MA Келн - MA програми во Келн MA, Келн

MA Келн - MA програми во Келн MA, Келн

Master

М-р применета лингвистика е најчестиот на голем број на мајстори, или магистер, како тие се најчесто познати, кои имаат повисока концентрација на науката и се фокусира помалку на училница пракса.

Германија, официјално Федеративна Република Германија, е федерална парламентарна република во западниот и централниот Европа. Земјата се состои од 16 држави, а нејзиниот главен град и најголем град е Берлин.

Келн градот е на 4 најголеми во Германија, со население од над 1 милион луѓе. Тоа е голем метрополитенска област во државата Северна Рајна-Вестфалија. Како дом на околу 72.000 студенти, Келн има бројни колеџи и универзитети.

MA Келн - Земи си MA во Келн. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

Магистер по односи со јавноста и дигитален маркетинг

HMKW Hochschule für Medien, Kommunikation und Wirtschaft
Студии врз за студентски град Целосна 24 месеци October 2018 Германија Berlin Келн + 1 more

Програмата Магистер по односи со јавноста и дигитален маркетинг овозможува 2 години да работи професионално во широк спектар на нови комуникациски полиња, кои се појавуваат преку процесот на дигитална трансформација на нашето општество и култура. [+]

Програмата Магистер по односи со јавноста и дигитален маркетинг овозможува 2 години да работи професионално во широк спектар на нови комуникациски полиња, кои се појавуваат преку процесот на дигитална трансформација на нашето општество и култура.

Динамичниот напредок на медиумската технологија доведе до фундаментална промена на знаењата и вештините кои се неопходни за да се натпреваруваат особено на пазарите за работа и на професионално опкружување во рамките на комуникацијата и медиумите во рамките на приватниот и јавниот сектор, како што се можностите за комуникација со НВО.... [-]


ма олимписки студии

Olympic Studies Centre Cologne
Студии врз за студентски град Дел-студии 2 години March 2019 Германија Келн

меѓународен скратено работно време мајстор на на уметноста (MA) олимписки студии, кој е официјално поддржан од страна на Меѓународниот олимписки комитет (МОК), е целосно потврдена степен програма мајстор кој ги спроведува на високо ниво, интердисциплинарна програма во олимписката студии. Програмата има за цел поттикнување на врски помеѓу академските и на Олимписките светот. [+]

На меѓународен скратено работно време мајстор на уметноста (MA) Олимписките студии, е целосно потврдена степен програма мајстор кој ги спроведува на високо ниво, интердисциплинарна програма во олимписката студии. Програмата има за цел поттикнување на врски помеѓу академските и на Олимписките светот.

Центарот на Олимписките студии на германскиот спортски универзитет во Келн (OSC Келн) е главните оперативни институција на програмата и е одговорен за сите организациски и комплетна академска елементи на курсот. Професор д-р Стефан Wassong, директор на OSC Келн, е програма за лидер на Олимписките студии УО и член на Комисијата за Олимписките образование на МОК. Во испораката на наставни модули, на OSC Келн соработува со неколку студии центри олимписки светот, Како што се универзитет Кајзерслаутерн на техничка (Германија), Loughborough универзитетот (Велика Британија) и Автономниот универзитет во Барселона (Шпанија). ... [-]


двојно мајстори програма во европски студии

University of Cologne Faculty of Management, Economics and Social Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Германија Келн

Двојна Мајстор е на програма во европски студии дава можност на студентите да имаат корист од исклучително стручноста на два топ-ранг универзитети студенти. Учесниците на студии на програмата на секој универзитет за една година и дипломираат со две дипломи господар на Факултетот за менаџмент, економија и општествени науки на Универзитетот во Келн, и Факултетот за уметност и општествени науки, Мастрихт универзитет. [+]

Двојна Мајстор е на програма во европски студии дава можност на студентите да имаат корист од исклучително стручноста на два топ-ранг универзитети студенти. Учесниците на студии на програмата на секој универзитет за една година и дипломираат со две дипломи господар на Факултетот за менаџмент, економија и општествени науки на Универзитетот во Келн, и Факултетот за уметност и општествени науки, Мастрихт универзитет.... [-]


господар на меѓународниот туризам и управување со настани

International Business School
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри October 2018 Германија Келн

Мајстор на уметноста програма во Меѓународен туризам и управување со настани има за цел да се едуцираат за иден туризам и настан менаџер во прашање што дипломираните студенти се во можност да критички се справи со процеси и идеи и независно развиваат алтернативни и одржливи решенија. [+]

