MA Баден-Виртемберг - MA програми во Баден-Виртемберг MA, Баден-Виртемберг

MA Баден-Виртемберг - MA програми во Баден-Виртемберг MA, Баден-Виртемберг

Master

Програми со наслов "мајстор на уметноста " традиционално се состои од либерални уметности теми како што се филозофија, историја, или литература. Мајстори на уметноста се постдипломски програми кои може да се земе по заработени диплома во додипломската програма (диплома). Мајстори на уметноста програми имаат наслов "МА ", "мајстор на уметноста " или "МА ".

Германија е одлична дестинација за меѓународните scholarsand има висок квалитет на високото образование. Вредноста на ова ниво на образованието е подобрен од страна на Германија 's силна економија. Странските студенти да уживате во одличен животниот стандард во едно сигурно и безбедно опкружување. Берлин е главен град.

Баден-Виртемберг е држава во Германија, која има над 10 милиони луѓе. Тоа е поделено во 35 области и има 9 независни градови. Државата може да се пофали на постоење на некои од најпознатите и најстарите универзитети кои имаат престижен статус во Германија.

MA Баден-Виртемберг - Земи си MA во Баден-Виртемберг. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

господар на управување со бизнисот, уметноста предава германски јазик

University of Applied Management Studies in Mannheim
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри October 2018 Германија Манхајм

диплома дипломците / внатре се овластени со економијата претходно знаење врз основа на Сент Гален пристап систем ориентиран за управување да успешно води поделби. Ќе се научиш ова, и на "Управување со луѓе", како "Управување организации" - со што се градење на системи за управување е потребно (организациски, процесот на управување, управување со промените, итн) ... [+]

диплома дипломците / внатре се овластени со економијата претходно знаење врз основа на Сент Гален пристап систем ориентиран за управување да успешно води поделби. Ќе се научиш ова, и на "Управување со луѓе", како "Управување организации" - со што се градење на системи за управување е потребно (организациски, процесот на управување, управување со промените, и др.) Тука, студентите се способни да ги извршуваат своите специјалност од програми диплома во следниве четири области на специјализација на Мастер продолжи:... [-]


ма глобалната комуникација

Tilburg University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Германија Штутгарт

Глобалната комуникација е обновен, целосно на англиски-предава песна на програмата Магистер по културни студии. Ќе научат да се разбере комуникативни предизвиците на животот во време на глобализација и superdiversity, како сето тоа комуникација меѓу културите и под-култури влијае на луѓето тоа се однесува и како образование и креирање политики може да се подобри овие контакти и да се олесни соработката. [+]

глобалната комуникација

Глобалната комуникација е обновен, целосно на англиски-предава песна на програмата Магистер по културни студии. Ќе научат да се разбере комуникативни предизвиците на животот во време на глобализација и superdiversity, како сето тоа комуникација меѓу културите и под-култури влијае на луѓето тоа се однесува и како образование и креирање политики може да се подобри овие контакти и да се олесни соработката.... [-]


Мајсторот на уметностите во меѓународните односи и дипломатијата Хајделберг

Schiller International University - Florida, Heidelberg, Madrid, Paris
Студии врз за студентски град Целосна 10 - 12 месеци Open Enrollment Германија Хајделберг

Мајстор на уметноста во меѓународни односи и дипломатија е професионална програма која ги подготвува студентите за иднината во надворешните работи, новинарството, или бизнис. [+]

Мајстор на уметноста во меѓународни односи и дипломатија е академска и професионална програма која ги подготвува студентите не само за кариера во надворешната служба, во меѓународни организации или со меѓународни бизниси, но исто така и во невладините набљудувачки групи или невладини организации, тинк-тенкови и академски истражувања, консултантски услуги и новинарството, како и јавните и надворешната политика. На програмата ги комбинира за решавање на проблемот, структурната анализа, развој на проекти и управување со сеопфатна теоретски и критичко испитување на политички, културни, правни и социо-економски практики кои го сочинуваат нашиот сé повеќе меѓусебно зависни и комплекс во светот.... [-]


господар на бизнис администрација и менаџмент (р)

Allensbach University
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 24 - 36 месеци Open Enrollment Германија Konstanz + 1 more

Мајстор за бизнис и менаџмент се состои од 120 ЕКТС и бара диплома по економија со мин. 180 ЕКТС. На програмата е понудено од страна на учење на далечина и е погодна за професионалци. [+]

Веќе имате прв степен и сакаат да ги преземе за повеќе раководството на одговорности во една компанија или во администрацијата?

