MA во Германија - MA програми во Германија MA

MA во Германија - MA програми во Германија MA

Master

Програми со наслов "мајстор на уметноста " традиционално се состои од либерални уметности теми како што се филозофија, историја, или литература. Мајстори на уметноста се постдипломски програми кои може да се земе по заработени диплома во додипломската програма (диплома). Мајстори на уметноста програми имаат наслов "МА ", "мајстор на уметноста " или "МА ".

Германија, официјално Федеративна Република Германија, е федерална парламентарна република во западниот и централниот Европа. Земјата се состои од 16 држави, а нејзиниот главен град и најголем град е Берлин.

MA во Германија - Земи си MA во Германија. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

Магистер по модата мало и луксузни менаџмент

Berlin School Of Business & Innovation
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци February 2019 Германија Berlin

Овој курс ќе ви помогне да разберете како да изградите бизнис кој може да инспирира лојалност на клиентите на пазарот кој постојано се открива. По преземањето на овој курс, ќе можете да аплицирате за улоги во управувањето со модата и / или маркетингот, дизајнот и управувањето со брендот. [+]

Магистер по модата мало и луксузни менаџмент

Овој курс ќе ви помогне да разберете како да изградите бизнис кој може да инспирира лојалност на клиентите на пазарот кој постојано се открива. По преземањето на овој курс, ќе можете да аплицирате за улоги во управувањето со модата и / или маркетингот, дизајнот и управувањето со брендот.

Алтернативно, можете да напредувате до степен на истражување, вклучувајќи и докторат во соодветната област.... [-]


Магистерски стратешки маркетинг

Arden courses at GISMA
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години February 2019 Германија Berlin + 1 more

Овој курс е акредитиран од страна на Институтот за маркетинг (CIM) и е дизајниран да ги задоволи потребите на денешниот динамичен маркетинг сектор и нејзината побарувачка за менаџери кои ги разбираат најновите трендови. [+]

Магистерски стратешки маркетинг

Овој курс е акредитиран од страна на Институтот за маркетинг (CIM) и е дизајниран да ги задоволи потребите на денешниот динамичен маркетинг сектор и нејзината побарувачка за менаџери кои ги разбираат најновите трендови.

Ако сакате брзо да се искачите на кариерата, овој курс ќе го обезбеди вашиот успех. Откако ќе ја имате оваа квалификација, ќе бидете на врвот на најновите маркетинг трендови и методи.... [-]


бизнис менаџмент (р) - дел од времето

NBS Northern Business School
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци March 2019 Германија Hamburg + 1 more

Оваа програма се нуди во НБС во два модели време, со полно работно време на денот и во петок навечер и сабота за работа професионалци. [+]

Оваа програма се нуди во НБС во два модели време, со полно работно време на денот и во петок навечер и сабота за работа професионалци.

На посебна предност: Можете да го промени моделот време за време на студирањето, ако може да се започне со стаж за време на студиите во професијата.

Стручното опции

Дипломирани студенти на курсот Бизнис менаџмент (р) прифаќа тим и Projektleitungs- и контрола задачи. Тие се само-вработени во позиција на научна основа и навремено да се справи со проблемите насочени и да се исполнат целите и потребите на бизнисите и на клиентите, како и законските барања. Стекнување на олово поврзани со задачи бара следната знаење и сигурност на акција и одлучност. Затоа, оваа програма, исто така, во согласност со клучните вештини.... [-]


Магистер по човечки ресурси

IUBH University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 2 - 4 семестри October 2019 Германија Bad Honnef Berlin + 1 more

Во текот на вашите студии, ќе се здобијат со релевантните know-how што се квалификува да ги преземе за менаџерски позиции во меѓународни компании и човечки ресурси одделенија. Со завршувањето на студиите на англиски јазик на IUBH ќе станете популарен експерт во однос на персоналот. [+]

Човечки ресурси - Персонал во иднина

Како иден менаџер на човечки ресурси, се соочувате со многу предизвици - како што се стратешката употреба на човечките ресурси и, се разбира, демографските промени.

