MA Берлин регион - MA програми во Берлин регион MA, Берлин регион

MA Берлин регион - MA програми во Берлин регион MA, Берлин регион

Master

А господар 's степен е на постдипломски академски степен. А господар 's степен подготвува студентите да го води или управуваат. А господар 's степен, исто така, подготвува некое лице за голем број на потраги преку специјализирани студија на терен.

Германија, официјално Федеративна Република Германија, е федерална парламентарна република во западниот и централниот Европа. Земјата се состои од 16 држави, а нејзиниот главен град и најголем град е Берлин.

Берлин е регион кој има статус на двете градот и државата. Тоа е главен град и најголем град во Германија и дом на повеќе од 3.000.000 жители. Ова е еден германски град кој е дом на познатиот образовните установи од високото образование.

MA Берлин регион - Земи си MA во Берлин регион. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

господар на меѓународниот менаџмент - воздухопловство (за студенти на ЕУ)

IUBH Campus Studies (for EU students)
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Лош Honnef Berlin + 1 more

Во текот на четири семестри, мајстор Меѓународен менаџмент - воздухопловство ќе се подготват да потрае меѓународен менаџмент улога во бизнисот на воздухопловството. Во текот на програмата, ќе се применуваат стратешки и оперативни концепти за управување со меѓународниот воздухопловен бизнис ... [+]

Во текот на четири семестри, мајстор Меѓународен менаџмент - воздухопловство ќе се подготват да потрае меѓународен менаџмент улога во бизнисот на воздухопловството.

Се фокусира на воздухопловството за управување со

Во текот на програмата, ќе се применуваат стратешки и оперативни концепти за управување со меѓународниот воздухопловен бизнис.

Твојот степен посветува посебно внимание на создавање на успешни и вредност подобрување на бизнис модели во воздухопловството. Исто така, постои силен акцент на стратешко планирање и операции за управување во меѓународен контекст. ... [-]


М-р лидерство и менаџмент онлајн

IUBH Campus Studies (for NON-EU students)
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 2 семестри Open Enrollment Германија Berlin Лош Honnef + 1 more

На IUBH р лидерство и менаџмент е идеална лансирање рампа за кариера во меѓународниот менаџмент. [+]

Отпочнување на вашата кариера

На IUBH р лидерство и менаџмент е идеална лансирање рампа за кариера во меѓународниот менаџмент. Како IUBH господар дипломиран, вие сте во собата за успешна кариера во постојано менување на глобалната деловна средина. Ќе имаат способност да иницира и да доведе промени во корпоративна средина и да ги применуваат стекнатите претприемачки и лидерски вештини. ... [-]


МБА + ма во одговорен за управување

Steinbeis University Berlin Institute Corporate Responsibility Management
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 2 - 3 години Open Enrollment Германија Berlin

Двојна диплома програма: М-р во одговорен за управување во комбинација со МБА [+]

Двојна диплома програма МА + МБА

Дипломирани студенти на м-р во одговорен за управување од Steinbeis универзитет во Берлин - ICRM имаат можност да го продолжат студирањето кон завршување на МБА диплома. На МБА програмата се нагоре-одделение нуди на учесниците единствена можност да се изгради на нивните студии и да добијат две дипломи од два универзитети во последниве две години. Овој комбиниран програма претставува репер за идните управување со образованието како што е предложено од страна на начела на ОН за одговорен за управување образование (PRME).... [-]


мајстор на уметноста (MA) во меѓународната менаџмент трипартитното / трансатлантските

SRH Hochschule Berlin
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Германија Berlin

Степен на двојна програма магистрирал меѓународен менаџмент е комбинација на стилови на учење и истражување на Берлин со тоа на нашите меѓународни партнери во Чешка Република, Франција ... [+]

