MA Leeds - MA програми во Leeds MA, Leeds

MA Leeds - MA програми во Leeds MA, Leeds

Master

Мајстор на уметноста или Магистер за бизнис администрација е дипломиран степен обично заработени по програма на студии на ликовната уметност, економијата, општествените науки или други, слични концентрации. Овие програми имаат тенденција да трае една до две години.

Велика Британија, Велика Британија е повеќе од 300 години и се состои од четири конститутивни народи: Англија, Шкотска, Велс и Северна Ирска. Велика Британија е центар на учење за изминатите 1000 години и поседува многу антички и истакнати универзитети. Странските студенти ја сочинуваат значителен дел од студентите на телото во Велика Британија универзитети.

Лидс е во Западен Јоркшир, со околу половина милион граѓани. Градот има три факултети и три универзитети со вкупно 250.000 студенти кои го прават половина од населението на градот. Тоа е прогласен за најдобар Велика Британија универзитет Дестинација од истражувањето во На независен весник.

MA Leeds - Земи си MA во Leeds. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

М-р глобален развој

University of Leeds, Faculty of Education, Social Sciences, and Law
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

М-р глобален развој е вовед во крос-дисциплинска областа на глобален развој. Тоа дава преглед на алтернативни теоретски пристапи во анализата на развој. [+]

М-р глобален развој

М-р глобален развој ви нуди ...

флексибилен, крстот дисциплинска програма критички перспективи на теории и практики во глобалниот развој истражување предводени од наставата од страна на персоналот кои се практично ангажирани во нивната област на студирање и имаат долгогодишно искуство на наставата постдипломци поттикнување на студираат со разновидна група на студенти од целиот свет. ... [-]

М-р Политика

University of Leeds, Faculty of Education, Social Sciences, and Law
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

М-р Политика нуди темелно разбирање на современите политички прашања со некои од најпознатите најсовремена, истражувања предводени од наставата на понуда. [+]

М-р Политика

М-р Политика ви нуди ...

цврста основа во политичка анализа критична увид во дефинирање на настани и динамиката на современото општество ригорозни основа во доминантна парадигми на политички науки способност да го персонализирате вашата програма.

Ако сакате да ...

учат во кој интелектуално енергични средина учествуваат во една динамична истражувањето атмосфера пристап експертиза во изборните и претставник политиката или регионални specialisms ... [-]

М-р меѓународни односи и политика на Блискиот Исток

University of Leeds, Faculty of Education, Social Sciences, and Law
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

Овој специфичен Мастер програма директно се однесува на комплексната природа на политика и меѓународни односи на Блискиот Исток. [+]

М-р меѓународни односи и политика на Блискиот Исток

За 2015 влегување

М-р меѓународни односи и политика на Блискиот Исток ви нуди ...

напредна разбирање на прашањата на безбедноста, економијата и општеството низ Блискиот Исток сеопфатна анализа на постојано менување на динамиката на овој комплексен регион интердисциплинарна програма извлечат од меѓународните односи и компаративна политика перспектива ... [-]

М-р социјални истражувања

University of Leeds, Faculty of Education, Social Sciences, and Law
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 24 месеци September 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

Програмата опфаќа широк спектар на социјални истражувања филозофии, стратегии, техники и прашања, и е врз основа на интеграција на теоријата и практиката. [+]

М-р социјални истражувања

Признати од страна на Економскиот и социјален совет за истражување (ESRC)

Нашите магистер по социјални истражувања обезбедува обука која сите ESRC финансиран од д-р студентите мора да ги преземе во една година. Ако сакате ...

критичко разбирање на истражување стратегии за социјално ... блискост со односите помеѓу истражувањето, пракса и политика ... да се развие стручно знаење во квантитативни и квалитативни методи ... да се создаде портфолио на "рацете на" методолошки вештини и компетенции ... се качат врз академски докторски истражување или истражувања политика фокусирани во социјална Институт за истражување или владина агенција ... ... [-]

М-р родови студии

University of Leeds, Faculty of Education, Social Sciences, and Law
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 24 месеци September 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

Ако одберете магистер по родови студии, ќе се вклучат со предизвикувачки, врвни идеи во првите редови на развојот во рамките современата мисла. [+]

М-р родови студии

Родови студии е возбудлив областа на стипендија. Цртање увид од цела многу академски дисциплини, родови студии истражува динамиката на односите меѓу мажите и жените во минатото, сегашноста и иднината.

Ако одберете магистер по родови студии, ќе се вклучат со предизвикувачки, врвни идеи во првите редови на развојот во рамките современата мисла.

