MA Manchester - MA програми во Manchester MA, Manchester

MA Manchester - MA програми во Manchester MA, Manchester

Master

М-р применета лингвистика е најчестиот на голем број на мајстори, или магистер, како тие се најчесто познати, кои имаат повисока концентрација на науката и се фокусира помалку на училница пракса.

Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, попозната како Обединетото Кралство и Велика Британија, е суверена држава се наоѓа надвор од северо-западниот брег на континентална Европа.Двете најпознатите (и најстарата) универзитети се Оксфорд и Кембриџ (често се нарекува како Оксбриџ од страна на многу Британци) Англија, исто така има неколку други од светска класа институции, вклучувајќи и неколку во Лондон (особено Кралскиот колеџ, Лондонската школа за економија, Универзитетскиот колеџ во Лондон и кралот 's колеџ во Лондон, сите се дел од лондонскиот универзитет)

MA Manchester - Земи си MA во Manchester. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

М-р Меѓународно новинарство за дигитални медиуми

University of Salford
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 36 месеци September 2018 Обединетото Кралство Manchester + 1 more

Нашиот предмет ги истражува теоретски и практични теми, актуелни прашања во новинарството во контекст на дигиталната револуција и медиумската конвергенција. [+]

. Накратко:Ќе студирате во нашиот state-of-the-art MediaCityUK кампус до студиите на Би-Би-Си и ИТВ во најголемиот медиумски центар во регионотСподели го своето знаење и работи заедно со колеги студенти од Велика Британија и многу други земји во мултикултурна срединаДобијте искуство од прва рака во индустријата и научете од водечките практичари за емитување и дигитално новинарствоОпција за скратено работно времеВрз основа на MediaCityUKВо странство студија на располагањеРаботна / индустриска поставеност можностМеѓународни студенти можат да аплицираатРезиме на курсот... [-]

Документарен продукција на дивиот свет за млеко

University of Salford
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Обединетото Кралство Manchester

На овој курс ќе ги научите истражувачките, сценаристичките и продукциските вештини кои ќе ви бидат потребни за производство на полирани, професионални документарни филмови за дивиот свет. [+]

Накратко:Работат кон исполнување на кариера во возбудлива област со потенцијал за патувањеДознајте од почитуваните филмаџии преку серија на мастер класиРазвијте ги креативните и техничките вештини што ќе ви бидат потребни за производство на впечатливи и информативни документарни филмови за дивиот свет - ова е курс за акредитиран курс SkillsetВрз основа на MediaCityUKРаботна / индустриска поставеност можностМеѓународни студенти можат да аплицираатРезиме на курсот... [-]

Магистер по графички дизајн и уметност насока

Manchester Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство Manchester + 1 more

Овој курс се занимава со напредни истражување и примена на принципите на графички дизајн во контекст на истражување и професионален развој. Ангажирањето со дигитални технологии и технологиите за изработка е од суштинско значење за откривање и искористување на новото размислување во дизајнот. [+]

Преглед

Овој курс се занимава со напредни истражување и примена на принципите на графички дизајн во контекст на истражување и професионален развој. Ангажирањето со дигитални технологии и технологиите за изработка е од суштинско значење за откривање и искористување на новото размислување во дизајнот.

Овој курс е од особена важност за оние кои се заинтересирани за ефективна визуелна комуникација и развивање на иновативни концепти и пристапи во дизајнот на публикации, илустрација, движење графика, корпоративен идентитет, фотографија, дизајн за дигитални медиуми и графички дизајн за рекламирање.... [-]


Магистер по Ентериери

Manchester Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство Manchester + 1 more

Овој курс ја промовира истражувањето и толкувањето на внатрешниот простор, внатре и надвор од традиционалниот архитектонски плик, притоа земајќи ги предвид човековата окупација, ангажираност и искуство како катализатор. [+]

