MA Хаифа - MA програми во Хаифа MA, Хаифа

MA Хаифа - MA програми во Хаифа MA, Хаифа

Master

УО или Мајсторот на уметностите степен е добиена со учениците по завршувањето на програмата, на една до две години студира историја, англиски или други ликовни уметности или хуманистичките предмети. Магистерски студии најчесто се мешавина на истражување и предмети.

Израел, официјално на Државата Израел, е парламентарна демократија на Блискиот Исток, на југо-источниот брег на Средоземното Море. Израел 's финансиски центар е Тел Авив, додека Ерусалим е земја ' s најнаселен град ако окупираниот Источен Ерусалим е вклучен.

Универзитетот во Хаифа Меѓународна школа е познат по големиот број на странски студенти. Ова место е посветен на обезбедување на висок квалитет на образование со разумна живеење и школувањето трошоци. Сите оние кои се интересираат за студирање креативните уметности терапија мора да одат на Хаифа.

MA Хаифа - Земи си MA во Хаифа. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

ма во еврејските студии

University of Haifa, International School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Израел Хаифа

Одделот за еврејски студии на Универзитетот во Хаифа е возбуден да се воведе нов меѓународни еврејски студии м-р програма во еврејската историја, филозофија и мисла. [+]

Опис на програмата

На Одделот за еврејски студии на Универзитетот во Хаифа е возбуден да се воведе нов меѓународен Еврејски студии м-р програма во еврејската историја, филозофија и мисла. Курсот нуди сеопфатен комбинација на еврејски студии кои заедно ткае и талмудската Библиски студии, еврејска историја, филозофија и мистицизам. Фокус на курсот се протега од библиски да модерната ера, а ќе се предава од страна на експерти во областа на библиски студии, свитоците од Мртвото Море, почетокот и крајот на антиката, средниот век, раната модерна и модерната еврејската историја и мисла. Нашите паралелна програма хебрејски јазик привлекува повеќе од двесте студенти годишно и сега сме среќни да бидете во можност да го понуди на студентите од целиот свет.... [-]


ма во меѓународните односи

University of Haifa, International School
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Израел Хаифа

Факултет за политички науки Хаифа Универзитетот во соработка со Институтот за меѓународни односи на Универзитетот во Варшава, сега нуди двојно-степен за меѓународни односи УО при што студентите се во можност да се направи употреба на средства, стручност и сеопфатен план и програма на двата универзитета, и да добијат акредитација од двете по завршувањето на курсот на студии. [+]

Двојна диплома w / Варшавскиот универзитет Опис на програмата

Факултетот за политички науки при Универзитетот во Хаифа, Во соработка со Институт за меѓународни односи при Универзитетот во Варшава, Сега нуди двојно-степен за меѓународни односи р при што студентите се во можност да се направи употреба на средства, стручност и сеопфатен план и програма на двата универзитета, и да добијат акредитација од двете по завршувањето на курсот на студии.... [-]


М-р програма во развојот на детето

University of Haifa, International School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Израел Хаифа

Меѓународната програма за мајстор во развој на детето е дизајнирана да ги обучи и подготви локалните професионален раководство да го води и однапред иницијативи во земјите во развој за подобрување на животот на децата во ризик. [+]

М-р програма во развојот на децата

Програмата на Меѓународниот Магистер по развој на детето на Универзитетот на Факултетот за општествени науки во Хаифа и Центарот за проучување на детски развој има за цел да се зголеми квалитетот, квантитетот и стручни знаења и обука на професионалци за згрижување на деца, кои ги третираат децата кои растат во деструктивен средини.

Благодарение на стручност, искуство и интерес во развојот на детето акумулирано во центарот, на програмата развојни е уникатно позиционирана за да помогне да се премости јазот на научно-практика на меѓународно ниво и да има влијание врз животите на децата во ризик во земјите во развој.... [-]


М-р програма во германски и европски студии

University of Haifa, International School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Израел Хаифа

М-р програма со цел да се прошири и продлабочи студентите знаења на Германија и германскиот јазик, а неговата централна улога во Европската унија. [+]

М-р програма во германски и европски студии

На Хаифа Центар за германски и европски студии започна со работа на Универзитетот во Хаифа во учебната 2007/8, по освојувањето на тендер од страна на DAAD (германски служба за академска размена). Центарот промовира истражување и други научни и јавни дејности на модерна Европа и Германија, нагласувајќи на Израел и еврејскиот перспективи. Еден од неговото суштинско активности е специјален р програма, чија цел е да се прошири и продлабочи студентите знаења на Германија и германскиот јазик, а неговата централна улога во Европската унија.... [-]


