MA Yorkshire and the Humber - MA програми во Yorkshire and the Humber MA, Yorkshire and the Humber

MA Yorkshire and the Humber - MA програми во Yorkshire and the Humber MA, Yorkshire and the Humber

Master

Програми со наслов "мајстор на уметноста " традиционално се состои од либерални уметности теми како што се филозофија, историја, или литература. Мајстори на уметноста се постдипломски програми кои може да се земе по заработени диплома во додипломската програма (диплома). Мајстори на уметноста програми имаат наслов "МА ", "мајстор на уметноста " или "МА ".

Образование во Обединетото Кралство е пренесена прашање со секоја од земјите на Обединетото Кралство имаат посебни системи под различни влади: Владата на Велика Британија е одговорна за Англија, и шкотскиот Владата, велшкиот Владата и Северна Ирска Извршниот се одговорни за Шкотска , Велс и Северна Ирска, соодветно.

MA Yorkshire and the Humber - Земи си MA во Yorkshire and the Humber. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

MA дизајн

Sheffield Hallam University
Студии врз за студентски град Целосна 12 - 16 месеци September 2018 Обединетото Кралство Sheffield

Овој курс е дел од Шефилд Институтот за уметности (SIA), неверојатна, разновидна заедница на креаторите - каде што вработените, учениците и партнерите работат подеднакво за да обезбедат вистински иновации и креативност. Таа е една од најстарите училишта за уметност и дизајн на Велика Британија и е членка на DESIS, глобална мрежа на социјални иновации и одржливост. М-р Дизајн е интердисциплинарна програма со осум индивидуални курсеви што промовира етос на социјални и културни иновации. [+]

Ќе се соочат со предизвикот да размислувате поинаку за дизајнот и креативно да ги поттурнете границите, додека развивате вештини потребни за да станете имагинативен и разноврсен дизајнер.

Овој курс е дел од Шефилд Институтот за уметности (SIA), неверојатна, разновидна заедница на креаторите - каде што вработените, учениците и партнерите работат подеднакво за да обезбедат вистински иновации и креативност. Таа е една од најстарите училишта за уметност и дизајн на Велика Британија и е членка на DESIS, глобална мрежа на социјални иновации и одржливост.... [-]


меѓународниот бизнис м-р

Leeds Trinity University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години August 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

Целта на програмата е да се обезбеди суштинско знаење, разбирање и вештини потребни за дипломирани студенти да почнат да работат компетентно и ефикасно во рамките на меѓународниот бизнис и управување со животната средина во менаџерски позиции во средината на ниво. [+]

Целта на програмата е да се обезбеди суштинско знаење, разбирање и вештини потребни за дипломирани студенти да почнат да работат компетентно и ефикасно во рамките на меѓународниот бизнис и управување со животната средина во менаџерски позиции во средината на ниво. Тоа е 1 година со полно работно време на програмата (2 години со скратено работно време), а исто така ќе преземе професионален работна задача во кои ќе се очекува да се заврши консултации за управување со проекти за една организација.... [-]


М-р филмска обработка и изложба

Leeds Beckett University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 24 месеци August 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

Овој иновативен нов курс нуди можност да се здобијат и со виталните вештини и критичката свест неопходна за да се продолжи кариерата во разновидните области на современа филмска обработка и изложба, без разлика дали во рамките на индустријата или во полето на истражување. [+]

Овој иновативен нов курс нуди можност да се здобијат и со виталните вештини и критичката свест неопходна за да се продолжи кариерата во разновидните области на современа филмска обработка и изложба, без разлика дали во рамките на индустријата или во полето на истражување. Ова би можело да вклучи curation во музеј или уметнички центар; фестивалски менаџмент; изложба, и театарска и онлајн; или кино програмирање. Асортиман на пласмани со индустриски партнери, вклучувајќи The Tetley, водечки центар за современа уметност сместен во поранешната пиварница Tetley и Меѓународен филмски фестивал во Лидс, ќе ви овозможи да го видите тоа во акција, обезбедување на практични вештини кои ви се потребни за успешно да се подготвите и изложба на филмови. Модулите базирани на училницата ќе ја објаснат теоријата зад програмирање, архивирање и изложба на филмови користејќи студии на случај, вклучувајќи кино, уметнички галерии и фестивали, меѓу другото.... [-]


