MA Талин - MA програми во Талин MA, Талин

MA Талин - MA програми во Талин MA, Талин

Master

УО или Мајсторот на уметностите степен е добиена со учениците по завршувањето на програмата, на една до две години студира историја, англиски или други ликовни уметности или хуманистичките предмети. Магистерски студии најчесто се мешавина на истражување и предмети.

Естонија е меѓу другото е познат по своите шуми (тие сочинуваат речиси половина од територијата) и за да биде единствената земја во Европа со речиси целосна 4G мрежна покриеност. Естонија обезбедува високо ниво и меѓународно признати образование, и многу универзитети во земјата нудат програми на англиски јазик.

Талин е главен град на Естонија и најголемите во земјата. Тој има над 400.000 жители. Талин градот има 2 главни универзитети и над 5 мали институциите на високото образование и науки.

MA Талин - Земи си MA во Талин. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

ма во управувањето со технологијата и дигиталната трансформација

Tallinn University of Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Естонија Талин

Програмата Магистер во технологија за управување и дигитална трансформација води до технологија фокусирана на постдипломски студии во областа на јавната администрација, иновации / индустриска политика, економија за развој и е-владеење. [+]

. Степен доделени : Магистер по општествени науки (технологија за управување и дигитална трансформација), (р) Обем на работа : 120 ЕКТС Јазик на настава : англиски Времетраење: 2 години Пред-реквизити : диплома или еквивалентно. Кандидатите со различно потекло се добредојдени, од општествените науки, од историјата до инженерството и природните науки. Претходното работно искуство во јавниот сектор и контактите од областа на јавната администрација или економијата би било од корист Школарина и стипендии : 1 ЕКТС = 50 евра. Номинална студија оптоварување по 1 година = 60 ЕКТС. Школарината за целиот период на студирање е 3750 евра. Достапно е 1 стипендија за школарина што гарантира бесплатни студии. Детални информации за стипендијата се достапни тука Број на достапни места : 10 ... [-]

MA in International Relations and European-Asian Studies

Tallinn University of Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Естонија Талин

[+]

Клучни карактеристики

Јазично-ориентирани истражувања стануваат важен истражувачки фокус на одделот.

[-]

Степен меѓународни односи и евро-азиски студии

Tallinn University of Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Естонија Талин

Меѓународни односи и европски, азиски студии (меѓународни односи и евро-азиски студии), на англиски јазик програма. Целта на програмата е сеопфатен преглед на трансформацијата на меѓународните односи и европски и Азија-Пацифик истражување, ниво на образование што одговара на широк професионална компетентност и обезбедување на адаптибилност да работат во меѓународна средина и создавање на предуслови за успешно работат професионалци и на горниот и средниот менаџмент на меѓународно-вршење на организации и претпријатија. [+]

Меѓународни односи и европски, азиски студии (меѓународни односи и евро-азиски студии), на англиски јазик програма. Целта на програмата е сеопфатен преглед на трансформацијата на меѓународните односи и европски и Азија-Пацифик истражување, ниво на образование што одговара на широк професионална компетентност и обезбедување на адаптибилност да работат во меѓународна средина и создавање на предуслови за успешно работат професионалци и на горниот и средниот менаџмент на меѓународно-вршење на организации и претпријатија.... [-]


Магистер по современа уметност

Estonian Academy of Arts
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Естонија Талин

ЕКА нуди добро заоблен и повеќеслоен пристап кон учењето. Современа уметност, критика и теорија, авторски базирана архитектура, иновативен дизајн базиран на вештини, анимација и сценска уметност, кураторски практики се комбинираат за темелно интердисциплинарни студии. Тука, можете да бидете дел од правење нешто што навистина е важно. Вашето уметничко влијание ќе се забележи и ќе влијае. [+]

Две години Современа уметност р програма нуди:

