MA во Естонија - MA програми во Естонија MA

MA во Естонија - MA програми во Естонија MA

Master

Степенот р е пред се за студентите кои сакаат да ги подобрат своите општо математичкото образование или да учат.

Естонија е демократска парламентарна република поделен на петнаесет земји, со свој главен град и најголем град е Талин. Естонија има 12 јавни и 8 приватните универзитети. Најстариот универзитет во земјава е на Универзитетот во Тарту, основана во 1632 година.

MA во Естонија - Земи си MA во Естонија. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

ма во филмот - Кем - Кино очи - Европската филмови мајстори

Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Естонија Tallinn

Оваа две години р програма е сосема нов игран филм прави мајстори степен високо интензивна поддржан од Еразмус +. Види во детали на www.kinoeyes.eu [+]

Мајстор

Оваа две години р програма е сосема нов игран филм прави мајстори степен високо интензивна поддржан од Еразмус +.

На програмата е во форма на настава четири семестри, заедно со летна школа. Наставата е уникатен за филм одлуки р а по тоа што е поделена помеѓу три различни филмски училишта во три различни европски држави: Lusófona универзитет во Лисабон, Португалија, на екранот академија Шкотска во Единбург / Британија, Велика Британија и балтичките филм и медиуми Училиште во Талин, Естонија. Наставата во секоја кампусот одразува предностите на персоналот и образовна историја на секое училиште, па обезбедување на секој специјалист студент со изборот на најдобрите можни опции за учење. Секое училиште има значителен настава мајстори филм одлуки курсеви учинокот.... [-]


Магистер по современа уметност

Estonian Academy of Arts
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Естонија Tallinn

ЕКА нуди добро заоблен и повеќеслоен пристап кон учењето. Современа уметност, критика и теорија, авторски базирана архитектура, иновативен дизајн базиран на вештини, анимација и сценска уметност, кураторски практики се комбинираат за темелно интердисциплинарни студии. Тука, можете да бидете дел од правење нешто што навистина е важно. Вашето уметничко влијание ќе се забележи и ќе влијае. [+]

Две години Современа уметност р програма нуди:

Авторски фокусирани туторство за современи уметнициЛокални и посета на уметници, куратори, филозофи, теоретичари и галеристи кои работат со ученицитеИндивидуална слобода да дизајнира сопствена наставна програма, во рамките на разновидна програма која нуди теоретски алатки и практична обукаОпција за развивање на уметничка практика преку студијата за звучна уметност, уметност базирана на леќи, инсталација и скулптура, графичка уметност и сликарствоИндивидуални и групни вежби, крос-факултет групи критика сесииПосветеност кон развој и длабоки концептуални и социјални идеи во индивидуална уметничка практикаКритичко дискурзивно опкружување за дискусии за правење, прикажување и размислување за современата уметност и современото општествоФлексибилни студиски простори и работилници во новата зграда на АкадемијатаПристап до технички работилници низ Академијата, со специјалисти за помош на сите проекти на студентите: виртуелни прототипови и 3D печатарски студија, традиционални и дигитални печатени работилници, аналогни и дигитални темни простории, фото студио, студио за снимање звук и снимање, дрвени и метални работилници, модерна црна кутија, и монументална скулптура студиоКонтинуирана програма на off-сајт настани, студиски патувања, изложбиМожности за изложби во галерии, музеи, студиски патувања и соработка со различни уметнички институции и универзитети и програми за размена (KUNO, DAMA, ERASMUS)Што ја прави Естонската академија на уметност (ЕКА) посебна?... [-]

господар во иновации и технологија за управување

University of Tartu
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Естонија Tartu

Програма за едукација на специјалисти, кои се способни за спроведување на ИКТ решенија за управување со процеси на претпријатијата. [+]

програмата за иновации и технологија за едукација на специјалисти, кои се способни да спроведување на ИКТ решенија за управување со процеси на претпријатијата и на тој начин им помогне на компаниите да расте преку повеќе додадена вредност создадени. Квалификувани студенти треба да имаат диплома по економија или поврзани со полето на ИКТ

.

[-]

Магистер по европски јазици и култури

University of Tartu
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Естонија Tartu

[+]

во државните институции, универзитети и истражувачки институции, ИТ компании, музеи, издавачки куќи и културни организации размена во Естонија и во странство. На Универзитетот во Тарту припаѓа (QS и ВТА). Таа се наоѓа во Тарту, вториот по големина град во Естонија, која е позната како Студентски град на Естонија. 13 000 студенти се запишани на Универзитетот во Тарту, вкл. 1300 меѓународни студенти.... [-]


Магистер по образовна технологија

University of Tartu
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 1 година August 2019 Естонија Tartu

Онлајн програма 1-година, обезбедува професионален развој на луѓе кои сакаат да го користат образовна технологија поефикасно. [+]

Воспитно технологија е онлајн 1-годишна програма дизајнирана да им обезбеди можност за професионален развој за луѓето кои работат на позиции кои вклучуваат настава и сакаат да се користат образовна технологија поефикасно во нивната работа.

