MA во Италија - MA програми во Италија MA

MA во Италија - MA програми во Италија MA

Master

Мајстори степени, попозната како м-р, се постдипломски степени во траење од најмалку една година, а понекогаш и две години, тие се изучуваат степени вообичаено се бара некои вистински истражување. М-р е најчестиот име за магистерска диплома и често се користи.

Официјално позната како Република Италија, земја се наоѓа во јужниот дел на Европа. Официјален јазик е италијански и културни богата капитал е Рим. Многу од светот 's најстарите универзитети се наоѓаат во Италија, а особено на Универзитетот во Болоња (основана во 1088). Постојат три Супериорен дипломиран училишта со "универзитет статус ", три институти со статус на докторски колеџи, кои функционираат на дипломски и пост-дипломски ниво.

MA во Италија - Земи си MA во Италија. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

мајстор на уметноста во историјата на уметноста

John Cabot University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 15 месеци October 2018 Италија Rome + 1 more

Мајстор на уметноста (MA) во историјата на уметноста Џон Кабот Универзитетот водичи студентите кон професионални мајсторство на материјали и методи на историјата на уметноста со акцент на истражување од прва рака во музеи, споменици и археолошки локалитети во Рим. Степенот може да биде завршен за околу петнаесет месеци со полно работно време студија. [+]

Магистер по историја на уметност на Универзитетот Џон Кабот ги насочува студентите кон професионално совладување на материјалите и методите на историјата на уметноста со акцент на истражување од прва рака во музеите, спомениците и археолошките локалитети во Рим. Степенот може да биде завршен за околу петнаесет месеци со полно работно време студија. Програмата има двојна фокус: визуелната култура од Рим и од Медитеранот низ времето, од антиката до денес; и стекнување на технички вештини за примарно истражување. Таа, исто така го стимулира критички перспективи на влијанието на римската уметност во светот. Акредитирани од страна на Комисијата за средно држави за високо образование, УО ја поздрави својата инаугуративна класа во есенскиот семестар 2017 година. Тоа е првиот американско-акредитирани програма за постдипломски студии во историјата на уметноста целосно базирана во Рим. ... [-]


Мајстор на уметноста во одржливо културно наследство

The American University of Rome
Студии врз за студентски град Целосна 15 месеци September 2018 Италија Rome

Зачувување и заштита на, и јавни / туристички пристап до, на светското културно наследство стана една од најпредизвикувачките и итни прашања за многу земји во целиот свет. Може да ви помогне да ја креира и развој на нови професионализмот во оваа област и двете се заштитат нашето наследство и да ги инспирира иновативни политики и практики во областа? [+]

М-р програма во одржлив културното наследство возови на дипломираните студенти да се соочи со најважниот предизвик во индустријата на наследство денес: нејзината долгорочна одржливост.

Рим е во центарот на дебатите за глобалната наследство. Со големи меѓународни организации во градот, како и најголема концентрација на споменици и уметнички наследство, никаде во светот обезбедува подобра основа за да се подготви студентите за кариера во оваа област.... [-]


Магистер по меѓународни односи со јавноста

LUISS School of Government
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Италија Rome

Ова е една година со мулти-дисциплинска се разбира како одраз на потребата за меѓународна лидери кои може да се постигне преку специјализирани области за да најдете повеќе иновативни решенија за тешки комплексни предизвици на јавната политика. Тоа е практично, одговарајќи директно на побарувачката за меѓународни експерти со напредни вештини во преговори, менаџмент и на јавната политика анализа да дава успешни резултати. Во текот на овој мајстор на студентите да научат како се направени меѓународни јавни политики, спроведува и оценува од страна на националните влади, меѓународни институции, мултинационални компании и на граѓанското општество во целина. [+]

Ова е една година со мулти-дисциплинска се разбира како одраз на потребата за меѓународна лидери кои може да се постигне преку специјализирани области за да најдете повеќе иновативни решенија за тешки комплексни предизвици на јавната политика. Тоа е практично, одговарајќи директно на побарувачката за меѓународни експерти со напредни вештини во преговори, менаџмент и на јавната политика анализа да дава успешни резултати. Во текот на овој мајстор на студентите да научат како се направени меѓународни јавни политики, спроведува и оценува од страна на националните влади, меѓународни институции, мултинационални компании и на граѓанското општество во целина.... [-]


