MA County Durham - MA програми во County Durham MA, County Durham

MA County Durham - MA програми во County Durham MA, County Durham

Master

А господар 's степен е на постдипломски академски степен. А господар 's степен подготвува студентите да го води или управуваат. А господар 's степен, исто така, подготвува некое лице за голем број на потраги преку специјализирани студија на терен.

Велика Британија, Велика Британија е повеќе од 300 години и се состои од четири конститутивни народи: Англија, Шкотска, Велс и Северна Ирска. Велика Британија е центар на учење за изминатите 1000 години и поседува многу антички и истакнати универзитети. Странските студенти ја сочинуваат значителен дел од студентите на телото во Велика Британија универзитети.

MA County Durham - Земи си MA во County Durham. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

управување со м-р (скратено работно време)

Durham University Business School
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 30 месеци October 2018 Обединетото Кралство Durham

Нашите со скратено работно време магистрирал во управување со програмата е пост-искуство. Со флексибилна опција на онлајн или предава модули, програмата ги комбинира академска строгост со реалниот свет бизнис релевантност за да обезбеди квалификација која е препознаена и навистина ценет од страна на работодавците. [+]

М-р за управување со UCAS код: N2K607 Траење на курсот: 30 месеци со скратено работно време Режим на студии: Вонредно време Локација: Дурам Сити Датум на започнување: 02.10.2017, 02.10.2018

Нашите со скратено работно време магистрирал во управување со програмата е пост-искуство. Со флексибилна опција на онлајн или предава модули, програмата ги комбинира академска строгост со реалниот свет бизнис релевантност за да обезбеди квалификација која е препознаена и навистина ценет од страна на работодавците.... [-]


ма меѓународни односи (Европа, Азија, Блискиот Исток)

Durham University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Обединетото Кралство Durham

Во рамките на широка рамка на целите и активностите за нашите р степени, тоа е дизајниран за да обезбеди јасна основа на напредни знаења и разбирање на дисциплината на меѓународните односи поврзани со фокус на случувањата во или Европа или на Блискиот Исток и Азија. [+]

Во рамките на широка рамка на целите и активностите за нашите р степени, тоа е дизајниран за да обезбеди јасна основа на напредни знаења и разбирање на дисциплината на меѓународните односи поврзани со фокус на случувањата во или Европа или на Блискиот Исток и Азија.

Учење и настава

На почетокот на учебната година, студентите одат низ петдневна индукција настани во кои тие се информирани за Универзитетот, на училиште, програми м-р / м-р и се на располагање за нивното учење објекти.... [-]


ма истражувачки методи (политика, меѓународни односи, безбедност)

Durham University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Обединетото Кралство Durham

[+]

. [-]

ма во политиката и меѓународни односи (политичка теорија)

Durham University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Обединетото Кралство Durham

Оваа програма нуди на студентите со систематски знаења и алатки за да се критички преглед на сложените односи меѓу владата и општеството на различни нивоа и во различни контексти. [+]

Опис

Оваа програма им нуди на студентите со систематски знаења и алатки за да се критички преглед на комплексните односи меѓу владата и општеството на различни нивоа и во различни контексти.

Курс Структура [-]

Durham University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Обединетото Кралство Durham

Оваа програма е комбинација на звук основа на напредни знаења и разбирање во поширока и многу повеќе диспаратни поле за меѓународни студии со можност да изберат изборен специјализирани области на студии, од оние понудени во училиште, [+]

Опис

Оваа програма е комбинација на звук основа на напредни знаења и разбирање во поширока и многу повеќе диспаратни поле за меѓународни студии со можност да изберат изборен специјализирани области на студии, од оние понудени во училиште, како и други училишта, како современи јазици и култури. На интереси, особено што се гледа во изборот на опции и потоа може да се развива преку истражување и пишување на дисертацијата.... [-]