Флексибилноста на програмата и главен фокус на е-учење прават особено добро прилагодени за оние од вас кои одат на работа - дали тоа да биде надвор од Тарту или во друга земја. ... [-]


Master in Folkloristics and Applied Heritage Studies

University of Tartu
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Естонија Tartu

[+]

дејствува како посредник помеѓу различните групи на интерес во областа на нематеријалното културно наследство;

Зошто на Универзитетот во Тарту? Три UT единици се специјализирани во различни аспекти на оваа област: одделенијата за етнологија и фолклор, основана во 1919 година, и на Катедрата за Алјаска Занаети за култура академија UT Viljandi. На факултет на ученикот сооднос е одлична и студентите им се дава индивидуално внимание. Меѓународни состаноци, списанија, предавања, изложби и соработка со институциите меморија и претпријатија обезбеди рацете на студија искуство. Нема школарината за повеќето студенти! [-]

Магистер по демократија и владеење

University of Tartu
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Естонија Tartu

На програмата се интегрира емпириски и теоретски разбирање на демократијата и владеење, две основни параметри на политички развој во современиот свет. [+]

Е демократија освојувањето на светот како најголемиот прифатен модел за политички и социјален развој? Е демократија да биде совладан од страна на глобализацијата, популарната незадоволството со политиката и обновување на авторитарните тенденции? Како може демократски политички лидери ги регулираат и да ја задржат легитимитет во светот денес?

Овие се најважните предизвици за да се справи како професионалец во оваа област. М-р програма во демократијата и владеење ви нуди знаења и вештини за да бидат дел од овој потрагата по решенија.... [-]


мајстор во меѓународните односи и регионални студии

University of Tartu
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Естонија Tartu

Р на програмата ги комбинира сеопфатна студија на меѓународните односи како академска дисциплина и политичка практика, со во-длабочината на разбирањето на еден или повеќе клучни региони на светот. [+]

М-р програма на Меѓународни односи и регионални студии комбинира сеопфатна студија на меѓународните односи како академска дисциплина и политичка практика, со во-длабочината на разбирањето на еден или повеќе клучни региони на светот, вклучувајќи ги и Европската унија, Русија и Евроазија и регионот на Балтичкото Море.

Зошто проучување на меѓународните односи на Универзитетот во Тарту? Универзитетот во Тарту припаѓа на најдобрите 1,2% од најдобрите светски универзитети (QS и ВТА) Истражување и настава во областа на IR во Јута е меѓународно видлива и призната ни ставање меѓу првите IR училишта во Источна и Централна Европа. Богата меѓународна соработка со универзитетите во САД (Универзитетот Џорџ Мејсон, Универзитетот Џорџ Вашингтон), разни универзитети во Европа, партнерските институции во Русија (високото школа за економија, MGIMO и други), како и големи меѓународни академски мрежи (на пр PONARS-Евроазија, EISA , CEEISA). Интересно географска локација: во Естонија е една од најмалите земји-членки на ЕУ која се наоѓа во центарот на регионот на Балтичко Море и на прагот на Русија. Од 1989 година, Естонија е во центарот на демократски, економски и геополитички промени во Источна Европа. Напредни студии објекти, одлична библиотеки, добро опремени компјутерски лаборатории и модерни домови. Се користат интерактивни и иновативни методи за настава и учење. А широк спектар на можности за студирање во странство, вкл. Еразмус + договори и ISEP. Студирање во Тарту е и атрактивна и прифатлива - високо-квалитетно образование по ниска цена во земја која е истовремено и древна и многу модерна, блиску до природата и технолошки напредни, горди на својата единствена култура и традиции,... [-]

господар во квантитативна економија

University of Tartu
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Естонија Tartu

М-р во квантитативна економија на студентите им дава силна подготовка во современата економска теорија и економетриски методи за анализа. [+]

Квантитативна економија е на 2-годишна програма мајстор, кој на студентите им дава силна подготовка во современата економска теорија и економетриски методи за анализа ќе им овозможи да се анализира и да се предвидат економските процеси. Програмата има посебен фокус на микро и макроекономската теорија и тоа му дава обука во решавање на реалниот живот економските проблеми преку примена на state-of-the-art економска анализа техники. Дипломираните студенти ќе бидат во можност да го продолжат своето образование во меѓународно ниво економија д-р програми или следите кариера како аналитичари во банките, јавниот сектор, организации, консултации фирми и меѓународни компании.... [-]


Магистер по филозофија

University of Tartu
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Естонија Tartu

Магистер по филозофија дава систематски преглед на полето на филозофијата, теоретскиот развој, концепти и методи на филозофски истражувања. [+]

Филозофија е уникатна програма од 2 години, која има за цел да им обезбеди на студентите вештини и знаења за истражувачките методи на современата филозофија. Студентите можат да изберат од четири специјализации: историјата на филозофијата, практичната филозофија, филозофија на науката и теоретската филозофија. Програмата е фокусирана на истражување: сите студенти ќе работат заедно со претпоставен, кој ќе им помогне на студентите да дизајн на програмата врз основа на интересите на ученикот; студентите ќе можат да се приклучат на голем број меѓународни истражувачки групи и конференции, а учениците теза треба да биде на ниво на статијата.... [-]