Магистер (MA) во Меѓународен менаџмент тројниот / трансатлантските Програма

&nbsp

Степен на двојна програма Магистер по меѓународна комбинација на наставата и истражувањата стилови на Берлин со што на нашите меѓународни партнери во Чешка Република, Франција, Ирска, Литванија, Мексико, Шпанија и Турција. Овој вид на Меѓународната програма за управување во соодветните студиски дестинации овозможува на студентот единствена можност да се доживее три различни академски и бизнис средини. ... [-]


Мода и производи Менаџмент (р)

AMD Akademie Mode & Design
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри March 2018 Германија Хамбург Дизелдорф Минхен Berlin + 3 more

успешно да управуваат со развој на производот - со Мода програма на мајстор и управување со производи. Од идејата на модата производ до лансира на пазарот, постои долг пат. Променливите потреби на потрошувачите, со глобалната конкуренција и интеракција на различни продажни канали - моно и мулти-бренд продавници, е-трговија и други - бара комплексни корпоративни структури и систематски процеси. [+]

успешно да управуваат со развој на производот - со Мода програма на мајстор и управување со производи. Од идејата на модата производ до лансира на пазарот, постои долг пат. Променливите потреби на потрошувачите, со глобалната конкуренција и интеракција на различни продажни канали - моно и мулти-бренд продавници, е-трговија и други - бара комплексни корпоративни структури и систематски процеси. Магистерски степен во Мода и стекнување на управување со производи индустриско-специфични знаења и управување со експертиза. Можете да дознаете од кои се занимаваат со сегашните услови на пазарот, на модната индустрија и да се најде иновативни решенија - во производите и нивниот маркетинг. Господар 's програма е комбинација на научни и аналитички обука, со висока практична важност од страна на бизнис соработки и работилници со меѓународни експерти.... [-]


господар на меѓународни спортски и менаџмент со настани

University of Applied Sciences Europe
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри March 2018 Германија Хамбург Берлин регион Iserlohn + 2 more

Имате намера да се добие магистрирал да се подобри вашите можности за кариера? Тоа е вашата цел за постигнување на водечка позиција во Меѓународниот спортски менаџмент, управување со настани или маркетинг менаџмент? [+]

Управување со настани е индустрија со свој правилник: Предизвиците на меѓународни спортски настани бараат одреден сет на вештини. Степенот на програмата на мајсторот во Меѓународниот Спорт & Управување со настани нуди интердисциплинарни, меѓународна агенција која ќе се подготвува за менаџерски улоги во спортот, настан, маркетинг и менаџмент. Сите главни гранки и области на индустријата, се покриени. Специјални нагласува вклучуваат студии на случај, семинари и проекти со партнери од светот на бизнисот и науката.... [-]


мајстор на уметноста (MA) психологија на англиски јазик

International Psychoanalytic University Berlin
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Berlin

Ова М-р програма ги истражува една од најпознатите диференцирани и современи перспективи на човечката психа, како што и за еден од најмодерните на хуманистичките науки. Како наука на несвесното, психоанализата не е само терапевтски метод. [+]

Ова М-р програма ги истражува една од најпознатите диференцирани и современи перспективи на човечката психа, како што и за еден од најмодерните на хуманистичките науки. Како наука на несвесното, психоанализата не е само терапевтски метод. Таа, исто така претставува теоријата на науката и знаењето, која се наоѓа помеѓу природните науки и хуманистичките науки, културни студии и општествени науки, и кој ги поврзува овие линии на традицијата во иновативен, напред-размислување начин.... [-]


ма конвергентна новинарство

HMKW Hochschule für Medien, Kommunikation und Wirtschaft
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години Open Enrollment Германија Келн Berlin Франкфурт на Мајна + 3 more

степен програма последователни мајстор во новинарството во HMKW во Берлин и Келн [+]

М-р во конвергентна новинарство Наслов

Конвергентна новинарство - депресија: Спорт / здравство, економија / политика и култура / Рекреација

почеток

Зимскиот семестар 2017/18, од октомври

тип

Последователни со полно работно време студија (4 семестри) или скратено работно време студија (6 семестри)

