MA во Гана - MA програми во Гана MA

MA во Гана - MA програми во Гана MA

Master

А господар 's степен е на постдипломски академски степен. А господар 's степен подготвува студентите да го води или управуваат. А господар 's степен, исто така, подготвува некое лице за голем број на потраги преку специјализирани студија на терен.

Гана обезбедува голем високо образование, особено од зголемената предавач-студент односи. Гана систем на образование има во последниве години привлече вниманието на меѓународната публика од студенти. Гана има 20 универзитети со Универзитетот во Акра како најдобар универзитет во целата земја.

MA во Гана - Земи си MA во Гана. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

ма во јавните работи

University of Ghana
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Гана Accra

Се разбира работата ќе биде завршен во текот на две долги периоди на одмор. Секоја од две години работа се разбира ќе трае шест недели, што го прави вкупно 12 недели, додека две недели (една недела секој) ќе бидат потрошени на ревизија и [+]

Мајсторот на уметностите (MA) во јавните работи

Се разбира работата ќе биде завршен во текот на две долги периоди на одмор. Секоја од две години работа се разбира ќе трае шест недели, што го прави вкупно 12 недели, додека две недели (една недела секој) ќе бидат потрошени на ревизија и испитувања, правејќи вкупно четири недели. Студентите ќе се очекува да се заврши и да ги достават своите Специјални Теми во октомври на втората година на програмата.... [-]


ма / Магистрант во меѓународните односи

University of Ghana
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Гана Accra + 1 more

Курсевите за овој степен опфаќа период од 12 месеци од датумот на регистрацијата. Студентите се бара да преземе најмалку четири предмети, од кои секоја носи 3 кредити во секоја од два семестри. Студентите се [+]

М-р ТЕК во меѓународните односи

Времетраење: на програмата е со полно работно време за период од 2 семестри (12 месеци)

Услови за влез: А добар прв степен. Кандидатите ќе ги достават до избор на интервјуто.

Курсеви

Курсевите за овој степен опфаќа период од 12 месеци од датумот на регистрацијата. Студентите се бара да преземе најмалку четири предмети, од кои секоја носи 3 кредити во секоја од два семестри. Студентите се исто така понудени од дваесет и недела се разбира во методика на истражување. Скратено работно време студентите ќе ги преземат разбира во текот на 24 месеци од датумот на регистрацијата.... [-]


ма / Магистрант во африкански студии

University of Ghana
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Гана Accra

На постдипломските програма во африкански студии има за цел да се поттикне критичко размислување кај учениците и да ги опреми со ресурси, алатки и методи за подобрено разбирање и вреднување на прашањата релевантни за [+]

На постдипломските програма во африкански студии има за цел да се поттикне критичко размислување кај учениците и да ги опреми со ресурси, алатки и методи за подобрено разбирање и вреднување на прашањата релевантни за африканските култури и општества и нивниот развој, како и да бидат во можност да иницира и однесување истражување во различни домени на африкански студии.

Сите ученици се примени на м-р основа и оние кои ексел во првата година работа се разбира продолжи како M.Phil студенти.... [-]


ма / Магистрант / д-р и во студии за населението

University of Ghana
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2019 Гана Accra

Институтот нуди курсеви на студии кои водат до доделување на м-р, M.PHIL и Доктор по население студии. Кандидати за р програма се бара да имаат добри почести степен од одобрена универзитет [+]

ЗАПИШУВАЧКИ БАРАЊА

Институтот нуди курсеви на студии кои водат до доделување на м-р, M.PHIL и Доктор по население студии.

Кандидати за р програма се бара да имаат добри почести степен од одобрена универзитет во социјална или природни науки, статистика, математика и географија.

СТРУКТУРА И ЕДИНИЦА Курс Потребно за 12 месеци м-р (население студии) ПРОГРАМА ПРЕГЛЕД НА КРЕДИТИ... [-]


ма во управување со економската политика

University of Ghana
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Гана Accra

Програмата за ЕПМ во Гана е насочена кон зајакнување на институционалните и човечките капацитети на Министерството за економија на Универзитетот на Гана да понуди постдипломски-ниво на обука во економската политика за управување (ЕПМ) за средината на кариерата политика советници. Обуката е првенствено се очекува да се подобри и зголеми ефикасноста на политиката во јавниот сектор [+]

Програмата за ЕПМ во Гана е насочена кон зајакнување на институционалните и човечките капацитети на Министерството за економија на Универзитетот на Гана да понуди постдипломски-ниво на обука во економската политика за управување (ЕПМ) за средината на кариерата политика советници. Обуката е првенствено се очекува да се подобри и зголеми ефикасноста на јавниот сектор аналитичари на политиките и економските менаџери во Гана и англофонските земји од Западна Африка. До одреден степен, невладините организации (НВО) и физички лица, исто така, имаат право да ги преземе програма. Врз основа проценка на потребите, ограничен број на кандидати од надвор англофонските Западна Африка можат да бидат понудени за прием.... [-]


ма / Магистрант / д-р во миграција студии

University of Ghana
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 3 години September 2019 Гана Accra

Програмата е отворена за сите кандидати со добар прв степен (т.е. најмалку втора класа пониски поделба) во сите релевантни општествени и природни науки, но кандидатите ќе се бара да ја земаат препишаната курсеви во зависност од нивната [+]

УСЛОВИ ЗА ДОБИВАЊЕ

М-р миграција студии

Програмата е отворена за сите кандидати со добар прв степен (т.е. најмалку втора класа пониски поделба) во сите релевантни општествени и природни науки, но кандидатите ќе се бара да ја земаат препишаната курсеви во зависност од нивните средини и пред студиите.