господар во велнес и спа услугата дизајн и менаџмент

University of Tartu
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Естонија Tartu

На програмата ги комбинира управување и дизајн на спа производи, медицински и слободно време третмани и благосостојба. [+]

Wellness и спа услуги Дизајн и менаџмент е единствен 2-годишна програма мајстор, кој има за цел да им обезбеди на студентите со потребните теоретски знаења, професионални вештини и практични алатки потребни за работа во велнес, спа или други сродни организации на ниво на управување. На програмата ги комбинира управување и дизајн на спа производи, медицински и слободно време третмани, благосостојба, фитнес, и услуги поврзани со здравјето. Тоа е програма единствен слични мајстор во цела Европа.... [-]


господар во семиотиката

University of Tartu
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Естонија Tartu

Студии на Катедрата на семиотиката на Универзитетот во Тарту, еден од најважните центри на семиотиката во светот. [+]

Семиотиката е 2-годишна програма мајстор, кој обезбедува интердисциплинарна позадина и дава теоретска база за примена на семиотички идеи за широк спектар на дисциплини и научни студии. Семиотиката е општата изучување на знак процеси, или семиозис. На програмата се врзува заедно теоријата на семиотиката и три основни модули - културната семиотика, и sociosemiotics.

Зошто да студирате семиотиката на Универзитетот во Тарту? Традицијата на совршеност во семиотичка теорија во Тарту е основана од страна на Јуриј Лотман во 1960 година, основачот на семиотиката на културата и семиотичка школа на Тарту-Москва, како и најстариот весник на семиотиката, знаковни системи студии; UT е една од ретките институции во светот настава со полно магистерски и докторски степен програми во семиотиката од 1993 година; World's како еден од најголемите центри на семиотиката, на Универзитетот во Тарту соработува и редовно посетени од страна на професори од целиот свет: Myrdene Андерсон, Пол Bouissac, Џон Deely, Dinda Gorlee, Jesper Hoffmeyer, Винфрид Nöth, Роланд Поснер, Фредерик Stjernfelt, Еро Tarasti итн .; На најдобрите колекции на семиотички материјали во Тарту вклучуваат спомен библиотека на Томас Sebeok, една од светските лидери во 20 век семиотика, и центарот на Јакоб фон Uexküll, на Балтичко германски чии дела се многу важни за развојот на biosemiotics. Публика ... [-]

господар во Европската унија - Русија студии

University of Tartu
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Естонија Tartu

Програмата нуди на студентите со аналитички алатки и вештини за разбирање на политички, историски, и економските случувања во Русија, ЕУ, и дели нивното соседство. [+]

Европската унија - Русија магистерски студии програма (EURUS) е единствена мултидисциплинарна програма комбинирање на различни дисциплини како што се политички науки, компаративна политика, меѓународни односи, економија, право, историја и културни студии. На програмата се врзува заедно проучувањето на два региони - Европа и Русија - Во една програма, обезбедува сеопфатна разбирање на политичките, социјалните и економските случувања во земјите членки на ЕУ и како и во Русија и соседните земји во транзиција.... [-]


Магистер по технологија за управување и дигитална трансформација

Tallinn University of Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Естонија Tallinn

Фокусот на програмата е да се разберат дигиталните технологии како клучен двигател на развојот на јавниот и приватниот сектор низ целиот свет и како да се осигура дека дигитализацијата носи одржлив и зелен раст и развој. [+]

Фокусот на програмата е да се разберат дигиталните технологии како клучен двигател на развојот на јавниот и приватниот сектор низ целиот свет и како да се осигура дека дигитализацијата носи одржлив и зелен раст и развој.

Програмата е погодна за оние кои се заинтересирани за разбирање:

хетедодоксните перспективи на процесите на економски развој, односно системи на иновации, еволуциони, пост-кејнзијански и други хетедодоксни перспективи;динамиката на социјалните и технолошките иновации и улогата на различни актери (претприемачи, големи и мали компании, граѓани / корисници, влади) во оваа динамика и во насока на насоките на иновациите;значењето и управувањето со дигиталните трансформации и неговото влијание врз економијата, општеството и владата.... [-]

Магистер по право

Tallinn University of Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Естонија Tallinn

Програмата е прилагодена за да им овозможи на студентите да ги научат и општите принципи и филозофија на правото во Европа, како и да дадат детални знаења и вештини во специјализираните области: Европската унија и меѓународното право и право и технологија. [+]

Програмата е прилагодена за да им овозможи на студентите да ги научат и општите принципи и филозофија на правото во Европа, како и да дадат детални знаења и вештини во специјализираните области: Европската унија и меѓународното право и право и технологија.

Програмата ви овозможува да добиете основни познавања за приватното и јавното право и студирање и истражување во детали понови области на правото, како што се правото на Европската унија, законот за интелектуална сопственост, правото за информирање и комуникација, законот за заштита на животната средина и планирањето, општинското право, електронското гласање регулатива, закон за заштита на податоци, закон за човекови права и други области.... [-]