MA англиски: современи култури

Leeds Beckett University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

Истражете ја вашата страст за современата литература и начинот на кој таа може да се искористи за да ни помогне нашето разбирање на општеството. Ќе ги испита тековните случувања и критичните прашања во изминатите 30 години литература на курс кој обезбедува меѓународни и крос-културни изгледи. [+]

Детали за курсот

Истражете ја вашата страст за современата литература и начинот на кој таа може да се искористи за да ни помогне нашето разбирање на општеството. Ќе ги испита тековните случувања и критичните прашања во изминатите 30 години литература на курс кој обезбедува меѓународни и крос-културни изгледи.

Без разлика дали вашите интереси лежат во постколонијалниот свет или сте фасцинирани од женското пишување или современата готска литература, овој предизвикувачки курс ќе ви овозможи да ги проучувате најновите количини на поезија, истражувачки култури и да ги истражите романите и филмовите поврзани со тековните дебати. Ќе ги искористите клучните теоретски модели и концепти за да стекнете поголемо разбирање за тоа како ја проучуваме литературата и мотивациите и историските настани кои ги водат авторите што ги избирате да ги читате.... [-]


М-р меѓународна комуникација

Leeds Beckett University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Обединетото Кралство Leeds

Стане ефикасна комуникација лекар со експертиза и доверба да работат во меѓународен амбиент. Ќе научите како да работите со клиентите за да креирате практични комуникациски решенија во приватниот, јавниот и волонтерскиот сектор низ целиот свет. [+]

Детали за курсот

Стане ефикасна комуникација лекар со експертиза и доверба да работат во меѓународен амбиент. Ќе научите како да работите со клиентите за да креирате практични комуникациски решенија во приватниот, јавниот и волонтерскиот сектор низ целиот свет.

Курсот е дадено од четири европски универзитети? Leeds Beckett University , Универзитетот за применети науки Ханце во Холандија, ИУЛМ во Италија и Универзитетот Вилнус во Литванија? кои сите се специјализирани за професионални комуникации и односи со јавноста.... [-]


М-р пракса базирана игра терапија

Leeds Beckett University
Он-лајн студии Дел-студии 1 година September 2018 Обединетото Кралство Leeds

Како квалификуван игра терапевт, веќе ќе бидете свесни за важноста на самоизразувањето и креативните медиуми во терапијата. Без разлика дали се стремиме за промоција во рамките на вашето тековно поле или сакате да истражите одредена тема за терапија за играње, оваа М-р ќе ги зајакне постоечките терапевтски вештини преку истражување, овозможувајќи ви понатаму да го подобрувате животот на ранливите деца. [+]

Детали за курсот

Како квалификуван игра терапевт, веќе ќе бидете свесни за важноста на самоизразувањето и креативните медиуми во терапијата. Без разлика дали се стремиме за промоција во рамките на вашето тековно поле или сакате да истражите одредена тема за терапија за играње, оваа М-р ќе ги зајакне вашите вештини за постоење на терапија преку истражување, овозможувајќи ви понатаму да го подобрувате животот на ранливите деца.... [-]


Магистер по англиски јазик настава

Leeds Beckett University
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2018 Обединетото Кралство Leeds + 2 more

Ќе стекнете практично искуство во училницата и ќе креирате креативни мултимедијални ресурси и наставни материјали преку практични активности. Ќе има можност да се следи специјалист, како што се англискиот како втор или друг јазик (ESOL), англискиот јазик за академски цели (EAP), настава на англиски јазик на млади ученици (YLs) или обука за наставници и управување со наставата по англиски јазик. [+]

Детали за курсот

Ние обезбедуваме академски и професионален развој за лекари по англиски јазик кои бараат да ги унапредат своите кариери во наставата.

