MA Солун - MA програми во Солун MA, Солун

MA Солун - MA програми во Солун MA, Солун

Master

М-р применета лингвистика е најчестиот на голем број на мајстори, или магистер, како тие се најчесто познати, кои имаат повисока концентрација на науката и се фокусира помалку на училница пракса.

Грција, официјално Република Грција, или Елада, како вика од античките времиња, е земја во Југоисточна Европа. Според пописот во 2011 година, Грција 's население е околу 11 милиони евра.

Градот Солун е втор по големина во земјата и дом на повеќе од 790.000 жители. Таа е една од најважните трговски центри во Грција и игра значајна улога во целокупната економија. Тоа е домаќин на најголемиот универзитет во земјата меѓу другите институции.

MA Солун - Земи си MA во Солун. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

MA Education: Special Educational Needs & Disabilities

Mediterranean College, Athens
Студии врз за студентски град Дел-студии 3 години October 2018 Грција Солун Атина + 1 more

Воедно, овој курс е релевантен за оние кои бараат формални наставни позиции во дефектологијата, бидејќи ги исполнува условите на грчката Влада за постдипломски курсеви по дефектологијата. Неговата флексибилна структура во комбинација со блок, испорака на викенд го прави М-р образование идеален избор за професионалци во работа во Солун и поширокиот регион. [+]

. Универзитетот во Дерби е рангиран 16 во студиите на Обединетото Кралство за образование (Гардијан 2017). Ги исполнува условите на грчката влада за курсеви за господар на дефектологија. Служи како препознатлива квалификација на наставникот за не-образование дипломирани студенти (на пример, математичари, музичари, итн). Настава и учење насочени кон професионалци (часови двапати месечно, екстензивни електронски ресурси, пишани курсеви и содржини прилагодени на професионалните интереси на учениците). Високо интерактивно и искуствено учење , од учесници од различни области на образованието. Специјални школарински субвенции за наставници. Школата за образование е спонзор на Европската асоцијација за дислексија. ... [-]

ма образование: лидерство и менаџмент

Mediterranean College, Athens
Студии врз за студентски град Дел-студии 3 години October 2018 Грција Солун Атина + 1 more

Целта на оваа програма е да им помогне на дипломирани студенти од различни дисциплини да продолжи кариера во образованието, со фокус на лидерство и менаџмент, додека нуди дипломиран акредитиран мајстор. Во исто време, овој курс е релевантен за оние кои имаат менаџерски позиции во образованието, без соодветни квалификации. Неговата флексибилна структура во комбинација со блок, испорака на викенд го прави М-р образование идеален избор за професионалци во работа во Солун и поширокиот регион. [+]

Уникатен мајстор во Грција, за лидерство и менаџмент во образованието. Универзитетот во Дерби е рангиран 16 во студиите на Обединетото Кралство за образование (Гардијан 2017). Служи како препознатлива Учителска квалификација за дипломците кои не се образование (на пр. Математичари, физичари итн.). Настава и учење насочени кон професионалци (часови двапати месечно, екстензивни електронски ресурси, пишани курсеви). Содржина прилагодлива на професионалните интереси на учениците. Можности за опционално сместување во поставките за управување со образованието. Високо интерактивно и искуствено учење како студенти доаѓаат од различни области на образованието. Специјални школарински субвенции за наставници. ... [-]

М-р Ентериери

AAS College
Студии врз за студентски град Целосна 13 месеци September 2018 Грција Солун

Курсот успешно работи повеќе од пет години, а учениците уживаа во своето време да студираат заедно со нас и можностите за вработување кои поминаа по завршувањето. [+]

М-р Ентериери

Курсот успешно работи повеќе од пет години, а учениците уживаа во своето време да студираат заедно со нас и можностите за вработување кои поминаа по завршувањето. Димитрис, кој дипломирал во февруари 2010 година, имал време да каже: "Како инженерска позадина, ми требаше курс кој ќе ми помогне да ги пренесам моите инженерски вештини во областа на дизајнот и ќе ми помогне да го сменам и проширам студискиот правец и да го освојам потребниот дизајн знаење да работам како комерцијален дизајнер за внатрешен дизајн. Сакав да ја поставам мојата сопствена практика за дизајнирање на ентериер и мојата работа се фокусираше на индустријата за забава со проект за живеење во живо кој ми даде плодна област за истражување ". Димитрис е типичен за студентите кои го користат курсот или како платформа за започнување на нова кариера или за зајакнување на понапредните студии откако заврши обуката за додипломски студии. Кандидатите обично го проучуваат дизајнот на ентериер или архитектура, меѓутоа, немојте да ги одложувате ако сметате дека сакате да ја промените студиската насока или ако имате потреба од нов предизвик, ќе бидеме среќни да ве запознаеме, да разговараат за вашата позадина и можностите за кои се разбира веројатно да се отвори за вас.... [-]


