MA Glasgow City - MA програми во Glasgow City MA, Glasgow City

MA Glasgow City - MA програми во Glasgow City MA, Glasgow City

Master

Мајстори степени, попозната како м-р, се постдипломски степени во траење од најмалку една година, а понекогаш и две години, тие се изучуваат степени вообичаено се бара некои вистински истражување. М-р е најчестиот име за магистерска диплома и често се користи.

Велика Британија, Велика Британија е повеќе од 300 години и се состои од четири конститутивни народи: Англија, Шкотска, Велс и Северна Ирска. Велика Британија е центар на учење за изминатите 1000 години и поседува многу антички и истакнати универзитети. Странските студенти ја сочинуваат значителен дел од студентите на телото во Велика Британија универзитети.

MA Glasgow City - Земи си MA во Glasgow City. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

MA in Television Fiction Writing

GCU - Glasgow School for Business and Society
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

[+]

Ова дополнително време е специјално дизајнирано за да им помогне на новите странски студенти да се населат во Обединетото Кралство и во ГУУ пред почетокот на генералната студентска индукција и настава.

Ќе има цела низа забавни и информативни активности кои ќе се случуваат во текот на овој период, вклучувајќи кампус и градски тури, како и добредојдени настани каде што можете да запознаете други меѓународни студенти.... [-]


MA in Multimedia Journalism

GCU - Glasgow School for Business and Society
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

[+]

Крајниот елемент на програмата е проектот, кој ви дава можност да создадете значителен дел од стандардната новинарска работа објавена / објавена / емитувана.

Методи за проценка

Секој модул се проценува одделно: како што се континуирани предмети; испити или тестови (стенографија и денови за вести - кои всушност претставуваат групен испит кој трае цел ден); а некои од комбинација на предмети и NCTJ прегледи (закон, влада).... [-]