MA Bradford - MA програми во Bradford MA, Bradford

MA Bradford - MA програми во Bradford MA, Bradford

Master

Магистер е магистратура доделени на учениците кои имаат завршено програма за студирање економијата или фини уметности субјекти како што се историја, комуникации, филозофија, теологија или англиски. А мајстор на уметноста степен обично бара предмети, истражувања и писмени испити.

Образование во Обединетото Кралство е пренесена прашање со секоја од земјите на Обединетото Кралство имаат посебни системи под различни влади: Владата на Велика Британија е одговорна за Англија, и шкотскиот Владата, велшкиот Владата и Северна Ирска Извршниот се одговорни за Шкотска , Велс и Северна Ирска, соодветно.

Брадфорд има пет високообразовни институции и неодамна беше пофален од страна Ofsted за нивното образование достигнувања. Исто така има и националните медиуми музеј, Брадфорд Индустриски музеј, вриење сала музеј и уметничка галерија наречена Брадфорд 1 Галерија.

MA Bradford - Земи си MA во Bradford. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

ма меѓународниот бизнис менаџмент

Bradford College
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2018 Обединетото Кралство Bradford

Оваа програма за постдипломски студии е дизајниран да ги задоволи потребите на оние кои имаат веќе завршено бизнис-поврзани со степен и сакаат да продолжат да студираат на меѓународниот бизнис во длабочина. [+]

ма меѓународниот бизнис менаџмент

Се разбира Преглед

Оваа програма за постдипломски студии е дизајниран да ги задоволи потребите на оние кои имаат веќе завршено бизнис-поврзани со степен и сакаат да продолжат да студираат на меѓународниот бизнис во длабочина. Нашите специјализирани наставни тим ќе ви помогне да се развие вашата посакувана тема специјализација преку предизвик во-длабочината на студии и истражувања.... [-]


ма мировни студии

University of Bradford, Faculty of Social and International Studies
Студии врз за студентски град August 2018 Обединетото Кралство Bradford

Мировни студии е областа на општествените науки се фокусира на повеќе нивоа студија на насилство и конфликти во сложени и повеќе меѓусебно зависни светот [+]

М-р програма за мировни студии

Мировни студии е областа на општествените науки се фокусира на повеќе нивоа студија на насилство и конфликти во сложени и повеќе меѓусебно зависни светот.

Нашиот фокус не води до широк опсег на истражување и анализа на конвергенција кризи на нашето време, од меѓудржавни и граѓански војни; за државните и не-државните насилство; со тероризмот; на сиромаштијата, нееднаквоста и маргинализација; на етичките импликации на научниот и технолошкиот прогрес; кон нови форми на владеење и меѓународните режими за решавање на пролиферацијата на оружје, климатските промени и сиромаштијата во светот; на граѓанско учество и демократски иновации; на општествените движења и глобалната активизам; и да се истражуваат социјални разлики околу пол, класа, раса, етничка припадност и нивните импликации за изградба на соодветна и правична човечки интеракции.... [-]


ма меѓународната политика и безбедносни студии

University of Bradford, Faculty of Social and International Studies
Студии врз за студентски град August 2018 Обединетото Кралство Bradford

Овој курс одразува особено вредности на мировни студии во Брадфорд, со наставна програма која обезбедува темелна основа во теоретски и емпириски темелите на дисциплина додека [+]

М-р меѓународна политика и безбедност студии

Овој курс одразува особено вредности на мировни студии во Брадфорд, со наставна програма која обезбедува темелна основа во теоретски и емпириски темелите на дисциплина, додека, исто така, нуди можност да се вклучат со thecore прашања на мир и безбедност, кои се анимираат истражувачката работа на студентите предавачи тука.

Нашето истражување е основана на разбирање дека ниту една дисциплина само по себе е доволно за да се разбере динамиката на прашања како комплекс како војната, гладот ​​во светот, одржлив развој и социјална правда, или проблеми како предизвици како преговарачки нашите разлики во културата и верување.... [-]


ма конфликт, безбедност и развој

University of Bradford, Faculty of Social and International Studies
Студии врз за студентски град August 2018 Обединетото Кралство Bradford

Овој курс е основана во признавањето на начинот на кој загриженост за односот помеѓу безбедноста и развојот се повеќе водени политика акција и академски анализа на [+]

М-р конфликти, безбедност и развој

Овој курс е основана во признавањето на начинот на кој загриженост за односот помеѓу безбедноста и развојот се повеќе водени политика акција и академски анализа на широк спектар на прашања во периодот по Студената војна. Всушност, спојувањето на безбедноста и развојот е генерално се смета за еден од дефинирачките карактеристики на пост-Студената безбедносна дебата војна.... [-]


м-р меѓународно управување со развој

University of Bradford, Faculty of Social and International Studies
Студии врз за студентски град August 2018 Обединетото Кралство Bradford

Ова М-р степен обезбедува многу добра комбинација на знаење и разбирање на двете развој теорија и развојна политика. Тоа ќе се подготвува за професионална кариера во меѓународниот [+]

Управување со м-р меѓународен развој

Ова М-р степен обезбедува многу добра комбинација на знаење и разбирање на двете развој теорија и развојна политика. Тоа ќе се подготвува за професионална кариера во меѓународниот развој, вклучително и во невладини организации и институции на граѓанското општество.

Преглед

Овој степен е во сечење на работ на теоријата развој, политика и менаџмент. Тоа им нуди на студентите со критички и аналитички вештини за да им се овозможи да работат ефективно во меѓународни развојни околини. Покривање на макро и микро перспективите ниво, на курс нуди богата увид во предизвиците на современиот развој теорија, политика и менаџмент. Курсот е структуриран околу задолжително основни модули на Меѓународниот Теорија развој и меѓународна развојна политика, со флексибилност изградена во текот на желба се разбира единици избрани од страна на студентите да ги исполнат своите цели и интереси.... [-]


ма археологијата

University of Bradford, Faculty of Life Sciences
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 5 години September 2018 Обединетото Кралство Bradford + 1 more

Магистер по археологија им овозможува на студентите да студираат голем број на археолошки периоди и култури, додека се осигура дека вештини за истражување и теоретска свест ... [+]

Диплома на м-р / дисертација во Археологија Магистер по археологија им овозможува на студентите да студираат голем број на археолошки периоди и култури, додека се осигура дека вештини за истражување и теоретска свест потребни за завршување на значителен дел од истражувачката работа се развива. Курсот може да се користи или како стручна обука или како основа од која да започне понатамошно истражување.... [-]