M.Phil миграција студии

Кандидатите кои веќе поседуваат магистрирал во миграција студии или други сродни предметна област од друг универзитет може да се смета за прием во M.Phil програма директно.... [-]


ма / Магистрант / д-р во развој на студии

University of Ghana
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Гана Accra

Сите студенти прво ќе бидат примени во програмата р. Приемот на барањата ќе вклучуваат добар прв степен во било која тема и минимум работно искуство од 2 години во било развојно планирање поврзани со институцијата. За да биде примен на Фил програма, кандидатите мора да имаат успешно завршено [+]

УСЛОВИ ЗА ДОБИВАЊЕ

Сите студенти прво ќе бидат примени во програмата р. Приемот на барањата ќе вклучуваат добар прв степен во било која тема и минимум работно искуство од 2 години во било развојно планирање поврзани со институцијата. За да биде примен на Фил програма, кандидатите мора успешно ја завршија р програма со најмалку просечна оцена од Б + и мора да прикаже соодветна истражување искуство / потенцијал. Во двата случаи, интервјуа ќе бидат спроведени за да се дојде до конечниот избор.... [-]


ма / Магистрант во комуникацијата студии

University of Ghana
Студии врз за студентски град Целосна 15 - 24 месеци September 2019 Гана Accra

Соодветен на неговиот мандат, на Факултетот за комуникациски студии нуди 15 месец М-р на во комуникација студии, и две години M.Phil. во комуникациски студии. Двете [+]

Соодветен на неговиот мандат, на Факултетот за комуникациски студии нуди 15 месец М-р на во комуникација студии, и две години M.Phil. во комуникациски студии. Двете програми имаат како основни курсеви теоретски, како и професија-базирани курсеви.

Приемот на барањата

Еден од прв степен од реномирани Универзитетот на минимум од втора класа, Долна или одличен рекорд од Факултетот за Диплома за завршено во комуникациски студии програма. Процесот на селекција на кандидатите врз основа на барање на Факултетот се состои од приемен испит и интервју.... [-]


ма / Магистрант во меѓународните односи

University of Ghana
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Гана Accra + 1 more

Курсевите за овој степен опфаќа период од 12 месеци од датумот на регистрацијата. Студентите се бара да преземе најмалку четири предмети, од кои секоја носи 3 кредити во секоја од два семестри. Студентите се исто така понудени од дваесет и недела се разбира во Методологија на истражување [+]

М-р ТЕК во меѓународните односи

Времетраење: Програмата е со полно работно време за период од 2 семестри (12 месеци)

Услови за влез: Еден добар прв степен. Кандидатите ќе ги достават до интервју селекција.

Курсеви

Курсевите за овој степен опфаќа период од 12 месеци од датумот на регистрацијата. Студентите се бара да преземе најмалку четири предмети, од кои секоја носи 3 кредити во секоја од два семестри. Студентите се исто така понудени од дваесет и недела се разбира во методика на истражување.... [-]


MA Education (Innovation in Learning and Teaching)

University of South Wales Online Programmes through UNICAF
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци September 2019 Гана Accra + 2 more

[+]

Да им се овозможи на учениците да се идентификуваат, да се дизајнира и спроведе истражување активности кои вклучуваат можности за значителни самонасочување. [-]

ма во образованието

Unicaf University (ZM)
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци Open Enrollment Гана Accra + 2 more

Образованието е се повеќе се менува, динамична и многу тешки сектор кој бара професионалци и лекари да биде многу квалификувани со цел да се исполнат различни предизвици. М-р во образованието е погодна за сите оние кои се заинтересирани за разбирање на важноста на улогата на образованието во нашиот секојдневен живот, а особено на врските помеѓу образованието, општеството и студенти од сите возрасти. [+]

Образованието е се менува, динамичен и многу тежок сектор кој бара професионалци и практичари да бидат многу квалификувани за да се соочат со различни предизвици. На Магистер по образование Е погодна за сите оние кои се заинтересирани да ја разберат важната улога на образованието во нашиот секојдневен живот, а особено врските помеѓу образованието, општеството и учениците од сите возрасти. Таа е идеална степен за сите оние кои сакаат да влезат во образовниот сектор и сите актуелни практичари кои сакаат да ги подобрат продолжат својата знаења во областа на наставата и учењето.... [-]