MA Хајлброн - MA програми во Хајлброн MA, Хајлброн

MA Хајлброн - MA програми во Хајлброн MA, Хајлброн

Master

Степенот р е пред се за студентите кои сакаат да ги подобрат своите општо математичкото образование или да учат.

Германија е одлична дестинација за меѓународните scholarsand има висок квалитет на високото образование. Вредноста на ова ниво на образованието е подобрен од страна на Германија 's силна економија. Странските студенти да уживате во одличен животниот стандард во едно сигурно и безбедно опкружување. Берлин е главен град.

Хајлброн е град во северниот дел на Баден-Виртемберг, Германија позната по својата винска индустрија. Тоа е од витално значење економски центар во Хајлброн-Франкен регионот. Тоа има население од повеќе од 100.000 жители. Хајлброн градот има неколку повисоки образовни институции.

MA Хајлброн - Земи си MA во Хајлброн. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

М-р во меѓународниот бизнис и интеркултурен менаџмент

Heilbronn University
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри September 2018 Германија Хајлброн

Овој мајстор на програмата ги подготвува студентите да се соочи со предизвиците на бизнис денес. Како учесник во програмите ќе научите како да им пријде на високо комплексни, динамични и глобализираниот животната средина низ објективот на одржливост и темелно разбирање на интеркултурен менаџмент. М-р во меѓународниот бизнис и интеркултурен менаџмент е мулти-дисциплинарен програма со која за разлика од наставните техники интеркултурен менаџмент и лидерство исто така, лежи фокус на маркетинг и финансии. Тој понатаму содржи повеќе предмети за емпириски истражувања кои ќе им овозможи на студентите да ги продолжат своите студии со д-р програма по завршувањето на овој мајстори ". [+]

бизнис средина денес, стана високо комплексни, динамични и глобализиран. Во исто време, постои промена на парадигмата во водење бизнис. Од Глобал корпоративни лидери на мал бизнис start-ups, таму е зголемувањето на свеста за повеќе корпоративна одговорност. Она што оваа нова бизнис потреби средина се менаџери со интеркултурна надлежности, нови лидерски способности и свест за одржливост прашања. И тоа е токму она што на м-р Меѓународен бизнис и интеркултурен менаџмент нуди на потенцијалните студенти. Тоа е мулти-дисциплинарен мајстор програма која е развиена од страна на бизнис факултети на универзитетот во тесна консултација со бизнис и индустрија, како одговор на предизвик и брзо развивање на организациската средина.... [-]


ма во меѓународниот туризам управување

Heilbronn University
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри September 2018 Германија Хајлброн

М-р Меѓународен менаџмент на туризам е мултидисциплинарна Мајстор програма, која беше создадена од страна на бизнис факултети на универзитетот во тесна консултација со бизнисот, индустријата и професионалци, како одговор на предизвик и брзо развивање на организациската средина. Програмата е посветена на квалификациите за носителите од прв степен за менаџерски позиции во globally- оперативен туристички организации. [+]

Туризмот е многу динамична, постојано проширување и развој на феномен. Тоа доживеа извонреден раст во последниве години, и туристичкиот сектор денес е една од индустриите кои произведуваат највисоките нивоа на вработување. Покрај тоа, бројот на туристи, како и приходи од меѓународниот туризам постојано се зголемува.

Затоа треба туризам управување. Активности во стратешко планирање, истражување на пазарот, е-трговија, управување со проекти и други специфични функции за управување, стануваат се повеќе значајни во секое време. Сите овие активности бараат меѓународна и интеркултурно пристап. Магистер програма во Меѓународен туризам менаџмент подготвува прв степен дипломирани студенти за успешна кариера во овој жив и динамичен сектор.... [-]