MA во Германија - MA програми во Германија MA

MA во Германија - MA програми во Германија MA

Master

Програми со наслов "мајстор на уметноста " традиционално се состои од либерални уметности теми како што се филозофија, историја, или литература. Мајстори на уметноста се постдипломски програми кои може да се земе по заработени диплома во додипломската програма (диплома). Мајстори на уметноста програми имаат наслов "МА ", "мајстор на уметноста " или "МА ".

Германија, официјално Федеративна Република Германија, е федерална парламентарна република во западниот и централниот Европа. Земјата се состои од 16 држави, а нејзиниот главен град и најголем град е Берлин.

MA во Германија - Земи си MA во Германија. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

мајстор за управување со маркетинг

IUBH Fernstudium
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 4 - 8 семестри Open Enrollment Германија Лош Honnef + 1 more

Маркетинг Менаџмент учење на далечина програма ќе се подготвува за стратешки маркетинг и брендирање во класична смисла и во онлајн маркетинг и социјалните медиуми на национално и на меѓународно активна компанија, ви нудиме одлични можности во бројни индустрии. Веќе по една година на призната диплома во брзина верзија 60 ЕКТС! [+]

Господар маркетинг менаџмент

Маркетинг Менаџмент учење на далечина програма ќе се подготвува за стратешки маркетинг и брендирање во класична смисла и во онлајн маркетинг и социјалните медиуми на национално и на меѓународно активна компанија, ви нудиме одлични можности во бројни индустрии. Веќе по една година на призната диплома во брзина верзија 60 ЕКТС!

Ние придаваат големо значење за висока флексибилност, одличен квалитет, силна практична ориентација и низа на услуги и иновации кои го прават да студираат полесно. Нашите тутори се осигура дека вашите прашања се одговорени и вашите студии оди наоколу.... [-]


бизнис менаџмент (р) - дел од времето

NBS Northern Business School
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци March 2018 Германија Хамбург + 1 more

Оваа програма се нуди во НБС во два модели време, со полно работно време на денот и во петок навечер и сабота за работа професионалци. [+]

Оваа програма се нуди во НБС во два модели време, со полно работно време на денот и во петок навечер и сабота за работа професионалци.

На посебна предност: Можете да го промени моделот време за време на студирањето, ако може да се започне со стаж за време на студиите во професијата.

Стручното опции

Дипломирани студенти на курсот Бизнис менаџмент (р) прифаќа тим и Projektleitungs- и контрола задачи. Тие се само-вработени во позиција на научна основа и навремено да се справи со проблемите насочени и да се исполнат целите и потребите на бизнисите и на клиентите, како и законските барања. Стекнување на олово поврзани со задачи бара следната знаење и сигурност на акција и одлучност. Затоа, оваа програма, исто така, во согласност со клучните вештини.... [-]


една година Мајстор на уметноста во меѓународни односи и културната дипломатија

Institute for Cultural Diplomacy (ICD) - The Center for Cultural Diplomacy Studies
Студии врз за студентски град Целосна 2 - 3 семестри April 2018 Германија Berlin

М-р степен во меѓународните односи и културната дипломатија е програма од 3 семестри 'понудени од Furtwangen универзитет (HFU) во партнерство со Академијата за културна дипломатија. Програмата обезбедува основа во меѓународните односи и културната дипломатија, со користење на историски и студија на случај пристап во рамките на меѓународните односи теорија и политички науки. Степенот се фокусира на неколку академски дисциплини поврзани со меѓународни односи, Глобална политика и глобално владеење, со посебен акцент на културната дипломатија и неговиот историски и современи примена во јавниот сектор, приватниот сектор и граѓанското општество. [+]

На кратки патеки м-р програма во меѓународни односи и културната дипломатија

Степенот е понудено од страна на понудени од страна Furtwangen универзитет (HFU), Германија во партнерство со Академијата за културна дипломатија

М-р степен во меѓународните односи и културната дипломатија е програма од 3 семестри 'понудени од Furtwangen универзитет (HFU) во партнерство со Академијата за културна дипломатија. ... [-]


Master of Arts in International Business and Policy

Georgetown University’s McDonough School of Business
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 1 година January 2019 Германија Франкфурт на Мајна

[+]

СТУДЕНТСКО ИСКУСТВО

Запишување

Вообичаено, кандидатите да работат во бизнисот, владата, финансиски организации, мултинационални корпорации, или не-владини организации.