Ќе се стекнете со практично искуство во училницата на курсот преку настава во Лидс, настава на вашето работно место и / или преку набљудување на часови. Ќе ја развивате вашата способност да создавате мултимедијални ресурси и наставни материјали преку практични активности. Ќе има можност да следи специјалист, како што е англискиот како втор или друг јазик, настава на англиски јазик за академски цели, настава на англиски јазик на млади ученици, обука на наставници или управување со наставата по англиски јазик.... [-]


М-р образование

Leeds Beckett University
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 36 месеци September 2018 Обединетото Кралство Leeds + 2 more

Без разлика дали работите во училиште, во болница, во локалната власт или во друга област каде наставата е дел од вашата улога, овој курс значително ќе го развие вашето знаење за тековните истражувања, политики и практики во образованието. [+]

Детали за курсот

Без разлика дали работите во училиште, во болница, во локалната власт или во друга област каде наставата е дел од вашата улога, овој курс значително ќе го развие вашето знаење за тековните истражувања, политики и практики во образованието.

Ќе ги испитате влијанијата кои го обликуваат современото образование, од филозофијата која стои зад наставните методи до владините политики кои ја насочуваат образовната практика низ разни околности, и внатре и надвор од училницата. Ние ќе ви дадеме силна основа во овие области, овозможувајќи ви да стекнете поголемо разбирање за тоа како луѓето учат, како и за тоа како ефективно да предавате и оценувате.... [-]


Управување со хумани ресурси

Leeds Beckett University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

Подобрете ја вашата кариера во управување со хумани ресурси (човечки ресурси), управување со луѓе и развој на луѓето на овој акредитиран курс. [+]

Детали за курсот

Подобрете ја вашата кариера во управување со хумани ресурси (човечки ресурси), управување со луѓе и развој на луѓето.

Ние ќе ви помогнеме да се развиете во критичен, ефикасен и рефлективен практичар со можностите потребни за членство во Институтот за Персонал и Развој (CIPD).

Успеавме да доставуваме програми за персонал и човечки ресурси повеќе од 40 години, а квалитетот на нашата понуда е признаен од страна на CIPD и Агенцијата за обезбедување квалитет за високо образование. Многу големи работодавци во регионот ги поддржаа своите вработени да го преземат овој курс, вклучувајќи ги и Лидс Градскиот совет, Лидс NHS Trust, каналот Траст и Wm Morrisons Супермаркет Саладин.... [-]


MArch Architecture

Leeds Beckett University
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 4 години September 2018 Обединетото Кралство Leeds + 2 more

Ова е креативен, студиски фокусиран курс со силна посветеност кон дизајнирање на истражувања. Тој нуди меѓународно трансферибилно архитектонско образование на професионално ниво кое води до квалификација која ги исполнува изјавите од Одборот за регистрација на архитекти (ARB) и од Кралскиот институт за британски архитекти (RIBA) Дел 2. Овој курс е наведен во Комонвелтот асоцијација на архитекти "одобрени курсеви. [+]

Детали за курсот

Ова е креативен, студиски фокусиран курс со силна посветеност кон дизајнирање на истражувања. Тој нуди меѓународно трансферибилно архитектонско образование на професионално ниво кое води до квалификација која ги исполнува изјавите од Одборот за регистрација на архитекти (ARB) и од страна на Royal Institute of British Architects (RIBA) Дел 2. Овој курс е наведен во Комонвелтот асоцијација на архитекти "одобрени курсеви.... [-]


М-р за односи со јавноста и стратешка комуникација

Leeds Beckett University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

Се стекнат со експертиза за да работат во глобалната економија и да ги развиете вештините за пишување и презентирање за да се вклучите со публика низ целиот свет на овој акредитиран курс. [+]

Детали за курсот

Се стекнат со експертиза за да работат во глобалната економија и да ги развиете вештините за пишување и презентирање за да се вклучите со публика низ целиот свет на овој акредитиран курс.

Употребата на интернет, мобилната технологија и социјалните медиуми има огромно влијание врз нашите животи и начинот на кој комуницираме? информациите се доста буквално достапни на нашите прсти и зборот на уста се шири побрзо од кога било досега. Овој тренд води до поголема побарувачка за професионалци за комуникации кои можат да планираат стратешки ПР кампањи и да спроведат социјални медиуми и вирусни кампањи со цел да ги привлечат бизнисите напред во дигиталната ера.... [-]


М-р меѓународниот бизнис

Leeds Beckett University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

Бизнисите денес се соочуваат со значителни предизвици. Забрзувањето темпо на економски промени, глобална конкуренција, дерегулација, брзи технолошки иновации и нестабилни пазари. Ова е вашата можност да станете експерт во меѓународниот бизнис и стекнете вештини за да играте водечка улога во компаниите со глобален изглед. [+]

Детали за курсот

Бизнисите денес се соочуваат со значителни предизвици. Забрзувањето темпо на економски промени, глобална конкуренција, дерегулација, брзи технолошки иновации и нестабилни пазари. Ова е вашата можност да станете експерт во меѓународниот бизнис и стекнете вештини за да играте водечка улога во компаниите со глобален изглед.

