MA Вирцбург - MA програми во Вирцбург MA, Вирцбург

MA Вирцбург - MA програми во Вирцбург MA, Вирцбург

Master

А господар 's степен е на постдипломски академски степен. А господар 's степен подготвува студентите да го води или управуваат. А господар 's степен, исто така, подготвува некое лице за голем број на потраги преку специјализирани студија на терен.

Германија, официјално Федеративна Република Германија, е федерална парламентарна република во западниот и централниот Европа. Земјата се состои од 16 држави, а нејзиниот главен град и најголем град е Берлин.

Вирцбург Градот е главен град на Regierungsbezirk Долна Franconia наоѓа во Баварија, Германија. Тоа е домаќин на голема заедница која се состои од повеќе од 133.000 жители заедно со бројни акредитирани институции за истражување и науки.

MA Вирцбург - Земи си MA во Вирцбург. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

мајстор на уметноста во меѓународни социјална работа со бегалците и мигрантите

University of Applied Sciences Würzburg-Schweinfurt
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри March 2019 Германија Вирцбург Schweinfurt + 1 more

Мајсторите на програмата "Меѓународен Социјална работа со бегалци и емигранти" е апликација-ориентирани, се по ред, во однос на содржината и размена на меѓународно ориентирана програма на англиски јазик студии. [+]

Мајсторите на програмата "Меѓународен Социјална работа со бегалци и емигранти" е меѓународно ориентирана студиската програма на англиски јазик на апликацијата-ориентирана, последователно, во однос на содржината и споделување.

Овој курс на студии е наменета за потенцијалните студенти кои сакаат да дадат придонес преку академската примена ориентирана обука во областа на социјална работа, со цел да се - поддршка и да ги поттикне бегалците и имигрантите во рамките на националниот контекст, како и да се поттикне нивната интеграција во домаќин на општеството или на меѓукултурниот отворањето на основните услуги и јавната администрација; Ова е особено насочена кон освојување на странски експерти и нивните јазични, културни и религиозни групи за германската социјална работа; - Преземе и да го организира помош за бегалците во жариште центрите за азил на Европската унија или кампови за бегалци на УНХЦР во регионите на потекло и транзит во европски и меѓународен контекст, да се обезбеди правилен пристап кон заштита на бегалците и да даде перспектива за луѓето погодени во вакви објекти.... [-]