MA Рим - MA програми во Рим MA, Рим

MA Рим - MA програми во Рим MA, Рим

Master

Мајстори степени, попозната како м-р, се постдипломски степени во траење од најмалку една година, а понекогаш и две години, тие се изучуваат степени вообичаено се бара некои вистински истражување. М-р е најчестиот име за магистерска диплома и често се користи.

Италија, официјално на Италијанската Република, е унитарна парламентарна република во рамките на Европската унија, кој се наоѓа во Јужна Европа. На север, се граничи Франција, Швајцарија, Австрија и Словенија по должината на Алпите.

За оние кои се интересираат за студирање во главниот град со богато наследство, Рим е вистинското место. Таа има карактеристична универзитети, како што на Универзитетот во Рим, кој обезбедува програми за образование во различни дисциплини како историја и инженерство. Овој град е мирен и идеален за живеење.

MA Рим - Земи си MA во Рим. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

Онлајн магистер по уметност и култура за управување

Rome Business School
Он-лајн студии Дел-студии 12 месеци Open Enrollment Италија Рим

Приклучи се на повеќето меѓународни бизнис школа во Европа! Rome Business School магистрирал во уметноста и културата менаџмент е ексклузивна програма наменета за мотивирани меѓународни учесници со цел да се добие светска класа надлежности и во развојот на успешна глобална кариера во областа на уметноста и културата. [+]

Датум на започнување: секоја година, во март и октомври

Rome Business School 's онлајн магистрирал во уметност и култура менаџмент ви нуди обука на совршеност, платени практиканти, кариера услуга, меѓународно вмрежување и многу други бенефиции за вашиот професионален и личен развој. Студенти од повеќе од 140 земји во светот.

Rome Business School е онлајн магистрирал во уметноста и културата за управување е ексклузивна програма наменета за мотивирани меѓународни учесници со цел да се добие светска класа надлежности и во развојот на успешна глобална кариера во областа на уметноста и културата. Присутните ќе добијат напредна менаџерска експертиза, зацврстена во меѓународниот контекст, со што ќе стане подготвена да ексел како модерни културни менаџери и иновативни лидери во областа на креативните индустрии. Квалитетот настава оваа програма, нејзините меѓународни стажирање можности и кариера и мрежни услуги сите придонесуваат да се направи овој мајстор 's степен совршено одговара за секој кој е во потрага да се качат на врвот во светот на уметноста и културата за управување.... [-]


Мајстор на уметноста во мировните студии: религии во време на конфликт

The American University of Rome
Студии врз за студентски град Целосна 15 месеци September 2018 Италија Рим

Оваа програма нуди интердисциплинарни и методолошки различни студија на културата и религијата во своите политички и социјални димензии. Истражување и проучување на одредени верски традиции, социјални и политички контекст во кој тие еволуирале, и политичките идеи тие влијаеле, да придонесе за промоција на мирот, верската и културната различност, крос-културен дијалог, разбирање и соработка. [+]

Оваа програма нуди интердисциплинарни и методолошки различни студија на културата и религијата во своите политички и социјални димензии. Истражување и проучување на одредени верски традиции, социјални и политички контекст во кој тие еволуирале, и политичките идеи тие влијаеле, да придонесе за промоција на мирот, верската и културната различност, крос-културен дијалог, разбирање и соработка.... [-]


Мајстор на уметноста во студиите за храна

The American University of Rome
Студии врз за студентски град Целосна 15 месеци September 2018 Италија Рим

Магистер по храна студии е интердисциплинарна програма која има за цел да обезбеди знаења и вештини за моменталната состојба и случувањата поврзани со одржливо производство и потрошувачка на храна, поопшто за тоа како ние да влијае на ресурси на Земјата со нашите изборот на храна. Тоа ќе се фокусира на меѓународни димензии, но, исто така, за тоа како се поврзани политички и регулаторни рамки се врамени и спроведени на регионално, национално и на субнационално ниво по сектори на јавноста и непрофитна како и од прехранбената индустрија. [+]

Магистер по храна студии е интердисциплинарна програма која има за цел да обезбеди знаења и вештини за моменталната состојба и случувањата поврзани со одржливо производство и потрошувачка на храна, поопшто за тоа како ние да влијае на ресурси на Земјата со нашите изборот на храна. Тоа ќе се фокусира на меѓународни димензии, но, исто така, за тоа како се поврзани политички и регулаторни рамки се врамени и спроведени на регионално, национално и на субнационално ниво по сектори на јавноста и непрофитна како и од прехранбената индустрија.... [-]


