MA Болоња - MA програми во Болоња MA, Болоња

MA Болоња - MA програми во Болоња MA, Болоња

Master

Мајстори степени, попозната како м-р, се постдипломски степени во траење од најмалку една година, а понекогаш и две години, тие се изучуваат степени вообичаено се бара некои вистински истражување. М-р е најчестиот име за магистерска диплома и често се користи.

Италија, официјално на Италијанската Република, е унитарна парламентарна република во рамките на Европската унија, кој се наоѓа во Јужна Европа. На север, се граничи Франција, Швајцарија, Австрија и Словенија по должината на Алпите.

Меѓу еден од многу стари градови на Италија, Болоња отсекогаш бил многу истакнати место за посета и да добие образование. Образовни институции, како на пример на Универзитетот во Bolonga, се фалат со добро-образовани факултет и образование во средновековната уметност, музика и култура.

MA Болоња - Земи си MA во Болоња. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

мајстор на уметноста во глобалната ризик (MAGR)

The Johns Hopkins University School of Advanced International Studies – SAIS Europe
Студии врз за студентски град Целосна 13 месеци August 2018 Италија Болоња

Ова 13-месечно, група-базирана програма се базира на основни предности на ВРИ Европа со воведување на студентите во широк спектар на концепти и алатки во општествените науки да се преземат софистицирана анализа на политичките и економските ризици. Студентите го завршат проектот највисок премин во форма на практикум или оригинални дисертација. [+]

Ова 13-месечно, група-базирана програма се базира на основни предности на ВРИ Европа со воведување на студентите во широк спектар на концепти и алатки во општествените науки да се преземат софистицирана анализа на политичките и економските ризици. Студентите го завршат проектот највисок премин во форма на практикум или оригинални дисертација.

Се анализира, оценува, Законот: Справување со ризик во 21 век... [-]


мајстор на уметноста во меѓународни односи (Маја)

The Johns Hopkins University School of Advanced International Studies – SAIS Europe
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Италија Болоња

Оваа две години степен програма е истражување-фокусирани, дозволувајќи им на учениците да се произведе оригиналниот 20.000 збор дисертација. Студентите можат да ги извршуваат двете години од Маја во Болоња или една година во друга учествуваат европски универзитет, како дел од програмата за соработка степен. [+]

Оваа две години степен програма е истражување-фокусирани, дозволувајќи им на учениците да се произведе оригиналниот 20.000 збор дисертација. Студентите можат да ги извршуваат двете години од Маја во Болоња или една година во друга учествуваат европски универзитет, како дел од програмата за соработка степен. Таа не бара концентрација и им овозможува на студентите да поднесе теза во замена за два на не-курсеви по јазик за 16 потребен за да се Кандидатите р изнесен предлог за истражување кои, доколку бидат прифатени, станува предмет на една теза Маја во вториот година.... [-]


мајстор на уметноста (MA)

The Johns Hopkins University School of Advanced International Studies – SAIS Europe
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Италија Болоња

Ова со полно работно време програма е наменета за искусни професионалци со седум или повеќе години релевантно работно искуство, кои сакаат да се развие напредни аналитички и лидерски вештини потребни за да се формулираат и да се застапуваат политика на клучните меѓународни прашања. [+]

Студентите запишани во програмата м-р две години може да избере да поминат прв или втор година на ВРИ Европа или двете години во Вашингтон. Околу половина од класа Џонс Хопкинс ВРИ да изберат да започне со програмата во Болоња. Студентите на ВРИ Европа може да извршуваат некоја од академската концентрација на програмата или економија специјализации нуди во рамките на м-р. Оние кои се заинтересирани во концентрации кои бараат познавање на други јазици освен на осум понудени на ВРИ Европа мора прво да зборуваат со релевантните академски директор на програмата. ... [-]