MA во Ирска - MA програми во Ирска MA

MA во Ирска - MA програми во Ирска MA

Master

Степенот р е пред се за студентите кои сакаат да ги подобрат своите општо математичкото образование или да учат.

Ирска во последно време спроведува законот, со кој се пропишува сите ученици кои посетуваат високо образование да аплицираат за државни заеми за да се овозможи да ги постигнат своите повисоко академско соништа. Првиот официјален јазик е ирски, исто така познат како ирски галски, туку на англиски јазик (втор службен јазик) е повеќе широко користени. На националниот капитал е во Даблин. Ирска е симбол за прославување на Денот на Свети Патрик (17-ти март) во целиот свет.

MA во Ирска - Земи си MA во Ирска. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

Специјални и дополнителни потреби за учење мајстор

Institute of Child Education and Psychology
Он-лајн студии Дел-студии 2 - 6 години September 2018 Ирска Kildare

Овој возбудлив нов курс, кој се испорачува преку интернет, е соработка помеѓу Универзитетот во Источен Лондон и Institute of Child Education and Psychology Европа (ICEP). [+]

Резиме на курсот

Овој возбудлив курс, кој се испорачува преку интернет, е соработка помеѓу Универзитетот во Источен Лондон и Institute of Child Education and Psychology Европа ( ICEP Europe ). Поддржано од најновите истражувања во специјалното образование, се разбира се базира на постоечките вештини и компетенции на учесниците. Целта е да се подобри квалитетот на образованието за децата и младите со посебни и дополнителни потреби за учење во поставувања низ целиот свет. Курсот има меѓународен вкус, привлекувајќи студенти од земји како што се Австралија, Хонг Конг, Кувајт, ОАЕ, Ирска, Канада и Нов Зеланд. Не се фокусира само на Обединетото Кралство, туку исто така се осврнува на тоа како се спроведува политиката низ целиот свет. Еден од највозбудливите аспекти на овој курс е тоа што знаењето е ко-конструирано преку онлајн форумите за дискусија. Како студент ќе ги споделите вашите искуства и знаења за политиката и практиката во вашиот сопствен контекст, што ќе доведе до побогато разбирање на глобалните проблеми во посебните и дополнителните потреби за учење за сите учесници. Успешното завршување на оваа Мастер програма, доведува до наградата М-р специјални и дополнителни потреби за учење од Универзитетот во Источен Лондон.... [-]


МНР / м-р во студио уметност

Burren College of Art
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Ирска Galway

МНР обезбедува извонредно образование во развојот на професионална пракса како уметник. Како дипломиран за МНР ќе подготвите финална изложба, чиј квалитет ќе покаже дека сте ги развиле знаењата и вештините неопходни за да преживеат и да напредуваат како уметник кој практикува. [+]

Целите на МНР / м-р во Студио уметност

МНР обезбедува извонредно образование во развојот на професионална пракса како уметник. Како дипломиран за МНР ќе подготвите финална изложба, чиј квалитет ќе покаже дека сте ги развиле знаењата и вештините неопходни за да преживеете и да напредувате како уметник кој практикува. Исто така, ќе демонстрирате способности за критичко испитување преку ликовната уметност, со способност да ја оцените вашата работа преку информирано разбирање за социјалните, културните и теориските проблеми што го обликуваат дискурсот за современите ликовни истражувања и практики.... [-]


МНР / магистер по уметност

Burren College of Art
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Ирска Galway

МНР во уметноста [+]

МНР во уметноста

М-р ви обезбедува мајстор на ниво на образование во еколошки ориентирана уметност која е соодветна на различни видови на апликации. Како м-р дипломиран ќе се произведе конечна изложба, чиј квалитет ќе покаже дека сте стекнале мајстори ниво во уметничка пракса.