Нашите магистер по родови студии е карактеристична во широк спектар на дисциплини и теоретски и методолошки перспективи кои придонесуваат за програмата, а во број на опции на располагање на вас, како студент.... [-]


М-р Меѓународниот образовен менаџмент

University of Leeds, Faculty of Education, Social Sciences, and Law
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Leeds

Овој курс обезбедува подлабоко разбирање на образованието за менаџмент и лидерство теорија и практика од меѓународна компаративна перспектива. [+]

М-р Меѓународен менаџмент Образовни

Специјалист Оваа програма е погодна за искусни едукатори, вклучувајќи ги наставниците, училишните лидери, предавачи, гувернери, претставници на Министерството за, администратори, училишни инспектори и студенти на развој, или претставници од меѓународни контексти со струја, или потенцијалните, управување со одговорности во училиштата, што дополнително или високото образование.... [-]


М-р технологија, образование и учење (учење на далечина)

University of Leeds, Faculty of Education, Social Sciences, and Law
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

М-р технологија, образование и учење (учење на далечина) е две години со скратено работно време онлајн програма за луѓето кои во моментов со користење на дигитални технологии во образовни поставувања. [+]

М-р технологија, образование и учење (учење на далечина)

М-р технологија, образование и учење (учење на далечина) е две години со скратено работно време онлајн програма за луѓето кои во моментов со користење на дигитални технологии во образовните поставувања, како што се наставници, тренери, корисник персонал за поддршка, образовни развивачите на софтвер, библиотекари и раководниот кадар.... [-]


М-р TESOL

University of Leeds, Faculty of Education, Social Sciences, and Law
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

Една од најпочитуваните TESOL на Велика Британија програми, во еден од најголемите TESOL одделенија, програмата им помогна на студентите развиваат нивните професионални кариери за речиси три децении. [+]

М-р TESOL

Една од најпочитуваните TESOL на Велика Британија програми, во еден од најголемите TESOL одделенија, програмата им помогна на студентите развиваат нивните професионални кариери за речиси три децении.

М-р TESOL е една година со полно работно време или две години со скратено работно време, програма за искусни професионалци TESOL, како што се наставници, наставници обучувачи, јазик директорите на училиштата, наставна програма програмери, инспектори, предавачи и материјали писатели.... [-]


м-р / Mmus / PGDip (перформанси и состав)

Leeds College of Music
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Обединетото Кралство Leeds

На MMus / р е предава со полно работно време или со скратено работно време постдипломски курс, што гледа дека ќе продолжи со вашиот специјалист во било производство, изведба, Состав, или ефикасноста и композиција, и да демонстрираат критички ангажман со вашата дисциплина преку усно (MMus) или писмени критика (р). [+]

М-р / MMus / PgDip (перформанси и состав) ЗОШТО MMus / р? На MMus / р е предава со полно работно време или со скратено работно време постдипломски курс, што гледа дека ќе продолжи со вашиот специјалист во било производство, изведба, Состав, или ефикасноста и композиција, и да демонстрираат критички ангажман со вашата дисциплина преку усно (MMus) или писмени критика (р). Работат на еден-на-еден со нашите перформанси на вработените и / или композитори и занимавање со Криејтив лекари, ќе се здобијат со силни академски и стручни разбирање на вашата пракса, и на она што е потребно да се биде успешен музика лекар во 21-от век . Студентите перформанси се охрабруваат да се развие предизвик и иновативни репертоар (оценети преку јавни рецитали), додека студентите Состав им се дава поддршка за да се подготват портфолија на оригинални композиции и да ги достават реализации. ТЕКОТ На MMus / р следи истата програма на студии како PGDip но со дополнителен модул на крајот, кулминирајќи во - за студентите на ефикасноста - на завршната приредба во присуство на група на испитувачи и поканети публика, или за студенти Состав, конечниот состав портфолио што мора да покажат уметничка визија и новите компонирање идентитет. Во твојот последен проект, ќе се очекува да демонстрираат вештини и професионалност ќе имаат развиено и ќе биде одговорен за сите аспекти на реализација за вашиот проект; на пример, како студент Состав, ќе ја преземе одговорноста за сите изведувачи и снимање инженери, и како студент на ефикасноста, ќе се грижи за сите аспекти на... [-]


м-р / Mmus / PGDip (производство)

Leeds College of Music
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Обединетото Кралство Leeds

На MMus / р е предава со полно работно време или со скратено работно време постдипломски курс, што гледа дека ќе продолжи со вашиот специјалист во било производство, изведба, Состав, или ефикасноста и композиција, и да демонстрираат критички ангажман со вашата дисциплина преку усно (MMus) или писмени критика (р). [+]