Преглед

Овој курс ја промовира истражувањето и толкувањето на внатрешниот простор, внатре и надвор од традиционалниот архитектонски плик, притоа земајќи ги предвид човековата окупација, ангажираност и искуство како катализатор. Ова може да се манифестира во различни резултати и ќе ви овозможи да работите во рамките на вашата избрана специјалност, како што се градење на повторна употреба, изложба или продавница дизајн, брендирање, идентитети или еколошки графика, перформанси или поставен дизајн, привремени инсталации или "настан" дизајн, мебел или артефакт дизајн. Специјализираните работилници ви овозможуваат да ги истражите материјалноста, измислицата и реализацијата на вашите идеи, преку техничка строгост на различни нивоа, додека студиското учење е поткрепено со ангажирање со индустријата.... [-]


Магистер по мултимедијално новинарство

Manchester Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство Manchester + 1 more

Овој курс обезбедува директен пат во новинарството на 21 век. Дипломирани студенти од сите дисциплини се опремени со знаење и вештини во новинарството преку интензивна практична обука и школувањето. Дизајниран да ги задоволи барањата на работодавачите во медиумите во Обединетото Кралство и пошироко, курсот го учи посветен кадар со искуство во медиумите и индустријата и со силни професионални врски. [+]

Преглед

Овој курс обезбедува директен пат во новинарството на 21 век. Дипломирани студенти од сите дисциплини се опремени со знаење и вештини во новинарството преку интензивна практична обука и школувањето.

Дизајниран да ги задоволи барањата на работодавачите во медиумите во Обединетото Кралство и пошироко, курсот го учи посветен кадар со искуство во медиумите и индустријата и со силни професионални врски. Ќе имате корист од задолжителната поставеност обезбедување на клучните можности за мрежно поврзување и подобрување на вашата вработливост.... [-]


Магистер по дефектологија и инклузивно образование

Manchester Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2018 Обединетото Кралство Manchester + 1 more

Оваа награда дава можност да се вклучат со теоретски перспективи и истражувања во областа на инклузија и попреченост, и на национално и на глобално ниво. Програмата е релевантна за двете Велика Британија и меѓународните кандидати и започнува од премисата дека условите, како што се инклузија, инвалидност и посебни потреби, се спротивставуваат. [+]

Преглед

Оваа награда дава можност да се вклучат со теоретски перспективи и истражувања во областа на инклузија и попреченост, и на национално и на глобално ниво. Програмата е релевантна за Обединетото Кралство и * меѓународните кандидати и започнува од премисата дека условите, како што се инклузија, инвалидност и посебни потреби, се спротивставуваат.

Ве охрабруваат критички да се вклучат во оние општествени, политички и глобални дебати поврзани со образованието на маргинализираните групи на деца и млади луѓе.... [-]


Магистер по образовни студии

Manchester Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 3 години September 2018 Обединетото Кралство Manchester

Оваа програма нуди интелектуално ригорозна анализа на образовните процеси, системи и пристапи, и нивните културни, општествени, политички, историски и економски контексти. Постдипломците се способни да учествуваат и да се натпреваруваат, менувајќи ги дискурсите со примери за референца за вредности, личен и социјален ангажман и како тие се однесуваат на заедниците и општествата. [+]

Преглед

Образование студии се занимава со разбирање на тоа како луѓето се развиваат и учат во текот на нивните животи, природата на знаењето и критички ангажман со начини на знаење и разбирање.

Оваа програма нуди интелектуално ригорозна анализа на образовните процеси, системи и пристапи, и нивните културни, општествени, политички, историски и економски контексти. Постдипломците се способни да учествуваат и да се натпреваруваат, менувајќи ги дискурсите со примери за референца за вредности, личен и социјален ангажман и како тие се однесуваат на заедниците и општествата.... [-]


Магистер по меѓународни односи и Глобална комуникација

Manchester Metropolitan University
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство Manchester + 2 more

Живееме во светот заситен со комуникации, каде што 24-часовното покривање на вести, пристапот до интернет и користењето на социјалните медиуми станаа норма за милиони луѓе. Глобалните настани веднаш ги пријавуваат медиумите, анализирани и интерпретирани од нив и милиони обични граѓани. [+]