Студиското истражување обезбедува развивање на уметничка практика заедно со студентите на МНР / м-р во Студио уметност. Овие модули обезбедуваат студиско-базирани експерименти и иновации што доведуваат до производство на значителен дел од работата.... [-]


мајстор на уметноста или диплома во меѓународниот развој пракса

Mary Immaculate College
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 18 месеци September 2018 Ирска Limerick + 1 more

Оваа иновативна програма е наменета за оние кои сакаат да продолжи кариера во рамките на меѓународните организации, владини агенции, невладини ... [+]

Мастер / Град натопи во меѓународниот развој пракса преку помеша учење

Диплома за завршено / Мастерс во Меѓународен развој пракса (MIDP) преку помеша учење програма е понуден на полно работно време во текот на 18 месеци, со скратено работно време опции, исто така, достапни за учесниците во текот на подолг период. Оваа програма е наменета да им помогне да се зголеми можностите за кариера за професионалци зафатен и постдипломски истражувачите. Курсот е дадено врз основа на помеша учење, преку комбинација на станбени летни и зимски школи, онлајн предавања и вежби, меѓународна поставеност програма што ја нуди разбира можност на учесниците да се добие во реално животно искуство на интегрирани пристапи кон меѓународните развој пракса, плус 20.000 збор дисертација. Покрај тоа, на програмата ќе се обезбедат учесниците со силна интер-дисциплинарен основа и продолжување на експертиза професионален развој во областа на меѓународната пракса развој. Оваа иновативна програма е наменета за оние кои сакаат да продолжи кариера во рамките на меѓународните организации, владини агенции, невладини организации (НВО), филантропски институции и консултантски фирми ангажирани во меѓународниот развој пракса. На програмата ќе се создаде група на странски лекари кои имаат капацитет да ги анализираат и изанализира некои од најпознатите хронични проблеми на дваесет и првиот век во развојот и да се обезбедат учесниците со практични вештини за да се обезбеди резолуција, заедно со широк спектар на критични области на политиката. А спектар на модули, нагласувајќи практика и теорија на развој, ќе бидат понудени во една година на програмата. Студентите кои успешно завршување на оваа фаза... [-]


господар, дипломиран или постдипломски диплома во образованието преку истражување и теза

Mary Immaculate College
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Ирска Limerick

Од воспоставувањето на врската меѓу Универзитетот во Лимерик и Марија Imaculate колеџ, Одделот за образование на колеџот е во ... [+]

Постдипломски студии во образованието од страна на истражување и работа

Од воспоставувањето на врската помеѓу Универзитетот во Лимерик и Mary Imaculate College, Одделот за образование на Колеџот е во позиција да понуди голем број на постдипломски истражувачки опции. До денес овие програми привлекоа исклучителен интерес, а бројот на регистрирани студенти по постдипломски студии продолжува да расте од година во година. Во согласност со мисијата на колеџот во однос на наставата и истражувањето, последипломските студии се оценуваат како главен приоритет во контекст на стратешкото планирање во Одделот за образование.... [-]


господар во медиумски студии (ма)

Mary Immaculate College
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Ирска Limerick + 1 more

Мајсторот на уметностите во медиумски студии е иновативна програма понудена од страна на Марија Неизвесни колеџ, Лимерик и на Универзитетот во Лимерик. Програмата трае ... [+]

Мајстор на уметноста во медиумски студии

Мајсторот на уметностите во медиумски студии е иновативна програма понудена од страна на Марија Неизвесни колеџ, Лимерик и на Универзитетот во Лимерик. Програмата се одвива на двете кампуси, главно во вечерните часови за да им се олесни на луѓето кои работат во медиумите или на друго место. Часовите се изучуваат и на кампусите, а учениците можат да ги искористат предностите на доброто студиско и рекреативни објекти на Јужниот кружен пат и во Паси. Програмата ги исполнува побарувачката за постдипломски курсеви во специјализираната област на медиумски студии надвор од поголемата област во Даблин и го продолжува обезбедувањето на медиумските и комуникациските студии на Mary Immaculate College надвор од постдипломските студии. Членовите на Одделот, исто така, вршат надзор над голем број на мајстори и доктори за истражување. Имаме великодушна асистенција и стипендија и ние сме повеќе од среќни да ги истражиме можностите со потенцијални студенти од различни потекла.... [-]


Магистер по историја (р)

Mary Immaculate College
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Ирска Limerick + 1 more

Акредитирани модули вклучуваат: Револуционерната Ирска, 1789-1803; Американската ирски, 1850-1920; Ирски заедници во раносовремен Европа; Науката и ... [+]