Ние сме експерти за тоа што правиме и имаме докажано искуство во помагањето на луѓето да дипломираат со експертиза за тоа како работат бизнисите со меѓународен фокус.... [-]


MA Урбан дизајн

Leeds Beckett University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 24 месеци September 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

Урбаниот дизајн ги обединува професионалци од широк спектар на позадини кои ја делат страста за подобрување на дизајнот на нашите урбани средини. [+]

Урбаниот дизајн ги обединува професионалци од широк спектар на позадини кои ја делат страста за подобрување на дизајнот на нашите урбани средини. Без разлика дали сте студирале планирање на градот, географија, ликовна уметност, инженерство, архитектура или пејзаж дизајн, овој курс ќе ви даде можност да работат во средина за соработка, испитувајќи ги конвенционалните претпоставки за урбанистички дизајн. Ќе ги проучувате најновите методи и теории за дизајн кои се однесуваат на урбаните средини, истражување на развој и решавање на проекти и фокусирање на постигнување на одржливоста на животната средина. Ќе го градиме вашето разбирање на еколошките, управувачките, социјалните и економските принципи кои придонесуваат кон еколошки и одржлив развој. Вие ќе бидете охрабрени да ги примените вашите вештини за дизајнирање за проекти во живо. Со работа со студентите за пејзажна архитектура и урбанистичко планирање ќе ги разгледате информациите што ги даваат вистински клиенти, развивање на вашата способност да работите како дел од тимот и да дадете значителен придонес за иновативните дизајни. Претходните студенти го истражуваат потенцијалот за промовирање на урбаното земјоделство и развој на зелени површини во соработка со групи од заедницата во Лидс. Ова е флексибилен студиски курс, кој ќе ви даде можност да работите и да учат од учениците од различни средини, да разменуваат искуства и да градат професионални мрежи. Таа е исто така акредитирана од Кралскиот градски институт за планирање и ќе ве подготви за професионално членство. Горди сме што славиме 50-годишната архитектура на пејзажот на Leeds Beckett University .... [-]


MA музичка продукција

Leeds Beckett University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

Изградете го вашето практично и теоретско искуство во креативните и иновативните апликации на музичката технологија во студиска околина. Овој курс ќе ви даде вештини за да ја преземете вашата амбиција понатаму и да ви овозможи со доверба да работите за големи етикети за евиденција и снимање на уметници низ низа жанрови. [+]

Детали за курсот

Изградете го вашето практично и теоретско искуство во креативните и иновативните апликации на музичката технологија во студиска околина. Овој курс ќе ви даде вештини за да ја преземете вашата амбиција понатаму и да ви овозможи со доверба да работите за големи етикети за евиденција и снимање на уметници низ низа жанрови.

Ќе соработувате заедно со искусни индустриски професионалци, истражувајќи ги техничките и креативните аспекти на снимањето, уредувањето, мешањето и мастеринг за да развиете широк спектар на комерцијални и некомерцијални музички резултати.... [-]


Магистер по пејзажна архитектура

Leeds Beckett University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2  September 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

Во урбанизираниот пејзаж живееме, секој дел е дизајниран или барем под влијание на човечки суштества. Земете широк поглед или погледнете во детали и ќе видите комплексен жив организам кој е платното за пејзажна архитектура. [+]

Детали за курсот

Во урбанизираниот пејзаж живееме, секој дел е дизајниран или барем под влијание на човечки суштества. Земете широк поглед или погледнете во детали и ќе видите комплексен жив организам кој е платното за пејзажна архитектура.

На овој курс, ќе се истражуваат техники кои ќе ви помогнат да станете креативен и рефлективен дизајнер, подготвен да започне наградува кариера како експерт пејзаж архитект.... [-]