MA Даблин - MA програми во Даблин MA, Даблин

MA Даблин - MA програми во Даблин MA, Даблин

Master

Мајстори степени се повеќе разноврсна од докторски квалификации и имаат широк спектар на професионални и академски апликации. Според американското Министерство за образование, три видови на програми мајстори постојат истражувања, професионални и терминал. Најпопуларните мајстори степен видови се Мајсторот на уметностите (MA) и мајстор на науки (МСП) во мешавина на предмет полиња.

Ирска е остров на северо-западно од континентална Европа. Тоа е трет по големина остров во Европа и во дваесеттиот најголемиот остров на Земјата. На своите исток е поголема островот на Велика Британија, од кои е одделена од страна на Ирското Море.

Даблин, која е од Ленстер покраината, е модерна центар на образовни институции кои се познати по квалитетот на образованието. Овој град има големо културно значење. Тој нуди три главни универзитети во образованието азил: На Универзитетот во Даблин, на Националниот универзитет на Ирска и Даблин универзитет.

MA Даблин - Земи си MA во Даблин. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

М-р во американската политика и надворешна политика

UCD Clinton Institute for American Studies
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Ирска Даблин

М-р во американската политика и надворешна политика ги охрабрува студентите да се разбере како и зошто на оваа тема. Во текот на модули ќе се судрите со различни перспективи, но главниот акцент ќе биде на научни и / или политика ориентирана читања и дискусии. [+]

"Откако со години работат во вести Би секогаш сакаше да се зад наслови. Оваа магистерска нуди фасцинантен увид во политиката, идеологии и луѓето кои имаат облик на САД и на тој начин нашите светски поредок ". - Niamh Sammon

На Магистер по американска политика и надворешна политика ги охрабрува студентите да се разбере како и зошто на оваа тема. Во текот на модули ќе се судрите со различни перспективи, но главниот акцент ќе биде на научни и / или политика ориентирана читања и дискусии.... [-]


MA in American Studies

UCD Clinton Institute for American Studies
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Ирска Даблин

This programme introduces students to advanced study of American culture and politics, in both domestic and international contexts. It is a multidisciplinary programme that promotes study of the interactions of cultural social and political factors. [+]

“Doing an MA in American Studies at the UCD Clinton Institute was one of the best decisions I have made. Each of the classes offered were interesting, engaging and left me with a deeper understanding of American political issues. I am now putting everything I learned at the Institute to good use by working in Washington DC and so I would definitely recommend the programme to anyone considering it” – Niamh Ní­ Aonghusa

Because of the United States’ unrivaled status in the world today, the debates on American values and the mission of American democracy have become a matter of global concern. This programme introduces students to advanced study of American culture and politics, in both domestic and international contexts. It is a multidisciplinary programme that promotes study of the interactions of cultural social and political factors. It aims to deepen and widen students’ knowledge of major topics and issues as well as to enable them to develop a significant measure of expertise in the subject chosen for the dissertation. The MA programme draws on the expertise of UCD faculty across a number of departments, as well as that of the Professor of American Studies and the contribution of visiting scholars.... [-]


MA in Media and International Conflict

UCD Clinton Institute for American Studies
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Ирска Даблин

[+]

Овој

Кариери ПОДОБНОСТ [-]

М-р во социјалните медиуми комуникации

Dublin City University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Ирска Даблин

Како социјалните медиуми поврзани со економијата? Каква улога тие играат во политиката? Колку е поразличен живот живеел во и преку социјалните медиуми? Ова М-р во социјалните медиуми врски се обраќа на овие и слични прашања кои се појавија од подемот и растот на социјалните медиуми, како и зголемување на нивната доминација на полето на медиумите и комуникација. [+]

Вовед

Како социјалните медиуми поврзани со економијата? Каква улога тие играат во политиката? Колку е поразличен живот живеел во и преку социјалните медиуми? Ова М-р во социјалните медиуми врски се обраќа на овие и слични прашања кои се појавија од подемот и растот на социјалните медиуми, како и зголемување на нивната доминација на полето на медиумите и комуникација.