М-р по историја

Оваа програма се состои од шест научи модули и 20.000 збор дисертација. Акредитирани модули вклучуваат: Револуционерната Ирска, 1789-1803; Американската ирски, 1850-1920; Ирски заедници во раносовремен Европа; Наука и просветителството во раносовремен Европа; Расата, полот и етничката припадност во САД во историска перспектива; Еволуцијата на популарната култура 1750-1950; Усна историја: теорија и практика; Image-базирани истражување во историјата; Популарни протест во pre-глад Ирска; На градот во деветнаесеттиот век Ирска; Истражувачки методи во историјата (Core); Ирската протестантски Традиција 1536-1869; Ирска и во двете светски војни; Visualising Ирска; Црквите, општеството и државата Ирски по 1922 година. Само 6 модули ќе бидат понудени во секој од една година. Сегашната модули се:... [-]


Магистер по филозофија и книжевност (р)

Mary Immaculate College
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Ирска Limerick + 1 more

М-р по филозофија и литература се научи програма, која е дизајнирана да обезбеди дополнителни постдипломски академски квалификации за ... [+]

Магистер по филозофија и литература

М-р по филозофија и литература се научи програма, која е дизајнирана да обезбеди дополнителни постдипломски академски квалификации за дипломирани студенти во областа на филозофијата и на англиски јазик, како и да им даде на студентите смисла на интердисциплинарност меѓу областите на филозофија и англиски јазик. Исто така е дизајнирана да се развие чувство на критичко размислување и во двете области и да се олесни критички ангажман со современите прашања и проблеми. Полно работно време може да потрае текот р степен во една година и вонредни студенти ќе бара две години. Програмата може да доведе до докторски студии во областа за соодветно квалификувани дипломирани студенти.... [-]


господар во Современиот англиски јазик литература (р)

Mary Immaculate College
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Ирска Limerick + 1 more

Катедрата за англиски јазик во Безгрешната Марија колеџ на Универзитетот во Лимерик, понуди високо-успешна и популарна една година предавал Магистер за бизнис администрација степен ... [+]

М-р во Современиот англиски јазик литература

Катедрата за англиски јазик во Безгрешната Марија колеџ на Универзитетот во Лимерик, понуди високо-успешна и популарна една година предава програмата Магистер по Современиот англиски јазик литература од септември 2002 година. Таа е наменета за редовни студенти и ние нормално прифати десет студенти секоја година. и капакот на броеви обезбедува блиски лични обука. Вонредни студенти може да се примени, но во нивниот случај завршување на програмата ќе трае две години.... [-]


господар, д-р или постдипломски диплома во образованието или уметност со истражување и тезата

Mary Immaculate College
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Ирска Limerick

Безгрешната Марија колеџ факултет нудат академско раководство и постдипломски надзор во рамките на традиционалните спектар на истражување уметности полиња. Додека показател ... [+]

Постдипломски студии во образованието од страна на истражување и работа

Во согласност со мисијата на колеџ, и нејзината главна област на експертиза во наставата и истражувањата, постдипломски студии се главен приоритет во Секторот за образование. Идни постдипломци се охрабруваат да истражуваат истражување на интересите на соодветното одделение и да разговараат за своите идеи за истражувачки предлози со соодветните раководители на сектори или други членови на факултет.... [-]


ма во chaplaincy студии и пастирска работа

Mater Dei Institute of Education
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Ирска Dublin + 1 more

М-р во Chaplaincy студии и Апостолски работа курс обезбедува академски, пастирска, духовен, личен и професионален развој за оние кои веќе работат или сакаат да работат во горенаведените контексти кои сакаат да се збогати своите вештини во областа на верата развој, Chaplaincy и Chaplaincy координација . [+]

Заинтересиран за: Основни училишта Пост-основни училишта Трето ниво институти Затворите / младите престапници Парохија заедници Младите и помладите возрасни групи / Волонтерски сектор Заедница

На М-р во Chaplaincy студии и Апостолски работа Курсот им обезбедува на академски, пастирска, духовен, личен и професионален развој за оние кои веќе работат или сакаат да работат во горенаведените контексти кои сакаат да се збогати своите вештини во областа на верата развој, Chaplaincy и Chaplaincy координација.... [-]


магистер по култура и колонијализмот

National University of Ireland Galway School of Humanities
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Ирска Galway + 1 more