Господар на уметностите во управувањето со уметноста

The American University of Rome
Студии врз за студентски град Целосна 15 месеци September 2018 Италија Рим

Како финансирање на јавниот сектор за уметност стана ограничено, постои зголемување на потребата за администратори и квалификувани вештини, кои се способни да работат во интерфејс меѓу уметничка креативност и здрав бизнис пракса. Растот на уметноста и креативните индустрии создаде потреба за уметност администратори и квалификувани. Ова М-р има потенцијал да ја креира нова сорта на професионалци во областа на уметноста управување со нудење на либерални уметности, општествени науки, ликовна уметност, филм, медиуми и комуникациски дипломирани студенти можност да се здобијат со соодветно управување и бизнис вештини, на тој начин овозможувајќи им да профитираат врз нивните претходни основа во уметноста. [+]

Како финансирање на јавниот сектор за уметност стана ограничено, постои зголемување на потребата за администратори и квалификувани вештини, кои се способни да работат во интерфејс меѓу уметничка креативност и здрав бизнис пракса. Растот на уметноста и креативните индустрии создаде потреба за уметност администратори и квалификувани. Ова М-р има потенцијал да ја креира нова сорта на професионалци во областа на уметноста управување со нудење на либерални уметности, општествени науки, ликовна уметност, филм, медиуми и комуникациски дипломирани студенти можност да се здобијат со соодветно управување и бизнис вештини, на тој начин овозможувајќи им да профитираат врз нивните претходни основа во уметноста.... [-]


Мајстор на уметноста во одржливо културно наследство

The American University of Rome
Студии врз за студентски град Целосна 15 месеци September 2018 Италија Рим

Зачувување и заштита на, и јавни / туристички пристап до, на светското културно наследство стана една од најпредизвикувачките и итни прашања за многу земји во целиот свет. Може да ви помогне да ја креира и развој на нови професионализмот во оваа област и двете се заштитат нашето наследство и да ги инспирира иновативни политики и практики во областа? [+]

М-р програма во одржлив културното наследство возови на дипломираните студенти да се соочи со најважниот предизвик во индустријата на наследство денес: нејзината долгорочна одржливост.

Рим е во центарот на дебатите за глобалната наследство. Со големи меѓународни организации во градот, како и најголема концентрација на споменици и уметнички наследство, никаде во светот обезбедува подобра основа за да се подготви студентите за кариера во оваа област.... [-]


мајстор на уметноста во историјата на уметноста

John Cabot University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 15 месеци October 2018 Италија Рим + 1 more

Мајстор на уметноста (MA) во историјата на уметноста Џон Кабот Универзитетот водичи студентите кон професионални мајсторство на материјали и методи на историјата на уметноста со акцент на истражување од прва рака во музеи, споменици и археолошки локалитети во Рим. Степенот може да биде завршен за околу петнаесет месеци со полно работно време студија. [+]

Магистер по историја на уметност на Универзитетот Џон Кабот ги насочува студентите кон професионално совладување на материјалите и методите на историјата на уметноста со акцент на истражување од прва рака во музеите, спомениците и археолошките локалитети во Рим. Степенот може да биде завршен за околу петнаесет месеци со полно работно време студија. Програмата има двојна фокус: визуелната култура од Рим и од Медитеранот низ времето, од антиката до денес; и стекнување на технички вештини за примарно истражување. Таа, исто така го стимулира критички перспективи на влијанието на римската уметност во светот. Акредитирани од страна на Комисијата за средно држави за високо образование, УО ја поздрави својата инаугуративна класа во есенскиот семестар 2017 година. Тоа е првиот американско-акредитирани програма за постдипломски студии во историјата на уметноста целосно базирана во Рим. ... [-]


мајстор на уметноста во класичната археологија

Unitelma Sapienza
Он-лајн студии Целосна 2 години Open Enrollment Италија Рим

Магистрирал во класичната археологија претставува одлична иновација меѓу италијанските универзитетски курсеви. Познатите студии во археологијата на Римскиот универзитет Сапиенца се комбинираат со онлајн алатките на универзитетот Unitelma Sapienza кој им овозможува на италијански и меѓународни корисници ексклузивен и престижен проект за обука. Овој магистрирал е интеруниверзитетска диплома доделена заеднички од двата партнерски универзитети. [+]