Авторски фокусирани туторство за современи уметнициЛокални и посета на уметници, куратори, филозофи, теоретичари и галеристи кои работат со ученицитеИндивидуална слобода да дизајнира сопствена наставна програма, во рамките на разновидна програма која нуди теоретски алатки и практична обукаОпција за развивање на уметничка практика преку студијата за звучна уметност, уметност базирана на леќи, инсталација и скулптура, графичка уметност и сликарствоИндивидуални и групни вежби, крос-факултет групи критика сесииПосветеност кон развој и длабоки концептуални и социјални идеи во индивидуална уметничка практикаКритичко дискурзивно опкружување за дискусии за правење, прикажување и размислување за современата уметност и современото општествоФлексибилни студиски простори и работилници во новата зграда на АкадемијатаПристап до технички работилници низ Академијата, со специјалисти за помош на сите проекти на студентите: виртуелни прототипови и 3D печатарски студија, традиционални и дигитални печатени работилници, аналогни и дигитални темни простории, фото студио, студио за снимање звук и снимање, дрвени и метални работилници, модерна црна кутија, и монументална скулптура студиоКонтинуирана програма на off-сајт настани, студиски патувања, изложбиМожности за изложби во галерии, музеи, студиски патувања и соработка со различни уметнички институции и универзитети и програми за размена (KUNO, DAMA, ERASMUS)Што ја прави Естонската академија на уметност (ЕКА) посебна?... [-]

господар на уметноста во културниот менаџмент

Estonian Academy Of Music And Theatre
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години August 2018 Естонија Талин + 1 more

Културен менаџмент М-р Меѓународната програма работи од есен 2002 година, со цел да се едуцираат професионални менаџери на уметнички организации со визија, претприемачи промовирање на културната индустрија, администраторите и носители на промени во областа на културната политика. Програмата е основана во тесна соработка со Академијата Сибелиус, Финска и Универзитетот Тарту, Естонија. Нашето долгогодишно искуство, широка експертиза во разновидни културни домени, широка мрежа на партнери можеме да создадеме уникатен екосистем и басен на експертиза, каде што учениците, едукаторите, културните професионалци, креаторите на политиката, уметникот и активистот можат да привлечат инспирација, знаење и вештини за овозможување промена во нивните полиња. [+]

.

Културен менаџмент М-р Меѓународната програма работи од есен 2002 година, со цел да се едуцираат професионални менаџери на уметнички организации со визија, претприемачи промовирање на културната индустрија, администраторите и носители на промени во областа на културната политика. Програмата е основана во тесна соработка со Академијата Сибелиус, Финска и Универзитетот Тарту, Естонија.... [-]


ма меѓународниот бизнис администрација

Estonian Business School (EBS)
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Естонија Талин

На две години со полно работно време мајстор програма во Меѓународен бизнис администрација е наменета за студентите со Bachelor`s студии по бизнис администрација, економија или менаџмент или еквивалентни. Тој нуди специјалисти во својата област да се фокусира во областа на управувањето со маркетинг да станат експерти во својата област. Предавањата се одржуваат во вечерните часови, кои ќе ви овозможи да работат или да присуствува на други вашите обврски во текот на денот работно време. [+]

На две години со полно работно време мајстор програма во Меѓународен бизнис администрација е наменета за студентите со Bachelor`s студии по бизнис администрација, економија или менаџмент или еквивалентни. Тој нуди специјалисти во својата област да се фокусира во областа на управувањето со маркетинг да станат експерти во својата област. Предавањата се одржуваат во вечерните часови, кои ќе ви овозможи да работат или да присуствува на други вашите обврски во текот на денот работно време.... [-]


ма во филмот - Кем - Кино очи - Европската филмови мајстори

Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Естонија Талин

Оваа две години р програма е сосема нов игран филм прави мајстори степен високо интензивна поддржан од Еразмус +. Види во детали на www.kinoeyes.eu [+]

Мајстор

Оваа две години р програма е сосема нов игран филм прави мајстори степен високо интензивна поддржан од Еразмус +.

На програмата е во форма на настава четири семестри, заедно со летна школа. Наставата е уникатен за филм одлуки р а по тоа што е поделена помеѓу три различни филмски училишта во три различни европски држави: Lusófona универзитет во Лисабон, Португалија, на екранот академија Шкотска во Единбург / Британија, Велика Британија и балтичките филм и медиуми Училиште во Талин, Естонија. Наставата во секоја кампусот одразува предностите на персоналот и образовна историја на секое училиште, па обезбедување на секој специјалист студент со изборот на најдобрите можни опции за учење. Секое училиште има значителен настава мајстори филм одлуки курсеви учинокот.... [-]