М-р / MMus / PgDip (Производство) ЗОШТО MMus / р? На MMus / р е предава со полно работно време или со скратено работно време постдипломски курс, што гледа дека ќе продолжи со вашиот специјалист во било производство, изведба, Состав, или ефикасноста и композиција, и да демонстрираат критички ангажман со вашата дисциплина преку усно (MMus) или писмени критика (р). Работат на еден-на-еден со нашите перформанси на вработените и / или композитори и занимавање со Криејтив лекари, ќе се здобијат со силни академски и стручни разбирање на вашата пракса, и на она што е потребно да се биде успешен музика лекар во 21-от век . Студентите перформанси се охрабруваат да се развие предизвик и иновативни репертоар (оценети преку јавни рецитали), додека студентите Состав им се дава поддршка за да се подготват портфолија на оригинални композиции и да ги достават реализации. ТЕКОТ На MMus / р следи истата програма на студии како PGDip но со дополнителен модул на крајот, кулминирајќи во - за студентите на ефикасноста - на завршната приредба во присуство на група на испитувачи и поканети публика, или за студенти Состав, конечниот состав портфолио што мора да покажат уметничка визија и новите компонирање идентитет. Во твојот последен проект, ќе се очекува да демонстрираат вештини и професионалност ќе имаат развиено и ќе биде одговорен за сите аспекти на реализација за вашиот проект; на пример, како студент Состав, ќе ја преземе одговорноста за сите изведувачи и снимање инженери, и како студент на ефикасноста, ќе се грижи за сите аспекти на работењето, вклучувајќи... [-]


м-р / Mmus / PGDip (состав)

Leeds College of Music
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година August 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

На MMus / р е предава со полно работно време или со скратено работно време постдипломски курс, што гледа дека ќе продолжи со вашиот специјалист во било производство, изведба, Состав, или ефикасноста и композиција, и да демонстрираат критички ангажман со вашата дисциплина преку усно (MMus) или писмени критика (р). [+]

М-р / MMus / PgDip (состав) ЗОШТО MMus / р? На MMus / р е предава со полно работно време или со скратено работно време постдипломски курс, што гледа дека ќе продолжи со вашиот специјалист во било производство, изведба, Состав, или ефикасноста и композиција, и да демонстрираат критички ангажман со вашата дисциплина преку усно (MMus) или писмени критика (р). Работат на еден-на-еден со нашите перформанси на вработените и / или композитори и занимавање со Криејтив лекари, ќе се здобијат со силни академски и стручни разбирање на вашата пракса, и на она што е потребно да се биде успешен музика лекар во 21-от век . Студентите перформанси се охрабруваат да се развие предизвик и иновативни репертоар (оценети преку јавни рецитали), додека студентите Состав им се дава поддршка за да се подготват портфолија на оригинални композиции и да ги достават реализации. ТЕКОТ На MMus / р следи истата програма на студии како PGDip но со дополнителен модул на крајот, кулминирајќи во - за студентите на ефикасноста - на завршната приредба во присуство на група на испитувачи и поканети публика, или за студенти Состав, конечниот состав портфолио што мора да покажат уметничка визија и новите компонирање идентитет. Во твојот последен проект, ќе се очекува да демонстрираат вештини и професионалност ќе имаат развиено и ќе биде одговорен за сите аспекти на реализација за вашиот проект; на пример, како студент Состав, ќе ја преземе одговорноста за сите изведувачи и снимање инженери, и како студент на ефикасноста, ќе се грижи за сите аспекти на работењето, вклучувајќи... [-]


м-р / Mmus / PGDip (перформанси)

Leeds College of Music
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година September 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

На PGDip е предава постдипломски курс, кој се состои од првите две третини од MMus / р, но се издвојува како еден почитуван квалификација. [+]

