MA Баварија - MA програми во Баварија MA, Баварија

MA Баварија - MA програми во Баварија MA, Баварија

Master

Мајстори степени, попозната како м-р, се постдипломски степени во траење од најмалку една година, а понекогаш и две години, тие се изучуваат степени вообичаено се бара некои вистински истражување. М-р е најчестиот име за магистерска диплома и често се користи.

Германија е одлична дестинација за меѓународните scholarsand има висок квалитет на високото образование. Вредноста на ова ниво на образованието е подобрен од страна на Германија 's силна економија. Странските студенти да уживате во одличен животниот стандард во едно сигурно и безбедно опкружување. Берлин е главен град.

Баварија е држава во југоисточниот дел на Германија. Тоа е 2-ри повеќето се доверат држава со повеќе од 12 милиони жители. Корените на овој регион имаат историја на кога станува збор за Евреите во 1806 година. Тој е дом на голем влијателни градови во Германија, како Минхен.

MA Баварија - Земи си MA во Баварија. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

Магистер по медиуми и комуникација за управување

Media Design School
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри October 2018 Германија Минхен Дизелдорф Berlin + 2 more

Во текот на три семестри студентите се здобијат со надлежности во справувањето со креативните процеси и способноста да се интердисциплинарни комуникација и соработка - примена-ориентирана и практична. [+]

Што значи MD.H?

Во текот на три семестри студентите се здобијат со надлежности во справувањето со креативните процеси и способноста да се интердисциплинарни комуникација и соработка - примена-ориентирана и практична.

Целта? Лидерски позиции во управувањето на медиумските компании (ТВ, радио, издавачи), во агенции (рекламирање, односи со јавноста) и во производството на компаниите (контрола, маркетинг комуникации) или во консултации.... [-]


мајстор на уметноста во меѓународни социјална работа со бегалците и мигрантите

University of Applied Sciences Würzburg-Schweinfurt
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри March 2019 Германија Вирцбург Schweinfurt + 1 more

Мајсторите на програмата "Меѓународен Социјална работа со бегалци и емигранти" е апликација-ориентирани, се по ред, во однос на содржината и размена на меѓународно ориентирана програма на англиски јазик студии. [+]

Мајсторите на програмата "Меѓународен Социјална работа со бегалци и емигранти" е меѓународно ориентирана студиската програма на англиски јазик на апликацијата-ориентирана, последователно, во однос на содржината и споделување.

Овој курс на студии е наменета за потенцијалните студенти кои сакаат да дадат придонес преку академската примена ориентирана обука во областа на социјална работа, со цел да се - поддршка и да ги поттикне бегалците и имигрантите во рамките на националниот контекст, како и да се поттикне нивната интеграција во домаќин на општеството или на меѓукултурниот отворањето на основните услуги и јавната администрација; Ова е особено насочена кон освојување на странски експерти и нивните јазични, културни и религиозни групи за германската социјална работа; - Преземе и да го организира помош за бегалците во жариште центрите за азил на Европската унија или кампови за бегалци на УНХЦР во регионите на потекло и транзит во европски и меѓународен контекст, да се обезбеди правилен пристап кон заштита на бегалците и да даде перспектива за луѓето погодени во вакви објекти.... [-]


Master in Business

Macromedia University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 3 - 4 семестри March 2019 Германија Минхен

[+]

Универзитет / диплома со најмалку 180 ЕКТС (подобни за пред-семестар).

Магистерските програми започнуваат подоцна во март. Алтернативно, учениците со помалку од 210 ЕКТС може да направат он-лајн претсеместер, почнувајќи од март, заедно со нивната програма за магистерска програма.