ВРЕМЕТРАЕЊЕ

[-]

МБА + ма во одговорен за управување

Steinbeis University Berlin Institute Corporate Responsibility Management
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 2 - 3 години Open Enrollment Германија Berlin

Двојна диплома програма: М-р во одговорен за управување во комбинација со МБА [+]

Двојна диплома програма МА + МБА

Дипломирани студенти на м-р во одговорен за управување од Steinbeis универзитет во Берлин - ICRM имаат можност да го продолжат студирањето кон завршување на МБА диплома. На МБА програмата се нагоре-одделение нуди на учесниците единствена можност да се изгради на нивните студии и да добијат две дипломи од два универзитети во последниве две години. Овој комбиниран програма претставува репер за идните управување со образованието како што е предложено од страна на начела на ОН за одговорен за управување образование (PRME).... [-]


М-р лидерство и менаџмент онлајн

IUBH Campus Studies (for NON-EU students)
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 2 семестри Open Enrollment Германија Berlin Лош Honnef + 1 more

На IUBH р лидерство и менаџмент е идеална лансирање рампа за кариера во меѓународниот менаџмент. [+]

Отпочнување на вашата кариера

На IUBH р лидерство и менаџмент е идеална лансирање рампа за кариера во меѓународниот менаџмент. Како IUBH господар дипломиран, вие сте во собата за успешна кариера во постојано менување на глобалната деловна средина. Ќе имаат способност да иницира и да доведе промени во корпоративна средина и да ги применуваат стекнатите претприемачки и лидерски вештини. ... [-]


ма олимписки студии

Olympic Studies Centre Cologne
Студии врз за студентски град Дел-студии 2 години March 2018 Германија Келн

меѓународен скратено работно време мајстор на на уметноста (MA) олимписки студии, кој е официјално поддржан од страна на Меѓународниот олимписки комитет (МОК), е целосно потврдена степен програма мајстор кој ги спроведува на високо ниво, интердисциплинарна програма во олимписката студии. Програмата има за цел поттикнување на врски помеѓу академските и на Олимписките светот. [+]

На меѓународен скратено работно време мајстор на уметноста (MA) Олимписките студии, е целосно потврдена степен програма мајстор кој ги спроведува на високо ниво, интердисциплинарна програма во олимписката студии. Програмата има за цел поттикнување на врски помеѓу академските и на Олимписките светот.

Центарот на Олимписките студии на германскиот спортски универзитет во Келн (OSC Келн) е главните оперативни институција на програмата и е одговорен за сите организациски и комплетна академска елементи на курсот. Професор д-р Стефан Wassong, директор на OSC Келн, е програма за лидер на Олимписките студии УО и член на Комисијата за Олимписките образование на МОК. Во испораката на наставни модули, на OSC Келн соработува со неколку студии центри олимписки светот, Како што се универзитет Кајзерслаутерн на техничка (Германија), Loughborough универзитетот (Велика Британија) и Автономниот универзитет во Барселона (Шпанија). ... [-]


Магистер по културни студии на Блискиот Исток

Otto-Friedrich University Of Bamberg
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 4 - 8 семестри September 2018 Германија Bamberg + 1 more

Оваа модуларен р програма се фокусира на разновидност и историски промени во културите на Блискиот Исток. Тоа е првиот елитен курс на студии во оваа област во Германија. Оваа програма нуди нов и предизвикувачки пристап кон талентираните и високо мотивирани студенти - далеку подалеку од заедничките јазични граници и надминување на перспективите на една дисциплина. Разновидноста на специјализации во областа на ориентални студии ја прави оваа програма уникатна во Германија. Студентите ќе се сретнат со теоретските концепти и спроведуваат истражувања на високо напредно академско ниво: Тие ќе ги подобрат своите јазични вештини, ќе соработуваат на интердисциплинарни семинари и ќе организираат интердисциплинарни работилници. Тие ќе имаат корист од посета на соработници на меѓународна слава. Нашите дипломци ќе можат да комуницираат во академски средини и професионално да спроведат одлични, интердисциплинарни истражувања - вештини од суштинско значење за продолжување на д-р. ниво. Програмата на овој господар е спонзорирана од Баварската елитна мрежа. [+]

Понудена од универзитетите во Бамберг, нова двојазична елита магистерска програма во "Kulturwissenschaften des Vorderen orients / културолошки студии на Блискиот Исток" е воведена во зимскиот семестар 2017/18.