мајстор на уметноста во уметноста и спектакл историја и критики

University of Parma
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Италија Parma

Степен Магистер по историја и критика на уметноста и забавната индустрија е основана врз традицијата на студии и истражувања утврдува врз основа на надминување на хиерархии и дисциплински поделби и на анализата на форми на изразување во историска перспектива. [+]

Службен Програма Опис

Се разбира без Тест

5 места достапни за граѓаните кои не се членки на ЕУ, вклучувајќи 2 места резервирани за кинески државјани

Нивото на II Магистер по историја на уметност и забавната индустрија Историја и уметничката критика се заснова врз традицијата на студии и истражувања етаблиран за надминување на хиерархии и дисциплински поделби и на анализата на форми на изразување во историска перспектива.... [-]


Програма за магистер по човекови права и управување на повеќе нивоа

University of Padova School of Economic and Political Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Италија Padua

Програмата УО за човекови права и управување на повеќе нивоа е придонес кон развивање на универзална култура на човековите права, како што е истакнато од УНЕСКО и Обединетите нации. Соодветно на тоа, таа има силен приод ориентиран кон политика и акција. [+]

. Опис на курсот

Програмата УО за човекови права и управување на повеќе нивоа е придонес кон развивање на универзална култура на човековите права, како што е истакнато од УНЕСКО и Обединетите нации. Соодветно на тоа, таа има силен приод ориентиран кон политика и акција. Степенот на овој господар е во целост континуитет со претходните програми за постдипломски студии по човекови права, кои се изучуваат на италијански јазик, кои Универзитетот во Падова ги доставува од 1988 година.... [-]


Магистер по дизајн (специјализација во дизајн на производи)

NABA - Nuova Accademia di Belle Arti
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Италија Milan Rome + 1 more

М-р во дизајн на производи развиен од м-р во дизајн, прво како специјализација и сега како свој целосен степен програма. Ќе дознаете современ пристап кон дизајнот основан на италијанската култура на дизајн. Ќе ги истражите идеите и стратегиите на професионалните дизајнери со цел да го развиете сопствениот личен дизајн идентитет. Ќе ги анализирате новите референтни сценарија за иновативни теми и дизајнирате или редизајнирате објекти преку поттикнување на искуствено и физичко поврзување со нив. [+]

МАСТЕР НА УМЕТНОСТА ВО ПРОЕКТОТ - ДИЗАЈН НА ПРОИЗВОД

Нашиот пристап преку учење преку учење ги комбинира традиционалните визуелни дисциплини со нови дигитални технологии и синтетизира индивидуални студии со групна работа на проекти. Ние воспоставуваме бројни соработки и проекти со италијански и меѓународни компании и институции за да им дадеме на студентите практични можности за работа за да го развијат своето критичко размислување, концептуално решавање на проблемите и практични уметнички и дизајнирани вештини.... [-]


Онлајн магистер по уметност и култура за управување

Rome Business School
Он-лајн студии Дел-студии 12 месеци Open Enrollment Италија Rome

Приклучи се на повеќето меѓународни бизнис школа во Европа! Rome Business School магистрирал во уметноста и културата менаџмент е ексклузивна програма наменета за мотивирани меѓународни учесници со цел да се добие светска класа надлежности и во развојот на успешна глобална кариера во областа на уметноста и културата. [+]

Датум на започнување: секоја година, во март и октомври

Rome Business School 's онлајн магистрирал во уметност и култура менаџмент ви нуди обука на совршеност, платени практиканти, кариера услуга, меѓународно вмрежување и многу други бенефиции за вашиот професионален и личен развој. Студенти од повеќе од 140 земји во светот.