Во текот на вашите студии, ќе се здобијат со релевантните know-how што се квалификува да ги преземе за менаџерски позиции во меѓународни компании и човечки ресурси одделенија. Со завршувањето на студиите на англиски јазик на IUBH ќе станете популарен експерт во однос на персоналот.... [-]


Магистер (УО) во меѓународниот бизнис администрација и надворешна трговија

University of Applied Sciences Worms
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри October 2019 Германија Mainz

Еве, на модули МАК International, МАК надворешна трговија и лидерство компетентност се обезбеди можност да ги продлабочат своите знаења врз основа на диплома за кариера во меѓународниот бизнис. [+]

Содржина и структура 1 | Семестар 1: Набавка на основни елементи на глобалната трговија 2 | Семестар 2: специјализација во пет од Vertiefungsfächer секоја понудена 3 | 3 семестар: магистерскиот труд, по можност во една компанија

1 | Во првиот семестар се користи за поставување на основните елементи на глобалната акција.

Еве, на модули МАК International, МАК надворешна трговија и лидерство компетентност се обезбеди можност да ги продлабочат своите знаења врз основа на диплома за кариера во меѓународниот бизнис.... [-]


Мајстор на уметноста меѓународен бизнис

Munich Business School
Студии врз за студентски град Целосна 18 - 24 месеци September 2019 Германија Munich

Оваа магистерска програма е совршено продолжување на вашите претходни економски студии. Нејзините широк спектар на опсежни студиски курсеви, нејзината меѓународна ориентација и пракса-ориентирана содржина гарантираат најдобра можна подготовка за да започнете успешна професионална кариера. [+]

Мајстор на уметноста меѓународен бизнис

Оваа магистерска програма е совршено продолжување на вашите претходни економски студии. Нејзините широк спектар на опсежни студиски курсеви, нејзината меѓународна ориентација и пракса-ориентирана содржина гарантираат најдобра можна подготовка за да започнете успешна професионална кариера.

MASTER Меѓународен бизнис на прв поглед

ПОСТАПКА НА ПРОГРАМАТА Септември (Пред-мајстор: мај)... [-]


Мајстор на уметноста во меѓународниот менаџмент - гостопримство специјализација

New European College
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри February 2019 Германија Munich

Угостителство професионалци мора да поседува одреден елемент на природен шарм и ум за фигури, со цел да биде успешен. [+]

На Мајстор на уметноста (MA) во Меѓународен менаџмент е програма од 4 семестар дизајниран да се гради врз вашиот постоечки додипломски студии да ви овозможи да ги извршуваат на поширок спектар на кариера во бизнисот. Која се состои од предмети во финансии, меѓународниот маркетинг, менаџмент и сметководство, операции, етика, организациско однесување и човечки ресурси, на програмата ќе се подготвува за да напреднат во постојано се развива и меѓународни работното место.... [-]


мајстор на уметноста во меѓународната комуникација бренд

Brand Academy – University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Германија Hamburg

Во текот на нашите Магистер по меѓународна комуникација Бренд ќе учат за сите фактори за успех што вози прекуграничната и крос-култура бренд комуникација и кој ќе треба да го совладате за кариера во меѓународниот рекламирање и комуникација агенции. [+]

На наше Се разбира мајстор во меѓународен бренд комуникација ќе учат за сите фактори за успех што вози прекуграничната и крос-култура бренд комуникација и кој ќе треба да го совладате за кариера во бренд и креативна индустрија. Затоа курсот ќе се предава на англиски јазик.