посебност

Општите и специфични во исто време: општи новинарски професионализација плус пауза избори јазик... [-]


Master of Arts in Strategic Design

Design Akademie Berlin
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Berlin

[+]

. На глобално ниво мрежно комуникација Интегрирано размислување [-]

Master of Arts in Business Management and Development

hwtk University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри April 2018 Германија Berlin

So after your bachelor’s you’d like to take a shortcut to the top? Then apply now for our Master of Arts in Business Management and Development! You can study for this four-semester, officially recognized degree in English, either full-time or with the work-study model. You’ll quickly strengthen your academic profile, opening doors to excellent career options and salary prospects. [+]

So after your bachelor’s you’d like to take a shortcut to the top? Then apply now for our Master of Arts in Business Management and Development! You can study for this four-semester, officially recognized degree in English, either full-time or with the work-study model. You’ll quickly strengthen your academic profile, opening doors to excellent career options and salary prospects.

This generalist and application-oriented master has been created to meet companies’ demand for highly qualified leaders. They want candidates who know the challenges of a constantly changing business landscape and can use their flexibility to apply their management skills to various aspects of the business. By delivering intensive and comprehensive specialist knowledge and methods of international leadership, this master’s degree qualifies and prepares graduates for leadership positions in management.... [-]


ма во комуникацијата и толеранцијата на холокаустот

Touro College Berlin
Студии врз за студентски град 2 години October 2018 Германија Berlin

Оваа уникатна програма базирана на истражување им овозможува на учениците кои имаат интерес во холокаустот и еврејските студии за да стекнат понатамошни знаења за оваа тема. [+]

.

Оваа уникатна програма базирана на истражување им овозможува на учениците кои имаат интерес во холокаустот и еврејските студии за да стекнат понатамошни знаења за оваа тема.

М-р студентите ќе имаат можност да студираат Институт за еврејски студии на Слободниот универзитет (ФУ) во Берлин. Програмата, исто така, вклучува посети на клучните спомени од холокаустот во и околу Берлин и Бранденбург, вклучувајќи ја Топографијата на теророт, Еврејскиот музеј и концентрациониот логор Сахсенхаузен и меморијалниот локалитет.... [-]


Извршниот мајстор во глобалното владеење и културната дипломатија

Institute for Cultural Diplomacy (ICD) - The Center for Cultural Diplomacy Studies
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Berlin

Програмата обезбедува основа во меѓународните односи и културната дипломатија, со користење на историски и студија на случај пристап во рамките на меѓународните односи теорија и политички науки. Степенот се фокусира на неколку академски дисциплини поврзани со меѓународни односи, Глобална политика и глобално владеење, со посебен акцент на културната дипломатија и неговиот историски и современи примена во јавниот сектор, приватниот сектор и граѓанското општество. [+]

Една година Извршниот Мајстор програма во културната дипломатија, глобалното владеење и меѓународни односи

Степенот е понудено од страна на Универзитетот во Сиена во партнерство со Академијата за културна дипломатија

Програмата обезбедува основа во меѓународните односи и културната дипломатија, со користење на историски и студија на случај пристап во рамките на меѓународните односи теорија и политички науки. Степенот се фокусира на неколку академски дисциплини поврзани со меѓународни односи, Глобална политика и глобално владеење, со посебен акцент на културната дипломатија и неговиот историски и современи примена во јавниот сектор, приватниот сектор и граѓанското општество. На програмата се обраќа современите меѓународни прашања, во училница семинари и предавања, како и образовни и културни настани, конференции, стручни обуки, патувања, посети и средби со странски претставници, кои понатаму се приклучи на наставната програма. Студентите ќе се сретне со водечките експерти кои работат во меѓународните организации, амбасади и академски институции, а ќе се вклучат со специјалисти во областа на меѓународните односи, глобално владеење, комуникации, политика, човекови права, култура, градење на мир, мултилатерална дипломатија, разрешување на конфликти, и развој.... [-]


