MA во Данска - MA програми во Данска MA

MA во Данска - MA програми во Данска MA

Master

М-р применета лингвистика е најчестиот на голем број на мајстори, или магистер, како тие се најчесто познати, кои имаат повисока концентрација на науката и се фокусира помалку на училница пракса.

И покрај нејзината мала популација, Данска е рангирана како една од светските 's најиновативните земји благодарение на силен акцент на истражување и високо-квалитетно образование. Исто така, ќе се учат во безбедна, пријателски и иновации управувано животната средина.

MA во Данска - Земи си MA во Данска. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

ма во информатичката студии - дигитален живот

Aarhus University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Данска Aarhus

Програмата трае мултидисциплинарен приод кон проучувањето на Digital Living со фокусирање на три главни насоки - социолошки, на зграда, и на претприемничкиот влакно. [+]

Магистер по информатички студии - Digital Living

РАБОТА И општествениот живот во ерата на паметни машини и социјалните медиуми

Како да социјалните медиуми влијае врз нас? Како да го ограничи или дигитални технологии ослободат општествени практики? Како да се префрлат на дигитални технологии на нашето разбирање на производство, трговија и организација?

Магистер по информатички студии - Дигитални Дневна фокусира на дигиталните технологии како тие се користат во секојдневниот живот. Сето ова е за автопортрети, мачка видеа и crowdfunding. Ова е нова дисциплина, како и студентите кои ја извршуваат имаат можност да се разгледа како да се дизајнира на подобра иднина од страна на истражување на пресекот на мрежни социјалност, организациските практики и ИТ дизајн.... [-]


Магистер по арапски и исламски студии

Aarhus University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Данска Aarhus

Исламот е втората по големина религија на Данска и всушност Западна Европа. Деновите ги нема кога имаше смисла да ги проучуваат арапските и исламските светови како далечен "друг". Арапските заедници треба да се најдат во Европа, како и во арапскиот свет, а исламот сега е западна религија, како и арапски. [+]

Фокусирајќи се на ислам како транснационална реалностГлобализиран и транснационален ислам

Исламот е втората по големина религија на Данска и всушност Западна Европа. Деновите ги нема кога има смисла да ги проучуваат арапските и исламските светови како далечно "друго". Арапските заедници треба да се најдат во Европа, како и во арапскиот свет, а исламот сега е западна религија, како и арапски. Магистер по арапски и исламски студии затоа се фокусира на денешните глобализирани и транснационални реалности и исламот и муслиманите во Европа, како и во арапскиот свет.... [-]


ма во антропологијата на образованието и глобализацијата

Aarhus University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Данска Copenhagen Aarhus + 1 more

Образованието, учење и знаење се широко признат како премиер возачите во нашата брзо менување на светот на глобалната мобилност. Тие се, исто така, процесите кои градат еднакви можности, економски развој и државјанство - во Северна и Јужна. Магистер по антропологија на образованието и глобализацијата на Архуската Универзитетот е единствена во понудата на во-длабочината на разбирање на начините на кои образованието, учење и знаење се договараат и успеа во секојдневниот живот во различни контексти - преку националните и културните граници. [+]

Образованието, учење и знаење во брзо менување на светот

Образованието, учење и знаење се широко признат како премиер возачите во нашата брзо менување на светот на глобалната мобилност. Тие се, исто така, процесите кои градат еднакви можности, економски развој и државјанство - во Северна и Јужна. Магистер по антропологија на образованието и глобализацијата на Архуската Универзитетот е единствена во понудата на во-длабочината на разбирање на начините на кои образованието, учење и знаење се договараат и успеа во секојдневниот живот во различни контексти - преку националните и културните граници.... [-]


Магистер по новинарство, медиуми и глобализацијата (Еразмус Мундус)

Aarhus University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Данска Aarhus

Еразмус Мундус Магистер по новинарство, медиуми и Глобализацијата се базира на различни новинарско искуство на своите ученици. Тој нуди место за анализа, интерпретација и разбирање на глобалните промени кои се повеќе се предизвик на традиционалните граници помеѓу медиумите, политиката, технологијата и културата. [+]

Двегодишно МЕЃУНАРОДЕН ЕРАЗМУС МУНДУС Магистратура

Еразмус Мундус Магистер по новинарство, медиуми и Глобализацијата се базира на различни новинарско искуство на своите ученици. Тој нуди место за анализа, интерпретација и разбирање на глобалните промени кои се повеќе се предизвик на традиционалните граници помеѓу медиумите, политиката, технологијата и културата. Студентите се вклучат во жив и остроумен дискусии со соучениците од целиот свет, ги споделуваат своите единствени искуства во новинарство и комуникација полиња поврзани.... [-]