Како што еден неодамнешен дипломираат, ќе бидат подготвени да започне вашата кариера на глобалната сцена и во рекламната индустрија, каде што брендови допре до срцата на потрошувачите.... [-]


Master in Responsible Management – Project Competence Study

Steinbeis University Berlin Institute Corporate Responsibility Management
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 18 месеци October 2019 Германија Berlin + 1 more

[+]

М-р во одговорен за управување - Програма

[-]

Мајстор Корпоративни медиуми (р)

Leipzig School of Media
Студии врз за студентски град Дел-студии 3 семестри October 2019 Германија Leipzig

Скратено работно време студии со фокус на корпоративните комуникации, маркетинг и односи со јавноста, студиски јазик: германски (минимално ниво C1 е потребно) [+]

Скратено работно време студии со фокус на корпоративните комуникации, маркетинг и односи со јавноста

Веб-страницата и корпоративниот блог, магазинот на купувачи и социјалните медиуми, печатените реклами и онлајн банери - корпоративните комуникации, односите со јавноста и маркетингот се исто толку различни како комплексни полиња на работа денес. Со цел да го привлечат вниманието на потрошувачите и потрошувачите успешно да воспостават сопствен бренд и да изградат долготрајни односи со клиентите, компаниите и другите организации треба да ги усогласат сите свои напори за комуникација. Активностите на корпоративното издаваштво и традиционалните работи за односи со јавноста бараат конзистентна маркетинг стратегија која идеално ги користи средствата за раскажување приказни. На овој начин на клиентите може да им се пристапи на различни точки на контакт и да се придружува на целото патување со клиенти. Степенот програма Корпоративни медиуми (порано корпоративно издаваштво) на Leipzig School of Media (LSoM) обезбедува специјалисти од комуникација и маркетинг одделенија со потребните вештини за совладување на овие предизвици во време на дигитализација во рок од три семестри.... [-]


мајстор на уметноста (MA) психоаналитичката културни студии

International Psychoanalytic University Berlin
Студии врз за студентски град Целосна 8 семестри October 2019 Германија Berlin

Степен програмата овој мајстор се одликува со двојна перспектива. Интерфејсот психоанализата / култура се изучува од двете страни: Од една страна се културни прашања на оригиналниот дел од формирањето психоаналитичката тема, од друга страна психоаналитичката начини за пристап незаменлив дел од културни студии. [+]

Степен програмата овој мајстор се одликува со двојна перспектива. Интерфејсот психоанализата / култура се изучува од двете страни: Од една страна се културни прашања на оригиналниот дел од формирањето психоаналитичката тема, од друга страна психоаналитичката начини за пристап незаменлив дел од културни студии.

Дизајн и структура

Програмата Магистер Психоаналитичка културни студии е понуден како скратено работно време студија со скратено работно време. * Наставата се одвива во присуство на три викенди (две петок до недела ручек и доцна попладне до сабота), наместо да и недела блок по семестар. (Во недела блок може i. d. Р. и да бидат постојано призната од страна на региони што се образовните одмор). Целосно да се изучува таа се состои од вкупно 8 семестри (120 кредити) и е поделена во две последователни фази на студии:... [-]


Мајстор на уметноста "Бизнис менаџмент и развој"

hwtk University of Applied Sciences
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри April 2019 Германија Berlin + 1 more

Сакате кратенката во управувачкиот кат на долга работа по степенот на вашата диплома? Потоа се применува сега за нашиот Магистер по бизнис менаџмент [+]

Според нашето мислењезавршување За степен програма

Сакате кратенката во управувачкиот кат на долга работа по степенот на вашата диплома? Потоа се применува сега за нашиот Магистер по бизнис менаџмент

Со својот генералистички пристап и ориентиран кон примена, програмата на мајстор одговара на побарувачката на компании за одлично обучен менаџерски персонал кои се запознаени со предизвиците на постојано менување на економскиот пејзаж и знаат како да ги користат нивните менаџерски способности флексибилно во широк спектар на бизнис области. Со својата интензивна и сеопфатна комуникација на специјализирани знаења и методи на меѓународно корпоративно управување, програмата Магистерски така квалификува дипломирани студенти за менаџерски позиции во управувањето.... [-]