Времетраење на програмата

Сите MA програми започне во март и се нудат како полно работно време програми со времетраење од три семестри (1,5 години). М-р предавања обично се одржуваат три дена неделно за време на предавањата.... [-]


ма во Америка / Лас Америка

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg FAU
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Нирнберг

Америка / Лас Америка [+]

Содржина на степенот на програмата Основни модули: Америка / Лас Америка Задолжителни изборни модул: Шпански јазик пракса (Español avanzado) Задолжителни изборни модул: практиката на англиски јазик Задолжителни изборни модул: Површина и регионот (Raum und регион) Задолжителни изборни модул: Северна Америка студии Северна Америка: култура и литература Латинска Америка: култура и литература (Америка Латина: y Cultura литература) Задолжителни изборни модул: миграција (миграција) Компулсивно изборни модул: Човекови права (Menschenrechte) Задолжителни изборни модул: Латинска Америка студии (Estudios latinoamericanos) Северна Америка: Политика и општество Латинска Америка: Политика и општество (Америка Латина: Politica y Сосиедад) модул на проектот: Америка / Лас Америка Магистерски труд професионални области Културен менаџмент меѓународни организации Издаваштво и новинарството Во политичко образование или во интеркултурна полиња на работа во пресекот на бизнисот, политиката и културата Обука и истражување Меѓународни Семестар (а) во странство (информации достапни само на германски) Партнерските универзитети од Институтот за англиски и американски студии (информации достапни само на германски) Партнерските универзитети од Институтот за Романтичен студии (информации достапни само на германски) барања за способноста на ... [-]

Магистер по англиски студии

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg FAU
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Erlangen Нирнберг + 1 more

На идиоматичен елемент на јазик: изградба граматика, валентност теорија, истражувања за колокација и idiomaticity. [+]

Содржина на степенот на програмата

На ЕФП мајстор на уметноста англиски студии степен е програма со фокус на истражување. Тој нуди во-длабочината на студија на англискиот јазик и на книжевностите и на културите на Велика Британија и Ирска (како и другите зборуваат англиски јазик земји). Во текот на студијата е modularised и ги охрабрува специјализација во еден од следниве две области:... [-]


ма во Северна Америка студии: литература и култура

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg FAU
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Нирнберг

А М-р истражување-ориентирана програма со површина специфични профил во кој се анализираат културните и книжевните случувања во САД, Канада и англофонските Карибите [+]

Содржина на степенот на програмата

Основни модули:

културни студии Литературни студии Јазик

Посредник модули:

културни студии Литературни студии анкета модул

Напредно модули:

културни студии Литературни студии Интердисциплинарен проект модул Магистерски труд професионални области политичко образование меѓународни организации Културен менаџмент Издавачка дејност и библиотекарство / новинарство Полиња на работа во пресекот на бизнисот, политиката и културата Настава и истражување Меѓународни Семестар (а) во странство многу охрабрени Партнерските универзитети од Катедрата за англиски и американски студии вклучуваат Грузија Државниот универзитет (Атланта), Универзитетот во Грузија (Атина), Универзитетот во Канзас (Канзас), Минесота Државниот универзитет (Mankato) барања за способноста на Првиот, натпросечен академски степен во американски или англиски студии (GPA еквивалент на германскиот "стомакот", односно до 2.5; оценки помеѓу 2.5 и 3.5: успешно интервју се бара). Студентите кои имаат добиено диплома во англиски студии треба да ги презентираат доказ за значително се фокусира на литературата и културата часови, по можност со Америка-содржини поврзани со нивната евиденција за записници; 2-3 страници есеј на тема која ќе биде објавена на нашата страница. Јазик барања ... [-]

М-р во развој на економијата и меѓународни студии

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg FAU
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Нирнберг

Економски развој и меѓународни студии [+]

Содржина на степенот на програмата

Задолжителните модули:

Меѓународна економија I + II Развој на економија I + II Меѓународен бизнис етика I + II Истражувачки методи I + II

Регионална модули (варира од година во година):

Економски развој на Блискиот Исток I и II на Научноистражувачки семинар за ирачката економија Бизнис и општество во Латинска Америка Вовед население студии: Јужна Африка Вовед во кинеската економија Економски дебаланс во Кина Економијата на САД Прашања за развојот на Мексико Economia, Сосиедад y politica en el mundo iberoamericano ... [-]

магистер по човекови права

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg FAU
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри October 2018 Германија Нирнберг

