MA Glasgow - MA програми во Glasgow MA, Glasgow

MA Glasgow - MA програми во Glasgow MA, Glasgow

Master

Мајстори степени се повеќе разноврсна од докторски квалификации и имаат широк спектар на професионални и академски апликации. Според американското Министерство за образование, три видови на програми мајстори постојат истражувања, професионални и терминал. Најпопуларните мајстори степен видови се Мајсторот на уметностите (MA) и мајстор на науки (МСП) во мешавина на предмет полиња.

Образование во Обединетото Кралство е пренесена прашање со секоја од земјите на Обединетото Кралство имаат посебни системи под различни влади: Владата на Велика Британија е одговорна за Англија, и шкотскиот Владата, велшкиот Владата и Северна Ирска Извршниот се одговорни за Шкотска , Велс и Северна Ирска, соодветно.

Глазгов е најголемиот град во Шкотска, со население од околу 600.000 во самиот град, или над 2 милиони ако околните градови на Clydeside издвоено се земени во предвид.

MA Glasgow - Земи си MA во Glasgow. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

MA in Television Fiction Writing

GCU - Glasgow School for Business and Society
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

[+]

Ова дополнително време е специјално дизајнирано за да им помогне на новите странски студенти да се населат во Обединетото Кралство и во ГУУ пред почетокот на генералната студентска индукција и настава.

Ќе има цела низа забавни и информативни активности кои ќе се случуваат во текот на овој период, вклучувајќи кампус и градски тури, како и добредојдени настани каде што можете да запознаете други меѓународни студенти.... [-]


MA in Multimedia Journalism

GCU - Glasgow School for Business and Society
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Обединетото Кралство Glasgow

[+]

Крајниот елемент на програмата е проектот, кој ви дава можност да создадете значителен дел од стандардната новинарска работа објавена / објавена / емитувана.

Методи за проценка

Секој модул се проценува одделно: како што се континуирани предмети; испити или тестови (стенографија и денови за вести - кои всушност претставуваат групен испит кој трае цел ден); а некои од комбинација на предмети и NCTJ прегледи (закон, влада).... [-]