М-р во социјалните медиуми студии нуди на критичко испитување на историјата, работење, последици, функции, користење и вклопеност на социјалните медиуми во сите сфери на животот. Таа е наменета за луѓе кои бараат за критичко размислување за социјални медиуми, кои сакаат да се разбере нивната употреба, а исто така ќе научат како да ги анализираат и да ги мобилизира стратешки.... [-]


Магистер по новинарство

Dublin City University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Ирска Даблин

На Мастерс во новинарство на DCU обезбедува широка обука и образование за оние кои се заинтересирани во професијата новинарство и сродни полиња. Го балансира практични, теоретски, технички и аналитички елементи за да се справат со менување на медиумите на животната средина и нови, и повеќе различни, туку бара и што се направени на учесници на новинарството. По завршувањето ќе имаат знаење во длабочина и способност да продолжи со успешна кариера новинарството. [+]

Вовед

На Мастерс во новинарство на DCU обезбедува широка обука и образование за оние кои се заинтересирани во професијата новинарство и сродни полиња. Го балансира практични, теоретски, технички и аналитички елементи за да се справат со менување на медиумите на животната средина и нови, и повеќе различни, туку бара и што се направени на учесници на новинарството. По завршувањето ќе имаат знаење во длабочина и способност да продолжи со успешна кариера новинарството.... [-]


Магистер по меѓународни односи

Dublin City University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Ирска Даблин

Современа влијание на меѓународните односи на нашите животи во сфери како што се меѓународната политика, човековите права, економијата, комуникации и трговијата. Овој степен нуди широк интердисциплинарна вовед во оваа тема. Таа ги истражува концепти, сили и процеси за поддршка на меѓународните односи, гледајќи во улога на моќни држави и меѓународни организации, правните рамки за надворешна политика и меѓународната политичка економија. Студентите доаѓаат од сите страни на светот и се и последните студенти и оние кои веќе се потопени во полето (невладини организации, наставници), кои сакаат да ја продолжат нивниот професионален развој. [+]

Вовед

Современа влијание на меѓународните односи на нашите животи во сфери како што се меѓународната политика, човековите права, економијата, комуникации и трговијата. Овој степен нуди широк интердисциплинарна вовед во оваа тема. Таа ги истражува концепти, сили и процеси за поддршка на меѓународните односи, гледајќи во улога на моќни држави и меѓународни организации, правните рамки за надворешна политика и меѓународната политичка економија. Студентите доаѓаат од сите страни на светот и се и последните студенти и оние кои веќе се потопени во полето (невладини организации, наставници), кои сакаат да ја продолжат нивниот професионален развој. Програмата е погодна за студентите од широк спектар на дисциплински позадини, од политиката, правото и јазици, на историјата, бизнис и уметностите.... [-]


Магистер по развојни студии

Kimmage Development Studies Centre
Студии врз за студентски град Целосна Ирска Даблин

М-р во развој на студии е дизајниран да ги подготви за работа во развојот во една заедница, локалната самоуправа, младите / образование за возрасни, или поставување на НВО. Тој нуди на учениците можност да се истражуваат современите теории на општествените промени и развојот и да се анализираат политиките и практиките за развој. Таа се базира на вештини, особено во однос на истражување, лидерство и работа со групи и во планирање, управување и евалуација на проекти за развој. [+]

На Магистрирал во развој на студии е дизајниран да ги подготви за работа во развојот во една заедница, локалната самоуправа, младите / образование за возрасни, или поставување на НВО. Тој нуди на учениците можност да се истражуваат современите теории на општествените промени и развојот и да се анализираат политиките и практиките за развој. Таа се базира на вештини, особено во однос на истражување, лидерство и работа со групи и во планирање, управување и евалуација на проекти за развој.... [-]


м-р во анализа на податоци

National College of Ireland
Студии врз за студентски град Целосна 1 година January 2018 Ирска Даблин

