MA Лајпциг - MA програми во Лајпциг MA, Лајпциг

MA Лајпциг - MA програми во Лајпциг MA, Лајпциг

Master

Степенот р е пред се за студентите кои сакаат да ги подобрат своите општо математичкото образование или да учат.

Германија е одлична дестинација за меѓународните scholarsand има висок квалитет на високото образование. Вредноста на ова ниво на образованието е подобрен од страна на Германија 's силна економија. Странските студенти да уживате во одличен животниот стандард во едно сигурно и безбедно опкружување. Берлин е главен град.

Со над 500.000 жители, Лајпциг град е метрополитенска област се наоѓа во Централна Германија во државата Саксонија. Тој е дом на Лајпцишкиот универзитет, на Лајпцишкиот универзитет за применети науки, како и други високо образовни установи.

MA Лајпциг - Земи си MA во Лајпциг. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

господар на нови медиуми новинарство (р)

Leipzig School of Media
Студии врз за студентски град Дел-студии 4 семестри October 2018 Германија Лајпциг

Професионални студии, со фокус на дигитални новинарство, крос-медиумите производство и медиумите за управување со содржини [+]

Професионални студии, со фокус на дигитални новинарство, крос-медиумите производство и медиумите за управување со содржини

Иднината на новинарството е дигитален. Во информацијата светот денес, медиумите категории печатење, ТВ и радио и на интернет се зголемува уште поблиска заедно. Секој има успех во неколку години како новинар - дали како независен или како уредник на персоналот - сака да работи, според тоа, бара различни вештини и компетенции. креаторите на медиумите мора да се справат со крос-медиумите производство и Мултимедија обработка на содржини кои можат да комуницираат во сите канали и да имаат познавање во областа на медиумите за управување, управување со медиуми и медиуми технологија. Сето тоа врз основа на класичен новинарски занает, кој се потпира повеќе од било кога на методолошки истражувања, на корисникот ориентирана создавање на содржина во сите форми на претставување и на основните медиумската етика и закон за медиуми знаење. Во европските мрежни разбира Нови медиуми Новинарство се земаат во предвид сите овие барања. Господар 's програма со скратено работно време обезбедува на учесниците на овој начин конкретни перспективи да ги обликуваат современите новинарство и управување со дигитални медиуми промени.... [-]


господар корпоративните медиуми (м-р)

Leipzig School of Media
Студии врз за студентски град Дел-студии 3 семестри October 2018 Германија Лајпциг

Професионални студии, со фокус на корпоративните комуникации, маркетинг и односи со јавноста [+]

Професионални студии, со фокус на корпоративните комуникации, маркетинг и односи со јавноста

Веб-страница и корпоративниот блог, списание на клиентите и социјалните медиуми канали, печатени реклами и банери на интернет - корпоративните комуникации, односи со јавноста и маркетинг денес се различни и комплексни области на работа. За да го привлече вниманието на клиентите и потрошувачите, да се воспостави свој бренд успешно и да се изгради трајни односите со клиентите, бизниси и други организации треба да ги координира сите нивните комуникациски активности на едни со други. Активности на корпоративниот издаваштво и класичен односи со јавноста бара согласност содржина маркетинг стратегија, која совршено ги користи средствата од пожар раскажување. Клиентите можат да се решат на овој начин во различни touchpoints и во придружба на целата патувањето на клиентите. Курсот корпоративните медиуми (порано Корпоративни издавачката) од Лајпциг Факултетот за медиуми (LSoM) обезбедува професионалци во комуникации и маркетинг одделенија во рок од три семестри на вештини потребни за да одговори на овие предизвици во ерата на дигитализација.... [-]