Преглед

Живееме во светот заситен со комуникации, каде што 24-часовното покривање на вести, пристапот до интернет и користењето на социјалните медиуми станаа норма за милиони луѓе. Глобалните настани веднаш ги пријавуваат медиумите, анализирани и интерпретирани од нив и милиони обични граѓани. Овие случувања ги оспоруваат традиционално тајните практики на меѓународната дипломатија и способноста на владите да ги контролираат информациите, истовремено создавајќи моќни нови алатки за пропаганда; тие ја зголемуваат важноста на културната или "меката" моќ во меѓународните односи, а исто така ја трансформираа природата на војувањето.... [-]


Магистер по настава на англиски јазик на звучници на други јазици

Manchester Metropolitan University
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2018 Обединетото Кралство Manchester + 2 more

М-р TESOL и применета лингвистика е возбудлив и иновативен нов курс кој ќе ви овозможат со вештини од суштинско значење за кариера во една од најбрзо растечките професии во светот. Курсот е дадено од страна на предавачи со долгогодишно искуство во наставата по англиски јазик и постдипломски надзор. [+]

Преглед

М-р TESOL и применета лингвистика е возбудлив и иновативен нов курс кој ќе ви овозможат со вештини од суштинско значење за кариера во една од најбрзо растечките професии во светот.

Курсот е дадено од страна на предавачи со долгогодишно искуство во наставата по англиски јазик и постдипломски надзор.

Учењето во наставата на учење овозможува да размислувате за практиката и теоријата на TESOL со експертска поддршка, со оглед на најновите достигнувања во разбирањето на наставата и учењето на јазикот. Програмата ги комбинира проучувањето на теории, методи и материјали со детална анализа на јазикот и свест за практични истражувачки методи. Тоа ќе ви подготвиме за работа во повеќе образовни средини и исто така е одлична подготовка за понатамошно постдипломско проучување.... [-]


Магистер по менаџмент на библиотеки и информации

Manchester Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2018 Обединетото Кралство Manchester + 1 more

Признаен и одобрен од Институтот за библиотеки и информации професионалци (CILIP), овој пат подготвува дипломци од сите дисциплини за кариера во современото информатичко општество и неговите индустрии. [+]

Преглед

Признаен и одобрен од Институтот за библиотеки и информации професионалци (CILIP), овој пат подготвува дипломци од сите дисциплини за кариера во современото информатичко општество и неговите индустрии.

Учениот елемент е еквивалентен на диплома за последипломски студии, и како професионална квалификација овозможува прогресија во Chartership во вашиот прв професионален пост. Вашата студија ќе се фокусира на принципите за организација, пронаоѓање и достапност на информации и за стратешко управување со информатичките организации, како што се библиотеките, информативниот пејзаж, на пример, на интернет и на интернет, како и за развојот на библиотечните услуги на сите видови. Успешно завршување на дисертација развива вашето знаење од областа и вештини како истражувач што резултира со доделување на м-р. Може да преземете сместување, кое ќе ви помогнеме да извори, во информативни единици, библиотеки и други релевантни центри, вклучувајќи ги големите корпорации, локалната самоуправа, Националната здравствена служба, финансиските и правните услуги. Ова ќе обезбеди можности за мрежно поврзување во рамките на библиотечната, информативната и медиумската индустрија.... [-]


М-р Мода во Купување и СТОКИ управување

Manchester Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Обединетото Кралство Manchester

Ова е едногодишна, индустриска програма, која ви дава можност да развиете специјализирано знаење за современа мода за купување и малопродажба од менаџерска перспектива. Развиен во соработка со индустриски специјалисти за да ги информира иновативните проекти и да одржува современи содржини и да поттикнува иновативни проекти. [+]

Преглед

Ова е едногодишна, индустриска програма, која ви дава можност да развиете специјализирано знаење за современа мода за купување и малопродажба од менаџерска перспектива. Развиен во соработка со индустриски специјалисти за да ги информира иновативните проекти и да одржува современи содржини и да поттикнува иновативни проекти.

