MA Edinburgh - MA програми во Edinburgh MA, Edinburgh

MA Edinburgh - MA програми во Edinburgh MA, Edinburgh

Master

Магистер е магистратура доделени на учениците кои имаат завршено програма за студирање економијата или фини уметности субјекти како што се историја, комуникации, филозофија, теологија или англиски. А мајстор на уметноста степен обично бара предмети, истражувања и писмени испити.

Велика Британија, Велика Британија е повеќе од 300 години и се состои од четири конститутивни народи: Англија, Шкотска, Велс и Северна Ирска. Велика Британија е центар на учење за изминатите 1000 години и поседува многу антички и истакнати универзитети. Странските студенти ја сочинуваат значителен дел од студентите на телото во Велика Британија универзитети.

Единбург, главниот град на Шкотска, беше решен барем од бронзеното доба. Не е ни чудо што некои од најстарите институции се лоцирани таму, вклучувајќи ги и четвртиот најстар универзитет. Генерално, постојат четири универзитети и неколку колеџи.

MA Edinburgh - Земи си MA во Edinburgh. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

Дизајн на ентериер - м-р

University of Edinburgh – Edinburgh College of Art
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Обединетото Кралство Edinburgh

Покривајќи ја студијата и дизајнот на внатрешни простори во врска со широк спектар на јавни и приватни средини, оваа програма ќе ве води низ иновативни проекти за дизајн кои ќе ви овозможат да го истражите дизајнерскиот потенцијал на постојните објекти и да пронајдете нови употреби за стари или излишни простори преку дизајнот на современите инсерции. [+]

Опис на програмата

Покривајќи ја студијата и дизајнот на внатрешни простори во врска со широк спектар на јавни и приватни средини, оваа програма ќе ве води низ иновативни проекти за дизајн кои ќе ви овозможат да го истражите дизајнерскиот потенцијал на постојните објекти и да пронајдете нови употреби за стари или излишни простори преку дизајнот на современите инсерции.

Ќе бидете охрабрени да се фокусирате на аспектите на дизајнот на ентериер кој ќе ви се најинтересни или лично релевантни и ќе ги преземете насоките за вашите предмети.... [-]


Илустрација - м-р / МНР

University of Edinburgh – Edinburgh College of Art
Студии врз за студентски град Целосна 12 - 21 месеци September 2018 Обединетото Кралство Edinburgh

Постдипломски студии во илустрација ја одразува разновидноста на предметот и можностите кои постојат во области како што се издаваштво, рекламирање, графички и веб дизајн, театар, телевизија, уметнички галерии и музеи. [+]

Опис на програмата

Постдипломски студии во илустрација ја одразува разновидноста на предметот и можностите кои постојат во области како што се издаваштво, рекламирање, графички и веб дизајн, театар, телевизија, уметнички галерии и музеи. Ги поздравуваме апликантите со различни пристапи кон илустрација, и од академски така и од професионални перспективи.

Ќе бидат охрабрени да истражуваат низа методи со поддршка од високо постигнат и почитуван кадар, од кои сите имаат разбирање и експертиза во уметноста на илустрација.... [-]


Филмска режија - м-р / МНР

University of Edinburgh – Edinburgh College of Art
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 21 месеци September 2018 Обединетото Кралство Edinburgh + 1 more

Филмска режија на Универзитетот во Единбург го води пристапот заснован на проекти, базиран на пракса, кој го интегрира практичното изработка на филмови со анализа на современата филмска практика. Студентите избираат да направат креативен документарен филм или филм кој не е фантастичен, којшто е спротивен на дефиницијата на жанрот и ги турка границите на наративното. [+]

Опис на програмата

Оваа програма ги зема вон проект, со седиште во практика, за учење за магистер по филмска режија (документарен филм), кој ги интегрира практичните филмови со анализа на современата филмска практика. Студентите избираат да направат креативен документарен филм или филм кој не е фенеризиран, кој ги отфрла жанровските дефиниции и ги турка границите на наративот. Ние ги развиваме преку работилници и вежби. Нашите студенти работат во интегрирана рамка која им помага да се допрашаат за формата на нивните филмови и им овозможува да го пронајдат вистинскиот јазик за нивното раскажување приказни.... [-]