Оваа модуларен р програма се фокусира на разновидност и историски промени во културите на Блискиот Исток. Тоа е првиот елитен курс на студии во оваа област во Германија. Оваа програма нуди нов и предизвикувачки пристап кон талентираните и високо мотивирани студенти - одење далеку подалеку од заеднички јазични граници и надминување на еднодисциплинарни перспективи. Разновидноста на специјализации во областа на ориентални студии ја прави оваа програма уникатна во Германија. Студентите ќе се сретнат со теоретските концепти и спроведуваат истражувања на високо напредно академско ниво: Тие ќе ги подобрат своите јазични вештини, ќе соработуваат на интердисциплинарни семинари и ќе организираат интердисциплинарни работилници. Тие ќе имаат корист од посета на соработници на меѓународна слава. Нашите дипломци ќе можат да комуницираат во академски средини и професионално да спроведат одлични, интердисциплинарни истражувања - вештини од суштинско значење за продолжување на д-р. ниво. Програмата на овој господар е спонзорирана од Баварската елитна мрежа.... [-]


Мајсторот на уметностите во меѓународните управување - меѓународни управување со човечките ресурси

New European College
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри February 2019 Германија Минхен

Секоја организација бара соодветен и талентирани поединци за извршување на бизнис процеси. Човечки ресурси професионалци се стремат да се донесе во лидерство и развој на компаниите најмногу cruicial средства - своите вработени. [+]

На Мајстор на уметноста (MA) во Меѓународен менаџмент е програма од 4 семестар дизајниран да се гради врз вашиот постоечки додипломски студии да ви овозможи да ги извршуваат на поширок спектар на кариера во бизнисот. Која се состои од предмети во финансии, меѓународниот маркетинг, менаџмент и сметководство, операции, етика, организациско однесување и човечки ресурси, на програмата ќе се подготвува за да напреднат во постојано се развива и меѓународни работното место.... [-]


мајстор на уметноста (MA) во меѓународната менаџмент

SRH Hochschule Berlin
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Германија Berlin

степен Магистер по менаџмент нуди сеопфатна програма која ќе се подготвува за интернационална кариера. Од две години студиската програма вклучува управување со иновации да се вклучат технолошки предвидуваш ... [+]

Магистер (MA) во Меѓународен менаџмент

Управување со кариерата во водечката позиција

&nbsp

Магистрирал на по меѓународен менаџмент нуди сеопфатна програма која ќе се подготвува за интернационална кариера.

&nbsp

Од две години студиската програма вклучува управување со иновации да се вклучат технолошки предвидливост, комерцијализација и на заштитата на интелектуалната сопственост во процесот на донесување одлуки. Проценување и оценување на корпоративниот ризик, управување со ризик за создавање на вредност и финансии, и континентално-европските закони и законот за трговски друштва се интегрален дел од нашата меѓународна диплома. ... [-]


М-р Elektrotechnik

Hochschule Stralsund – University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри September 2018 Германија Мекленбург-Западна Померанија

Енергетската политика, e-мобилност, индустријата 4.0 или информации автопат за зголемен сообраќај - многу актуелни прашања на нашето време може да се исполни само со професионалци во електротехниката. Ако имаш дури и еден од овие апликации од областите од интерес на енергија, автоматизација и комуникациски инженеринг, тогаш не сте во добри раце со одреден степен во електротехниката од нас! Што повеќе, со модерна кампусот на Балтичко Море и на забавата не е премногу краток! [+]