Ова компјутери Курсот има за цел да произведуваат производи со висок квалитет, технички компетентни, иновативни дипломирани студенти, кои ќе станат водечки практичари од областа на анализа на податоци. По завршувањето на овој предмет, дипломираните студенти ќе бидат во можност да ... [+]

Магистер по податоци и анализатор

Ова компјутери Курсот има за цел да произведуваат производи со висок квалитет, технички компетентни, иновативни дипломирани студенти, кои ќе станат водечки практичари од областа на анализа на податоци. По завршување на овој курс, дипломираните студенти ќе бидат способни да:

Спроведе независно истражување и анализа во областа на анализа на податоци Спроведе истражување идеја со користење на најновите индустрија практики Докажување стручно знаење на анализа на податоци и статистика Критички да се оцени и оценка на бизнис и технички стратегии за аналитика податоци Развивање и спроведување на деловни и технички решенија за анализа на податоци За овој курс ... [-]

ма во управување со човечките ресурси

National College of Ireland
Студии врз за студентски град Дел-студии 1 година January 2018 Ирска Даблин

Високи човечки ресурси професионалци имаат значајна улога во обезбедувањето на остварувањето на организациските цели кои работат заедно со други бизнис лидери. Од нив се бара да имаат широк бизнис фокус во комбинација со во-длабочината на знаење за управување со човечки ресурси кои им овозможуваат да се мисли и стратешки чин ... [+]

Магистратура по човечки ресурси

Високи човечки ресурси професионалци имаат значајна улога во обезбедувањето на остварувањето на организациските цели кои работат заедно со други бизнис лидери. Од нив се бара да имаат широк бизнис фокус во комбинација со знаење за управување со во-длабочината на човечките ресурси кои им овозможуваат да се мисли и стратешки чин.

За овој курс

Успешно завршување на курсот води на експерт за членство на Институтот за кадри и развој (CIPD) и придружно членство на Институтот медијатори на Ирска (MII). Верзијата со скратено работно време на овој курс акции заедничка прва година со диплома за постдипломски студии во уметноста во управување со човечки ресурси во кои се преземаат голем број на модули во човечки ресурси.... [-]


Магистер по религија и образование

Mater Dei Institute of Education
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Ирска Даблин + 1 more

Оваа програма на студии е првенствено наменета за оние кои се заинтересирани во наставата по веронаука во вториот ниво училиштата. [+]

Специјализираат во една од три струи: Дигитални учење Менторство и лидерство Веронаука Вовед Дали сте заинтересирани за верско образование во пост-основните училишта? Дали ви се допаѓа време да се разгледа прашањата со кои се соочува религијата и образованието во современата Ирска? Дали сакате да се развијат нови ресурси и пристапи кон твоето учење за религијата? Дали сте се запрашале како најдобро да им пријде на верското образование во мултикултурна и мулти-религиозна наставниците? ... [-]

ма во теологијата

Mater Dei Institute of Education
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Ирска Даблин + 1 more

Ова предавал мајстори програма се наоѓа во различни теолошко училиште кое нуди различни можности за специјализирани наставата и истражувањата во интердисциплинарен контекст. Теологија во МДИ е вкоренета во традицијата католичката, ангажирани во вселенските и меѓуверски дијалог, со заложба за глобална и социјална правда и унапредување на човековите права. [+]

Ова предавал Мајсторите на програмата се наоѓа во различни теолошко училиште кое нуди различни можности за специјализирани наставата и истражувањата во интердисциплинарен контекст. Теологија во МДИ е вкоренета во традицијата католичката, ангажирани во вселенските и меѓуверски дијалог, со заложба за глобална и социјална правда и унапредување на човековите права.