Магистер по Култура и колонијализам истражува литературата, политиката и културата, од Ирска до Индија и од Африка кон Блискиот Исток. Тоа е мулти-дисциплинарен научи Мајстор на уметничката програма, наменета за дипломирани студенти од уметноста, економијата и општествените науки. Студентите анализираат царски надмоќ, расата и расните теории, националистички движења, постколонијална искуства, подемот на нео-колонијална мисла, мултикултуралноста и со интеркултуралноста, и импликациите на глобализацијата и развој на современиот свет. [+]

Магистер по Култура и колонијализам истражува литературата, политиката и културата, од Ирска до Индија и од Африка кон Блискиот Исток. Тоа е мулти-дисциплинарен научи Мајстор на уметничката програма, наменета за дипломирани студенти од уметноста, економијата и општествените науки. Студентите анализираат царски надмоќ, расата и расните теории, националистички движења, постколонијална искуства, подемот на нео-колонијална мисла, мултикултуралноста и со интеркултуралноста, и импликациите на глобализацијата и развој на современиот свет.... [-]


ма во студиите за јавната култура

Dun Laoghaire Institute of Art, Design and Technology [IADT]
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Ирска Dublin

Оваа програма нуди еден интердисциплинарен пристап кон јавната култури во Ирска и на меѓународно ниво. Таа е идеална за дипломирани студенти од широк спектар на дисциплини хуманистички кои сакаат да ги градат своите знаења. Таа, исто така нуди оние во медиумите, нови медиуми, јавниот сектор и уметност застапување можност да се здобијат со постдипломски квалификации. [+]

Што е државна студии култура?

"Јавна култура" се однесува на јавните политики, идеи, комуникација и однесување во општеството. Таа, исто така се занимава со односот помеѓу поединци и државата. Клучни области на интерес вклучуваат јавни / приватни Култура и јавен живот, државјанство, механизмите на владите, медиумите, уметноста и јавниот простор. Јавноста студии Културата е исто така нова област во уметноста, особено во областа на уметноста, уметност активизам, уметност и критики и културна политика. ... [-]


ма во сценаристичкиот за филм и телевизија

Dun Laoghaire Institute of Art, Design and Technology [IADT]
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Ирска Dublin + 1 more

Овој МА дава писатели можност да ги истражуваат, експеримент и да научат вештината на драматургија, во врска со развојот и пишување на целосна должина сценарио. [+]

Што е Сценаристичкиот?

Овој МА дава писатели можност да ги истражуваат, експеримент и да научат вештината на драматургија, во врска со развојот и пишување на целосна должина сценарио. Драматургија не е занает покрај, тоа се базира на занаети и техники на реториката и наративни писатели кои се заоструваат и развој од Хомер. Програмата позиции сценаристичкиот во рамките на традициите на драмска литература и ви обезбедува со средства и вештина да го изразат својата индивидуални и уникатен филмски визии. Главната цел на м-р е да ги негува и развива талент. Нашата програма има за цел да ве инспирира за развој на уметноста и вештината на драматургија и сродни помошни вештини на високо ниво. Ќе имаат веќе покажаа способност за пишување (преку вашиот додипломски студии или вашето портфолио работа), а до крајот на програмата ќе имаат напишано со полно работно игран скрипта или пилот епизода на телевизиска драма. Исто така, ќе се здобијат со во-длабочината на знаење и разбирање на вештината на драматургија, и ќе имаат стекнато јасно разбирање на фазите на пишување од идеја до финален нацрт. Постојат голем број на академски модули во филмот и драмата студии, и вие брзо ќе биде благодарен за можностите кои постојат во филмската и телевизиската индустрија, како и за прашања поврзани со авторските права и договори. ... [-]


Магистер по религија и образование

Mater Dei Institute of Education
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Ирска Dublin + 1 more

Оваа програма на студии е првенствено наменета за оние кои се заинтересирани во наставата по веронаука во вториот ниво училиштата. [+]

. Специјализираат во една од три струи: Дигитални учење Менторство и лидерство Веронаука Вовед Дали сте заинтересирани за верско образование во пост-основните училишта? Дали ви се допаѓа време да се разгледа прашањата со кои се соочува религијата и образованието во современата Ирска? Дали сакате да се развијат нови ресурси и пристапи кон твоето учење за религијата? Дали сте се запрашале како најдобро да им пријде на верското образование во мултикултурна и мулти-религиозна наставниците? ... [-]