MA Sonderborg - MA програми во Sonderborg MA, Sonderborg

MA Sonderborg - MA програми во Sonderborg MA, Sonderborg

Master

Програми со наслов "мајстор на уметноста " традиционално се состои од либерални уметности теми како што се филозофија, историја, или литература. Мајстори на уметноста се постдипломски програми кои може да се земе по заработени диплома во додипломската програма (диплома). Мајстори на уметноста програми имаат наслов "МА ", "мајстор на уметноста " или "МА ".

Данска 's високото образование става акцент на технички високото образование преку учење универзитет. Повеќето од дански универзитети, исто така, нуди квалитетни меѓународни студенти култура, поради неговата опуштена скандинавските став.

Се наоѓа во регионот на Јужна Данска и со популација од над 25.000 жители е Sonderborg градот. Тој е дом на кампусот гранки на Универзитетскиот колеџ во Јужна и Универзитетот на Јужна Данска.

MA Sonderborg - Земи си MA во Sonderborg. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

мајстор на уметноста во меѓународниот бизнис комуникација и комуникациски дизајн

University of Southern Denmark
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Данска Sonderborg

Примарната цел на програмата е да се произведуваат експерти во јазик (англиски, германски или дански) и документ / комуникација ... [+]

Заинтересирани за јазикот и комуникациските дизајн Дали сте? Тогаш оваа програма е за вас!Примарната цел на програмата е да се произведуваат експерти во јазик (англиски, германски или дански) и документ / комуникација дизајн. Ќе се развие способноста да генерира оригиналот, ефективна документи во широк спектар на области и да се добие експертиза во комуникациски процеси, како и во јазичната интеракција се одвива во технички или организациски животната средина. Вашиот јазичниот и документ дизајн вештини може да се користи за да се создаде сите видови на документи за компании или организации, на пример, брошури, постери, прирачниците.Ќе се здобијат со стручност во:... [-]


Магистер по бизнис, јазик и култура (кинески)

University of Southern Denmark
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Данска Sonderborg

ЕУ е најголемиот трговски партнер на Кина, и двете дански и други европски претпријатија се присутни во Кина. Потенцијалот е огромен, а експертите укажуваат на ... [+]

Кинезите доаѓаат. Како што, впрочем тие се веќе тука. Тие поседуваат големите индустрии во европските земји. Тие победа договори за градежни работи во Полска. Тие инвестираат во комуникација и инфраструктура во Грција и да купат текстилни фабрики во Италија. Тие имаат околу половина од светскиот пазар на енергијата на ветерот.ЕУ е најголемиот трговски партнер на Кина, и двете дански и други европски претпријатија се присутни во Кина. Потенцијалот е огромен, а експерти укажуваат на тоа дека имаме далеку од завршен со Кина. Како што, впрочем ние имаме само што започна.Дански фирми се погледне за вработените со вештини во бизнис економија и кинески јазик и култура. Со еден магистер по бизнис, јазик и култура (кинески) ќе имаат квалификации кои се потребни од страна на многу данските и меѓународните фирми кои работат во Кина или трговија со кинеската од Данска или во други земји.50% на курсеви на лага м-р програма во рамките на дисциплини кинеската култура, општество, економија и комуникација и јазичните вештини на кинески. Уште 50% од предметите се наоѓаат во областа на бизнис администрација со акцент на бизнис организација и маркетинг во однос на меѓународниот пазар.За разлика од голем број на задолжителни предмети во две главни области наведени горе, ќе добиете можност да ја креира својата академски профил преку изборни предмети во двете области. Можете да земете овие изборни предмети во Sønderborg или за време на студиски престој во Кина, или можете да ги замените со извештаи од практиканти во Кина.Индивидуалните профилирање е, исто така, е можно во последната теза:... [-]