Тие бараат не само сеопфатен водич за вештини, но сакаат да се здобијат со стручно знаење во одредена дисциплина?

Тие се направи точка да напредуваат во својата личност и во својата акција и решавање на проблеми способности?

Се уште сакаш да се направи докторат?... [-]


Мајстор за финансии (м-р)

Allensbach University
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 24 - 36 месеци Open Enrollment Германија Konstanz + 1 more

Мајстор за финансии, се состои од 120 ЕКТС и бара диплома по економија со мин. 180 ЕКТС. На програмата е понудено од страна на учење на далечина и е погодна за професионалци. [+]

Веќе имате прв степен и да работат во банкарството, финансиите или осигурителниот сектор? Сакате да се движи напред професионално и да ја преземе повеќе раководството на одговорности во вашата компанија или во вашата банка? Вие сакате да се обучуваат во блиска иднина без напуштање или ограничување на вашата работа?

Можете да очекувате од еден мајстор за финансии, во прилог на широка обука економската наука, одлична поддршка и развојот на вашата личност?... [-]


господар економија педагогија (р)

Allensbach University
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 24 - 36 месеци Open Enrollment Германија Konstanz + 1 more

Вие сакате да бидете активни како стручно учител и во потрага за крос-влез во професијата наставник? Тие се со цел за кариера во човечки ресурси или со образовна институција? Тие се активни во обуката и сакаат да ги преземат на повисока позиција во компанијата? Тие имаат намера да работи како консултант за слободен или предавач за компании и образовни институции? Тогаш на мајстор 's програма "бизнис образование" е само во право за вас. За прашања во врска ве молиме контактирајте не за пристап на работно искуство - ова е управувани од држава до држава се разликуваат. [+]

Вие сакате да бидете активни како стручно учител и во потрага за крос-влез во професијата наставник? Тие се со цел за кариера во човечки ресурси или со образовна институција? Тие се активни во обуката и сакаат да ги преземат на повисока позиција во компанијата? Тие имаат намера да работи како консултант за слободен или предавач за компании и образовни институции? Тогаш на мајстор 's програма "бизнис образование" е само во право за вас. За прашања во врска ве молиме контактирајте не за пристап на работно искуство - ова е управувани од држава до држава се разликуваат.... [-]


Магистер по европски административен менаџмент

University Of Applied Sciences Ludwigsburg
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Ludwigsburg

Целта на Програмата на мајстор е да се обезбедат подлабоко разбирање на административни, правни и социјални структури, вклучувајќи ги и нивните методи, политика, економија и култура на земјите-членки на Европската унија и европските институции во контекст на унапредување на европската интеграција. [+]

Целта на Програмата на мајстор е да се обезбедат подлабоко разбирање на административни, правни и социјални структури, вклучувајќи ги и нивните методи, политика, економија и култура на земјите-членки на Европската унија и европските институции во контекст на унапредување на европската интеграција.

Програмата ви дава професионални, методолошки, личните и социјалните клучни квалификации кои го прават да се вклопат за Европа. Вашата комуникација, правни, економски и организациски способности ви овозможи да учествуваат компетентно во прогресивна европска интеграција.... [-]


М-р Е-Жаргон - наставник по англиски јазик на младите ученици (предучилишно и основно училиште)

University of Education Freiburg
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 2 години October 2018 Германија Фрајбург

Е-Lingo е со скратено работно време од две години пост-дипломски помеша-учење магистерска програма што води до квалификација во наставата на англиски на младите ученици. мајстор за доделување на Е-LINGO, исто така, дава пристап до степен курсеви во образованието на наставниците и истражување на универзитетско ниво. [+]

Е-Lingo е со скратено работно време од две години пост-дипломски помеша-учење магистерска програма што води до квалификација во наставата на англиски на младите ученици. мајстор за доделување на Е-LINGO, исто така, дава пристап до степен курсеви во образованието на наставниците и истражување на универзитетско ниво.