Цели

Магистрирал во класичната археологија претставува одлична иновација меѓу италијанските универзитетски курсеви. Познатите студии во археологијата на Римскиот универзитет Сапиенца се комбинираат со онлајн алатките на универзитетот Unitelma Sapienza кој им овозможува на италијански и меѓународни корисници ексклузивен и престижен проект за обука. Овој магистрирал е интеруниверзитетска диплома доделена заеднички од двата партнерски универзитети.... [-]


Магистер по менаџмент и глобални прашања

Moscow State Institute Of International Relations, MGIMO
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Италија Рим

Две години магистрирал програма во меѓународните односи. Р програма на MGIMO Универзитетот е дизајниран да обезбеди и руски и меѓународни студенти со потребните вештини потребни за вработување во меѓународни организации. Наставната програма најдобро им служи на оние студенти кои се подготвени да станат директно вклучени во политиката, владата или политичките организации. [+]

Профил на програмата

Две години магистрирал програма во меѓународните односи. Р програма на MGIMO Универзитетот е дизајниран да обезбеди и руски и меѓународни студенти со потребните вештини потребни за вработување во меѓународни организации. Наставната програма најдобро им служи на оние студенти кои се подготвени да станат директно вклучени во политиката, владата или политичките организации. Курсевите се дизајнирани да им помогнат на дипломците да ја прифатат нивната улога како глобални граѓани кои се способни и подготвени да бидат дел од меѓународната, мултикултурна средина.... [-]


LLM во право и владините претставници на Европската унија

LUISS School of Government
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Италија Рим

Промовирани заеднички од страна на LUISS школа за Governmentand и LUISS на Правниот факултет, ова второ ниво напредна господар се фокусира на Европската унија (ЕУ), правни, институционални и политички прашања. Процесот на европеизација доведува во прашање поделбата помеѓу домашните и европските правни и политики режими. Овој напреден мајстор второ ниво обезбедува потребната обука за да им овозможи на дипломирани студенти на правни и политички прашања да работат во овој нов контекст во рамките на институциите на ЕУ; правни фирми и приватни компании; јавни и приватни организации; Невладини организации и непрофитни здруженија; регионалните и националните институции; регулаторните и консултантски агенции; банки и финансиски институции. [+]

Промовирани заеднички од страна на LUISS школа за Governmentand и LUISS на Правниот факултет, ова второ ниво напредна господар се фокусира на Европската унија (ЕУ), правни, институционални и политички прашања. Процесот на европеизација доведува во прашање поделбата помеѓу домашните и европските правни и политики режими. Овој напреден мајстор второ ниво обезбедува потребната обука за да им овозможи на дипломирани студенти на правни и политички прашања да работат во овој нов контекст во рамките на институциите на ЕУ; правни фирми и приватни компании; јавни и приватни организации; Невладини организации и непрофитни здруженија; регионалните и националните институции; регулаторните и консултантски агенции; банки и финансиски институции. ... [-]


Магистер по меѓународни односи со јавноста

LUISS School of Government
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Италија Рим

Ова е една година со мулти-дисциплинска се разбира како одраз на потребата за меѓународна лидери кои може да се постигне преку специјализирани области за да најдете повеќе иновативни решенија за тешки комплексни предизвици на јавната политика. Тоа е практично, одговарајќи директно на побарувачката за меѓународни експерти со напредни вештини во преговори, менаџмент и на јавната политика анализа да дава успешни резултати. Во текот на овој мајстор на студентите да научат како се направени меѓународни јавни политики, спроведува и оценува од страна на националните влади, меѓународни институции, мултинационални компании и на граѓанското општество во целина. [+]

Ова е една година со мулти-дисциплинска се разбира како одраз на потребата за меѓународна лидери кои може да се постигне преку специјализирани области за да најдете повеќе иновативни решенија за тешки комплексни предизвици на јавната политика. Тоа е практично, одговарајќи директно на побарувачката за меѓународни експерти со напредни вештини во преговори, менаџмент и на јавната политика анализа да дава успешни резултати. Во текот на овој мајстор на студентите да научат како се направени меѓународни јавни политики, спроведува и оценува од страна на националните влади, меѓународни институции, мултинационални компании и на граѓанското општество во целина.... [-]


Магистер по европски студии

LUISS School of Government
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Италија Рим

М-р по европски студии (МЕД) е една година интердисциплинарна програма насочена кон обука на идни експерти на работи и институциите на Европската унија. Господар нуди на студентите со најмалку диплома (или Италија Петгодишни триенале) со широк уште специфични мерни во институциите и политиките на ЕУ. [+]

М-р по европски студии (МЕД) е една година интердисциплинарна програма насочена кон обука на идни експерти на работи и институциите на Европската унија. Господар нуди на студентите со најмалку диплома (или Италија Петгодишни триенале) со широк уште специфични мерни во институциите и политиките на ЕУ.