Во текот на мајстор ќе се развие професионални, менаџерски и лични способности, вклучувајќи комерцијална свест, преговарање и управување со врската вештини, заедно со развојот на вашиот визуелен вештини во бизнис контекст да ви овозможи да работат успешно во рамките на глобалната индустрија.... [-]


Магистер по детска и младински студии

Manchester Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Обединетото Кралство Manchester

Оваа награда им дава можност и на постоечките и аспирантските професионалци поврзани со децата и младите да размислуваат длабоко и критички за односот помеѓу структурите и политиките што ги нудат општествата и како тие меѓусебно делуваат со само-актуелизацијата на поединците. [+]

Преглед

Оваа награда им дава можност и на постоечките и аспирантските професионалци поврзани со децата и младите да размислуваат длабоко и критички за односот помеѓу структурите и политиките што ги нудат општествата и како тие меѓусебно делуваат со само-актуелизацијата на поединците.

Со полно работно време М-р Детство и млади студии е нормално timetabled за настава на два дена во неделата (во моментов вторник и четврток), со дополнителни независни, водени студиски барања. Како и (30 кредитни) предава единици на студии, овој курс, исто така, обезбедува можности да се здобијат со практично искуство во образовни контексти во Велика Британија (преку изборна единица избор), и секој студент се обврзува (60 кредитна) дисертација, овозможувајќи детална и проширена студија во област од интерес и релевантност.... [-]


Магистер по образовни лидерство и менаџмент

Manchester Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Обединетото Кралство Manchester

На м-р едукативен лидерство и менаџмент програма е развиена за образование и професионалци од јавниот сектор кои се стремат кон својата прва лидерска позиција. Оваа мајстори ќе ви овозможи со можност да ги подобрат своите вештини и знаења во широк спектар на лидерство и управување со теории и рамки. [+]

Преглед

На м-р едукативен лидерство и менаџмент програма е развиена за образование и професионалци од јавниот сектор кои се стремат кон својата прва лидерска позиција. Оваа мајстори ќе ви овозможи со можност да ги подобрат своите вештини и знаења во широк спектар на лидерство и управување со теории и рамки.

Програмата се базира на извонредни специјализирани истражувања во рамките на Факултетот светски водечки Институт за образование и социјални истражувања, обезбедување на студентите со повеќето релевантни теоретски знаења кои им се потребни за да ја поддржи нивната пракса. Овој процес вклучува критички анализирање на модели кои се однесуваат на управувањето со промените, организациската култура и влијанието на раководството врз организациската ефективност. Студентите ќе учат теории за лидерство и менаџмент и ќе ги применат на нивното работно место... [-]


Магистер по архитектура и урбанизам

Manchester Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство Manchester + 1 more

Предавал постдипломски курс кој спроведува истражување за тоа како глобалните културни и економски сили влијаат на современите градови. Дизајнот, функционирањето и иднината на урбаните ситуации се истражуваат во писмена, подготвена и моделирана работа која се базира на наследството од урбаната теорија на дваесеттиот век и е насочена кон развој на одржливи градови. [+]

Преглед

Предавал постдипломски курс кој спроведува истражување за тоа како глобалните културни и економски сили влијаат на современите градови. Дизајнот, функционирањето и иднината на урбаните ситуации се истражуваат во писмена, подготвена и моделирана работа која се базира на наследството од урбаната теорија на дваесеттиот век и е насочена кон развој на одржливи градови. Карактеристики и придобивки од курсот:... [-]


Full-time MA in Digital Management

Hyper Island
Студии врз за студентски град Целосна 24 недели January 2019 Обединетото Кралство Manchester London Велика Британија (Велика Британија) онлајн + 2 more

[+]

Тоа претставува единствена можност да учат од водечките мислители индустрија и применат принципите во средина за учење што ги одразува реалниот свет предизвици.

BAC акредитирана [-]