М-р комуникациски дизајн

HMKW
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 4 - 6 семестри Open Enrollment Германија Cologne Berlin Frankfurt + 3 more

Програмата Магистер е дизајниран за комуникација во иднина. Ги пренесува клучните компетенции што се очекуваат од креативните лидери. Фокусот е на естетското производство во рекламирањето, маркетингот и визуелната комуникација. [+]

Програмата Магистер е дизајниран за комуникација во иднина. Ги пренесува клучните компетенции што се очекуваат од креативните лидери. Фокусот е на естетското производство во рекламирањето, маркетингот и визуелната комуникација. Целта е звук мајсторство на целиот дизајн-ориентирана вредност процес на креирање, во теорија и практика.

Господарот на програмата MA Communication Design може да присуствува на сите HMKW кампуси во Берлин, Келн и Франкфурт. М. на англиски јазик (MA Communication Design), како и на HMKW во Келн, исто така, се изучува на германски јазик на настава.... [-]


Мајстор за лидерство во развој финансии -

Frankfurt School of Finance & Management
Он-лајн студии Дел-студии 18 - 24 месеци October 2019 Германија Frankfurt

Зголемете ја вашата кариера со меѓународна диплома по лидерство. Мајстор за лидерство во развојот финансии онлајн програма е наменета за новите држави кои се страстни за финансии и улогата финансии игра како катализатор за економски развој и раст во економии во развој во светот. [+]

Целна група

Вие сте идеален кандидат за оваа магистерска програма ако:

Вие сте професионалец со работно искуство во индустријата за финансии за развој или поврзана со земјите во развој и земјите во развој. Сепак, апликантите со различно потекло исто така се вредни за програмата и не треба да бидат исклучени.

Сакате да се качите на кариерата во вашата организација.Сакате да следите висококвалитетна, акредитирана програма покрај полно работно време, комбинирајќи ја секојдневната работа со професионален развој.Подготвени сте да направите вистинска промена во економиите на земјите во развој.Сакате да ги имате предностите да студирате дома додека уживате во придобивките од меѓународна училницаОпределување18-24 месеци / скратено работно времеОнлајн програма која ви дава меѓународно призната академска дипломаМожности за мрежно поврзување преку форуми и затворени групи од социјалните медиумиФлексибилност да учат каде и да сте, кога и да посакатеМеѓународна класа со студенти од целиот светВисока пракса релевантност во комбинација со академски совршеностБарањаДодипломски академски степен (диплома или еквивалент) од признат универзитет (вклучувајќи Диплома и препис на евиденција)Докажан одличен пишан и говорен англиски јазикНајмалку две години релевантно работно искуство (докажано со писмо за препорака од вашиот поранешен или сегашен работодавач)Тест за прием и интервју [-]

Ма во детските студии и детските права

Magdeburg-Stendal University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Германија Magdeburg

Оваа иновативна студиска програма се базира на Конвенцијата на Обединетите нации за правата на детето (UNCRC) и за спроведување на детските права што ги опфаќа. Децата имаат право да учествуваат во сите одлуки и процеси кои влијаат врз нив, до правичен пристап до општествените ресурси (на пр. Здравство, образование) и ефикасна заштита од насилство и експлоатација. [+]

Почеток на студии Програмата започнува секој зимски семестар. Кандидатите со странски сертификати ве молиме да аплицирате до 31 јули преку uni-assist eV. Цели на програмата

Оваа иновативна студиска програма се базира на Конвенцијата на Обединетите нации за правата на детето (UNCRC) и за спроведување на детските права што ги опфаќа. Децата имаат право да учествуваат во сите одлуки и процеси кои влијаат врз нив, до правичен пристап до општествените ресурси (на пр. Здравство, образование) и ефикасна заштита од насилство и експлоатација. Сите институции, процеси и мерки ориентирани околу децата на национално, државно / регионално и локално ниво мора да бидат дизајнирани и оценети според овие размислувања.... [-]