MA Утар Прадеш - MA програми во Утар Прадеш MA, Утар Прадеш

MA Утар Прадеш - MA програми во Утар Прадеш MA, Утар Прадеш

Master

Мајстори степени се повеќе разноврсна од докторски квалификации и имаат широк спектар на професионални и академски апликации. Според американското Министерство за образование, три видови на програми мајстори постојат истражувања, професионални и терминал. Најпопуларните мајстори степен видови се Мајсторот на уметностите (MA) и мајстор на науки (МСП) во мешавина на предмет полиња.

Индија, официјално Република Индија е земја во Јужна Азија. Тоа е седмиот по големина земја по површина, втората најнаселена земја со над 1.2 милијарди луѓе, и најнаселената демократија во светот

Утар Прадеш е држава лоцирана во северниот дел на Индија со град Лакнау служи како главен град. Тоа е најнаселена држава во земјата со население од 200.000 жители. Таа има добро воспоставена образовната инфраструктура со повеќе од 30 универзитети во нејзините граници, заедно со домаќин на други високото образование институции.

MA Утар Прадеш - Земи си MA во Утар Прадеш. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

Мајсторот на уметностите во англиски

Sharda University
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри July 2018 Индија Голема Noida

Анкети текот канонот на англиски литературни студии, како и на најновите трендови во литературата напишана на англиски јазик од сите краеви на светот. Со дополнителен фокус на педагогијата, критики и книжевната теорија овој курс ги обучува студентите да станат идни наставници, професори и критичарите ... [+]

Мајсторот на уметностите во англиски јазик

Анкети текот канонот на англиски литературни студии, како и на најновите трендови во литературата напишана на англиски јазик од сите краеви на светот. Со дополнителен фокус на педагогијата, критики и книжевната теорија овој курс ги обучува студентите да станат идни наставници, професори и критичари.

Курс Структура

Курсот е поделен во четири семестри за да се олесни интензивна предмети на систематски и структуриран начин. Учениците Мастер се, исто така, бара да се напише поединечно надзор есеи на тема по сопствен избор.... [-]


мајстор на уметноста (новинарство и масовни комуникации)

Sharda University
Студии врз за студентски град Целосна July 2018 Индија Голема Noida

Оваа програма нуди специјализација во масовна комуникација на студентите кои доаѓаат од различни дисциплини. Овој курс обезбедува концептуални алатки на студентите за разбирање на тоа како критички општество е посредувана од страна на светските медиуми. Овој курс дава comprehensiv7e обука во двете технички вештини и критичка анализа на медиумите спектар. Курсот ги стимулира студентите да станат функција режисери, документарен филм одлуки, телевизиските продуценти, добрите, рекламирање креативни глави во иднина. [+]

Оваа програма нуди специјализација во масовна комуникација на студентите кои доаѓаат од различни дисциплини. Овој курс обезбедува концептуални алатки на студентите за разбирање на тоа како критички општество е посредувана од страна на светските медиуми. Овој курс дава comprehensiv7e обука во двете технички вештини и критичка анализа на медиумите спектар. Курсот ги стимулира студентите да станат функција режисери, документарен филм одлуки, телевизиските продуценти, добрите, рекламирање креативни глави во иднина.... [-]