MA Женско - MA програми во Женско MA, Женско

MA Женско - MA програми во Женско MA, Женско

Master

Мајстори степени се повеќе разноврсна од докторски квалификации и имаат широк спектар на професионални и академски апликации. Според американското Министерство за образование, три видови на програми мајстори постојат истражувања, професионални и терминал. Најпопуларните мајстори степен видови се Мајсторот на уметностите (MA) и мајстор на науки (МСП) во мешавина на предмет полиња.

Се наоѓаат во јужниот дел на Азија, Република Индија е втора најнаселена земја во светот со околу 1,27 милијарди луѓе. Индија има четири видови на универзитетите; Централна универзитети, државните универзитети, смета Универзитетот и приватните универзитети се состои во повеќе од 550 институции.

Бангалор не е само трет по големина град во Индија во однос на населението, но, исто така, главниот град на државата Карнатака. Тоа е центар на ИКТ и центар и дом на бројни високообразовните институции и истражувачки центри.

MA Женско - Земи си MA во Женско. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

ма во јавната педагогија и уметничката практика

Srishti Institute of Art, Design and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2018 Индија Женско

Кога учењето е естетско доживување, тој се вметнува во духовните стихови на личноста само како момент на пасивен прием. Програмата за магистерска програма за јавна педагогија и ликовна уметност развива јавни педагози кои ги олеснуваат активностите за јавно учење со чувствителност преку културна практика. [+]

Јавна педагогија и уметност (M.Cr.A.)

"Планетата не треба повеќе успешни луѓе. На планетата очајно им треба повеќе миротворци, исцелители, реставратори, раскажувачи и љубовници од сите видови " - Далај Лама

Мисија

Кога учењето е естетско доживување, тој се вметнува во духовните стихови на личноста само како момент на пасивен прием. Програмата за магистерска програма за јавна педагогија и ликовна уметност развива јавни педагози кои ги олеснуваат активностите за јавно учење со чувствителност преку културна практика. Програмата ја развива способноста да работи со трансдисциплинарни практики како можности за граѓанско учење и учество. Уметноста има трансформативна способност да поттикнува и поттикнува позитивни промени. Особено во Индија, каде што Калакаар често се смета за составен дел на општеството и е прифатен како творец на раса, оној кој го допира срцето и духот на нашето јадро.... [-]


М-р во професионална пракса во визуелна комуникација Дизајн

Srishti Institute of Art, Design and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2018 Индија Женско

[+]

[-]

М-р во професионална пракса во усна историја

Srishti Institute of Art, Design and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2018 Индија Женско

Професионалната пракса во оралната историја (PPOH) е магистерска програма. [+]

[-]

M.A. in Professional Practice in Experience Design

Srishti Institute of Art, Design and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2018 Индија Женско

[+]

Кога учениците можат да применуваат теории и рамки за она што го дизајнираат, тие не само што го ценат истражувањето и конструкциите создадени од другите, туку исто така ги преиспитуваат и преформулираат постојните норми.

... [-]

ма во професионална пракса и дизајн во образованието

Srishti Institute of Art, Design and Technology
Студии врз за студентски град Целосна July 2018 Индија Женско

Овој курс ги замислува на иднината на учење кој е foregrounded во идеите и принципите на системи за размислување, mindfulness во пракса, отелотворена и премолчено знаење. Тоа е замислен да обезбеди можности за професионалци да се негува дизајн сензибилитет во нивната работа место и нивната пракса. [+]

М-р во професионалната пракса и дизајн во образованието

Во брзо менување на светот на 21-от век, нови погледи на свет на учење и образование се обезбедување на итна поттик за професионалци да се ре-дефинира себеси и својата пракса. Денес и утре професионалци се соочи со нови барања и очекувања за тоа како се движите комплекс реалност и можности да ја предводат и лична трансформација и во светот на учење.... [-]


M.A. in Screen Studies

Srishti Institute of Art, Design and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2018 Индија Женско

[+]

Пристап за учење

[-]

M.A. in Public History and Heritage Interpretation

Srishti Institute of Art, Design and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2018 Индија Женско

[+]

Работилници обезбеди платформа за дебата и појавата, преку дијалог помеѓу материјалните одлуки и критичко размислување.

[-]

M.A. in Land & Livelihood Studies

Srishti Institute of Art, Design and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2018 Индија Женско

[+]

Летната практика (пракса), со организација, центар или лабораторија во Srishti или само-инициран проект, е интегрален дел од учењето и демонстрира способности на учениците да се интегрираат и синтетизираат во поле, контекст или средина.

[-]

M.A. in Knowledge Systems and Practice

Srishti Institute of Art, Design and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2018 Индија Женско

[+]

Лето пракса (пракса), со една организација, центар или лабораторија на Srishti или самоиницијативно проект, е составен дел на учење, и демонстрирање на способностите на учениците да се интегрираат и да се синтетизираат во поле, контекст или средина.

Развијат аналитички рамки, ... [-]

M.A. in Digital Humanities

Srishti Institute of Art, Design and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2018 Индија Женско

[+]

Овој степен ќе им овозможи на студентите ригорозно да ги испитаат и да реагираат креативно на условот да се биде дигитален, со големо внимание да се посвети внимание на релевантноста на локалните регионални контексти, како и на глобалната.

... [-]

ма во естетика и визуелни култури

Srishti Institute of Art, Design and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2018 Индија Женско

М-р во Естетика и визуелна култури им овозможува на студентите да се вклучат со голем број на уметнички и културни практики, вклучувајќи визуелна уметност, перформанси уметност, филм и видео. Тоа ви овозможува да се разбере историјата и теоријата на овие практики во Индија, како и меѓународен контекст, така што студентите се опремени да работат во рамките на пошироката областа на уметноста и културата како музеј / gallery / фестивал куратори, истражувачите, креаторите на политиките, консултанти или претприемачи. [+]

ПГ професионална програма во естетика и визуелни култури

М-р во Естетика и визуелна култури им овозможува на студентите да се вклучат со голем број на уметнички и културни практики, вклучувајќи визуелна уметност, перформанси уметност, филм и видео. Тоа ви овозможува да се разбере историјата и теоријата на овие практики во Индија, како и меѓународен контекст, така што студентите се опремени да работат во рамките на пошироката областа на уметноста и културата како музеј / gallery / фестивал куратори, истражувачите, креаторите на политиките, консултанти или претприемачи. единствена учење и настава пристапи на на овој м-р комбинира звук теоретско разбирање на релевантни дисциплини со активен студиото пракса, како и практиканти и проекти со уметнички и културни институции кои ќе им обезбеди на студентите со подлабоко и од прва рака разбирање на индиската културна екологија . Наместо да ги следи конвенционалните уметноста историски рамки, се разбира, е внимателен со барањата и можностите на нашиот современ свет, кој е во постојан флукс и треба интер-дисциплинарен методи, и креативно размислување за решавање на социјалните и политичките прашања преку уметничкото или културна практика. Белешки за (дис) појавувањето на вистинскиот "во галеријата" Светилиште на империјата "во Њу Делхи - ОКТОМВРИ 2010.... [-]