М-р по човекови права е интердисциплинарен и меѓународни постдипломски програмата понудена од Универзитетот во Ерланген-Нирнберг. Тоа е во режија на професорот Хајнер Bielefeldt, Чаир во човековите права и човекови права Политика и Специјалниот известувач поранешниот ОН за слобода на религија или верување (2010-2016), професор Маркус Krajewski, Чаир во Законот за јавни и јавно меѓународно право и доц. Професорот Мајкл Krennerich, Катедра за човекови права и права на човекот политика. [+]

Опис

М-р по човекови права е интердисциплинарен и меѓународни постдипломски програмата понудена од Универзитетот во Ерланген-Нирнберг. Тоа е во режија на професорот Хајнер Bielefeldt, Чаир во човековите права и човекови права Политика и Специјалниот известувач поранешниот ОН за слобода на религија или верување (2010-2016), професор Маркус Krajewski, Чаир во Законот за јавни и јавно меѓународно право и доц. Професорот Мајкл Krennerich, Катедра за човекови права и права на човекот политика.... [-]


Ма медиуми и комуникација

University of Passau
Студии врз за студентски град Целосна 4 - 6 семестри October 2018 Германија Passau

Програмата Магистер по медиуми и комуникација комбинира практични новинарство и комуникација теорија, ви дава идеална подготовка за вашата идна кариера, било да е тоа во академијата или во новинарството. [+]

За програмата

Програмата Магистер по медиуми и комуникација комбинира практични новинарство и комуникација теорија, ви дава идеална подготовка за вашата идна кариера, било да е тоа во академијата или во новинарството. Градење на вашиот додипломски студии, ќе се стекнат со напредни знаења и вештини во избраните области на фокус и продолжување модули на интердисциплинарна.

Исто така, ќе се здобијат со широка основа во општествените науки, како основни модули на програмата вклучуваат комуникација студии, медиумски студии, медиуми информатика и медиумите образование. Овој мајстор 's степен се базира на профилот на диплома за уметности во медиумите и комуникациските студии, која беше прогласена за една од најдобрите програми за медиумски студии во Германија во 2011 CHE пласман и го доби со Знак за квалитет на Германската фондација за акредитација на студиски програми.... [-]


историја

University of Passau
Студии врз за студентски град Целосна 4 - 6 семестри October 2018 Германија Passau

Програмата на истражувањата фокусирани кон мајстор во Историја дава теорија и истражувачки методи, овозможувајќи ви да се применуваат научни принципи на историски теми. [+]

За програмата

Програмата на истражувањата фокусирани кон мајстор во Историја дава теорија и истражувачки методи, овозможувајќи ви да се применуваат научни принципи на историски теми. Ќе се научиш да се справи со сложените прашања и реконструкција на историски случувања и настани со вкрстување материјал извор. Повеќето програми историјата имаат тенденција да се фокусираат на главните историски периоди; м-р историја на Универзитетот во Пасау дополнително вклучува предмети од тесно поврзани дисциплини. Програмата е дизајнирана за да ви овозможи активно да ја креира својата студија патека со избирање на две фокус-модули за да одговараат на вашите лични интереси и планови за кариера.... [-]


географија: културата, животната средина и туризмот

University of Passau
Студии врз за студентски град Целосна 4 - 6 семестри October 2018 Германија Passau

Оваа програма акредитиран господар 's во географијата овозможува да се комбинираат регионални науката и туризмот истражување и да се специјализираат во една од седумте региони културниот свет, а со учењето на соодветните странски јазик. Оваа комбинација предмет е единствена во Германија. [+]

За програмата

Оваа програма акредитиран господар 's во географијата овозможува да се комбинираат регионални науката и туризмот истражување и да се специјализираат во една од седумте региони културниот свет, а со учењето на соодветните странски јазик. Оваа комбинација предмет е единствена во Германија.

