MA Велс - MA програми во Велс MA, Велс

MA Велс - MA програми во Велс MA, Велс

Master

М-р применета лингвистика е најчестиот на голем број на мајстори, или магистер, како тие се најчесто познати, кои имаат повисока концентрација на науката и се фокусира помалку на училница пракса.

Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, попозната како Обединетото Кралство и Велика Британија, е суверена држава се наоѓа надвор од северо-западниот брег на континентална Европа.Двете најпознатите (и најстарата) универзитети се Оксфорд и Кембриџ (често се нарекува како Оксбриџ од страна на многу Британци) Англија, исто така има неколку други од светска класа институции, вклучувајќи и неколку во Лондон (особено Кралскиот колеџ, Лондонската школа за економија, Универзитетскиот колеџ во Лондон и кралот 's колеџ во Лондон, сите се дел од лондонскиот универзитет)

Велс е една од четирите главни делови на Велика Британија. Велшки јазик еволуирале од Селтик и е многу различен од англискиот. Тоа 's еден од двата официјални јазици во Велс. Постои вкупно 10 универзитети со околу 150 000 студенти.

MA Велс - Земи си MA во Велс. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

образование: TESOL (настава на англиски Воведничари на други јазици) - ма

Cardiff Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Обединетото Кралство Cardiff

Овој нов курс опфаќа основите на настава на англиски Воведничари на други јазици на ниво Мастер. [+]

Овој нов курс опфаќа основите на настава на англиски Воведничари на други јазици на ниво Мастер.

Структура За вработување и кариера

Дипломирани студенти од курсот за образование м-р TESOL ќе можат да аплицираат за настава позиции во различни контексти, кои ги учат на англиски Воведничари на други јазици. Овие вклучуваат приватни училишта за странски јазици, институции за обука во професионални контексти и универзитет со седиште англиски јазик оддели. Можности за понатамошни студии за дипломирани студенти од програмата се да напредува за да учат д-р ниво во рамките на Кардиф школа за завршено образование или во другите универзитети.... [-]


образование: TESOL (настава на англиски Воведничари на други јазици) - ма

Cardiff Metropolitan University
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 1 година August 2018 Обединетото Кралство Cardiff

Овој нов курс опфаќа основите на настава на англиски Воведничари на други јазици на ниво Мастер. [+]

Овој нов курс опфаќа основите на настава на англиски Воведничари на други јазици на ниво Мастер.

Студентите ќе ги испита клучните прашања во областа, вклучувајќи наставни методи во наставата по англиски јазик, наставата на англиски Млади Leaners и на англиски јазик за специфични цели, вклучително и на англиски јазик за академски цели.

За вработување и кариера

Дипломирани студенти од курсот за образование м-р TESOL ќе можат да аплицираат за настава позиции во различни контексти, кои ги учат на англиски Воведничари на други јазици. Овие вклучуваат приватни училишта за странски јазици, институции за обука во професионални контексти и универзитет со седиште англиски јазик оддели. Можности за понатамошни студии за дипломирани студенти од програмата се да напредува за да учат д-р ниво во рамките на Кардиф школа за завршено образование или во другите универзитети.... [-]


ма во урбаните дизајн

Cardiff University
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Обединетото Кралство Cardiff

М-р урбанистички проект е заеднички работи од страна на факултет и на велшкиот Факултетот за Архитектура и повеќе информации за ова е секако на располагање на Магистер по Урбан дизајн - велшки школа за архитектура. [+]

М-р во урбанистички проект

"Урбан дизајн - на знаење и вештини потребни за да дизајн и избави подобро населените места."

М-р урбанистички проект е заеднички работи од страна на факултет и на велшкиот Факултетот за Архитектура и повеќе информации за ова е секако на располагање на Магистер по Урбан дизајн - велшки школа за архитектура.

М-р Урбан дизајн користи дизајн пракса, теорија, развој и контрола на практики за да се информираат дизајн процеси, и користи студио наставата се фокусира на можностите за локален развој да се развие креативни, практични и одржливи решенија за голем број на типично градски дизајн проблеми.... [-]


Магистер по новинарство, медиуми и комуникации

Cardiff University
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Обединетото Кралство Cardiff

Кардиф школа за новинарство, медиуми и културни студии е во првите редови на нови возбудливи случувања во новинарството, медиумите и комуникациите. [+]

Магистер по новинарство, медиуми и комуникации

Кардиф школа за новинарство, медиуми и културни студии е во првите редови на нови возбудливи случувања во новинарството, медиумите и комуникациите.