М-р програма во праисториска археологија

University of Haifa, International School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Израел Хаифа

Програмата се фокусира на праисторијата и paleoenvironment на гората Кармил. Тоа е врз основа на тековните, активно истражување спроведено на терен и во лаборатории. [+]

Меѓународниот р програма во цел Праисториска археологија е да им обезбеди на студентите со можност да учат и да учествува во тековните истражувања на импресивен праисториска археологија на гората Кармил. На Универзитетот во Хаифа, кој се наоѓа на врвот на опсег Кармил, обезбедува идеална за поставување на ова поле на студии.

Програмата ќе се спроведува во една од најдинамичните центри во светот за праисториски истражувања. Двете Светско наследство на УНЕСКО и биосферата резерва, планината Кармел открива речиси 500.000 години долга секвенца на човечката еволуција изложени во пештери, рок засолништа и отворено сајтови, заедно планински долини и во близина на приморските рамнини. За разлика од било кој друг регион во светот, планината Кармел зачувува докази за двете современите луѓе и неандерталците население, во локации не повеќе од 100 метри едни од други.... [-]


М-р програма во дипломатијата студии

University of Haifa, International School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Израел Хаифа

Студентите ќе ги испита улогата на дипломатијата како возило и механизам за систематско решавање на мултилатерални прашања, кои веќе не можат ефикасно да се реши само од тесен унилатерална или билатерална гледна точка. [+]

Динамиката на современото, комплекс, меѓусебно поврзани и високо-обвинети за меѓународна средина претставува нови предизвици за научници, политички аналитичари и носители на одлуки, и на глобално ниво, а во контекст на Блискиот Исток. Против оваа позадина, на програмата Магистер по дипломатија студии е наменета за да се расветлат улогата на дипломатијата како главен возило и механизам за систематско решавање на мултилатерални прашања, кои веќе не можат ефикасно да се реши само од тесен унилатерална или билатерална гледна точка.... [-]


М-р програма во Израел студии

University of Haifa, International School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Израел Хаифа

Степен програма Меѓународен мајстор во Израел студии нуди на студентите можност за во-длабочината на студија на Државата Израел, од почетокот на ционистичкото движење, додека во сегашноста. Акцентот ќе биде ставен на комплексноста на општеството Израел, вклучувајќи ја и мултикултурниот карактер дома, како и својот однос кон еврејската дијаспора. [+]

Степен програма Меѓународен мајстор во Израел студии нуди на студентите можност за во-длабочината на студија на Државата Израел, од почетокот на ционистичкото движење, додека во сегашноста. Акцентот ќе биде ставен на комплексноста на општеството Израел, вклучувајќи ја и мултикултурниот карактер дома, како и својот однос кон еврејската дијаспора.

Одделот на Израел студии на Универзитетот во Хаифа, познат по своите извонредни академски, има развиено предизвик, интердисциплинарен курс на студии. Во кампусот е жива лабораторија, каде што Евреите, муслиманите, христијаните, Друзи, бедуин и Bahá'ís студија рамо до рамо. Студентите ќе искуство динамична, културен мозаик, каде што студентите на сите етнички заедници се сретне и да се вклучат, да стане запознаени со едни со други и, дури и ако тие не се согласуваат, да научат да се разбере и да се почитуваат едни со други. Во оваа поставка, студентите ќе искуство во реалниот живот на релевантни прашања на мултикултурно, мултиетничко општество.... [-]


М-р програма во студии за национална безбедност

University of Haifa, International School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Израел Хаифа

Програмата Магистер по национална безбедност студии е дизајниран за студенти и професионалци кои се сериозно заинтересирани во областа на националната безбедност во најширока смисла на зборот. Студентите ќе ги испита сложени меѓусебната поврзаност на социјални, политички, дипломатски, економски и воени димензии на националната безбедност да се создаде комплетен кохерентна слика. [+]

Програмата Магистер по национална безбедност студии е дизајниран за студенти и професионалци кои се сериозно заинтересирани во областа на националната безбедност во најширока смисла на зборот. Студентите ќе ги испита сложени меѓусебната поврзаност на социјални, политички, дипломатски, економски и воени димензии на националната безбедност да се создаде сеопфатна слика за состојбата на нацијата.... [-]