Постдипломски програми во теологијата се отворени за студентите заинтересирани за истражување во областа на систематска теологија, теолошки етика, филозофски теологијата, библиска теологија и пастирско богословие.... [-]


ма во поезијата студии

Mater Dei Institute of Education
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Ирска Даблин + 1 more

На М-р во поезијата студии е пионерска поезијата се разбира дека им нуди на студентите, наставниците и практичари на поезијата со специјализирани вештини во благодарност на арт-форма. Преку оваа програма, ние се да дојдеме до различни заедници, и двете професионални и непрофесионални, со интерес за проширување на нивното разбирање на поезијата преку доживотно учење. [+]

Иновативен и интересен работа во поезијата студии се одвива во МДИ, со своите ирски центар за поезијата студии и електронски весник пост: поетско студии преглед. На М-р во поезијата студии е пионерска поезијата се разбира дека им нуди на студентите, наставниците и практичари на поезијата со специјализирани вештини во благодарност на арт-форма. Преку оваа програма, ние се да дојдеме до различни заедници, и двете професионални и непрофесионални, со интерес за проширување на нивното разбирање на поезијата преку доживотно учење. МДИ има силни врски со Португалија Универзитетот во Коимбра, единствената друга европска институција во моментов нудат споредливи УО во поезијата студии. Можности постојат за размена на студентите, или за МДИ на студентите да ја посетите Коимбра и искуство со меѓународно-славната средба на поети, кој ќе се одржи biennially.... [-]


професионални ма во здравството Chaplaincy

Mater Dei Institute of Education
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Ирска Даблин

На Професионален магистер по здравствена Chaplaincy на студентите им нуди мултидисциплинарен приод кон здравство Chaplaincy. Таа обезбедува академска, пастирска, духовен, лично и професионално образование за луѓе кои сакаат да работат во здравството. [+]

На Професионален магистер по здравствена Chaplaincy на студентите им нуди мултидисциплинарен приод кон здравство Chaplaincy. Таа обезбедува академска, пастирска, духовен, лично и професионално образование за луѓе кои сакаат да работат во здравството.

Кој е овој м-р програма за?

Програмата е наменета за оние кои сакаат да продолжи кариера во здравството Chaplaincy во различни одобрени здравствени контексти, вклучувајќи: ... [-]


ма во Chaplaincy студии и пастирска работа

Mater Dei Institute of Education
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Ирска Даблин + 1 more

М-р во Chaplaincy студии и Апостолски работа курс обезбедува академски, пастирска, духовен, личен и професионален развој за оние кои веќе работат или сакаат да работат во горенаведените контексти кои сакаат да се збогати своите вештини во областа на верата развој, Chaplaincy и Chaplaincy координација . [+]

Заинтересиран за: Основни училишта Пост-основни училишта Трето ниво институти Затворите / младите престапници Парохија заедници Младите и помладите возрасни групи / Волонтерски сектор Заедница

На М-р во Chaplaincy студии и Апостолски работа Курсот им обезбедува на академски, пастирска, духовен, личен и професионален развој за оние кои веќе работат или сакаат да работат во горенаведените контексти кои сакаат да се збогати своите вештини во областа на верата развој, Chaplaincy и Chaplaincy координација.... [-]


Магистер по етика - корпоративна одговорност

Mater Dei Institute of Education
Студии врз за студентски град Дел-студии 2 години September 2018 Ирска Даблин

На пат е дизајниран да се обезбедат учесниците со концептуални знаење и практични вештини кои се потребни за проектирање и управување во рамките на организациите на етички, социјални и управување аспекти на деловното одлучување и работење. Учесниците ќе научат како да се применуваат бизнис етика концепти и рамки на одговорното управување на организации. [+]

На Магистер по етика (корпоративна одговорност) е специјалист патеката во рамките на магистер по етика понудено заеднички од страна на Даблин универзитет и Матер деи институт за образование во партнерство со Здружението на усогласеност офицери во Ирска (ACOI). На пат е дизајниран да се обезбедат учесниците со концептуални знаење и практични вештини кои се потребни за проектирање и управување во рамките на организациите на етички, социјални и управување аспекти на деловното одлучување и работење. Учесниците ќе научат како да се применуваат бизнис етика концепти и рамки на одговорното управување на организации.... [-]