Магистер по туризам и менаџмент, здравствен менаџмент, зелени бизнис менаџмент

bbw University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Германија Berlin

Бизнис програма мајстор надополнува успешно завршено диплома во бизнис или индустриски инженеринг. Ви ученикот имаат можност да се специјализираат во една од три алтернативи: [+]

Магистер по туризам и менаџмент, здравствен менаџмент, Зелена Бизнис менаџмент Бизнис програма мајстор надополнува успешно завршено диплома во бизнис или индустриски инженеринг. Ви ученикот имаат можност да се специјализираат во една од три алтернативи: туристички менаџмент, здравствен менаџмент, или зелено за управување, за да се развие специјализирани професионални профилот. Со магистерска диплома по бизнис, дипломираните студенти можат да работат во менаџерски позиции во речиси сите компании во производството и услужните дејности. Друга цел е да се запознаат на дипломираните студенти со карактеристиките на средни претпријатија, со цел да ги подготви за менаџерски позиции во овој сектор. Како таква, оваа програма е погодна за двете основачите на друштвото, како и студентите планираат да ги преземат во семеен бизнис. Програмата на мајстор ќе ја зајакне способноста на дипломираните студенти да работат научно и им овозможат да ги извршуваат независно академски истражувања. Ова отвора можности за професионална улоги во научно-истражувачките установи како и на компаниите и да ги извршуваат тековните академски стручни до докторат. Академскиот степен Магистер е услов за преземање на повисоки позиции во јавните претпријатија Преку bbw Универзитетот во блиски деловни врски применета наука е, практична ориентација е во преден план. Преку неговата поврзаност со фантазија Институт за истражување, на bbw Универзитетот за применети науки нуди можност да се здобијат со директно искуство за истражувачки проекти. Програма генералист Мајстор опфаќа четири семестар со полно работно време се разбира на бизнис или пет семестар со скратено работно време на екстра-професионално се разбира. Курсот ќе се обучуваат академици да се применуваат и на... [-]


Магистер по медиуми и комуникација за управување

Media Design School
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри October 2018 Германија Минхен Дизелдорф Berlin + 2 more

Во текот на три семестри студентите се здобијат со надлежности во справувањето со креативните процеси и способноста да се интердисциплинарни комуникација и соработка - примена-ориентирана и практична. [+]

Што значи MD.H?

Во текот на три семестри студентите се здобијат со надлежности во справувањето со креативните процеси и способноста да се интердисциплинарни комуникација и соработка - примена-ориентирана и практична.

Целта? Лидерски позиции во управувањето на медиумските компании (ТВ, радио, издавачи), во агенции (рекламирање, односи со јавноста) и во производството на компаниите (контрола, маркетинг комуникации) или во консултации.... [-]


р Меѓународниот Управување со

EBC Hochschule - University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна October 2018 Германија Berlin Хамбург

Студирањето во Меѓународен менаџмент на EBC Hochschule значи за вас да учат бизнис англиски јазик во една од најсилните економии во светот, за да дознаете како лекари го направат тоа - секој професор е или се уште е во водечка позиција во светот на бизнисот, да учат во професионална уште лични животната средина, можност да се здобијат со широко меѓународно искуство со проучувањето еден или два семестри во едно од нашите партнер универзитети со опција за двојно-степен, за да имаат широк спектар на можности за специјализација да го прилагодите вашиот професионален профил. [+]

Меѓународен менаџмент, MA - англискиот песна

Студирањето во Меѓународен менаџмент на EBC Hochschule значи за вас:

за да студира бизнис англиски јазик во една од најсилните економии во светот да научат како лекари го направат тоа - секој професор е или се уште е во водечка позиција во светот на бизнисот да учат на професионално сепак лични животната средина можност да се здобијат со широко меѓународно искуство со проучувањето еден или два семестри во едно од нашите партнер универзитети со опција за двојна диплома да имаат широк спектар на можности за специјализација да го прилагодите вашиот професионален профил Модули ... [-]