Магистер по новинарство, медиуми и комуникации е најдолгата основани на м-р програми Кардиф. Таа им овозможува на студентите да истражуваат на итни прашања на нашите медиуми на животната средина - од новинарството етика за интернет управување, од медиуми на заедницата на глобалните комуникации, како и од кризата известување на трансформативниот потенцијалот на новите технологии. Таа обезбедува напредни знаења и темелно разбирање на улогата на информации и комуникација во современите општества, со фокус на двете традиционални и нови форми на новинарството.... [-]


Магистер по меѓународна новинарство

Cardiff University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Обединетото Кралство Cardiff

М-р Меѓународниот новинарство во Кардиф има за цел да им овозможи на земјите аспиранти новинари и средината на кариерата лекари да се разбере овие промени и нивните последици за странските новинари. [+]

Магистер по меѓународна новинарство

Новинарите денес се соочи со брзите промени, како технологија се прават напори медиумите подостапни преку границите и нови концентрации на глобалниот медиумски власт ги обликуваат на комерцијални или политички цели. На скала, обемот и брзината на денешната Мултимедија новинарство го издвојува од онаа на која било од претходниот период.

М-р Меѓународниот новинарство во Кардиф има за цел да им овозможи на земјите аспиранти новинари и средината на кариерата лекари да се разбере овие промени и нивните последици за странските новинари. Меѓународна новинарство нуди мешавина на теорија и пракса; новинарски техники и напредни академски студии. Ова е особено погодна за секој студент со меѓународна перспектива.... [-]


ма во меѓународните односи со јавноста и глобалните комуникации за управување со

Cardiff University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Обединетото Кралство Cardiff

Односи со јавноста е уживајќи во индустријата - дури и во рецесија, како и други промотивни сектори договор, ПР продолжи да расте од година во година. [+]

Магистер по меѓународни односи со јавноста и Глобал Менаџмент комуникации

Односи со јавноста е уживајќи во индустријата - дури и во рецесија, како и други промотивни сектори договор, ПР продолжи да расте од година во година. Бројот на односи со јавноста службеници (добрите) сега се совпаѓаат новинари во Велика Британија и постои голема побарувачка за дипломирани студенти кои имаат вештини за да се исполнат динамични промени на овој возбудлив и растечки сектор.... [-]


м-р / PGDip во применета лингвистика

Cardiff University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години August 2018 Обединетото Кралство Cardiff + 1 more

Нуди знаења и експертиза за да ве однесе кон улога во било која професија која бара специјализирани јазик свест, вклучувајќи јазик настава. [+]

М-р / PgDip во применета лингвистика

1 година (со полно работно време) / 2 години (со скратено работно време) / n / a (далечинско / Е-учење)

Курсот има за цел

Нуди знаења и експертиза за да ве однесе кон улога во било која професија која бара специјализирани јазик свест, вклучувајќи јазик настава.

Посебни карактеристики

Центарот за јазикот и комуникациските истражување има меѓународен углед како лидер во областа социолингвистика, анализа на дискурсот, мултимодален комуникација, системски функционален лингвистика, судска лингвистика и формулаичен јазик.... [-]


спортски менаџмент и лидерство - ма / PGD / PGC

Cardiff Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии August 2018 Обединетото Кралство Cardiff

Ова е возбудлив, современа програма насочени професионалци и лекари кои работат во овој спорт и рекреација индустрија кои се бараат нови можности. На програмата е подеднакво привлечна за дипломирани студенти бараат да ги развијат своите знаења и потенцијалот за вработување, како и меѓународни студенти кои сакаат да студираат на Велс премиерот универзитет за спорт. [+]

Ова е возбудлив, современа програма насочени професионалци и лекари кои работат во овој спорт и рекреација индустрија кои се бараат нови можности. На програмата е подеднакво привлечна за дипломирани студенти бараат да ги развијат своите знаења и потенцијалот за вработување, како и меѓународни студенти кои сакаат да студираат на Велс премиерот универзитет за спорт.

Поради популарноста на последипломските спортски програми, проверете дали сте ја поднесете вашата апликација што е можно порано. Програмите ќе биде затворена во текот на летото, кога ќе се постигне полн капацитет. ... [-]


спорт, тело и општество - ма / PGD / PGC

Cardiff Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 60 месеци August 2018 Обединетото Кралство Cardiff + 1 more

Содржината на курсот е информиран од страна на сегашните и иновативни истражување и беше пофален за својот обем и флексибилност во оценката дека им овозможува на студентите да ги извршуваат и да развијат индивидуални интереси. Во повеќето случаи на студентите изработката на овие идеи се применуваат за идните аспирации кариера. [+]

Политиката тело стана некогаш повеќе значајни, и стана фокус како област за испитување за подобрување на социо-културни студии на спортот. Додека цртеж врз големи области на студии во рамките на социо-културни студии на спортот, овој степен зема фокусиран приод кон последните случувања во областа, се прави разлика тоа од други социологија на спортот програми. Содржината на курсот е информиран од страна на сегашните и иновативни истражување и беше пофален за својот обем и флексибилност во оценката дека им овозможува на студентите да ги извршуваат и да развијат индивидуални интереси. Во повеќето случаи на студентите изработката на овие идеи се применуваат за идните аспирации кариера. ... [-]