Програмата се состои од задолжителните модули во бизнис, економија и културни студии, врз основа на бизнис студии програма (МБЦ) на Универзитетот е неверојатно успешна меѓународна културна и. За време на студирањето на оваа програма, ќе се развие на вештини потребни за да се справи со сложените прашања во регионалниот развој и туризмот користење интегративен и интердисциплинарна пристапи. Во-длабочината на регионалната знаење и долгогодишно интеркултурна компетентност заокружуваат профилот на рацете на програма на студирање.... [-]


Северна и Латинска Америка студии

University of Passau
Студии врз за студентски град Целосна 4 - 6 семестри October 2018 Германија Passau

Мајсторот на уметностите програма во Северна и Латинска Америка студии е комбинација на Северна Америка и Латинска Америка студии во една и единствена програма која е составена од различни академски дисциплини и им дава на своите студенти длабок увид во две Америка како посебни субјекти, како и нивните глобалната врски и односи. Ова одговори на се 'поголемата побарувачка за дипломирани студенти со широк академска позадина и специфични знаења на Америка, особено во време кога Северна и Јужна растат заедно на многу нивоа, а јазот меѓу Европа и Америка се проширува [+]

За програмата

Мајсторот на уметностите програма во Северна и Латинска Америка студии е комбинација на Северна Америка и Латинска Америка студии во една и единствена програма која е составена од различни академски дисциплини и им дава на своите студенти длабок увид во две Америка како посебни субјекти, како и нивните глобалната врски и односи. Ова одговори на се 'поголемата побарувачка за дипломирани студенти со широк академска позадина и специфични знаења на Америка, особено во време кога Северна и Јужна растат заедно на многу нивоа, а јазот меѓу Европа и Америка се проширува.... [-]


ма управување и јавна политика

University of Passau
Студии врз за студентски град Целосна 4 - 6 семестри October 2018 Германија Passau

Глобализацијата има и големи ризици и огромни можности; тоа, исто така, создава извонредни можности за кариера за квалификувани дипломирани студенти. [+]

[-]

ма европски студии

University of Passau
Студии врз за студентски град Целосна 4 - 6 семестри October 2018 Германија Passau

Оваа програма на интердисциплинарни господар програма, која комбинира елементи од економијата и науката дисциплини социјални, ви нуди можност да се консолидираат и да ги прошират знаењата и компетенциите стекнати во вашиот додипломски студии во социјалните, културните, бизнис или економска дисциплина, на кредитирање ( поголема) европска димензија. [+]

За програмата

Оваа крос-дисциплинска програма господар програма, која комбинира елементи од економијата и науката дисциплини социјални, ви нуди можност да се консолидираат и да ги прошират знаењата и компетенциите стекнати во вашиот додипломски студии во социјалните, културните, бизнис или економска дисциплина, на кредитирање (поголема ) европска димензија. Во оваа програма, ќе бидат во можност да го поставите вашиот сопствен студии фокус со избор од широк спектар на теми, вклучувајќи голем број на европски јазични предмети и историја, социологија, политички науки, географија, историја на уметност, студии на Централно-Источна Европа и филозофија. Да заокружуваат вашиот профил, ќе учат во длабочина на една или повеќе од следниве области: странски јазици, медиуми, интеркултурна комуникација, емпириските истражувачки методи во општествените науки, бизнис администрација, компјутерски науки и / или дигитален хуманистичките науки.... [-]


меѓународна економија и бизнис

University of Passau
Студии врз за студентски град Целосна 4 - 5 семестри October 2018 Германија Passau

М-р Меѓународен бизнис и економија програма учи студентите како економски теории, експерименти и емпириски методи може да се комбинираат за да се објасни клучните социјални и економски појави и случувања. [+]

М-р Меѓународен бизнис и економија програма учи студентите како економски теории, експерименти и емпириски методи може да се комбинираат за да се објасни клучните социјални и економски појави и случувања. Програмата е акредитирана од страна ACQUIN од 2010 година и оствари првото место во 2014 CHE ВТА.

Јазик барања

Како што овој степен програма е целосно германско-предава, Што треба да се знаат во Германија да се примени (на ниво на C1 на Заедничката европска референтна рамка за јазици, како што е прикажано од страна на DSH-2, TestDaF 4 × 4 или сертификат еквивалентно јазик). Ако треба да учат или совршен вашиот германскиот прво, можеби ќе бидете заинтересирани во Универзитетот подготвителни германски јазик придонес, Курс по германски Пасау. ... [-]