Она што ја прави е-LINGO посебен? Е-Lingo е добро воспоставена програма мајстор, кој има успешно квалификувани наставници по англиски јазик за младите ученици за повеќе од една деценија. Таа доби одлични критики и се користи како модел за други наставник курсеви помеша-учење. ... [-]

магистрирал програма за бизнис администрација (изградба на недвижен имот)

Hochschule Biberach University Of Applied Science
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри October 2018 Германија Biberach Ulm + 1 more

Biberach Универзитетот како центар на совршеност за изградба на недвижен имот нуди многу предности: Квалификувани обука, интензивни контакти и меѓу наставниците и учениците и за економијата, како и на странски универзитети и придружните постојано ажурирање на наставата - сето тоа го прави нашите дипломирани студенти се многу баран професионалци во индустрија. [+]

Магистрирал во бизнис администрација (Изградба и недвижен имот)

На Biberach Универзитетот како центар на совршеност за изградба / недвижности нуди многу предности: Квалификувани обука, интензивни контакти и меѓу наставниците и студентите, како и за економијата и за странските универзитети и придружните континуирано ажурирање на наставата - сите што го прави нашите дипломирани студенти баран професионалци во економија.... [-]


ма медиумите за управување и комуникација со јавноста

SRH Hochschule für Wirtschaft und Medien Calw
Студии врз за студентски град Целосна 24 месеци January 2019 Германија Calw

Дали сте заинтересирани за медиумите? Знаеш дека комуникацијата е од централно значење за компанијата и се стреми да биде лидер? Тогаш магистратура програма медиуми за управување и комуникација со јавноста е местото за вас! [+]

Земете на лидерски улоги во комуникацијата

Дали сте заинтересирани за медиумите? Знаеш дека комуникацијата е од централно значење за компанијата и се стреми да биде лидер? Тогаш магистратура програма медиуми за управување и комуникација со јавноста е местото за вас!

Програма на мајсторот на СРЗ Универзитетот за економија и медиуми Calw е интердисциплинарен курс, со фокус на медиумите, комуникациите, менаџмент и бизнис администрација.... [-]


М-р во меѓународниот бизнис и интеркултурен менаџмент

Heilbronn University
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри September 2018 Германија Хајлброн

Овој мајстор на програмата ги подготвува студентите да се соочи со предизвиците на бизнис денес. Како учесник во програмите ќе научите како да им пријде на високо комплексни, динамични и глобализираниот животната средина низ објективот на одржливост и темелно разбирање на интеркултурен менаџмент. М-р во меѓународниот бизнис и интеркултурен менаџмент е мулти-дисциплинарен програма со која за разлика од наставните техники интеркултурен менаџмент и лидерство исто така, лежи фокус на маркетинг и финансии. Тој понатаму содржи повеќе предмети за емпириски истражувања кои ќе им овозможи на студентите да ги продолжат своите студии со д-р програма по завршувањето на овој мајстори ". [+]

бизнис средина денес, стана високо комплексни, динамични и глобализиран. Во исто време, постои промена на парадигмата во водење бизнис. Од Глобал корпоративни лидери на мал бизнис start-ups, таму е зголемувањето на свеста за повеќе корпоративна одговорност. Она што оваа нова бизнис потреби средина се менаџери со интеркултурна надлежности, нови лидерски способности и свест за одржливост прашања. И тоа е токму она што на м-р Меѓународен бизнис и интеркултурен менаџмент нуди на потенцијалните студенти. Тоа е мулти-дисциплинарен мајстор програма која е развиена од страна на бизнис факултети на универзитетот во тесна консултација со бизнис и индустрија, како одговор на предизвик и брзо развивање на организациската средина.... [-]


ма во меѓународниот туризам управување

Heilbronn University
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри September 2018 Германија Хајлброн

М-р Меѓународен менаџмент на туризам е мултидисциплинарна Мајстор програма, која беше создадена од страна на бизнис факултети на универзитетот во тесна консултација со бизнисот, индустријата и професионалци, како одговор на предизвик и брзо развивање на организациската средина. Програмата е посветена на квалификациите за носителите од прв степен за менаџерски позиции во globally- оперативен туристички организации. [+]

Туризмот е многу динамична, постојано проширување и развој на феномен. Тоа доживеа извонреден раст во последниве години, и туристичкиот сектор денес е една од индустриите кои произведуваат највисоките нивоа на вработување. Покрај тоа, бројот на туристи, како и приходи од меѓународниот туризам постојано се зголемува.

Затоа треба туризам управување. Активности во стратешко планирање, истражување на пазарот, е-трговија, управување со проекти и други специфични функции за управување, стануваат се повеќе значајни во секое време. Сите овие активности бараат меѓународна и интеркултурно пристап. Магистер програма во Меѓународен туризам менаџмент подготвува прв степен дипломирани студенти за успешна кариера во овој жив и динамичен сектор.... [-]