млади и работа во заедницата - PGD / управување заедница практика - ма

Cardiff Metropolitan University
Студии врз за студентски град Дел-студии 2 - 3 години August 2018 Обединетото Кралство Cardiff

Оваа програма е наменета за подобрување за подобрување на професионална пракса на искусни практичари преку олеснување критична и мисловните пристап кон управувањето, развој на персоналот, иновации и истражување пракса. [+]

Пракса р Управување на заедницата: Оваа програма е наменета за подобрување за подобрување на професионална пракса на искусни практичари преку олеснување критична и мисловните пристап кон управувањето, развој на персоналот, иновации и истражување пракса. Многу од модули се изучуваат interprofessionally вклучувајќи колеги од работа во заедницата, младинска работа, учење, Prus и здравје во двете доброволно и законско сектори. Ова обезбедува за богати interprofessional учење и е одраз на реалноста на практиката interprofessional работа. ... [-]


МНР / Магистрант уметност и дизајн - ликовната уметност

Cardiff Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 5 години August 2018 Обединетото Кралство Cardiff + 1 more

Секоја програма се фокусира на одредени аспекти на современата уметност пракса. [+]

Ликовна уметност мајстори во CSAD

На ликовна уметност оддел во Кардиф школа за Арт & Дизајн сега нуди три програми во ликовна уметност на ниво Мастер: МНР, м-р и Магистрант. Секоја програма се фокусира на одредени аспекти на современата уметност пракса.

Мајстор за ликовни уметности (МНР)

На располагање со полно работно време и со скратено работно време. Услови за влез: добар БА (Hons) или BSc (Hons) во соодветна тема. Меѓународни кандидати чиј прв јазик не е англискиот, ќе треба да обезбеди доказ за ИЕЛТС резултат што е во износ поголем од 6,00 ... [-]


англиски јазик и креативно пишување - ма / PGD / PGC

Cardiff Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години August 2018 Обединетото Кралство Cardiff + 1 more

М-р англиски и креативно пишување е наградува научи степен, комбинирање на студија на англискиот јазик со теоретски и практични компонента на фикцијата пишување. [+]

М-р англиски и креативно пишување е наградува научи степен, комбинирање на студија на англискиот јазик со теоретски и практични компонента на фикцијата пишување.

Англискиот дел од степен анализи историски и современи текстуалните репрезентации на место, теоретизирањето културни практики на локацијата и просторот. На креативно пишување модули се специјално дизајнирани за да се развие како писател на фикција. А критична, но поддршка на животната средина се постигнува преку комбинација на работилници, истражувачки семинари и е-учење. Ќе се воведе на практичните аспекти на подготвување и поднесување на вашата работа за можни објавување. ... [-]


англиски - ма / PGD / PGC

Cardiff Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години August 2018 Обединетото Кралство Cardiff + 1 more

Степенот се фокусира на историски и современи текстуалните репрезентации на место, теоретизирањето културни претстави и практики на локација, простор, историја и текстуалноста, а ефектот од овие на конструкции на идентитетот. [+]

М-р англиски јазик е наградува научи степен нуди возбудлива анализа на англиски јазик со користење текстови од "долго деветнаесеттиот век до денешен ден.

Степенот се фокусира на историски и современи текстуалните репрезентации на место, теоретизирањето културни претстави и практики на локација, простор, историја и текстуалноста, а ефектот од овие на конструкции на идентитетот. Каде што е можно, модулите ве охрабруваме да се истражуваат интердисциплинарни граници и текстови. ... [-]


образование (со патеки) - ма / PGD / PGC

Cardiff Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна August 2018 Обединетото Кралство Cardiff

Тимот на програмата има за цел да одигра клучна улога во поддршката на континуиран професионален развој на наставници и просветни работници [+]

Патишта: Образование - м-р / PgD / PGC - лидерство и менаџмент - м-р - Управување заедница пракса - р - образовни истражувања и практика - м-р

Овие награди се развиени по опширните консултации со работодавците, наставниците, образовни професионалци и студенти. Тимот на програмата има за цел да одигра клучна улога во поддршката на континуиран професионален развој на наставници и просветни работници. ... [-]


креативно пишување - ма / PGD / PGC

Cardiff Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години August 2018 Обединетото Кралство Cardiff + 1 more

Нашите креативно пишување р е наградува научи степен, истражување на различни техники и пристапи, вклучувајќи расказ пишување, пишување роман, нови и урбани пишување. Модулите се специјално дизајнирани за да се развие како писател на фикција. [+]

Нашите креативно пишување р е наградува научи степен, истражување на различни техники и пристапи, вклучувајќи расказ пишување, пишување роман, нови и урбани пишување. Модулите се специјално дизајнирани за да се развие како писател на фикција.

А критична, но поддршка на животната средина се постигнува преку комбинација на работилници, истражувачки семинари и е-учење. Ќе се воведе на практичните аспекти на подготвување и поднесување на вашата работа за објавување. ... [-]