М-р графички дизајн

AAS College
Студии врз за студентски град Целосна 13 месеци September 2018 Грција Солун

Магистерски студии по графички дизајн ги охрабрува разновидноста на можностите за студирање на дизајнот во рамките на широкото поле на графичкиот дизајн. [+]

М-р графички дизајн

Магистерски студии по графички дизајн ги охрабрува разновидноста на можностите за студирање на дизајнот во рамките на широкото поле на графичкиот дизајн. Фокусот на курсот е вкоренет во визуелните комуникациски истражувања поткрепени со теорија, со акцент на развојот на многу лично тело на практична работа. Студентите можат да изберат да работат во било која област на современи графички дизајн практика или истражуваат потенцијалот за дизајн разновидност. Во текот на курсот, студентите се охрабруваат да ги извршуваат единствена лична линија на истрага во рамките на широка предметна област на графички дизајн. До крајот на програмата, сите ученици треба да имаат завршено кохезивно тело на работа со професионален стандард и да можат јасно да артикулираат здраво интелектуално образложение и широко критичко гледиште.Услови за влез/> Услови за влез за постдипломски курсеви се разликуваат и ви се препорачува да се провери подолу за какви било специфични барања или со Анкетната менаџмент. Нормално се применуваат следниве општи барања за влез: Дипломи за постдипломски студии, сертификати и конверзии: А признати британски прв степен или нејзиниот еквивалент, или BTEC високото диплома / сертификат. Подучени мајстор курсеви: А признати британски почести степен со добар стандард, или нејзиниот еквивалент. Пријавите од сите кандидати ќе се разгледуваат според нивните заслуги и во однос на природата и обемот на предложената програма или работа. Неформалните прашања се добредојдени и нормално ќе бидат проследени со првично советодавно интервју. Кандидатите мора да покажат достигнување на една од следниве:... [-]


Магистерски дизајн специјализирана за моден дизајн

AAS College
Студии врз за студентски град Целосна 13 месеци September 2018 Грција Солун

Курсот им овозможува на креативните модни дизајнери шанса да ги истражуваат личните интереси на постдипломско ниво, поткрепени со детално истражување и во комбинација со придобивките од дебатата и рецензијата. Поединецот потоа ќе биде во можност да ја видите нивната улога како моден дизајнер во индустријата на иднината. [+]

Магистерски дизајн специјализирана за моден дизајн

Курсот им овозможува на креативните модни дизајнери шанса да ги истражуваат личните интереси на постдипломско ниво, поткрепени со детално истражување и во комбинација со придобивките од дебатата и рецензијата. Поединецот потоа ќе биде во можност да ја видите нивната улога како моден дизајнер во индустријата на иднината.

... [-]

М-р Дизајн специјализирана за дигитални графички

AAS College
Студии врз за студентски град Целосна 13 месеци September 2018 Грција Солун

Дигиталната графика се занимава со виртуелни простори и интерактивни средини. Тие се подразбираат како простори на искуство и може да вклучуваат комбинации на реални и виртуелни, простори на објавување, медиуми базирани на време и интернет. Интеракцијата во просторите може да функционира на различни нивоа и нивоа на материјална интервенција. [+]

М-р Дизајн специјализирана за дигитални графички

Дигиталната графика се занимава со виртуелни простори и интерактивни средини. Тие се подразбираат како простори на искуство и може да вклучуваат комбинации на реални и виртуелни, простори на објавување, медиуми базирани на време и интернет. Интеракцијата во просторите може да функционира на различни нивоа и нивоа на материјална интервенција.... [-]


М-р Дизајн специјализирана за Рекламирање

AAS College
Студии врз за студентски град Целосна 13 месеци September 2018 Грција Солун

Брзата природа на овој курс директно се однесува на брза природа на рекламната индустрија. Учењето во оваа средина ви дава самодоверба за производство на висококвалитетна работа под притисок и до тесни рокови. [+]

М-р Дизајн специјализирана за Рекламирање

Брзата природа на овој курс директно се однесува на брза природа на рекламната индустрија. Учењето во оваа средина ви дава самодоверба за производство на висококвалитетна работа под притисок и до тесни рокови. Курсот, исто така, ги развива вашите вештини во презентацијата, цртежот, работата на Mac и визуелната комуникација, кои се критични за тоа да се направи во рамките на индустријата и се непроценливи кога се приближуваат до агенциите како рекламни реклами. Преку врски со индустријата, ќе бидете во можност да изградите голем број работни пласмани во некои од најдобрите агенции за рекламирање.... [-]