М-р програма во поморски цивилизации

University of Haifa, International School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Израел Хаифа

Програмата има за цел да обезбеди основа за студентите заинтересирани за напредно познавање на морската животна средина и човечки интеракции со Средоземното Море во која теорија и рацете на научните искуства се исполнат. [+]

Меѓународниот р програма во Поморски цивилизациите понудени од страна на Одделот за поморски цивилизации на Универзитетот во Хаифа нуди на студентите исклучителна можност да се истражуваат историјата, археологијата и структурата на морската општества, како и на природната средина во која тие развиени и во моментов постојат . Посебен акцент ќе биде ставен на пристаништа, бродови и навигација, како дел од заедничко морско наследство на Медитеранот. Покрај тоа, на програмата се фрла светлина врз еколошките и геоморфолошки динамика во источниот Медитеран и нивното влијание врз интеракцијата помеѓу човекот и морето во античките и модерните времиња. ... [-]


М-р програма во холокаустот студии

University of Haifa, International School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Израел Хаифа

Програма на Мултидисциплинарен магистер по холокаустот студии на Универзитетот во Хаифа е посветен на создавањето и негувањето на новата генерација на истражувачи холокаустот. Нејзината цел е да обезбеди добро заоблени програма од широк спектар на дисциплини и предмети, различни методологии и од суштинско значење јазици. [+]

Вајс-Ливнат Меѓународниот р програма во холокаустот студии на Универзитетот во Хаифа нуди академска програма за разлика од било кој друг во светот. Тоа им нуди на студентите со повеќе од само академска програма; тоа е дизајниран со додавање на возбудлив и предизвикувачки активности за поттикнување на интересот на студентите и да ги поттикне личен развој и посветеност во областа на истражувањето на холокаустот.... [-]


М-р програма во законите за патенти за

University of Haifa, International School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Израел Хаифа

Меѓународниот мајстор 's програма во патенти право на Универзитетот во Хаифа е една година академски степен програма за научници и инженери извршуваат кариера како патенти агенти. [+]

Израел е една од водечките земји во светот за доставување на патенти. Универзитетот во Хаифа има развиено Магистерската програма по закон за патенти, во соработка со Светската организација за интелектуална сопственост (СОИС) во светот академија. Програмата е дизајнирана да ги учат на концептите на интелектуалната сопственост и лиценцирање.

На академската програма

Меѓународниот мајстор 's програма во патенти право на Универзитетот во Хаифа е една година академски степен програма за научници и инженери извршуваат кариера како патенти агенти. Оваа година Извршна програма се нуди на Хаифа Центарот за право и технологијата (HCLT), познат истражувачки институт наоѓа во Правниот факултет. Програмата комбинира прва класа академска обука во областа на интелектуалната сопственост и деловното право со напредни практично искуство во изработка на патент и трансфер на технологии.... [-]


М-р програма во мир и конфликт менаџмент

University of Haifa, International School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Израел Хаифа

Користење на Израел како живеат во училница, меѓународната м-р програма во мир и конфликт менаџмент им нуди на студентите со основните знаења и вештини за справување со конфликти меѓу групите. [+]

Исклучителни студенти бараат да се направи разлика во светот се поканети да дојдат на Универзитетот во Хаифа и користи Израел како живеат нивните училници во степен програма на иновативни една година господар во мир и конфликт менаџмент студии. Ова со полно работно степен програма се предава на англиски јазик, ги комбинира во-длабочината на разбирањето на теоријата со апликации од регионална и меѓународна перспектива. Студентите ќе ги испита етно-национален, културен и верски конфликти во длабоко поделени општества. Тие ќе учат и да се оцени различни пристапи за управување со конфликти и миротворство, додека се потопени во регион кој нуди голема доза на релевантни студии од реалниот живот. На програмата е базирана пред се врз теоретски и практични рамки во областа на психологијата, социологијата, антропологијата, политички науки, комуникации, историја, право, филозофија и образование. Овие перспективи ќе ја збогати разбирање на студентите на конфликтите во и меѓу општествата и државите. Наставната програма, исто така, оценува специфични студии на случај на конфликт и користи на Блискиот Исток и Израел како жив училница за емпириски учење. Оваа програма е уникатна поради тоа што вклучува задолжително практикум / практикантска работа, со што се зголемува искуството на учениците во грасрут иницијативи во оваа област.... [-]