MA Бремен - MA програми во Бремен MA, Бремен

MA Бремен - MA програми во Бремен MA, Бремен

Master

Мајстори степени се повеќе разноврсна од докторски квалификации и имаат широк спектар на професионални и академски апликации. Според американското Министерство за образование, три видови на програми мајстори постојат истражувања, професионални и терминал. Најпопуларните мајстори степен видови се Мајсторот на уметностите (MA) и мајстор на науки (МСП) во мешавина на предмет полиња.

Германија, официјално Федеративна Република Германија, е федерална парламентарна република во западниот и централниот Европа. Земјата се состои од 16 држави, а нејзиниот главен град и најголем град е Берлин.

Со пристаниште на реката Везер во северозападниот Германија, Бремен е индустриски и трговски град. Тоа има население од над 500.000 жители. Тој е дом на неколку универзитети и колеџи.

MA Бремен - Земи си MA во Бремен. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

мајстор во европски студии

International Graduate Center (IGC)
Студии врз за студентски град Целосна 2 семестри October 2018 Германија Бремен град

Нашата визија е да ги подготви студентите за европски лидерски улоги во приватниот и јавниот сектор. Ние имаме цел на програмата за да се обезбеди сеопфатна, интердисциплинарна и up-to-date студија за економската и политичката динамика во Европа. [+]

Нашата визија е да ги подготви студентите за европски лидерски улоги во приватниот и јавниот сектор. Ние имаме цел на програмата за да се обезбеди сеопфатна, интердисциплинарна и up-to-date студија за економската и политичката динамика во Европа.

Студии во Европскиот приватен и јавен менаџмент, во европската економија, право и политика, со интензивен семинар во Брисел, плус периодот на практичната обука нудат идеална комбинација на теоретски познавања, управување со образованието, практични вештини и европска експертиза. Нашата уникатна мешавина на меѓународната академска стручност и примена-ориентирана настава прават овој исклучително искуство. ... [-]