Енергетската политика, e-мобилност, индустријата 4.0 или информации автопат за зголемен сообраќај - многу актуелни прашања на нашето време може да се исполни само со професионалци во електротехниката. Ако имаш дури и еден од овие апликации од областите од интерес на енергија, автоматизација и комуникациски инженеринг, тогаш не сте во добри раце со одреден степен во електротехниката од нас! Што повеќе, со модерна кампусот на Балтичко Море и на забавата не е премногу краток!... [-]


господар на управување со бизнисот, уметноста предава германски јазик

University of Applied Management Studies in Mannheim
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри October 2018 Германија Манхајм

диплома дипломците / внатре се овластени со економијата претходно знаење врз основа на Сент Гален пристап систем ориентиран за управување да успешно води поделби. Ќе се научиш ова, и на "Управување со луѓе", како "Управување организации" - со што се градење на системи за управување е потребно (организациски, процесот на управување, управување со промените, итн) ... [+]

диплома дипломците / внатре се овластени со економијата претходно знаење врз основа на Сент Гален пристап систем ориентиран за управување да успешно води поделби. Ќе се научиш ова, и на "Управување со луѓе", како "Управување организации" - со што се градење на системи за управување е потребно (организациски, процесот на управување, управување со промените, и др.) Тука, студентите се способни да ги извршуваат своите специјалност од програми диплома во следниве четири области на специјализација на Мастер продолжи:... [-]


М-р во историјата и економија

University of Bayreuth
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години October 2018 Германија Bayreuth + 1 more

Програма на мајсторот историја и економија ви нуди интердисциплинарни образование во историјата и економијата, кои се моментално еден-на-еден вид во Германија. Оваа уникатна комбинација води кон кариера квалификациите степен што им овозможува на дипломираните студенти да се започне кариера во приватниот сектор или ќе продолжат со постдипломски образование. [+]

Новиот Магистер програма историја и економија

Економијата е во постојано се менува. Најновите економски кризи не учи дека долгорочна перспектива може да ни помогне да се разбере подобро промени во економијата. За оваа причина, на полето на економската историја е доживува бум во текот на изминатите неколку години. Се повеќе и повеќе експерти се потребни за да се анализира сложени економски односи и развивање интегративен пристапи кон остварување на решенија врз основа на историското искуство.... [-]


двојно мајстори програма во европски студии

University of Cologne Faculty of Management, Economics and Social Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Германија Келн

Двојна Мајстор е на програма во европски студии дава можност на студентите да имаат корист од исклучително стручноста на два топ-ранг универзитети студенти. Учесниците на студии на програмата на секој универзитет за една година и дипломираат со две дипломи господар на Факултетот за менаџмент, економија и општествени науки на Универзитетот во Келн, и Факултетот за уметност и општествени науки, Мастрихт универзитет. [+]

Двојна Мајстор е на програма во европски студии дава можност на студентите да имаат корист од исклучително стручноста на два топ-ранг универзитети студенти. Учесниците на студии на програмата на секој универзитет за една година и дипломираат со две дипломи господар на Факултетот за менаџмент, економија и општествени науки на Универзитетот во Келн, и Факултетот за уметност и општествени науки, Мастрихт универзитет.... [-]


Ма во детските студии и детските права

Magdeburg-Stendal University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Magdeburg

Оваа иновативна студиска програма се базира на Конвенцијата на Обединетите нации за правата на детето (UNCRC) и за спроведување на детските права што ги опфаќа. Децата имаат право да учествуваат во сите одлуки и процеси кои влијаат врз нив, до правичен пристап до општествените ресурси (на пр. Здравство, образование) и ефикасна заштита од насилство и експлоатација. [+]

Почеток на студии Програмата започнува секој зимски семестар. Кандидатите со странски сертификати ве молиме да аплицирате до 31 јули преку uni-assist eV. Цели на програмата

Оваа иновативна студиска програма се базира на Конвенцијата на Обединетите нации за правата на детето (UNCRC) и за спроведување на детските права што ги опфаќа. Децата имаат право да учествуваат во сите одлуки и процеси кои влијаат врз нив, до правичен пристап до општествените ресурси (на пр. Здравство, образование) и ефикасна заштита од насилство и експлоатација. Сите институции, процеси и мерки ориентирани околу децата на национално, државно / регионално и локално ниво мора да бидат дизајнирани и оценети според овие размислувања.... [-]