MA Штутгарт - MA програми во Штутгарт MA, Штутгарт

MA Штутгарт - MA програми во Штутгарт MA, Штутгарт

Master

Програми со наслов "мајстор на уметноста " традиционално се состои од либерални уметности теми како што се филозофија, историја, или литература. Мајстори на уметноста се постдипломски програми кои може да се земе по заработени диплома во додипломската програма (диплома). Мајстори на уметноста програми имаат наслов "МА ", "мајстор на уметноста " или "МА ".

Германија, официјално Федеративна Република Германија, е федерална парламентарна република во западниот и централниот Европа. Земјата се состои од 16 држави, а нејзиниот главен град и најголем град е Берлин.

Штутгарт не е само шестиот најголем град во Германија, но, исто така, главниот град на државата Баден-Виртемберг. Градот има голема популација и богата историја во автомобилската индустрија. Таа има повеќе од седум големи јавни институции на високото образование.

MA Штутгарт - Земи си MA во Штутгарт. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

Master in Business

Macromedia University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 3 - 4 семестри March 2018 Германија Минхен Штутгарт + 1 more

[+]

Универзитет / диплома со најмалку 180 ЕКТС (подобни за пред-семестар).

Магистерските програми започнуваат подоцна во март. Алтернативно, учениците со помалку од 210 ЕКТС може да направат он-лајн претсеместер, почнувајќи од март, заедно со нивната програма за магистерска програма.

Времетраење на програмата

Сите MA програми започне во март и се нудат како полно работно време програми со времетраење од три семестри (1,5 години). М-р предавања обично се одржуваат три дена неделно за време на предавањата.... [-]


ма глобалната комуникација

Tilburg University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Германија Штутгарт

Глобалната комуникација е обновен, целосно на англиски-предава песна на програмата Магистер по културни студии. Ќе научат да се разбере комуникативни предизвиците на животот во време на глобализација и superdiversity, како сето тоа комуникација меѓу културите и под-култури влијае на луѓето тоа се однесува и како образование и креирање политики може да се подобри овие контакти и да се олесни соработката. [+]

глобалната комуникација

Глобалната комуникација е обновен, целосно на англиски-предава песна на програмата Магистер по културни студии. Ќе научат да се разбере комуникативни предизвиците на животот во време на глобализација и superdiversity, како сето тоа комуникација меѓу културите и под-култури влијае на луѓето тоа се однесува и како образование и креирање политики може да се подобри овие контакти и да се олесни соработката.... [-]