Магистер по Класична археологија и Античка Историја на Македонија

International Hellenic University (IHU)
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 14 месеци October 2018 Грција Солун + 1 more

Програмата смета дека историјата и археологијата на античка Македонија, која го покрива регионот на Македонија и на Македонците од микенскиот период до Римското ера. [+]

Магистер по Класична археологија и Античка Историја на Македонија На Универзитетот

Меѓународниот Грција универзитет е првата држава во Грција универзитет, каде што Програмите се предава исклучиво на англиски јазик. Таа веќе привлекува силна меѓународна академската факултет и истакнати ученици од Југоисточна и во други европски земји и Црното Море. Како државен универзитет, сите дипломи се акредитирани од страна на Владата и се признаваат во Европската унија и на меѓународно ниво.... [-]


Магистер по Политика и економија на современа Источна и Југоисточна Европа

University of Macedonia
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 13 - 25 месеци October 2018 Грција Солун + 1 more

М-р во политика и економија на современа Источна и Југоисточна Европа има за цел да нуди сеопфатна анализа на политичките и економски развој во регионот, нагласувајќи односот помеѓу двете, и поставување на институционални и социјален контекст на фирма аналитички основи. [+]

Двоен мајстори

политички науки (Универзитетот во Бамберг) и

М-р во политика и економија на современа Источна и Југоисточна Европа (Универзитет на Македонија) http://mabsos.uom.gr/

Двоен мајстори степен ти овозможува да:

Постигнете две м-р степени рок од две години. Стекнување теоретски експертиза во политичките институции и процеси во меѓународни рамки. Изгради значителен емпириско знаење на Источна и Југоисточна Европа од страна на корист од двојна компонента на двоен степен програма. Стипендии се достапни. На јазикот на наставата е на англиски јазик на двете локации. Модули предава германски јазик на Бамберг се отворени за сите студенти со соодветна команда на германскиот јазик. Интердисциплинарен и регионален фокус во Солун ... [-]

М-р во уметноста, правото и економијата

International Hellenic University (IHU)
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 14 месеци October 2018 Грција Солун + 1 more

М-р во уметноста, правото и економија има за цел истражување и истакнување на функционална меѓузависност помеѓу уметноста, правото и економијата. Посебен акцент ќе биде ставен врз законските, финансиските и политички размислувања и соодветните регулаторни пристапи спроведува во Европа и на други места во врска со создавањето на уметнички дела, трговија на уметноста, работата на пазарите во прашање, функцијата на правото на интелектуална сопственост на ЕУ и меѓународно ниво, заштитата на културното наследство и заштита од незаконски стекнатите уметнички дела. [+]

УНИВЕРЗИТЕТОТ

Меѓународниот Грција универзитет е првиот државен универзитет во Грција, каде што програмите се предава исклучиво на англиски јазик. Тоа веќе го привлекува силна меѓународна академска факултет и истакнати ученици од Југоисточна и во други европски земји и Црното Море. Како државен универзитет, сите дипломи се акредитирани од страна на Владата и се признаваат во Европската унија и на меѓународно ниво.... [-]


ма во Црното Море и источниот Медитеран студии

International Hellenic University (IHU)
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 месеци October 2018 Грција Солун + 1 more

Програмата нуди на разновидните критички и проучување на регионот на Црното Море, од античката историја и археологија на современата уметност и модерна економија. Црноморскиот регион е подрачје од посебно значење за евроазискиот регион, поради неговата стратешка локација и изобилство со природни ресурси. [+]

УНИВЕРЗИТЕТОТ

Меѓународниот Грција универзитет е првиот државен универзитет во Грција, каде што програмите се предава исклучиво на англиски јазик. Тоа веќе го привлекува силна меѓународна академска факултет и истакнати ученици од Југоисточна и во други европски земји и Црното Море. Како државен универзитет, сите дипломи се акредитирани од страна на Владата и се признаваат во Европската унија и на меѓународно ниво.... [-]


Мајсторот на уметностите во социјална иновации

DEI College
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Грција Солун

Овој степен се работи за да ви помогне да се развие вашите идеи, скала до организација, развој на нови пазари, пристап до соодветно инвестирање и развивање на вашите лидерски капацитет и компетентност. [+]

Опис

Овој степен се работи за да ви помогне да се развие вашите идеи, скала до организација, развој на нови пазари, пристап до соодветно инвестирање и развивање на вашите лидерски капацитет и компетентност.

За социјална иновација на големиот мајстор 's степен е дизајниран за да понуди различни, иновативни квалификација која се базира на вештини и компетенции во областа на социјално претпријатие, заедно со развивање на инвестирање и продава социјално претприемнички решенија што се однесуваат неисполнети општествените потреби во оригинални и иновативни начини.... [-]