Дизајн информатика - м-р / МНР

University of Edinburgh – Edinburgh College of Art
Студии врз за студентски град Целосна 12 - 21 месеци September 2018 Обединетото Кралство Edinburgh

Дизајн информатика комбинира податоци науката со дизајн размислување во контекст на критички истрага и шпекулации. Ние градиме свесна, рефлективна практика на интерфејсот меѓу податоците и општеството преку комбинирање на теоријата и истражувањето со отворен процес на правење и хакерство. [+]

Работа од Анаис Моси, 2015Опис на програмата

Дизајн информатика комбинира податоци науката со дизајн размислување во контекст на критички истрага и шпекулации. Ние градиме свесна, рефлективна практика на интерфејсот меѓу податоците и општеството преку комбинирање на теоријата и истражувањето со отворен процес на правење и хакерство.

Човечката активност постојано се обликува со проток на податоци и разузнавачки информации кои го обработуваат, движејќи се кон алгоритмично посредувано општество. Дизајн информатика прашува како можеме да создадеме производи и услуги во овој свет, кои учат и да се развива, кои се контекстуализирани и хумани. Се поставува прашањето за тоа што треба да го создадеме, шпекулирајќи за различните фјучерси што може да ги градиме и вредностите зад нив.... [-]


Дизајн за промени - м-р

University of Edinburgh – Edinburgh College of Art
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Обединетото Кралство Edinburgh

Оваа возбудлива нова програма е наменета да поттикне нова раса на дизајнер за 21 век. Како што светот се подложува на масовни, забрзаните промени, заедниците, културите и општествата се соочуваат со разни сложени околности и системи, вклучувајќи ги и непушачите технологии, стареењето на населението, економската нестабилност, конфликтот и поместувањето и деградацијата на животната средина. [+]

Опис на програмата

Оваа возбудлива нова програма е наменета да поттикне нова раса на дизајнер за 21 век. Како што светот се подложува на масовни, забрзаните промени, заедниците, културите и општествата се соочуваат со разни сложени околности и системи, вклучувајќи ги и непушачите технологии, стареењето на населението, економската нестабилност, конфликтот и поместувањето и деградацијата на животната средина. Оваа програма ќе се осврне на сложените реални предизвици со кои се соочуваат овие заедници преку интервенции предводени од дизајнот управувани од тактички, критички, стратешки и креативни пристапи. Таа става проширен концепт на дизајн во срцето на претпријатието на социјални, технички и еколошки промени и негува интердисциплинарен пристап кон овие сложени околности.... [-]


Современа уметност пракса - м-р / МНР

University of Edinburgh – Edinburgh College of Art
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство Edinburgh + 1 more

Наставната програма на оваа програма е под преглед за академската година 2018/19. Структурата на програмата и достапноста на курсот се предмет на промена. [+]

Работа од Патриша Мекормак, 2016 година.Опис на програмата

Наставната програма на оваа програма е под преглед за академската година 2018/19. Структурата на програмата и достапноста на курсот се предмет на промена.

Оваа програма ги поттикнува практиките кои се шпекулативни и рефлексивни, поддршка на работата во различни медиуми. Се занимава со начините на учење кои се искуствени - отелотворени преку и разбрани со стекнување на пракса.... [-]


ма во филмот - Кем - Кино очи - Европската филмови мајстори

Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Обединетото Кралство Edinburgh

Оваа две години р програма е сосема нов игран филм прави мајстори степен високо интензивна поддржан од Еразмус +. Види во детали на www.kinoeyes.eu [+]

Мајстор

Оваа две години р програма е сосема нов игран филм прави мајстори степен високо интензивна поддржан од Еразмус +.

На програмата е во форма на настава четири семестри, заедно со летна школа. Наставата е уникатен за филм одлуки р а по тоа што е поделена помеѓу три различни филмски училишта во три различни европски држави: Lusófona универзитет во Лисабон, Португалија, на екранот академија Шкотска во Единбург / Британија, Велика Британија и балтичките филм и медиуми Училиште во Талин, Естонија. Наставата во секоја кампусот одразува предностите на персоналот и образовна историја на секое училиште, па обезбедување на секој специјалист студент со изборот на најдобрите можни опции за учење. Секое училиште има значителен настава мајстори филм одлуки курсеви учинокот.... [-]