Rome Business School е онлајн магистрирал во уметноста и културата за управување е ексклузивна програма наменета за мотивирани меѓународни учесници со цел да се добие светска класа надлежности и во развојот на успешна глобална кариера во областа на уметноста и културата. Присутните ќе добијат напредна менаџерска експертиза, зацврстена во меѓународниот контекст, со што ќе стане подготвена да ексел како модерни културни менаџери и иновативни лидери во областа на креативните индустрии. Квалитетот настава оваа програма, нејзините меѓународни стажирање можности и кариера и мрежни услуги сите придонесуваат да се направи овој мајстор 's степен совршено одговара за секој кој е во потрага да се качат на врвот во светот на уметноста и културата за управување.... [-]


мајстор на уметноста во глобалната ризик (MAGR)

The Johns Hopkins University School of Advanced International Studies – SAIS Europe
Студии врз за студентски град Целосна 13 месеци August 2019 Италија Bologna

Ова 13-месечно, група-базирана програма се базира на основни предности на ВРИ Европа со воведување на студентите во широк спектар на концепти и алатки во општествените науки да се преземат софистицирана анализа на политичките и економските ризици. Студентите го завршат проектот највисок премин во форма на практикум или оригинални дисертација. [+]

Ова 13-месечно, група-базирана програма се базира на основни предности на ВРИ Европа со воведување на студентите во широк спектар на концепти и алатки во општествените науки да се преземат софистицирана анализа на политичките и економските ризици. Студентите го завршат проектот највисок премин во форма на практикум или оригинални дисертација.

Се анализира, оценува, Законот: Справување со ризик во 21 век... [-]


Магистер по меѓународна јавна и бизнис администрација

Moscow State Institute Of International Relations, MGIMO
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Италија Macerata

Двегодишниот магистрирал во Меѓународната јавна и бизнис администрација Двоен степен програма МГИМО Универзитетот и Macerata универзитет (Италија) е дизајниран да ги задоволи потребите на зголемувањето на лидери во јавниот и приватниот сектор професии. [+]

Профил на програмата

Двегодишниот магистрирал во Меѓународната јавна и бизнис администрација Двоен степен програма МГИМО Универзитетот и Macerata универзитет (Италија) е дизајниран да ги задоволи потребите на зголемувањето на лидери во јавниот и приватниот сектор професии.

Програмата обезбедува обука на кампусот во политички науки, меѓународна трговија и економија, како и менаџмент, јавна администрација и владини односи. Околу 20 студенти ќе бидат запишани во програмата.... [-]


господар во јазикот и умот: лингвистиката и когнитивните студии

University of Siena
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Италија Siena

Мајстор програма во "Јазик и умот. Лингвистиката и когнитивните студии "е артикулирана во два наставни програми: лингвистика и познавање; Филозофија и сознание. Програмата се фокусира, во двете наставни програми, на изучувањето на јазикот во перспектива на когнитивните студии и на филозофијата на јазикот и умот. [+]

Јазик и ум: лингвистика и когнитивни студии (специјализација лингвистика и познавање, специјализација филозофија и когниција)

Мајстор програма во "Јазик и умот. Лингвистиката и когнитивните студии "е артикулирана во две наставни програми:

Лингвистика и познание Филозофија и когниција

Програмата се фокусира, во двете наставни програми, на изучувањето на јазикот во перспектива на когнитивните студии и на филозофијата на јазикот и умот. Првенствено се однесува на студенти заинтересирани за:... [-]


мајстор на уметноста во филозофијата

University of Turin
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Италија Turin

Почнувајќи од октомври 2016 година, Универзитетот во Торино понуди нова магистерска програма по филозофија целосно предадена на англиски јазик: Филозофски интернационален наставен план. Програмата има за цел да обезбеди темелно увид во широк спектар на филозофски проблеми и во развојот на карактеристични преносливи вештини кои произлегуваат од напредно филозофско образование. [+]

Почнувајќи од октомври 2016 година, Универзитетот во Торино понуди нова магистерска програма по филозофија целосно предадена на англиски јазик: Филозофски интернационален наставен план. Програмата има за цел да обезбеди темелно увид во широк спектар на филозофски проблеми и во развојот на карактеристични преносливи вештини кои произлегуваат од напредно филозофско образование. Јадро наставна програма за класични текстови и прашања е на располагање, заедно со курсеви кои допираат до првите дебати не само во тековната филозофија, туку и во фундаментални прашања во врска со современата политика, уметност и науки.... [-]


