MA Нирнберг - MA програми во Нирнберг MA, Нирнберг

MA Нирнберг - MA програми во Нирнберг MA, Нирнберг

Master

Мајстори степени, попозната како м-р, се постдипломски степени во траење од најмалку една година, а понекогаш и две години, тие се изучуваат степени вообичаено се бара некои вистински истражување. М-р е најчестиот име за магистерска диплома и често се користи.

Германија, официјално Федеративна Република Германија, е федерална парламентарна република во западниот и централниот Европа. Земјата се состои од 16 држави, а нејзиниот главен град и најголем град е Берлин.

Nurnberg City е главен град на Блискиот Franconia во државата Баварија, Германија. Тоа е има неколку туристичка атракција место и над 5 музеи. Градот е дом на повеќе од 400.000 жители.

MA Нирнберг - Земи си MA во Нирнберг. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

ма во Америка / Лас Америка

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg FAU
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Нирнберг

Америка / Лас Америка [+]

. Содржина на степенот на програмата Основни модули: Америка / Лас Америка Задолжителни изборни модул: Шпански јазик пракса (Español avanzado) Задолжителни изборни модул: практиката на англиски јазик Задолжителни изборни модул: Површина и регионот (Raum und регион) Задолжителни изборни модул: Северна Америка студии Северна Америка: култура и литература Латинска Америка: култура и литература (Америка Латина: y Cultura литература) Задолжителни изборни модул: миграција (миграција) Компулсивно изборни модул: Човекови права (Menschenrechte) Задолжителни изборни модул: Латинска Америка студии (Estudios latinoamericanos) Северна Америка: Политика и општество Латинска Америка: Политика и општество (Америка Латина: Politica y Сосиедад) модул на проектот: Америка / Лас Америка Магистерски труд професионални области Културен менаџмент меѓународни организации Издаваштво и новинарството Во политичко образование или во интеркултурна полиња на работа во пресекот на бизнисот, политиката и културата Обука и истражување Меѓународни Семестар (а) во странство (информации достапни само на германски) Партнерските универзитети од Институтот за англиски и американски студии (информации достапни само на германски) Партнерските универзитети од Институтот за Романтичен студии (информации достапни само на германски) барања за способноста на ... [-]

Магистер по англиски студии

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg FAU
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Erlangen Нирнберг + 1 more

На идиоматичен елемент на јазик: изградба граматика, валентност теорија, истражувања за колокација и idiomaticity. [+]

Содржина на степенот на програмата

На ЕФП мајстор на уметноста англиски студии степен е програма со фокус на истражување. Тој нуди во-длабочината на студија на англискиот јазик и на книжевностите и на културите на Велика Британија и Ирска (како и другите зборуваат англиски јазик земји). Во текот на студијата е modularised и ги охрабрува специјализација во еден од следниве две области:... [-]


ма во Северна Америка студии: литература и култура

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg FAU
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Нирнберг

А М-р истражување-ориентирана програма со површина специфични профил во кој се анализираат културните и книжевните случувања во САД, Канада и англофонските Карибите [+]

Содржина на степенот на програмата

Основни модули:

културни студии Литературни студии Јазик

Посредник модули:

културни студии Литературни студии анкета модул

Напредно модули:

културни студии Литературни студии Интердисциплинарен проект модул Магистерски труд професионални области политичко образование меѓународни организации Културен менаџмент Издавачка дејност и библиотекарство / новинарство Полиња на работа во пресекот на бизнисот, политиката и културата Настава и истражување Меѓународни Семестар (а) во странство многу охрабрени Партнерските универзитети од Катедрата за англиски и американски студии вклучуваат Грузија Државниот универзитет (Атланта), Универзитетот во Грузија (Атина), Универзитетот во Канзас (Канзас), Минесота Државниот универзитет (Mankato) барања за способноста на Првиот, натпросечен академски степен во американски или англиски студии (GPA еквивалент на германскиот "стомакот", односно до 2.5; оценки помеѓу 2.5 и 3.5: успешно интервју се бара). Студентите кои имаат добиено диплома во англиски студии треба да ги презентираат доказ за значително се фокусира на литературата и културата часови, по можност со Америка-содржини поврзани со нивната евиденција за записници; 2-3 страници есеј на тема која ќе биде објавена на нашата страница. Јазик барања ... [-]

М-р во развој на економијата и меѓународни студии

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg FAU
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Нирнберг

Економски развој и меѓународни студии [+]

Содржина на степенот на програмата

Задолжителните модули:

Меѓународна економија I + II Развој на економија I + II Меѓународен бизнис етика I + II Истражувачки методи I + II

Регионална модули (варира од година во година):

Економски развој на Блискиот Исток I и II на Научноистражувачки семинар за ирачката економија Бизнис и општество во Латинска Америка Вовед население студии: Јужна Африка Вовед во кинеската економија Економски дебаланс во Кина Економијата на САД Прашања за развојот на Мексико Economia, Сосиедад y politica en el mundo iberoamericano ... [-]

магистер по човекови права

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg FAU
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри October 2018 Германија Нирнберг

М-р по човекови права е интердисциплинарен и меѓународни постдипломски програмата понудена од Универзитетот во Ерланген-Нирнберг. Тоа е во режија на професорот Хајнер Bielefeldt, Чаир во човековите права и човекови права Политика и Специјалниот известувач поранешниот ОН за слобода на религија или верување (2010-2016), професор Маркус Krajewski, Чаир во Законот за јавни и јавно меѓународно право и доц. Професорот Мајкл Krennerich, Катедра за човекови права и права на човекот политика. [+]

Опис

М-р по човекови права е интердисциплинарен и меѓународни постдипломски програмата понудена од Универзитетот во Ерланген-Нирнберг. Тоа е во режија на професорот Хајнер Bielefeldt, Чаир во човековите права и човекови права Политика и Специјалниот известувач поранешниот ОН за слобода на религија или верување (2010-2016), професор Маркус Krajewski, Чаир во Законот за јавни и јавно меѓународно право и доц. Професорот Мајкл Krennerich, Катедра за човекови права и права на човекот политика.... [-]