MA Каиро - MA програми во Каиро MA, Каиро

MA Каиро - MA програми во Каиро MA, Каиро

Master

Мајстор на уметноста или Магистер за бизнис администрација е дипломиран степен обично заработени по програма на студии на ликовната уметност, економијата, општествените науки или други, слични концентрации. Овие програми имаат тенденција да трае една до две години.

Египет има најстарите образовниот систем во Северна Африка и Блискиот Исток. Владата секогаш финансира високото образование што го прави еден од животите на најевтиниот студентот во Северна Африка и Блискиот Исток. На Универзитетот во Каиро е водечки универзитет.

Каиро е град кој е корени датираат од 969 АД. Таа се наоѓа во близина на делтата на Нил во Египет. Тоа е главен град на град Египет и најголема во земјата и дом на повеќе од 9 милиони луѓе. Градот има над 10 универзитети.

MA Каиро - Земи си MA во Каиро. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

ма во образованието

Unicaf University (ZM)
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци Open Enrollment Египет Каиро + 1 more

Образованието е се повеќе се менува, динамична и многу тешки сектор кој бара професионалци и лекари да биде многу квалификувани со цел да се исполнат различни предизвици. М-р во образованието е погодна за сите оние кои се заинтересирани за разбирање на важноста на улогата на образованието во нашиот секојдневен живот, а особено на врските помеѓу образованието, општеството и студенти од сите возрасти. [+]

Образованието е се менува, динамичен и многу тежок сектор кој бара професионалци и практичари да бидат многу квалификувани за да се соочат со различни предизвици. На Магистер по образование Е погодна за сите оние кои се заинтересирани да ја разберат важната улога на образованието во нашиот секојдневен живот, а особено врските помеѓу образованието, општеството и учениците од сите возрасти. Таа е идеална степен за сите оние кои сакаат да влезат во образовниот сектор и сите актуелни практичари кои сакаат да ги подобрат продолжат својата знаења во областа на наставата и учењето.... [-]


MA Education (Innovation in Learning and Teaching)

University of South Wales Online Programmes through UNICAF
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци September 2018 Египет Каиро + 1 more

[+]

Да им се овозможи на учениците да се идентификуваат, да се дизајнира и спроведе истражување активности кои вклучуваат можности за значителни самонасочување. [-]

миграција и бегалци студии ма

AUC The American University in Cairo
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Египет Каиро

Центарот за миграција и бегалци студии (CMRS) е интердисциплинарна центарот на Американскиот универзитет во Каиро. [+]

Миграција и бегалци студии м-р

Центарот за миграција и бегалци студии (CMRS) е интердисциплинарна центарот на Американскиот универзитет во Каиро. Центарот за миграција и бегалци студии нуди магистер по миграција и бегалци студии и две специјализирани постдипломски диплома:

Магистер по миграција и бегалци студии Диплома за завршено во присилна миграција и бегалци студии (МРС) Кој е за? ... [-]

Блискиот Исток студии (р)

AUC The American University in Cairo
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Египет Каиро

На постдипломските програма се фокусира на периодот од 18-ти век, па наваму и се обраќа на прашањата за религијата, екологија, историја, економија, општество, уредување, пол, и култура. [+]

Блискиот Исток студии (р)

Блискиот Исток студии дипломиран програма нуди курсеви на арапски јазик и литература, антропологијата, економијата, родовите и женски студии, историја, право, политички науки и социологија со цел воведување на учениците во различни методологии за проучување на Блискиот Исток. На постдипломските програма се фокусира на периодот од 18-ти век, па наваму и се обраќа на прашањата за религијата, екологија, историја, економија, општество, уредување, пол, и култура. Со оглед на географската положба на Каиро, на програмата како целина се концентрира на арапскиот регион.... [-]


родови и женски студии во Средниот Исток / Северна Африка

AUC The American University in Cairo
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Египет Каиро

На Синтија Нелсон Институтот за родови и женски студии (IGWS) е академски истражувачки институт и дипломиран настава центар за научници. [+]

Полот и женски студии во Средниот Исток / Северна Африка

На Синтија Нелсон Институтот за родови и женски студии (IGWS) е академски истражувачки институт и дипломиран настава центар за научници, истражувачи и дипломирани студенти заинтересирани за родови прашања во Блискиот Исток, Африка и Јужна Азија. Институтот за родови и женски студии нуди интердисциплинарни две години мајстор на уметноста и диплома.... [-]


Египтологија / Coptology дипломиран програма

AUC The American University in Cairo
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Египет Каиро

Проучување Египтологија / Coptology на ниво на постдипломски е единствена можност за студентите, искористувајќи ја предноста да се биде во Египет, кои имаат можност да се здобијат со практично искуство. [+]

Египтологија / Coptology Додипломски програма

Проучување Египтологија / Coptology на ниво на постдипломски е единствена можност за студентите, искористувајќи ја предноста да се биде во Египет, кои имаат можност да се здобијат со практично искуство, посета на споменици во контекст, музеи и стекнување на искуство во оваа област. На Египтологија програма опфаќа многу аспекти; културата на антички Египет јазикот и верата на уметноста, архитектурата и социјални структури во текот на временски распон од 4600 години. На Coptology програма нуди курсеви од политички науки, религија, историја на уметност, историја и други. ... [-]