Туризмот е во подем, динамична и важна индустрија. Според Светската туристичка организација (UNWTO) , 1 од 10 работни места ширум светот (директни и индиректни) моментално се распределуваат во туристичката индустрија, нагласувајќи ја важноста за сегашниот пазар на труд. Во иднина овие бројки може да се зголемат, бидејќи UNWTO предвидува постојан пораст на бројот на пристигнувања на меѓународни туристи од 3,3% секоја година до 2030 година.... [-]


Мајстор за управување со дигитални

International Business School
Студии врз за студентски град Целосна 24 месеци September 2018 Германија Келн

Расте дигитални трансформација се менува целиот сектори и индустрии. Овие брзи движења бараат компании и организации да се одговори на зголемување на предизвиците на тековната дигитализација, да се разбере овие радикални промени и да се справат со нивните ефекти. програмата на новата мајстор во управување со дигитални покрива и се фокусира на двете обиде и тестирани традиционалните пристапи за управување и за нови методи на управување со дигитални. [+]

Програмата Магистер по Дигитални менаџмент (р) нуди добро познат традиционалната, како и нови методи за управување со дигитални. Новиот ред и примена фокусирана програма се базира на содржината на програмите за диплома во бизнис и медиумски студии и развива претходно стекнатите знаења на учениците. Курсевите се одржуваат на англиски јазик и се покрива области Дигитални медиуми, Меѓународен менаџмент, Финансиски менаџмент, дигитални претприемништво меѓу другото. Студентите не само што се здобијат со теоретски знаења и техничка експертиза, но се развие за управување и претприемачки вештини преку практични студии на случај. Покрај тоа, студентите на оваа програма можат да изберат изборни области на специјализација, како што се Одржлив менаџмент, Меѓународен Дигитални закон, е-трговија или социјалните медиуми. ... [-]


М-р економски психологија

HMKW Hochschule für Medien, Kommunikation und Wirtschaft
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години Open Enrollment Германија Келн Berlin Франкфурт на Мајна + 3 more

степен програма последователни мајстор, кој се предава на HMKW Берлин на англиски јазик и во кампусот на Келн во Германија. [+]

Магистер по Бизнис психологија Наслов

бизнис психологија

почеток

Зимскиот семестар 2017/18 (од октомври) во Берлин и Келн

тип

Последователни со полно работно време студија (4 семестри) или скратено работно време студија (6 семестри) посебност

Релевантен пазар на труд од областа на бизнис психологија теорија и пракса во не-клиничките, аналитички и советодавни перспектива, истражување и примена врз основа јазик... [-]


ма Kommunikationsdesign

HMKW Hochschule für Medien, Kommunikation und Wirtschaft
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години Open Enrollment Германија Келн Berlin Франкфурт на Мајна + 3 more

степен програма последователни мајстор, кој се предава на HMKW Берлин на англиски јазик и во кампусот на Келн во Германија. [+]

М-р во комуникациски дизајн Наслов

комуникациски дизајн

почеток

Зимскиот семестар (октомври), Берлин и Келн

посебност

Интеграција на дизајн теорија и пракса, се фокусираше на реалниот живот агенција: • Современите теории за дизајн истражување и анализа на креативните процеси • Пракса и проекти на уметност насока

јазик

Германски (Келн) или англиски јазик (Берлин)... [-]


ма конвергентна новинарство

HMKW Hochschule für Medien, Kommunikation und Wirtschaft
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години Open Enrollment Германија Келн Berlin Франкфурт на Мајна + 3 more

степен програма последователни мајстор во новинарството во HMKW во Берлин и Келн [+]

М-р во конвергентна новинарство Наслов

Конвергентна новинарство - депресија: Спорт / здравство, економија / политика и култура / Рекреација

почеток

Зимскиот семестар 2017/18, од октомври

тип

Последователни со полно работно време студија (4 семестри) или скратено работно време студија (6 семестри)

посебност

Општите и специфични во исто време: општи новинарски професионализација плус пауза избори јазик... [-]


Магистер по одржлив маркетинг и лидерство

Fresenius University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 4 - 6 семестри October 2018 Германија Idstein Келн + 1 more

Магистрирал во одржлив маркетинг и лидерство од страна на официјално призната Fresenius Универзитетот за применети науки ви нуди единствена основа во Германија за да ви помогнеме да се постигне својата професионална цел за отворање на нови пазари и купувачи групи преку одржлив корпоративното управување. [+]

Современи управување со теорија се занимава со многу повеќе од само финансиски профит. Одговорни плановите на корпоративното управување и организира комплекс проток на стоки, енергетика, податоци и за финансии, во контекст на социјални, еколошки, економски и глобалните предизвици. Зелени идеи и црни фигури на тој начин се комплементарни корпоративни цели кои може да се постигне со користење одржлив маркетинг алатки.... [-]