MA Шкотска - MA програми во Шкотска MA, Шкотска

MA Шкотска - MA програми во Шкотска MA, Шкотска

Master

Степенот р е пред се за студентите кои сакаат да ги подобрат своите општо математичкото образование или да учат.

Образование во Обединетото Кралство е пренесена прашање со секоја од земјите на Обединетото Кралство имаат посебни системи под различни влади: Владата на Велика Британија е одговорна за Англија, и шкотскиот Владата, велшкиот Владата и Северна Ирска Извршниот се одговорни за Шкотска , Велс и Северна Ирска, соодветно.

Шкотска е на север од Велика Британија и има над 790 острови. Главен град е Единбург, една од најголемите финансиски центри. Нивниот образовен систем секогаш бил различен од остатокот од Велика Британија. Шкотска има 15 универзитети, од кои некои се најстарите во светот.

MA Шкотска - Земи си MA во Шкотска. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

М-р (Hons) во либерални уметности

University of Dundee
Студии врз за студентски град Целосна 4 години September 2018 Обединетото Кралство Dundee

Нашите либерални уметности магистерски разбира ви дава максимална флексибилност да се развие програма на студии кои се одразува на вашите лични интелектуални и креативни интереси. [+]

Нашиот курс претставува најдобра шкотска либерална уметност традиција на широко истрага за широк спектар на предмети и дисциплини, предизвик да се најде креативни решенија за проблемите преку активно учење.

Ние ви даваме слобода низ целиот степен да проучуваме неколку различни теми без услов да специјализирате само за еден или два. Сепак, исто така, имате слобода да се фокусирате на еден предмет (главен) ако сакате, а исто така добивате увид од широк опсег на други субјекти сè до вашиот курс.... [-]


М-р (Hons) / BSc (Hons) во психологијата

University of Dundee
Студии врз за студентски град Целосна 4 години September 2018 Обединетото Кралство Dundee

Во овој курс, ќе научите како човечкиот ум работи од детството до старост и стекнуваат основни вештини за вработување во јавниот и приватниот сектор. Ќе имате можност да учествувате во студиската програма за учење, да научите вештини за истражување преку учество во вистински истражувачки проекти кои ги спроведуваат вработените во нашиот оддел. [+]

Ќе дознаете за многу различни теми кои заедно го формираат предметот на психологијата.

Меѓу другото, ќе дознаете за тоа како бебињата учат, што се случува со менталните вештини на луѓето кога стареат, како се разликуваат личностите на луѓето, како функционира динамиката на социјалната група, како се сеќаваме, гледаме и слушаме работи и како разговараме едни со други, и за различни психолошки нарушувања.... [-]


MA in Television Fiction Writing

GCU - Glasgow School for Business and Society
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

[+]

Ова дополнително време е специјално дизајнирано за да им помогне на новите странски студенти да се населат во Обединетото Кралство и во ГУУ пред почетокот на генералната студентска индукција и настава.

Ќе има цела низа забавни и информативни активности кои ќе се случуваат во текот на овој период, вклучувајќи кампус и градски тури, како и добредојдени настани каде што можете да запознаете други меѓународни студенти.... [-]


MA in Multimedia Journalism

GCU - Glasgow School for Business and Society
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

[+]

Крајниот елемент на програмата е проектот, кој ви дава можност да создадете значителен дел од стандардната новинарска работа објавена / објавена / емитувана.

Методи за проценка

Секој модул се проценува одделно: како што се континуирани предмети; испити или тестови (стенографија и денови за вести - кои всушност претставуваат групен испит кој трае цел ден); а некои од комбинација на предмети и NCTJ прегледи (закон, влада).... [-]


Магистер по одржлив развој и стратешки менаџмент во енергетиката

Moscow State Institute Of International Relations, MGIMO
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Обединетото Кралство Saint Andrews

«Одржлив развој и стратешки менаџмент во енергијата» Магистерска програма (со дипломирани студенти по менаџмент) се работи заедно со Универзитетот Св. Ендрјус, еден од најстарите и водечки британски универзитети, кој за време на својата шестстотинигодишна историја го освои угледот на образовен и истражувачки центар од светска класа. [+]

Профил на програмата

«Одржлив развој и стратешки менаџмент во енергијата» Магистерска програма (со дипломирани студенти по менаџмент) се работи заедно со Универзитетот Св. Ендрјус, еден од најстарите и водечки британски универзитети, кој за време на својата шестстотинигодишна историја го освои угледот на образовен и истражувачки центар од светска класа.

Програмата обезбедува единствена можност за пет руски и пет британски мајстори да станат експерти и во одржливата енергија и стратегискиот менаџмент во енергетиката. На дипломирани студенти добиваат две дипломи и два магистратура: Св. Ендрјус Универзитетот диплома за одржлив развој (Магистер по одржлив развој) и MGIMO Универзитетска диплома по менаџмент (Магистер по менаџмент).... [-]


ма во филмот - Кем - Кино очи - Европската филмови мајстори

Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Обединетото Кралство Edinburgh

Оваа две години р програма е сосема нов игран филм прави мајстори степен високо интензивна поддржан од Еразмус +. Види во детали на www.kinoeyes.eu [+]

Мајстор

Оваа две години р програма е сосема нов игран филм прави мајстори степен високо интензивна поддржан од Еразмус +.

На програмата е во форма на настава четири семестри, заедно со летна школа. Наставата е уникатен за филм одлуки р а по тоа што е поделена помеѓу три различни филмски училишта во три различни европски држави: Lusófona универзитет во Лисабон, Португалија, на екранот академија Шкотска во Единбург / Британија, Велика Британија и балтичките филм и медиуми Училиште во Талин, Естонија. Наставата во секоја кампусот одразува предностите на персоналот и образовна историја на секое училиште, па обезбедување на секој специјалист студент со изборот на најдобрите можни опции за учење. Секое училиште има значителен настава мајстори филм одлуки курсеви учинокот.... [-]