MA во Египет - MA програми во Египет MA

MA во Египет - MA програми во Египет MA

Master

Мајстор на уметноста или Магистер за бизнис администрација е дипломиран степен обично заработени по програма на студии на ликовната уметност, економијата, општествените науки или други, слични концентрации. Овие програми имаат тенденција да трае една до две години.

Египет е веројатно светот 's најстарите цивилизација. Египет е официјално позната како Арапската Република Египет. На службениот јазик на Египет е арапски, но на англиски и француски се исто така разбрана од страна на многу.

MA во Египет - Земи си MA во Египет. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

миграција и бегалци студии ма

AUC The American University in Cairo
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Египет Cairo

Центарот за миграција и бегалци студии (CMRS) е интердисциплинарна центарот на Американскиот универзитет во Каиро. [+]

Миграција и бегалци студии м-р

Центарот за миграција и бегалци студии (CMRS) е интердисциплинарна центарот на Американскиот универзитет во Каиро. Центарот за миграција и бегалци студии нуди магистер по миграција и бегалци студии и две специјализирани постдипломски диплома:

Магистер по миграција и бегалци студии Диплома за завршено во присилна миграција и бегалци студии (МРС) Кој е за? ... [-]

Блискиот Исток студии (р)

AUC The American University in Cairo
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Египет Cairo

На постдипломските програма се фокусира на периодот од 18-ти век, па наваму и се обраќа на прашањата за религијата, екологија, историја, економија, општество, уредување, пол, и култура. [+]

Блискиот Исток студии (р)

Блискиот Исток студии дипломиран програма нуди курсеви на арапски јазик и литература, антропологијата, економијата, родовите и женски студии, историја, право, политички науки и социологија со цел воведување на учениците во различни методологии за проучување на Блискиот Исток. На постдипломските програма се фокусира на периодот од 18-ти век, па наваму и се обраќа на прашањата за религијата, екологија, историја, економија, општество, уредување, пол, и култура. Со оглед на географската положба на Каиро, на програмата како целина се концентрира на арапскиот регион.... [-]


родови и женски студии во Средниот Исток / Северна Африка

AUC The American University in Cairo
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Египет Cairo

На Синтија Нелсон Институтот за родови и женски студии (IGWS) е академски истражувачки институт и дипломиран настава центар за научници. [+]

Полот и женски студии во Средниот Исток / Северна Африка

На Синтија Нелсон Институтот за родови и женски студии (IGWS) е академски истражувачки институт и дипломиран настава центар за научници, истражувачи и дипломирани студенти заинтересирани за родови прашања во Блискиот Исток, Африка и Јужна Азија. Институтот за родови и женски студии нуди интердисциплинарни две години мајстор на уметноста и диплома.... [-]


Египтологија / coptology дипломиран програма

AUC The American University in Cairo
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Египет Cairo

Проучување Египтологија / Coptology на ниво на постдипломски е единствена можност за студентите, искористувајќи ја предноста да се биде во Египет, кои имаат можност да се здобијат со практично искуство. [+]

Египтологија / Coptology Додипломски програма

Проучување Египтологија / Coptology на ниво на постдипломски е единствена можност за студентите, искористувајќи ја предноста да се биде во Египет, кои имаат можност да се здобијат со практично искуство, посета на споменици во контекст, музеи и стекнување на искуство во оваа област. На Египтологија програма опфаќа многу аспекти; културата на антички Египет јазикот и верата на уметноста, архитектурата и социјални структури во текот на временски распон од 4600 години. На Coptology програма нуди курсеви од политички науки, религија, историја на уметност, историја и други. ... [-]


Универзитетот на Лестер магистер по меѓународно образование

Stafford
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 2 години Open Enrollment Египет Egypt Online + 1 more

Рангиран во топ 10 од Гардијан Универзитетот Водич 2015 (категорија Образование) .А моќно средство за личен и професионален развој. [+]

Рангиран во топ 10 од Гардијан Универзитетот Водич 2015 (Образование категорија). Моќно средство за личен и професионален развој.

М-р меѓународно образование (MAIE) од страна на учење на далечина е возбудлива и иновативни се разбира. На MAIE е дизајнирана да одговори на потребите и интересите на широк спектар на практичари вклучувајќи наставници, директори на училишта и професионалци од образованието во формални и неформални образовни сектори. Тоа ќе ви корист како индивидуа и да се овозможи да придонесе за успехот на вашата организација.... [-]


Универзитетот на Лестер магистер по применета лингвистика и TESOL

Stafford
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 30 месеци Open Enrollment Египет Egypt Online + 1 more

Рангиран во топ 10 од Гардијан Универзитетот Водич 2015 (категорија Образование) .А моќно средство за личен и професионален развој. [+]

Рангиран во топ 10 од Гардијан Универзитетот Водич 2015 (категорија Образование) .А моќно средство за личен и професионален развој.

Дали сте само кршење во областа на TESOL или веќе работат во професијата за некое време, е одличен начин да го зголеми вашето знаење и да ги прошират своите можности за кариера е страна на извршување на мајстори на уметноста диплома во применета лингвистика и TESOL. Оваа програма ви овозможува да се прошири вашето знаење на сегашните теоретските и практичните аспекти на јазикот на наставата. Ќе имаат можност за размена на идеи со други наставни искусни професионалци во јазична многу различни контексти.... [-]


MA Education (Innovation in Learning and Teaching)

University of South Wales Online Programmes through UNICAF
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци September 2019 Египет Cairo + 2 more

[+]

. Да им се овозможи на учениците да се идентификуваат, да се дизајнира и спроведе истражување активности кои вклучуваат можности за значителни самонасочување. [-]

ма во образованието

Unicaf University (ZM)
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци Open Enrollment Египет Cairo + 2 more

Образованието е се повеќе се менува, динамична и многу тешки сектор кој бара професионалци и лекари да биде многу квалификувани со цел да се исполнат различни предизвици. М-р во образованието е погодна за сите оние кои се заинтересирани за разбирање на важноста на улогата на образованието во нашиот секојдневен живот, а особено на врските помеѓу образованието, општеството и студенти од сите возрасти. [+]

Образованието е се менува, динамичен и многу тежок сектор кој бара професионалци и практичари да бидат многу квалификувани за да се соочат со различни предизвици. На Магистер по образование Е погодна за сите оние кои се заинтересирани да ја разберат важната улога на образованието во нашиот секојдневен живот, а особено врските помеѓу образованието, општеството и учениците од сите возрасти. Таа е идеална степен за сите оние кои сакаат да влезат во образовниот сектор и сите актуелни практичари кои сакаат да ги подобрат продолжат својата знаења во областа на наставата и учењето.... [-]