мајстор на уметноста во класичната археологија

Unitelma Sapienza
Он-лајн студии Целосна 2 години Open Enrollment Италија Rome

Магистрирал во класичната археологија претставува одлична иновација меѓу италијанските универзитетски курсеви. Познатите студии во археологијата на Римскиот универзитет Сапиенца се комбинираат со онлајн алатките на универзитетот Unitelma Sapienza кој им овозможува на италијански и меѓународни корисници ексклузивен и престижен проект за обука. Овој магистрирал е интеруниверзитетска диплома доделена заеднички од двата партнерски универзитети. [+]

Цели

Магистрирал во класичната археологија претставува одлична иновација меѓу италијанските универзитетски курсеви. Познатите студии во археологијата на Римскиот универзитет Сапиенца се комбинираат со онлајн алатките на универзитетот Unitelma Sapienza кој им овозможува на италијански и меѓународни корисници ексклузивен и престижен проект за обука. Овој магистрирал е интеруниверзитетска диплома доделена заеднички од двата партнерски универзитети.... [-]


М-р - Магистер по дизајн на управување

United International Business Schools
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 9 - 36 месеци September 2018 Италија Milan + 3 more

Нашиот академски календар е базиран на систем од четвртина (1 четвртина = 10 недели). Поради флексибилната структура на програмата и модуларниот дизајн, повеќе почетни датуми се достапни на почетокот на секој квартал и на секој мандат, во октомври, ноември, јануари, февруари, април, мај, јули и август. Сите кампуси го следат истиот академски календар. [+]

Датум на почеток

Нашиот академски календар е базиран на систем од четвртина (1 четвртина = 10 недели). Поради флексибилната структура на програмата и модуларниот дизајн , повеќе почетни датуми се достапни на почетокот на секој квартал и на секој мандат, во октомври, ноември, јануари, февруари, април, мај, јули и август. Сите кампуси го следат истиот академски календар.

Времетраење на програмата... [-]

Магистер по лидерство во Глокал архитектонски дизајн

Politecnico di Milano - Scuola Master Fratelli Presenti
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1550 часа November 2018 Италија Milan + 2 more

Со повеќе конкурентна средина, креативни професионални и креативни индустрии мора да се задржи чекор со новите граници на иновации. Ова е особено точно во областа на архитектурата, дисциплина која е тесно поврзано со човековото битие, постои потреба да се разбере дека градежни простори за луѓето и општеството се поврзани со јасно разбирање на тоа како луѓето се однесуваат, како луѓето се развие навики и како овие ставови се разликуваат во форма земја до земја. Ова е начинот на кој Архитектура треба да одговори во зависност од културата. Програмата ќе биде машина за декодирање и се разбере креативни предностите на Бренд Италија, и моќта на "Произведено во Италија. Овој курс ќе се создаде претприемачи кои можат да научат од италијанските пример, и користете го овој за да ја видите и да развијат можности низ целиот свет. [+]

Со повеќе конкурентна средина, креативни професионални и креативни индустрии мора да се задржи чекор со новите граници на иновации. Ова е особено точно во областа на архитектурата, дисциплина која е тесно поврзано со човековото битие, постои потреба да се разбере дека градежни простори за луѓето и општеството се поврзани со јасно разбирање на тоа како луѓето се однесуваат, како луѓето се развие навики и како овие ставови се разликуваат во форма земја до земја. Ова е начинот на кој Архитектура треба да одговори во зависност од културата. Програмата ќе биде машина за декодирање и се разбере креативни предностите на Бренд Италија, и моќта на "Произведено во Италија. ... [-]


Master of Science in Architecture (Conservation)

Sapienza University of Rome
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Италија Rome

[+]

Школарина за претстојната година 2017-2018 се 1.156 евра / година. Можете да плаќаат школарина во една или три рати.

[-]