На програмата, а особено се обезбедува: Напредна обука за институциите на ЕУ и европските политики Мултинационалните перспектива на јавните политики и ЕУ Медитеранот работи настава Семинар стил Меѓународен студентите на телото во топ класа академски институции Ненадмината академска компетентност со меѓународната факултет Силна професионална и вмрежување со редовна средба со професионални експерти и практичари во ЕУ Практична обука за постапки за избор и ЕПСО циклус за управување со проекти на ЕУ Пристап до националните и меѓународните институции со седиште во Рим ... [-]

Магистер по европски и глобални прашања

LUISS School of Government
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Италија Рим

Оваа две-годишна програма е наменета за оние студенти кои ги задржат голем интерес во меѓународната политика и глобалните перспективи, а се фокусира на институциите и политиките на ЕУ во глобалната животна средина. [+]

Оваа две-годишна програма е наменета за оние студенти кои ги задржат голем интерес во меѓународната политика и глобалните перспективи, а се фокусира на институциите и политиките на ЕУ во глобалната животна средина.

Оваа програма е резултат на заедничката соработка меѓу школа на Владата на LUISS Гвидо Carli во Рим, Италија и на Катедрата по политички науки на Универзитетот од Шефилд.... [-]


Master of Science in Architecture (Conservation)

Sapienza University of Rome
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Италија Рим

[+]

Школарина за претстојната година 2017-2018 се 1.156 евра / година. Можете да плаќаат школарина во една или три рати.

[-]

ма во владата и политиката

St. John's University, Rome Campus
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Италија Рим

Програмата на 33-кредитна р нуди сеопфатна студија на институциите, теории и политичките процеси на меѓународните влади и организации. Во програмата, која е акредитирана од Блискиот членки на Здружението на колеџи и училишта и на Стејт департментот во Њујорк, ќе се развие на аналитички и истражувачки вештини потребни за да ексел во кариерата во меѓународни односи. [+]

Освојте вашиот Мајсторот на уметностите степен во влада и политика со концентрација во меѓународни односи на убава Рим кампусот на Универзитетот Свети Јован, кој е опремен со различни, меѓународен студентски тело. Студирањето во странство во Рим ќе ви овозможи да се подготви себе си за глобалната арена; научат за меѓународен бизнис и политички прашања; учествуваат во практиканти во агенциите на ОН, невладини организации (НВО), и амбасади; напредува во смиреноста и поддржувачка академската средина; уживаат во нови искуства; и се посветам на доживотно пријателства со други ученици од целиот свет. Како дипломиран студент во кампусот на Рим, ќе го имаат најдоброто од двата света: можност да заработат за диплома од еден американски универзитет, а живеат во голем европски центар на владата, политиката, меѓународните организации и мултинационални корпорации.... [-]


мајстор во Владата и политиката

St. John's University
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Италија Рим

Мајсторот на уметностите програма во влада и политика на Универзитетот Свети Јован е комбинација на ригорозни академски студии со можност да се развие вредни практични вештини кои се многу атрактивни за широк спектар на работодавачите во јавниот и приватниот сектор. [+]

На Мајсторот на уметностите програма во владата и политика на Универзитетот Свети Јован комбинација на ригорозни академски студии со можност да се развие вредни практични вештини кои се многу атрактивни за широк спектар на работодавачите во јавниот и приватниот сектор. Ќе имаат корист од нашата мала класа големини, индивидуално внимание од нашите истакнати факултет, и флексибилност да се развие ширина и длабочина во областа на владата и политиката. Ќе ви стане експерт во компонирањето политика Кратко и извештаи; изготвување и евалуација на предлог проекти, резолуции, и изјави за јавноста; и завршување на во-длабочината на оценките на домашни и странски настани и трендови. На програмата ќе ви подготвиме за низа на можности во граѓанска или странски служби, позициите на политичка или административна одговорност во јавниот или во приватниот сектор, кариера во образование, или за понатамошни студии како докторски или студент по право.... [-]