинк-тенкови и невладините организации за да се добие уникатен теоретски основи, практична вештина-сетови и контакти на високо ниво. ... [-]


ма во дипломатијата и глобалното владеење

Vesalius College
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Белгија Брисел

програма Оваа уникатна една година Магистер нуди на студентите и професионалци, со сеопфатно знаење и политика-ориентирана вештини во пресекот на дипломатијата и глобално владеење. [+]

Магистер по дипломатија и глобално владеење

една година интензивна програма А М-р

програма Оваа уникатна една година Магистер нуди на студентите и професионалци, со сеопфатно знаење и политика-ориентирана вештини во пресекот на дипломатијата и глобално владеење. Двете дипломатија и глобалното владеење се важни институции на меѓународниот поредок; но тие се исто така на институциите во процес на постојан процесите на промени во модерен и понекогаш турбулентен свет. ... [-]


мајстор на уметноста во Глобална студии

European College for Liberal Studies
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 9 - 12 месеци September 2018 Белгија Брисел Антверпен + 2 more

М-р - Магистер по Глобална студии (60 кредити) [+]

Нашите програми за постдипломски студии, секој со различни барањата на програмата, се врз основа и се целосно компатибилни со утврдените Европски и американски образовни системи. Европските насоки за високото образование се наведени во договорите Болоња. Еднаш минималниот број на кредити се заработени, барање за дипломирање може да се поднесе. Не сите програми се понудени на сите кампуси. Се однесуваат на распоредот на програмата за повеќе детали.... [-]


Магистер по комуникации студии

European College for Liberal Studies
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 9 - 12 месеци September 2018 Белгија Брисел Антверпен + 2 more

Р - Магистер по комуникации студии (60 кредити) [+]

Нашите програми за постдипломски студии, секој со различни програмски барања, се базираат и се целосно компатибилни со воспоставените европски и американски образовни системи . Европските насоки за високо образование се наведени во Болоњските договори. Откако ќе се заработи минимален број на кредити, може да се поднесе барање за дипломирање. Сите програми не се нудат на сите кампуси. Погледнете во распоредот на програмата за понатамошни детали.... [-]


мајстор во документарен филм режија - Docnomads

Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Белгија Брисел

Курсот е надгледувана и спонзорирана со стипендии за студенти и научници од страна на образование, аудиовизуелна дејност и Извршната агенција за култура Видете во детали на www.docnomads.eu [+]

На "DOCNOMADS" документарен филм режија ТЕК ЕРАЗМУС МУНДУС мајстор е: - две години, 120 ЕКТС - Документарен филм режија - мајстор се разбира

Имплементирани од страна на трите европски универзитети:

Факултетот Lusófona де Humanidades е Tecnologias / Лисабонскиот / Португалија,

Színház-ES Filmművészeti Egyetem / Универзитет за театарска и филмска уметност / Будимпешта / Унгарија и

Лука, колеџ Sint Лукас Брисел / Белгија.... [-]