MA Оденсе - MA програми во Оденсе MA, Оденсе

MA Оденсе - MA програми во Оденсе MA, Оденсе

Master

М-р применета лингвистика е најчестиот на голем број на мајстори, или магистер, како тие се најчесто познати, кои имаат повисока концентрација на науката и се фокусира помалку на училница пракса.

Данска, официјално на Кралството Данска, е една суверена држава во Северна Европа, кој се наоѓа југозападно од Шведска, јужно од Норвешка, и граничи на југ од Германија.

Beign на 3-ти најголем град во Данска, Одензе Градот е дом на над 100.000 жители. Таа се наоѓа во Одензе округот. Одензе е дом на 2 универзитетите имено Универзитетскиот колеџ Lillebaelt и главната кампусот на Универзитетот на Јужна Данска.

MA Оденсе - Земи си MA во Оденсе. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

мајстор на уметноста во источниот дел на студии средината

University of Southern Denmark
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Данска Оденсе

Целта на програмата за постдипломски во Блискиот Исток студии е да се обезбеди темелно познавање на современите историски и политички услови на Блискиот ... [+]

Центарот за современа Блискиот Исток студии на Факултетот за општествени науки нуди магистратура во Блискиот Исток студии меѓународни.Целта на програмата за постдипломски во Блискиот Исток студии е да се обезбеди темелно познавање на современите историски и политички услови на Блискиот Исток.Студентите ќе се стекнат и историски осврт на Блискиот Исток и детален увид во централните прашања на обликувањето на модерната Блискиот Исток - прашања кои придонесоа и ќе продолжи да придонесува за формирање на Блискиот Исток, Блискиот Исток студии, и процеси кои ќе карактеризираат регионот и истражувачки полиња во почетокот на 21 век.Наставната програма, исто така, ќе се фокусира на Блискиот Исток, вклучувајќи проблеми во врска со медитерански перспективи, културни средби, проблемите на бегалците и прашањата на човековите права и европската и дански интеграција.Оваа програма е понуден на англиски јазик.... [-]


University of Southern Denmark
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Данска Оденсе

[+]

ПРОФИЛ курсеви (специјализација) Изборни предмети (кој може да биде избран меѓу профил курсеви на другите профили од избраниот) Вкупната разбира (во моментот глобализацијата процеси, преговори Теорија и Проектот Presentationog Projektfremlæggelse)

Во сите 4 курс области се составени и хуманистички и општествени науки предмети.

[-]

University of Southern Denmark
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Данска Оденсе

[+]

услови за влез

Пристап на Магистер по американски студии ќе бидат доделени на оние кои поседуваат диплома во англиски, историја, новинарство, Магистер по бизнис, јазик и култура (Negot), деловен јазик и медиуми (под услов јазик е англискиот), деловен јазик и ИТ (под услов јазик е англискиот), бизнис јазик, на два јазика (под услов еден од јазиците е на англиски јазик) или диплома по политички науки. Студентите со други диплома степени смета дека се од значење страна на одборот студија, исто така, ќе се добие пристап до Магистер по американски студии. Мора да се исполнат следниве критериуми: А. Историја и социјални студии Следниве области треба да бидат опфатени: антропологија, социјални студии (вклучувајќи и компаративни социјални студии), историска анализа, меѓународна политика и меѓународна економија, политички науки и политички структури. Б. Култура Следниве области треба да бидат опфатени: културна историја, меѓукултурните врски, културна анализа и медиуми. Како минимум, кандидатите треба да се опфатени 60 ЕКТС во областите опишани во А и Б, а најмалку 10 ЕКТС во секој дел. ... [-]


Master of Arts in English

University of Southern Denmark
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Данска Оденсе

Дали сакате да добиете навистина темелно познавање во-длабочината на јазикот целиот свет го користи кога станува збор за активност во бизнисот, технологијата, науката ... [+]

Дали сакате да добиете навистина темелно познавање во-длабочината на јазикот целиот свет го користи кога станува збор за активност во бизнис, технологија, наука и култура преку националните граници? Потоа можете да изберете курс по англиски во Одензе.Во согласност со интернационализација и ширењето на интернет, постои растечката потреба за оние со вештини на англиски јазик - во приватниот бизнис, исто така. ... [-]