Магистер по бизнис, јазик и култура (кинески)

University of Southern Denmark
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Данска Sønderborg

ЕУ е најголемиот трговски партнер на Кина, и двете дански и други европски претпријатија се присутни во Кина. Потенцијалот е огромен, а експертите укажуваат на ... [+]

Кинезите доаѓаат. Како што, впрочем тие се веќе тука. Тие поседуваат големите индустрии во европските земји. Тие победа договори за градежни работи во Полска. Тие инвестираат во комуникација и инфраструктура во Грција и да купат текстилни фабрики во Италија. Тие имаат околу половина од светскиот пазар на енергијата на ветерот.ЕУ е најголемиот трговски партнер на Кина, и двете дански и други европски претпријатија се присутни во Кина. Потенцијалот е огромен, а експерти укажуваат на тоа дека имаме далеку од завршен со Кина. Како што, впрочем ние имаме само што започна.Дански фирми се погледне за вработените со вештини во бизнис економија и кинески јазик и култура. Со еден магистер по бизнис, јазик и култура (кинески) ќе имаат квалификации кои се потребни од страна на многу данските и меѓународните фирми кои работат во Кина или трговија со кинеската од Данска или во други земји.50% на курсеви на лага м-р програма во рамките на дисциплини кинеската култура, општество, економија и комуникација и јазичните вештини на кинески. Уште 50% од предметите се наоѓаат во областа на бизнис администрација со акцент на бизнис организација и маркетинг во однос на меѓународниот пазар.За разлика од голем број на задолжителни предмети во две главни области наведени горе, ќе добиете можност да ја креира својата академски профил преку изборни предмети во двете области. Можете да земете овие изборни предмети во Sønderborg или за време на студиски престој во Кина, или можете да ги замените со извештаи од практиканти во Кина.Индивидуалните профилирање е, исто така, е можно во последната теза:... [-]


Master of Arts in English

University of Southern Denmark
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Данска Odense

Дали сакате да добиете навистина темелно познавање во-длабочината на јазикот целиот свет го користи кога станува збор за активност во бизнисот, технологијата, науката ... [+]

Дали сакате да добиете навистина темелно познавање во-длабочината на јазикот целиот свет го користи кога станува збор за активност во бизнис, технологија, наука и култура преку националните граници? Потоа можете да изберете курс по англиски во Одензе.Во согласност со интернационализација и ширењето на интернет, постои растечката потреба за оние со вештини на англиски јазик - во приватниот бизнис, исто така. ... [-]


University of Southern Denmark
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Данска Odense

[+]

ПРОФИЛ курсеви (специјализација) Изборни предмети (кој може да биде избран меѓу профил курсеви на другите профили од избраниот) Вкупната разбира (во моментот глобализацијата процеси, преговори Теорија и Проектот Presentationog Projektfremlæggelse)

Во сите 4 курс области се составени и хуманистички и општествени науки предмети.

[-]

мајстор на уметноста во поморски археологијата

University of Southern Denmark
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Данска Esbjerg

Новата програма за постдипломски студии во поморска археологија е наменета за студентите кои се заинтересирани за професионална кариера во поморски археологијата ... [+]

Новата програма за постдипломски студии во поморска археологија е наменета за студентите кои се заинтересирани за професионална кариера во поморски археологијата и управување наследство. Со седиште во Esbjerg на брегот на данскиот Северното Море, на програмата е меѓународно ориентирана и сите наставата е на англиски јазик.Две години мајстори програмаНа две години мајстори беше замислен со вработување во умот. Нашата цел не е само да се обезбеди образование во поморски археологијата, но да ви се подготват за кариера во оваа област. Курсот е структуриран околу вештини кои се неопходни во областа на наследство менаџмент, консултантски услуги и археолошки договор за работа, но, исто така, имаат корист на студентите кои сакаат да ги следат повеќе традиционални истражувачки ориентирана кариера, патот.Комерцијални нуркач обукаНа студентите на Универзитетот на Јужна Данска имаат можност да добијат меѓународно призната комерцијални Scuba Diving квалификација по многу ниска цена. Како одобрени комерцијални нуркање училиште, Мастер програма може да издаде Дански сертификат "SCUBA erhvervsdykker" (еквивалент на HSE SCUBA).Заинтересирани?Бидејќи образованието е бесплатно, во Данска, археологијата мајстори се разбира поморскиот е бесплатно за студенти од земјите на Европската унија / ЕЕА. Само студенти надвор од ЕУ / ЕЕА се обвинети годишен школарината.Оваа програма е понуден на англиски јазик.... [-]