М-р / MMus / PgDip (перформанси) ЗОШТО MMus / р? На MMus / р е предава со полно работно време или со скратено работно време постдипломски курс, што гледа дека ќе продолжи со вашиот специјалист во било производство, изведба, Состав, или ефикасноста и композиција, и да демонстрираат критички ангажман со вашата дисциплина преку усно (MMus) или писмени критика (р). Работат на еден-на-еден со нашите перформанси на вработените и / или композитори и занимавање со Криејтив лекари, ќе се здобијат со силни академски и стручни разбирање на вашата пракса, и на она што е потребно да се биде успешен музика лекар во 21-от век . Студентите перформанси се охрабруваат да се развие предизвик и иновативни репертоар (оценети преку јавни рецитали), додека студентите Состав им се дава поддршка за да се подготват портфолија на оригинални композиции и да ги достават реализации. ТЕКОТ На MMus / р следи истата програма на студии како PGDip но со дополнителен модул на крајот, кулминирајќи во - за студентите на ефикасноста - на завршната приредба во присуство на група на испитувачи и поканети публика, или за студенти Состав, конечниот состав портфолио што мора да покажат уметничка визија и новите компонирање идентитет. Во твојот последен проект, ќе се очекува да демонстрираат вештини и професионалност ќе имаат развиено и ќе биде одговорен за сите аспекти на реализација за вашиот проект; на пример, како студент Состав, ќе ја преземе одговорноста за сите изведувачи и снимање инженери, и како студент на ефикасноста, ќе се грижи за сите аспекти на работењето, вклучувајќи... [-]


Магистер по Криејтив пракса (р)

Leeds College of Art
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година August 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

Нашите Магистер по Криејтив пракса е осмислена за креативни лекари; неодамнешните дипломирани студенти и професионалци кои сакаат да се испита, зајакнување и продлабочување на нивната пракса во рамките на своите контекст. Овој курс е за сите на поединецот. [+]

Нашите Магистер по Криејтив пракса е осмислена за креативни лекари; неодамнешните дипломирани студенти и професионалци кои сакаат да се испита, зајакнување и продлабочување на нивната пракса во рамките на своите контекст. Овој курс е за сите на поединецот.

Уникатната програма ве поттикнува да ги извршуваат индивидуални истражувачки предлог за време на траењето на програмата која ќе ви овозможи да се испита и да се зајакне вашата сопствена пракса и ставете ја во центарот на вашите студии. Тоа се обраќа на потребите на дипломирани студенти во уметноста и дизајнот, кои сакаат да продолжи да се развива нивната пракса; развиваат својот идентитет во контекст на културните и креативните индустрии; одржување на контакти со други креативни лекари; развие хонорарни или други кариера патеки во контекст на кариера портфолио. ... [-]


М-р филмска обработка и изложба

Leeds Beckett University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 24 месеци August 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

Овој иновативен нов курс нуди можност да се здобијат и со виталните вештини и критичката свест неопходна за да се продолжи кариерата во разновидните области на современа филмска обработка и изложба, без разлика дали во рамките на индустријата или во полето на истражување. [+]

Овој иновативен нов курс нуди можност да се здобијат и со виталните вештини и критичката свест неопходна за да се продолжи кариерата во разновидните области на современа филмска обработка и изложба, без разлика дали во рамките на индустријата или во полето на истражување. Ова би можело да вклучи curation во музеј или уметнички центар; фестивалски менаџмент; изложба, и театарска и онлајн; или кино програмирање. Асортиман на пласмани со индустриски партнери, вклучувајќи The Tetley, водечки центар за современа уметност сместен во поранешната пиварница Tetley и Меѓународен филмски фестивал во Лидс, ќе ви овозможи да го видите тоа во акција, обезбедување на практични вештини кои ви се потребни за успешно да се подготвите и изложба на филмови. Модулите базирани на училницата ќе ја објаснат теоријата зад програмирање, архивирање и изложба на филмови користејќи студии на случај, вклучувајќи кино, уметнички галерии и фестивали, меѓу другото.... [-]


MA англиски: современи култури

Leeds Beckett University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

Истражете ја вашата страст за современата литература и начинот на кој таа може да се искористи за да ни помогне нашето разбирање на општеството. Ќе ги испита тековните случувања и критичните прашања во изминатите 30 години литература на курс кој обезбедува меѓународни и крос-културни изгледи. [+]

Детали за курсот

Истражете ја вашата страст за современата литература и начинот на кој таа може да се искористи за да ни помогне нашето разбирање на општеството. Ќе ги испита тековните случувања и критичните прашања во изминатите 30 години литература на курс кој обезбедува меѓународни и крос-културни изгледи.

Без разлика дали вашите интереси лежат во постколонијалниот свет или сте фасцинирани од женското пишување или современата готска литература, овој предизвикувачки курс ќе ви овозможи да ги проучувате најновите количини на поезија, истражувачки култури и да ги истражите романите и филмовите поврзани со тековните дебати. Ќе ги искористите клучните теоретски модели и концепти за да стекнете поголемо разбирање за тоа како ја проучуваме литературата и мотивациите и историските настани кои ги водат авторите што ги избирате да ги читате.... [-]