MA Dundee City - MA програми во Dundee City MA, Dundee City

MA Dundee City - MA програми во Dundee City MA, Dundee City

Master

Магистер е магистратура доделени на учениците кои имаат завршено програма за студирање економијата или фини уметности субјекти како што се историја, комуникации, филозофија, теологија или англиски. А мајстор на уметноста степен обично бара предмети, истражувања и писмени испити.

Образование во Обединетото Кралство е пренесена прашање со секоја од земјите на Обединетото Кралство имаат посебни системи под различни влади: Владата на Велика Британија е одговорна за Англија, и шкотскиот Владата, велшкиот Владата и Северна Ирска Извршниот се одговорни за Шкотска , Велс и Северна Ирска, соодветно.

MA Dundee City - Земи си MA во Dundee City. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

М-р (Hons) во либерални уметности

University of Dundee
Студии врз за студентски град Целосна 4 години September 2018 Обединетото Кралство Dundee

Нашите либерални уметности магистерски разбира ви дава максимална флексибилност да се развие програма на студии кои се одразува на вашите лични интелектуални и креативни интереси. [+]

Нашиот курс претставува најдобра шкотска либерална уметност традиција на широко истрага за широк спектар на предмети и дисциплини, предизвик да се најде креативни решенија за проблемите преку активно учење.

Ние ви даваме слобода низ целиот степен да проучуваме неколку различни теми без услов да специјализирате само за еден или два. Сепак, исто така, имате слобода да се фокусирате на еден предмет (главен) ако сакате, а исто така добивате увид од широк опсег на други субјекти сè до вашиот курс.... [-]


М-р (Hons) / BSc (Hons) во психологијата

University of Dundee
Студии врз за студентски град Целосна 4 години September 2018 Обединетото Кралство Dundee

Во овој курс, ќе научите како човечкиот ум работи од детството до старост и стекнуваат основни вештини за вработување во јавниот и приватниот сектор. Ќе имате можност да учествувате во студиската програма за учење, да научите вештини за истражување преку учество во вистински истражувачки проекти кои ги спроведуваат вработените во нашиот оддел. [+]

Ќе дознаете за многу различни теми кои заедно го формираат предметот на психологијата.

Меѓу другото, ќе дознаете за тоа како бебињата учат, што се случува со менталните вештини на луѓето кога стареат, како се разликуваат личностите на луѓето, како функционира динамиката на социјалната група, како се сеќаваме, гледаме и слушаме работи и како разговараме едни со други, и за различни психолошки нарушувања.... [-]