господар во меѓународниот туризам и слободно време за управување со

University of Southern Denmark
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Данска Esbjerg

[+]

услови за влез

Диплома за уметност (БА) во бизнис, јазик и култура (Меѓународен туризам и менаџмент Слободен) имаат право да бидат примени. Студентите со други програми соодветните додипломски ќе бидат квалификувани за прием по проценката од Студијата одбор.

[-]

мајстор на уметноста во источниот дел на студии средината

University of Southern Denmark
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Данска Odense

Целта на програмата за постдипломски во Блискиот Исток студии е да се обезбеди темелно познавање на современите историски и политички услови на Блискиот ... [+]

Центарот за современа Блискиот Исток студии на Факултетот за општествени науки нуди магистратура во Блискиот Исток студии меѓународни.Целта на програмата за постдипломски во Блискиот Исток студии е да се обезбеди темелно познавање на современите историски и политички услови на Блискиот Исток.Студентите ќе се стекнат и историски осврт на Блискиот Исток и детален увид во централните прашања на обликувањето на модерната Блискиот Исток - прашања кои придонесоа и ќе продолжи да придонесува за формирање на Блискиот Исток, Блискиот Исток студии, и процеси кои ќе карактеризираат регионот и истражувачки полиња во почетокот на 21 век.Наставната програма, исто така, ќе се фокусира на Блискиот Исток, вклучувајќи проблеми во врска со медитерански перспективи, културни средби, проблемите на бегалците и прашањата на човековите права и европската и дански интеграција.Оваа програма е понуден на англиски јазик.... [-]


University of Southern Denmark
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Данска Odense

[+]

услови за влез

Пристап на Магистер по американски студии ќе бидат доделени на оние кои поседуваат диплома во англиски, историја, новинарство, Магистер по бизнис, јазик и култура (Negot), деловен јазик и медиуми (под услов јазик е англискиот), деловен јазик и ИТ (под услов јазик е англискиот), бизнис јазик, на два јазика (под услов еден од јазиците е на англиски јазик) или диплома по политички науки. Студентите со други диплома степени смета дека се од значење страна на одборот студија, исто така, ќе се добие пристап до Магистер по американски студии. Мора да се исполнат следниве критериуми: А. Историја и социјални студии Следниве области треба да бидат опфатени: антропологија, социјални студии (вклучувајќи и компаративни социјални студии), историска анализа, меѓународна политика и меѓународна економија, политички науки и политички структури. Б. Култура Следниве области треба да бидат опфатени: културна историја, меѓукултурните врски, културна анализа и медиуми. Како минимум, кандидатите треба да се опфатени 60 ЕКТС во областите опишани во А и Б, а најмалку 10 ЕКТС во секој дел. ... [-]


IBAS Мајстор за бизнис администрација

International Business Academy
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 18 месеци September 2018 Данска Copenhagen + 1 more

IBAS МБА програма е комбинација на целосна флексибилност и ниски трошоци. [+]

Бидете дел од меѓународна заедница на ученици - Приклучи се на Меѓународен Бизнис Академија на Швајцарија Ние ви нудиме единствена можност да заработат две награди во исто време. По завршувањето на оваа програма, ќе добиете Магистер за бизнис администрација од IBAS, и магистер по Лидерство од Англија Ruskin Универзитетот. Релевантни и up-to-date Програми: Оваа двојна награда програма нуди учат во-длабочината на покриеност на теми кои се релевантни и практични, донесено од страна на искусни факултет кои се посветени на успехот на своите ученици. Глобална признавање и вработување: М-р лидерство е доделена од страна на Англија Ruskin Универзитетот, еден британски универзитет со седиште во Исток на Англија. Со одлична вработување на дипломирани кадри учинокот, 89,6% од нивните дипломирани студенти или се вработени или студирање за доквалификација во рок од шест месеци од дипломирањето. Научете француски: Сега е вашата шанса да се преземе нов јазик! Студенти кои се запишуваат, ќе имаат можност за преземање на 15 недела интензивна класа француски јазик спроведена од страна на Институтот Ришелје Лозана. Основана е во 1962 година, училиштето е посветен целосно на настава на француски јазик. Времетраење на програмата:... [-]